ik-a
12.09.05,11:17
Spolocnost kupi od fyz.osoby pozemok-ornu podu bez DPH. Pozemok rozparceluje, urobi upravy a jednotlive parcely predava nasledovne:
1. pozemok-zahrada cena + 0% DPH
2. pozemok-zastav.cast cena + 19% DPH
3. dom cena + 19% DPH

Je nasledovny postup spravny? Alebo aj na pozemok nezastavanu cast sa vztahuje DPH?
KEJKA
12.09.05,10:25
ak sa bude jednat o zahradu - teda parcela1=stavebny pozemok, parcela2=zahrada a tie dve parcely sa budu predavat ako celok tak to obstoji. Ja viem , že dnes sa rozparcelovane pozemky aj 8á predavaju v celosti ako stavebny pozemok, tak neviem ako sa to podarí Vám. Inak ako píšeš, je to správne.
ik-a
12.09.05,12:18
Ano bude sa predavat ako celok, cize zmluvy a faktury budu mat tri polozky.
KEJKA
12.09.05,13:07
Ano bude sa predavat ako celok, cize zmluvy a faktury budu mat tri polozky.a tie tri položky budú v súlade s LV, kde budú tiež tri položky?
ik-a
12.09.05,13:16
No to este neviem, lebo iba teraz sa robia rozpocty a kalkulucie. Ale tak by to malo byt, aby sme mohli uplatnit ten postup co pisem?
KEJKA
12.09.05,13:30
No to este neviem, lebo iba teraz sa robia rozpocty a kalkulucie. Ale tak by to malo byt, aby sme mohli uplatnit ten postup co pisem?áno, hlavne parcela xxx - záhrada (kvôli 0% DPH)
ik-a
13.09.05,10:29
Dakujem za usmernenie.
janaGT
11.10.07,09:34
po dlhšom čase otváram túto tému:
s.r.o. kúpila v 10/07 ornú pôdu od FO na základe kúpnej zmluvy , a v 10/07 ju aj predá inej s.r.o.
Aké vzniknú povinnosti a ako treba účtovať?
Danila
15.10.07,05:56
nikto nevie? dosť mi to súri!Tu máš povinnosti aj účtovanie:

http://www.porada.sk/t34964-uctovanie-pozemku.html
janaGT
15.10.07,06:24
Tu máš povinnosti aj účtovanie:

http://www.porada.sk/t34964-uctovanie-pozemku.html


ale mne sa tam jedná o ornú pôdu, neviem, či je to to isté.
betka
19.10.07,11:01
Obstaranie pozemku bolo uvedené v tejto téme, link pridaný Danilkou.

Zrejme Vás zaujíma hlavne ZDP:
9/1/b-Oslobodený je príjem z predaja nehnuteľností, ak doba medzi nadobudnutím a predajom presiahne päť rokov.
Od dane z príjmov nie je oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, kt. bola zaradená do OM (okrem iného z ktorých mal daňový subjekt – vlastník príjem z prenájmu a to do piatich rokov po skončenia prenájmu).
To znamená, že predaj poľnohospodárskej pôdy nebude pre Vás oslobodený.
OC pri predaji pozemkov sa zahrnie do daňových výdavkov podľa 19/3/e, pričom pozemok je 23/1/a-majetok vylúčený z odpisovania. A teda výdavky na obstaranie HM vylúčeného z odpisovania nie sú daňovými výdavkami, týmito sa stáva OC pozemku az pri jeho predaji. Platí tu obmedzenie, do daňových výdavkov je možné zahrnúť OC len do výšky príjmov z predaja (výnimku tvoria pozemky dotknuté ˇťažbou alebo ukladaním odpadov).
Ak ste predali pozemkok za nižšiu cenu, ako ste kúpili, (dosiahli ste stratu z predaja), rozdiel nebude daňovým výdavkom. (viď vyššie uvedený par.)
janaGT
19.10.07,18:20
Betka, mne stále nie je jasné, či pozemok a orná pôda je jedno a to isté :confused:
A hlavne ma zaujíma ohľadom DPH, či mám predaj fakturovať s DPH???????
betka
19.10.07,18:29
Oslobodenie od dane.
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

Ak ste plátcom DPH, dodanie pozemku je od dane oslobodené. (orná poda, chmelnice, vinice, TTP, záhrady, lesné pozemky,....)
Ak ste plátcom DPH, dodanie stavebného pozemku nie je od dane oslobodené. V tomto prípade budete stavebný pozemok predmetom dane, a vznikne Vám dańová povinnosť za dodanie pozemku.


