berrussha
23.12.09,09:15
Dobrý deň.
Potrebovala by som vedieť, či som povinná podať daňové priznanie z predaja nehnuteľnosti (pozemok - na liste vlastníctva evidovaný ako "záhrada") - zákon 595/2003 Zb. - § 8 ods. 1 písm. b).
Podmienka § 9 ods. 1 písm. c): doba vlastníctva 5 rokov bola splnená (dedič bol vlastníkom 2 roky a poručiteľ - nebohý - viac ako 3 roky), avšak nejde o dedenie v I. ani v II. dedičskej skupine. Ide o dedenie v III. dedičskej skupine - po tete.
Je potrebné i v takomto prípade podať daňové priznanie na daňovom úrade, keďže podmienka dĺžky vlastníctva bola splnená?
Ak áno, môžem si od kúpnej ceny odrátať náklady spojené s predajom nehnuteľnosti (poplatok realitke za sprostredkovanie predaja, poplatok notára za spísanie kúpno-predajnej zmluvy...)? A pre upresnenie - výška dane je 19%?
A ešte by som potrebovala vedieť, či kataster zasiela kúpno-predajnú zmluvu na daňový úrad.
Ďakujem za pomoc.
Mária.K.
23.12.09,08:59
Dobrý deň.
Potrebovala by som vedieť, či som povinná podať daňové priznanie z predaja nehnuteľnosti (pozemok - na liste vlastníctva evidovaný ako "záhrada") - zákon 595/2003 Zb. - § 8 ods. 1 písm. b).
Podmienka § 9 ods. 1 písm. c): doba vlastníctva 5 rokov bola splnená (dedič bol vlastníkom 2 roky a poručiteľ - nebohý - viac ako 3 roky), avšak nejde o dedenie v I. ani v II. dedičskej skupine. Ide o dedenie v III. dedičskej skupine - po tete.
Je potrebné i v takomto prípade podať daňové priznanie na daňovom úrade, keďže podmienka dĺžky vlastníctva bola splnená?
Ak áno, môžem si od kúpnej ceny odrátať náklady spojené s predajom nehnuteľnosti (poplatok realitke za sprostredkovanie predaja, poplatok notára za spísanie kúpno-predajnej zmluvy...)? ÁNO A pre upresnenie - výška dane je 19%? ÁNO
A ešte by som potrebovala vedieť, či kataster zasiela kúpno-predajnú zmluvu na daňový úrad. Neviem.
Ďakujem za pomoc.
Ste povinná podať daňové priznanie, lebo podmienka doby vlastníctva 5 rokov nebola splnená. V prípade dedenia po tete sa doba vlastníctva u poručiteľa do doby vlastníctva nezapočítava. Nejde o dedenie v priamom rade.
Ostatné odpovede sú v texte.
Zoltán Kovács
23.12.09,09:02
Dobrý deň.
Potrebovala by som vedieť, či som povinná podať daňové priznanie z predaja nehnuteľnosti (pozemok - na liste vlastníctva evidovaný ako "záhrada") - zákon 595/2003 Zb. - § 8 ods. 1 písm. b).
Podmienka § 9 ods. 1 písm. c): doba vlastníctva 5 rokov bola splnená (dedič bol vlastníkom 2 roky a poručiteľ - nebohý - viac ako 3 roky), avšak nejde o dedenie v I. ani v II. dedičskej skupine. Ide o dedenie v III. dedičskej skupine - po tete.
Je potrebné i v takomto prípade podať daňové priznanie na daňovom úrade, keďže podmienka dĺžky vlastníctva bola splnená?
Ak áno, môžem si od kúpnej ceny odrátať náklady spojené s predajom nehnuteľnosti (poplatok realitke za sprostredkovanie predaja, poplatok notára za spísanie kúpno-predajnej zmluvy...)? A pre upresnenie - výška dane je 19%?
A ešte by som potrebovala vedieť, či kataster zasiela kúpno-predajnú zmluvu na daňový úrad.
Ďakujem za pomoc.

§9 ods.1 písm. c)
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Podľa mňa nie je splnená podmienka § 9 ods. 1 písm c). Totiž tam sa píše o priamom dedení, t.j. v I. skupine dedičov.
berrussha
23.12.09,09:04
Ďakujem :))
jana32
25.02.10,07:22
Dobrý deň, prosím o radu, predali sme pozemok, ktorý sme mali vo vlastníctve 15 rokov, pokiaľ pozerám v §9 zákona o DzP tento rpedaj by mal byť od dane oslobodený. Som povinná zaplatiť z tohto predaja nejakú inú daň ? Ďakujem
jana32
25.02.10,09:30
Dobrý deň, prosím o radu, predali sme pozemok, ktorý sme mali vo vlastníctve 15 rokov, pokiaľ pozerám v §9 zákona o DzP tento rpedaj by mal byť od dane oslobodený. Som povinná zaplatiť z tohto predaja nejakú inú daň ? Ďakujem

Prosím ak niekto viete poradte
LILIEZ
03.03.10,14:33
ahojte,
známa predala pozemok, ktorého bola vlastníčkou viac ako 5 rokov. Je starobná dôchodkyňa a za pozemok zinkasovala sumu 450 €.
Je povinná zaplatiť za tento príjem aj daň?
Posiela katastrálny úrad kúpnu zmluvu na daňový úrad, ktorý určí výšku daňovej povinnosti?
Alebo musí známa podať sama od seba daňové priznanie a zaplatiť 19 % daň zo sumy 450 €? Ak áno, do akej doby musí takéto niečo urobiť?
Za vaše odpovede ďakujem.