Babulica
22.12.09,07:18
Prosím o radu ako dlho sa môže predlžovat doba určitá??? Mám zamestnanca ktorý mal dva krát po roku zmluvu na dobu určitu...môžem mu znova predlziť na rok alebo to už musí byť na dobu neurčitu?????
Tweety
22.12.09,06:25
Prosím o radu ako dlho sa môže predlžovat doba určitá??? Mám zamestnanca ktorý mal dva krát po roku zmluvu na dobu určitu...môžem mu znova predlziť na rok alebo to už musí byť na dobu neurčitu?????
Trošku ZP

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
Babulica
22.12.09,07:16
Ďakujem tweety, len sa chcem uistiť či som to pochopila správne, ak máme zamestnanca ktoremu od 1.1.2007 do 31.12.2009 bola tri krát predlžovaná zmluva na dobu určitú, ale je poberateľom predčasného starobného dôchodku (6 f), tak mu zamestnávateľ môže znova predĺžiť zmluvu na dobu určitu???
Ak áno, tak to mu môže stále každý rok predlžovať ked má starobný dôchodok???
drobeceva
22.12.09,07:19
Ďakujem tweety, len sa chcem uistiť či som to pochopila správne, ak máme zamestnanca ktoremu od 1.1.2007 do 31.12.2009 bola tri krát predlžovaná zmluva na dobu určitú, ale je poberateľom predčasného starobného dôchodku (6 f), tak mu zamestnávateľ môže znova predĺžiť zmluvu na dobu určitu???
Ak áno, tak to mu môže stále každý rok predlžovať ked má starobný dôchodok???
áno, SD - môžeš
katka50
22.12.09,07:47
áno, SD - môžeš
Ale v zákonníku práce je uvedený len starobný dôchodca-nie predčasný starob.dôchodca:(
Babulica
22.12.09,08:18
A ešte že od nového roku 2010 sa vtomto niečo mení....tak ako je to? Predčasný starobný??...mám v tom chaos...
VERONIKA6
22.12.09,08:26
A ešte že od nového roku 2010 sa vtomto niečo mení....tak ako je to? Predčasný starobný??...mám v tom chaos...
Týka sa to to aj predčasného starobného dôchodcu.
Babulica
22.12.09,08:31
Týka sa to to aj predčasného starobného dôchodcu.

Veronička prosím ťa a keď mu chcem urobiť predĺženie od budúceho roku od 1.1.2010 a šéfka mi práve hovorila, že sa tam má niečo meniť....nevieš niečo o tom????

Ďakujem si môj poklad :)
drobeceva
22.12.09,10:19
A ešte že od nového roku 2010 sa vtomto niečo mení....tak ako je to? Predčasný starobný??...mám v tom chaos...
Pokiaľ mi nič neušlo, zmeny v ZP by mali byť od 1.3.2010
Babulica
22.12.09,10:55
Pokiaľ mi nič neušlo, zmeny v ZP by mali byť od 1.3.2010
Ďakujem moc :)