ninocka55
22.12.09,10:13
Ahojte,
potrebujem poradit ako postupovat v pripade, ze nam odberatel nechce uznat fakturu za vykonane prace. faktura bola vystavena v juni 2009 a teda aj odvedena dph. teraz nevieme, ci mozeme vystavit dobropis a s akym datumom plnenia, kedze my sme tie prace naozaj vykonali, len nam ich odberatel odmieta uznat.
ninocka55
22.12.09,09:26
:-(
Zoltán Kovács
22.12.09,09:31
Zrejme asi nemáte doklad o prevzatí vykonaných prác, ak odberateľ s vami takto zatočil. Podľa mňa dobropis je možný jedine na základe reklamácie odberateľa.
Veď k plneniu došlo, tak bezdôvodne stornovať, resp. dobropisovať fa nie je možné.
Danila
22.12.09,09:31
:-(Tak prezraď niečo viac. Na základe čoho ste vykonávali práce? Objednávka? Zmluva? O aké sa jedná práce? Lebo z napísaného nie je možné poradiť nič, iba sa počudovať. Keďže už chceš vystaviť dobropis.:eek:
ninocka55
22.12.09,09:53
ono je to dost zlozite. islo o pracu pre mesto na zaklade zmluvy o dielo. vsetko bolo v poriadku, len ked uz malo dojst k plateniu, primator odmietol uznat vykonane prace. nakoniec nam oznamili, ze oni tu nasu fakturu ani neevidovali. ja som prebrala uctovnictvo tejto firmy len nedavno, takze neviem na zaklade coho bola vystavena faktura, kedze doklad o prevzati vykonanych prac, sice je podpisany odberatelom, ale nie je odovzdany. ako teda postupovat, ked dph bolo odvedene?
Danila
22.12.09,09:57
ono je to dost zlozite. islo o pracu pre mesto na zaklade zmluvy o dielo. vsetko bolo v poriadku, len ked uz malo dojst k plateniu, primator odmietol uznat vykonane prace. nakoniec nam oznamili, ze oni tu nasu fakturu ani neevidovali. ja som prebrala uctovnictvo tejto firmy len nedavno, takze neviem na zaklade coho bola vystavena faktura, kedze doklad o prevzati vykonanych prac, sice je podpisany odberatelom, ale nie je odovzdany. ako teda postupovat, ked dph bolo odvedene?Komu nie je odovzdaný? Hlavne, že je podpísaný.To, že neevidovali faktúru je ich, nie Tvoj problém.
hena22
22.12.09,10:17
no ja som podobných "zážitkov" s mestom mala neúrekom. Hádali sme sa, chodili na rokovania ako na klavír ale vždy sa nakoniec prerábalo podľa ich požiadavky.
A najlepšie bolo, že robiť v zmysle nejakej zmluvy si povinná ale oni zaplatia iba to čo uznajú za vhodné. Lepšie to funguje už iba v zdravotníctve :(
ninocka55
22.12.09,10:44
no ja som podobných "zážitkov" s mestom mala neúrekom. Hádali sme sa, chodili na rokovania ako na klavír ale vždy sa nakoniec prerábalo podľa ich požiadavky.
A najlepšie bolo, že robiť v zmysle nejakej zmluvy si povinná ale oni zaplatia iba to čo uznajú za vhodné. Lepšie to funguje už iba v zdravotníctve :(


takto to presne vyzera u nas....stale nam posielaju nejake ich zmluvy o uhrade a vzdy ine. raz povedia, ze fakturu uhradia, potom, ze nie alebo poslu novu zmluvu o uhrade s nejakym datumom do kedy to uhradia. blizi sa termin uhrady a znovu to iste. takto sa to natahuje uz pol roka.
Zoltán Kovács
22.12.09,11:45
takto to presne vyzera u nas....stale nam posielaju nejake ich zmluvy o uhrade a vzdy ine. raz povedia, ze fakturu uhradia, potom, ze nie alebo poslu novu zmluvu o uhrade s nejakym datumom do kedy to uhradia. blizi sa termin uhrady a znovu to iste. takto sa to natahuje uz pol roka.

Treba s nimi tiež zatočiť. Zmluva o dielo je podpísané. Prevzatie prác z ich strany tiež podpísané. Čo tak obrátiť sa na nejakú inkasnú spoločnosť (ako to robia aj štátne inštitúcie, napr. SP teraz veselo posúva svoje pohľadávky nejakej inkasnej spoločnosti, ktorá potom kasíruje za ničnerobenie percentá). Keby mestu došla výzva od takejto spoločnosti, si myslím, že inak by sa k tomu stavali.
hena22
22.12.09,11:57
To by bolo riešenie v prípade nejakej jednorazovej akcie. Ale keď si rád že máš s nimi dlhodobú zmluvu, tak sa radšej prispôsobíš...
Zoltán Kovács
22.12.09,12:04
To by bolo riešenie v prípade nejakej jednorazovej akcie. Ale keď si rád že máš s nimi dlhodobú zmluvu, tak sa radšej prispôsobíš...

