kojanka
22.12.09,15:29
Dobrý deň, chcela by som radu...Na začiatku roku 2005 som uzavrela uverovú zmluvu s rodičmi, ktorým som požičala peniaze, so splatnostou 3 mesiace. Rodičia mi peniaze nevracali, na čo som v oktobri 2006 urobila záložné pravo na nehnutelnost, ktoru rodicia vlastnili. V oktobri bola moja mama ako konatelka jednej spoločnosti odsudená na podmienku za spreneveru a další konatel ma sudne zažaloval, ze som úverovú zmluvu vyrobila dodatočne a že bola fiktívna a na to nadvazovalo aj záložné právo. Okresný súd jeho žiadosť vyhlásiť úverovú a záložnú zmluvu za neplatnú zamietol. Odvolal sa na krajský súd, ktorý tiež neúčinnosť úverovej zmluvy zamietol, ale záložné právo stanovil neúčinné voči nemu.
Nezda sa mi, že by krajsky súd rozhodol správne, kedže mi ubral moje zákonné právo domáhať sa svojej pohľadávky záložným sposobom, čo mi zákon umožnuje. Chcem sa dovolať na najvyšší súd, ale neviem aké sú tam poplatky a ako rýchlo tento pracuje, či medzitým exekútor, ktorý zapísal do katastra záložné právo konatela, už toto nebude vymáhať. Moze konať, kym nerozhodne najvyšší súd?
Mária27
27.12.09,16:50
Zákon 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch, § 6
(2) Ak je sadzba poplatku ustanovená za konanie, rozumie sa tým konanie na jednom stupni. Poplatok podľa rovnakej sadzby sa vyberá i v odvolacom konaní vo veci samej. Poplatok za dovolanie sa vyberá vo výške dvojnásobku poplatku ustanoveného v sadzobníku.


Je takmer nemožné povedať, ako rýchlo rozhodne Najvyšší súd. Rozsudok odvolacieho súdu nadobudne právoplatnosť aj keď sa dovoláš, preto pri dovolaní požiadaj o odklad vykonateľnosti rozsudku (nemusí vyhovieť):
Obč.súdny poriadok:
§ 243
Pred rozhodnutím o dovolaní môže súd, ktorý o ňom má rozhodnúť, odložiť vykonateľnosť napadnutého rozhodnutia.

Zaujímalo by ma, prečo krajský súd záložné právo stanovil neúčinné voči nemu. Nebolo v registri či v katastri?