Bergi
22.12.09,13:03
potreboval by som vypočítať v bunke sumu z poľa podla dvoch podmienok.

keď máme ako príklad tabuľku - príloha. potreboval by som do vyznačených polí získať výsledok = súčet všetkých výdajov, napr. koľko kúpil peter kníh.
(podmienky sú meno a predmet)
reálne mám tých mien viacej, ako aj predmetov. potrebujem to na sledovanie čerpania financií na jednotlivé položky.
každý si môže kúpiť napr. knihu koľkokrát chce za rok.

dík
robin78
22.12.09,12:20
uplne najjednoduchsie mas vytvorenie kontingencnej tabulky, pridal som ju do tvojho prikladu, dodatocne si to mozes namodelovat podla svojich potrieb.
marjankaj
22.12.09,12:41
potreboval by som vypočítať v bunke sumu z poľa podla dvoch podmienok.

keď máme ako príklad tabuľku - príloha. potreboval by som do vyznačených polí získať výsledok = súčet všetkých výdajov, napr. koľko kúpil peter kníh.
(podmienky sú meno a predmet)
reálne mám tých mien viacej, ako aj predmetov. potrebujem to na sledovanie čerpania financií na jednotlivé položky.
každý si môže kúpiť napr. knihu koľkokrát chce za rok.

dík

Kontingenčná tabuľka je najlepšia, ale ide to aj takto.
Bergi
22.12.09,20:39
tento sposob sa mi zda lepsi, pretoze niekedy vstupujem do pola vydajov a upravujem // doplnam, teda sumy sa mi menia a hned sa to prejavi. Kont.tabulku musim vzdy nanovo vytvarat.
Bergi
22.12.09,20:39
dakujem velmi pekne za pomoc
robin78
23.12.09,05:21
tento sposob sa mi zda lepsi, pretoze niekedy vstupujem do pola vydajov a upravujem // doplnam, teda sumy sa mi menia a hned sa to prejavi. Kont.tabulku musim vzdy nanovo vytvarat.

tu by som len doplnil, ze nie je potrebne kont. tabulku zakazdym vytvarat, je mozne dat ju aktualizovat a dojde k prepocitaniu vsetkych udajov.
Ulver
29.12.09,09:37
1)sposob, ktory v prilozenom subore navrhuje marjankaj

2)ak používate excel 2007, pozrite sa aj na funkciu =SUMIFS

3)kombinacia jednoducheho filtra + funkcie =SUBTOTAL

(ist na toto s pivotkami je ako na jeden zemiak traktorom :)

pekny den
PaloPa
30.12.09,19:35
1)

... kombinacia jednoducheho filtra + funkcie =SUBTOTAL ...



Súhlasím, toto je asi najrýchlejší spôsob.

Ďalšia možnosť, bez pomocných polí (ako použil Jano - marjankaj), je použiť tzv. array funkcie (viď príklad)

Napr. "Peter" vs "kniha" takýto vzorec:
B28="Peter"
C28="kniha"


{SUM(($G$2:$G$16=B28)*($H$2:$H$16=C28)*($F$2:$F$16 )}
Zadaný cez CTRL + SHIFT + ENTER

Palo
Bergi
31.12.09,07:44
Súhlasím, toto je asi najrýchlejší spôsob.

Ďalšia možnosť, bez pomocných polí (ako použil Jano - marjankaj), je použiť tzv. array funkcie (viď príklad)

Napr. "Peter" vs "kniha" takýto vzorec:
B28="Peter"
C28="kniha"


{SUM(($G$2:$G$16=B28)*($H$2:$H$16=C28)*($F$2:$F$16 )}
Zadaný cez CTRL + SHIFT + ENTER

Palo


Ďakujem. Len ako presne sa dajú vkladať tieto array funkcie? keď som stiahol tvoj príklad a editoval som ho, už som funkciu nevedel vložiť. CTRL+SHIFT+ENTER mi nejak nešiel.
marjankaj
31.12.09,11:48
Ďakujem. Len ako presne sa dajú vkladať tieto array funkcie? keď som stiahol tvoj príklad a editoval som ho, už som funkciu nevedel vložiť. CTRL+SHIFT+ENTER mi nejak nešiel.

Najprv vlož funkciu a potom už funguje CTRL+SHIFT+ENTER

Alebo v editačnom móde, teda ak opravuješ bunku (stlač F2) to tiež funguje.

Alebo tam tie zátvorky vlož manuálne "{"=ALT+123 "}"=ALT+125 - Opravujem, toto nejde.