Je to možné, len si treba vyjasniť, že či bude pes vrtieť chvostom, alebo chvost so psom. Veď takýto prístup vedenia mesta môže finančne položiť firmu.
hnedoočka
22.12.09,13:11
Je to možné, len si treba vyjasniť, že či bude pes vrtieť chvostom, alebo chvost so psom. Veď takýto prístup vedenia mesta môže finančne položiť firmu.

Zoltán, ide o to kto je v tomto prípade "chvost" a kto "pes" !:rolleyes:

môžeš to riešiť radikálnym spôsobom, ale počítaj s tým, že sa ti to radikálne vráti - mesto ti už nedá zákazku a takisto to môže položiť firmu.

moja rada: dohoda s mestom a vykorčuľovať tak, aby aj účtovníctvo sedelo.;)
Danila
22.12.09,13:37
To by bolo riešenie v prípade nejakej jednorazovej akcie. Ale keď si rád že máš s nimi dlhodobú zmluvu, tak sa radšej prispôsobíš...Tak tento názor je absolútne chorý. Čomu prispôsobíš čo? Vydieraniu? Znevažovaniu? Zmluva platí pre každého. Aj ja mám s manželom dlhodobú zmluvu, teda aspoň dúfam, a ani v najmenšom nemám pocit, že by som ju mala akceptovať len pre nejaké prispôsobovanie sa jednej strane.....;)
hena22
22.12.09,13:51
Vieš Danila, Ty si úžasne zásadová a morálna. By som bola zvedavá, kde žiješ a pracuješ, pretože v živote (a na Slovensku zvlášť) to bohužiaľ nechodí vždy tak.
Dnes tam už našťastie nerobím, ale zažila som firmu, ktorá 90% výkonov robila pre mesto. A pretože mesto znamená aj komunálnu politiku, občianske záujmy a "iné záležitosti", nemáš žiadnu šancu neprispôsobiť sa. Chodi to asi tak, že dnes máš zmluvu s mestom na 10 rokov ale budúci rok, ak sa to niekomu hodí, upadneš do nemilosti a nájde sa "dôvod" ju ukončiť. Takže do Tvojho podnikania vstúpi "chorý prvok" a radšej sa na objeme vykonaných prác "dobrovoľne" dohodneš. Lebo z čoho potom uživíš svojich 150 zamestnancov keď nebude roboty? A roboty je momentálne ako šafránu....
Zoltán Kovács
22.12.09,15:14
Vieš Danila, Ty si úžasne zásadová a morálna. By som bola zvedavá, kde žiješ a pracuješ, pretože v živote (a na Slovensku zvlášť) to bohužiaľ nechodí vždy tak.
Dnes tam už našťastie nerobím, ale zažila som firmu, ktorá 90% výkonov robila pre mesto. A pretože mesto znamená aj komunálnu politiku, občianske záujmy a "iné záležitosti", nemáš žiadnu šancu neprispôsobiť sa. Chodi to asi tak, že dnes máš zmluvu s mestom na 10 rokov ale budúci rok, ak sa to niekomu hodí, upadneš do nemilosti a nájde sa "dôvod" ju ukončiť. Takže do Tvojho podnikania vstúpi "chorý prvok" a radšej sa na objeme vykonaných prác "dobrovoľne" dohodneš. Lebo z čoho potom uživíš svojich 150 zamestnancov keď nebude roboty? A roboty je momentálne ako šafránu....

Myslím si, že práve preto si dovolujú štátne inštitúcie, mestá atď (oni sú v úlohe chvosta) zatočiť s dodávateľom (v úlohe psa), lebo každý sa "radšej" prispôsobí.
Myslím si, že postaviť podnikanie a zamestnanie 150 ľudí len na to, že mi bude mesto dávať robotu na 10 rokov, tiež nie je celkom rozumné.
hena22
23.12.09,07:50
Vieš, ja som robila predtým (už je to aj dosť dávno) vo firme ktorá vznikla transformáciou bývalého mestského podniku - technických služieb, takže predmet podnikania bol "historicky" daný a zamestnanci prebraní od mesta a ako bonus k tomu záväzok udržať zamestnanosť :mad:
Je fakt, že tá firma bola doslova "rukojemníkom" mesta ale napodiv dodnes funguje a nie najhoršie. Už vyše 10 rokov. Samozrejme, časom sa tú pupočnú šnúru podarilo aspon trochu nastrihnúť (aspon podľa toho čo som počula)...