SlivkaDesign
22.12.09,23:06
Dobrý deň. Možno blbá otázka, ale predsa sa chcem opýtať.

Chcel by som začať podnikať v grafike a web dizajne, ale zaujíma ma, či môžem už niečo vytvárať aj bez živnosti pre ľudí verejne a ponúkať určité ceny a ak áno, tak koľko môžem zarobiť bez toho, aby som nebol nejako postihnutý zákonom a nemal problémy.

Možno blbá otázka pre niektorých, ale zaujíma ma, či môžem nejako začať pracovať, kým sa mi vybaví živnosť.

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
bolacka
23.12.09,05:46
Ak to bude za nejake ceny, tak aspon zivnost by bola ok, aby si zo zisku odviedol dan..cize minimalne to si treba zabezpecit..
..a inak s webdizajnom to nieje lent ak lahke..myslim teraz dopyt..
SlivkaDesign
04.01.10,10:36
Ďakujem a ešte mám pár otázok.

Ak by som začal pracovať tak, aby si trošku ponachádzal známosti a porobil "prácičku" bez toho, aby som mal živnosť (kým si ju vybavím) a odvádzal daň, čiže ak by som pracoval sám pre seba a bol neplatičom DPH mal by som nejaký problém?

Nejaká dohoda s človekom, pre ktorého robím prácu o vykonaní by mohla v takomto prípade byť na papieri?

Mohol by som mať zverejnenú svoju prácu a cenník?


Ďakujem za pomoc.
Lianka
04.01.10,14:41
Nespada to pod autorsky zakon? Skus pozriet. V tom pripade by si nemusel mat zivnost, ale bol by si "na volnej nohe". Samozrejme, urcite povinnosti voci DU a poistovniam su s tym spojene.

Doplnenie:
Pozri aj:
http://www.porada.sk/t97334-p2-legalnost-podnikania.html
MatoB
04.01.10,15:09
Neriskuj!!! vybavit zivnost v dnesnej dobe respektive zalozit srocku je to najednoduchsie co ta v podnikani stretne. Keby je to zlozity proces tak sa necudujem, ze chces podnikat na cierno ale je to uplne ze skoro nic. Ja ked som zakladal srocku som ani nevedel ze ju zakladam.
SlivkaDesign
04.01.10,19:12
No Lianka. Ďakujem veľmi pekne za ten odkaz. Úplne mi to pomohlo. Došiel som na to, že radšej legálne, ako mať problémy. Lenže začať nejako treba a kopa ľudí začína na čierno. Nie som avšak typ človeka, ktorý robí tieto veci ilegálne, lenže začať treba, kedže sa tomu venujem už 5 rokov.
Lianka
05.01.10,12:51
Ak by to slo podla autorskeho zakona, je to velmi jednoduche a danovo a odvodovo vyhodne. Vybavis si len DIC na Danovom urade. Mozes, ale nemusis vystavovat faktury - dokladom bude zmluva podla autorskeho zakona + doklad o prijme penazi (pokladnicny alebo vypis z banky). Odvody do SP sa ta netykaju (pokial sa nezmenil zakon od 1.1.2010 - nemam ho este neastudovany). Vyhodou je, ze z prijmu si mozes odratat 40% nepreukazatelne vydavky, zdanujes teda prijem minus 40%, to je tvoj zaklad dane. V zavislosti od vyske prijmu je mozne, ze ti ani ziadna danova povinnost nevyjde = dan nebudes platit. Ak budes tuto cinnost vykonavat sustavne, musis sa prihlasit aj do zdravotnej poistovne a platit odvody ako SZCO. Pozri prip. aj ine temy s touto problematikou.
SlivkaDesign
04.03.10,05:00
Fíha. No to by bolo dobre. Nebude problémom zo začiatku ilegálnost niektorých softov? Ako sa to dá vyriešit?
Zita5
04.03.10,05:14
Doporučujem Voľnú živnosť a nasledovné živnosti :

31.5 Reklamné a marketingové služby

§ výroba, spracovanie a distribúcia reklamného materiálu
§ realizácia reklamných kampaní
§ šírenie reklamy rôznymi spôsobmi
(v novinách, periodikách, v rozhlase, televízii, na internete a iných médiách):
- umiestňovanie vonkajších reklám – billboardy, panely, nástenky, stojany, (lepenie, vyvesovanie ...)
§ prenájom reklamných plôch
§ aranžovanie výkladov, viazanie kytíc a vencov, úpravy výstavných miestností
§ zabezpečenie marketingových kampaní
§ marketingy na mieste priameho predaja, konzultačné služby v oblasti marketingu
§ inzertná činnosť
§ informačná činnosť – mestské, turistické informačné centrá
23.3 Vydavateľská činnosť

23.2 Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov



Napokon nájdite miesto pre svoju činnosť tu .
http://www.porada.sk/t124299-zoznam-volnych-zivnosti-odporucane-oznacenie-jun-2009-a.html
bobino38
04.03.10,05:24
Fíha. No to by bolo dobre. Nebude problémom zo začiatku ilegálnost niektorých softov? Ako sa to dá vyriešit?


...fúha, prekvapuješ...pýtaš radu a hneď vyklopíš,že máš ilegalny soft.-) takto ani nevieš kto ti radí:-)
SlivkaDesign
04.03.10,05:54
No ja som nepovedal, že ho mám. Bežím na free softoch. Pýtam sa či by nebol problém ak by som si na začiatku dal niečo mimo free...
bobino38
04.03.10,06:41
...citujem ťa: "Nebude problémom zo začiatku ilegálnost niektorých softov?"... je rozdiel free program a úplný ilegálny...
magnum
04.03.10,06:48
bez ohladu na otazku ak niekto spomenie slovo ilegalne tak to problem je...
SlivkaDesign
04.03.10,06:55
No tak sa ospravedlnujem za moje zlé vyjadrenie. Každopádne som to myslel v slova zmysle "na začiatku" tak, či možem na začiatku zamenit free software za lepší, kvalitnejší a nejako si to dat do nákladov. Alebo som nútený bežat od začiatku na tom free a neskor si kúpit licencie.
bobino38
04.03.10,07:53
..začni na free programoch, ale do nákladov si ten "kvalitnejší" radšej nedávaj:-)) ...a potom si zakúp licencie a daj do nákladov.
SlivkaDesign
09.03.10,15:37
No dobre. Nejako to začínam rozbiehať. Čo teraz potrebujem. Čo by ste odporučili? Ako má začať a čo mám vydávať zákazníkom?

Stačí sled, alebo sú niektoré dokumenty zbytočné či právne nepodporované?
Čo z toho nutne potrebujem uvádzať a čo mi je na nič a zbytočná strata času. Kopa otázok na ktoré čakám odpovede. Ďakujem vám veľmi pekne.

1. objednávka + dodatok o službách naviac
2. všeobecné obchodné podmienky (mnou napísané)
3. zmluva o dielo
4. preberací protokol
5. faktúra