klimako
12.09.05,10:11
ahojte,
od 01.07.2005 sme sa stali platcami DPH, ale fa, ktorú som
vystavovala 04.07.2005 som vystavila s DPH, aj keď sa týkala obdobie 06/2005 (jedná sa o montážne práce, ktoré boli vykonané v priebehu júna).
Sme Q platci DPH, takže sme ešte priznanie nepodávali. Viete mi niekto poradiť, ako to mám opraviť???
ďakujem krásne
KEJKA
12.09.05,09:28
1. ak je so súvislosti jasne, ze sa jedna o prace za jun, tak potom faktura má byť bez vyčíslenia DPH - mala by sa zauctovat do obdobia jun, malo by byť jasné, že práce boli ukončené do 30.6.

2. Ak na faktúre vystavenej 4.7. je vyčíslená DPH a platí bod 1., tak by som tu fakturu prerobila s datumom vystavenia 30.6.2005 bez vyčíslenia DPH.

3. dodávky od 1.7. podliehajú DPH a povinnej fakturácii s vyčíslením ZD a DPH. Ak na faktúre je len dátum vystavenia 4.7., nie je tam napr. dátum dodania 30.6., tak by som priložila dodací list podpísaný s dátumom 4.7., ktorý dokazuje splnenie daňovej povinnosti na tento deň a DPH by som odviedla.
4. treba brat do úvahy aj odberatela - ak je platitel - jemu je to jedno, ale DPH si bude môct odpočítať až za 7. mesiac. Ak je neplatiteľ, tak sa mu tá cena asi predražila, s čím nemusí súhlasiť.
...............
opravila som na základe nasledujúcich príspevkov, lebo som asi otázku pochopila pôvodne zle.
Jana Acsová
12.09.05,09:30
Otázne ešte je, čo s faktúrou urobil obchodný partner. Mohlo by to skomplikovať situáciu.
STRELEC
12.09.05,09:36
ahojte,
od 01.07.2005 sme sa stali platcami DPH, ale fa, ktorú som
vystavovala 04.07.2005 som vystavila s DPH, aj keď sa týkala obdobie 06/2005 (jedná sa o montážne práce, ktoré boli vykonané v priebehu júna).
Sme Q platci DPH, takže sme ešte priznanie nepodávali. Viete mi niekto poradiť, ako to mám opraviť???
ďakujem krásneFaktúru by som opravil. Za jún nemám právo ani povinnosť účtovať niekomu DPH. Vystavil by som novú faktúru bez DPH a vymenil ich u odberateľa. Ak došlo zo strany odberateľa k preplatku z titulu DPH, tak ten by som vrátil. Horšie je to u odberateľa, ak je mesačným plátcom.
Iná možnosť - posunúť termín ukončenia prác napr. na 04.07.2005. Platilo by potom príslovie o tom vlkovi a ovečke.
KEJKA
12.09.05,11:34
Faktúru by som opravil. Za jún nemám právo ani povinnosť účtovať niekomu DPH. Vystavil by som novú faktúru bez DPH a vymenil ich u odberateľa. Ak došlo zo strany odberateľa k preplatku z titulu DPH, tak ten by som vrátil. Horšie je to u odberateľa, ak je mesačným plátcom.
Iná možnosť - posunúť termín ukončenia prác napr. na 04.07.2005. Platilo by potom príslovie o tom vlkovi a ovečke.ja som pochopila, že tá faktúra s DPH je jedna cena vrátane DPH. STRELEC to chápe tak, že na faktúre bola vyčíslená DPH, čo asi bude pravda.
Takže svoju reakciu opravujem a prikláňam sa k oprave faktúry s dátumom 30.6.
zukana
13.09.05,07:51
Problém, keď je zlá fakturácia, aj čo sa týka DPH, naša firma rieši dobropismi. Vystavím dobropis na celú čiastku a zároveň vystavím novú faktúru. Dobropisy, alias opravné faktúry sa vykazujú aj v daňovom priznaní DPH, takže tam je to vidno. Zatiaľ sme s tým problém nemali.
klimako
14.09.05,08:46
dakujem pekne za odpovede,
budem musiet asi spravit dobropis na celu sumu a potom urobit novu fakturu na spravnu sumu bez DPH
este raz dakujem
KEJKA
14.09.05,14:56
Problém, keď je zlá fakturácia, aj čo sa týka DPH, naša firma rieši dobropismi. Vystavím dobropis na celú čiastku a zároveň vystavím novú faktúru. Dobropisy, alias opravné faktúry sa vykazujú aj v daňovom priznaní DPH, takže tam je to vidno. Zatiaľ sme s tým problém nemali.súhlasím, záleží, kto a ako vystavuje faktúry, aký je systém a frekvenica faktúr. Dosť často sa stretávam s tým, že si ekonomky vzájomne dohodnú "výmenu" faktúr.