Stavebným pozemkom je časť územia určená územným plánom obce alebo plánom zony, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou. Nezastavaný pozemok, kt. je súčasťou poľnohospod. pôdneho fondu alebo lesného podneho fondu, možno v územnom pláne obce alebo územnom pláne zony určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na trvalé vyńatie z PLH pôdneho fondu alebo z lesného podneho fondu, ak je v zastavanom území.
janaGT
19.10.07,18:39
takže ak tomu dobre rozumiem, ak sme plátci DPH, kúpenú ornú pôdu predáme bez DPH?:confused:

Už som z toho jeleň, asi tomu ešte dobre nerozumiem.
azla
23.10.07,16:57
takže ak tomu dobre rozumiem, ak sme plátci DPH, kúpenú ornú pôdu predáme bez DPH?:confused:

Už som z toho jeleň, asi tomu ešte dobre nerozumiem.

Dodanie ornej pôdy budu od dph oslobodené. Viď príspevok č. 15 od Betky.
janaGT
25.10.07,07:43
neviem, či tu môžem účtovať podľa p. Cenigovej - Obstaranie pozemkov za účelom ich predaja v nezmenenej podobe ( str. 338 Podvojné účt. )
a, cena pozemkov podľa KZ alebo fa dod. 132/321
b, úbytok predaných pozemkov v OC 504/132
c, tržba z predaja v trhovej cene 311/604

alebo či musím účtovať cez 042.
Marína
25.10.07,18:05
Dodanie ornej pôdy budu od dph oslobodené. Viď príspevok č. 15 od Betky.
Doporučujem si zistiť, či nie je vydané územné rozhodnutie alebo či orná pôda nie je zahrnutá do územného plánu obce ako stavebný pozemok. Viď:
http://www.porada.sk/t19111-predaj-nehnutelnosti-a-dph.html?highlight=predaj+nehnutelnosti+DPH
janaGT
26.10.07,05:39
Doporučujem si zistiť, či nie je vydané územné rozhodnutie alebo či orná pôda nie je zahrnutá do územného plánu obce ako stavebný pozemok. Viď:
http://www.porada.sk/t19111-predaj-nehnutelnosti-a-dph.html?highlight=predaj+nehnutelnosti+DPH (http://www.porada.sk/t19111-predaj-nehnutelnosti-a-dph.html?highlight=predaj+nehnutelnosti+DPH)

ok, zistím to, potom sa ozvem.
Zatiaľ vďaka!
janaGT
26.10.07,06:42
Doporučujem si zistiť, či nie je vydané územné rozhodnutie alebo či orná pôda nie je zahrnutá do územného plánu obce ako stavebný pozemok. Viď:
http://www.porada.sk/t19111-predaj-nehnutelnosti-a-dph.html?highlight=predaj+nehnutelnosti+DPH

nie je zahrnutá do územného plánu obce ako stav.pozemok a nie je vydané ani územné rozhodnutie.
Ale ja potrebujem poradiť ohľadom účtovania a DzP a DPH.
betka
26.10.07,07:02
Obstaranie ornej pôdy-042/321
Ak robím nejakú technickú rekultiváciu na ornej pôde 042/321
Zaradenie 031/042
Uhrada: 321/221.

Pozemok neodpisujem

Doplním:
Pozemkom sú: orná pôda, vinice, chmelnice, záhrady, ovocné sady TTP, lesné pozemky......(členenie podľa katastrálneho zákona)
janaGT
26.10.07,09:45
V Medzinárodných účtovných štandardoch IAS 2 sú zásoby definované ako obstarávaný alebo skladovaný tovar pre ďalší predaj vrátane tovaru obstaraného maloobchodníkom a skladovaného pre ďalší predaj alebo pozemky a iné nehnuteľnosti držané pre ďalší predaj.

kde si to môžem stiahnuť?
janaGT
26.10.07,10:17
ďakujem, našla som to.
Takže odporúčaš účtovať týmto spôsobom?
Ešte ma napadlo, kolky v hodnote Sk 8 000,- za zrýchlené zapísané na LV, budem potom účtovať ako? Keby som išla cez 042, tak tam, ale keď pôjdem cez 132 ... teraz neviem, tiež tam?
janaGT
26.10.07,10:24
A práve som našla aj v účte od ing. Cenigovej, str. 148:

"Podľa § 17 ods.9 opatrenia tovarom je všetko, čo ÚJ nakupuje za účelom predja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom techn. zhodnotenie. ...
Z tohto ustanovenia vyplýva, že tovarom sú napríklad aj pozemky, budovy a ostatné stavby, ktoré ÚJ obstaráva za účelom predaja v nezmenenej podobe, sama ich nepoužíva, neprenajíma a nevykonáva na nich techn.zhodnotenie."

Takže presne môj prípad.
janaGT
26.10.07,10:38
Ale pokiaľ sa tá orná pôda nevyužívala (napr. nesiali či neorali ste tam), bola nakúpená za účelom ďalšieho predaja a ihneď ďalej predaná, ja by som to bez obáv účtoval ako tovar.
Výdavky za kolok by som ja zahrnul do obstarávacej ceny pozemku (náklad súvisiaci s obstaraním), teda tiež na 132. Ale nie som metodik účtovníctva...;)

nie, my sme to 1.10 kúpili a 12.10 predali, žiadne úpravy, to bolo kúpené len za účelom ďalšieho predaja.
Fak neviem, nejako sa do toho zamotávam, ak to budem považovať za tovar, potom neviem, či tento bude oslobodený od DPH ako pri pozemku , ako to bude s daňou z príjmu ...
betka
26.10.07,11:02
Možno by som laicky:
Zásoby sú súčasťou obežného majetku UJ. Do obežného majetku sa zaraďujú preto, že nie sú určené na dlhodobé používanie pri činnosti UJ, ale ich potreba súvisí s bežnou prevádzkovou činnosťou. V závislosti od predmetu činnosti môže byť výrovná, alebo obchodná.
janaGT
26.10.07,11:18
takže z tohto všetkého mi vyplýva, že sa môžem sma rozhodnúť ako to zaúčtujem, či cez 042 alebo cez 132
betka
26.10.07,11:19
Jani, možno ma napadla ešte taká podstatná vec.
Pozrite sa do živnostenského listu, či vôbec má Vaša spoločnosť ako predmet podnikania kúpa tovarov na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi, ak ano- postupovala by som ako radí Andrej
Ak nemá, účtovala by som cez 042.

Možno som tresla kravinu.
janaGT
26.10.07,11:22
[quote=betka;557349]
predmet podnikania kúpa tovarov na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi - áno máme to.
A určite tvoje rady nepovažujem za kraviny. Som ti vďačná za každú radu. Takisto aj ostatným, ktorí mi pomáhajú.
janaGT
26.10.07,11:26
Včera som písala aj do Poradcu podnikateľa, uvidím, čo mi poradia tam. Potom to sem prilepím.
betka
26.10.07,11:36
(8) Dlhodobý finančný majetok sa člení na
a) cenné papiere a podiely podľa § 14 ods. 2 písm. a),
b) pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou v konsolidovanom celku,
c) majetok v nájme, ktorý sa odpisuje v účtovníctve nájomcu za podmienok ustanovených v osobitnom predpise,14)
c) dlhodobé pôžičky,
d) umelecké diela, zbierky, predmety z drahých kovov a pozemky, ktoré sú obstarané za účelom dlhodobého uloženia voľných peňažných prostriedkov.

V postupoch účtovania som našla ešte ďalší spôsob, ako môžem účtovať o pozemkoch, ibaže to nie je za účelom dlhodobého uloženia voľných PP. Máte tam krátkodobú lehotu........Škoda..
janaGT
26.10.07,11:39
d) umelecké diela, zbierky, predmety z drahých kovov a pozemky, ktoré sú obstarané za účelom dlhodobého uloženia voľných peňažných prostriedkov.[/B]

V postupoch účtovania som našla ešte ďalší spôsob, ako môžem účtovať o pozemkoch, ibaže to nie je za účelom dlhodobého uloženia voľných PP. Máte tam krátkodobú lehotu........Škoda..

Trošku lopatisticky mi to vieš povedať ? čo je to za účelom dlhodobého uloženia voľných PP?
betka
26.10.07,11:52
Pri finančných investíciách nie je dôležitá otázka, čo vlastní UJ, ale prečo to vlastní, za akým účelom, v súvislosti s čím..
1. Pozemok môžem kúpiť ako dlhodobý hmotný majetok (031).
2. Ten istý pozemok môžem kúpiť - obstarať za účelom dlhodobého výhodného uloženia svojich voľných finančných prostriedkov-účet 069- ostatný dlhodobý FM.
3. ten istý pozemok môžem obstarať v rámci svojej obchodnej činnosti na ďalší predaj (132)

Pričom pri predaji FI sa tržba z predaja účtuje v prospech 66x tržby z predaja CP a vkladov a vyradenie FI na ťarchu 56x
janaGT
26.10.07,12:04
ďakujem, takže už som sa rozhodla, volím spôsob účtovania cez 132
janaGT
27.11.07,13:41
Včera som písala aj do Poradcu podnikateľa, uvidím, čo mi poradia tam. Potom to sem prilepím.

sľúbená odpoveď z EPI
janaGT
30.11.07,12:55
sľúbená odpoveď z EPI

Ako mám pridať súbor, aby bol v normálnej veľkosti a čitateľný?
Marína
30.11.07,19:02
Janka, ak myslíš na tú odpoveď od PP, tak veľký tu nepriložíš, ale to je v poriadku. Ak ho budú chcieť poraďáci lepšie vidieť, stačí na obrázok kliknúť,aby sa zväčšil, potom použiť pravé tlačítky myši a kliknúť na kopírovať obrázok a vo Worde dať vložiť(CTRL+V) a obrázok bude väčší, teda aj lepšie čitateľný.