rey_619
23.12.09,16:04
Dobry den, zaujal ma pozoruhodny problem kamarata, ktory tento rok pocas letnych prazdnin pracoval ako brigadnik, zamestnavatel ho zaevidoval ako bolo treba, zarobil cca 18 000,-Sk a nasledne jeho mame prislo tusim zo socialnej poistovne, aby tuto zarobenu sumu zaplatila (cize tych 18000,- mala odviest do poistovne) do 6 mesiacov. Cize pytam sa kde sa stala chyba resp. za akych podmienok je mozne, aby takato situacia nastala. Este udavam ten chalan mal 19 rokov, prave zmaturoval a teraz dalej pokracuje v studiu na vysokej skole. Dakujem
fosgeen
23.12.09,16:05
Podľa všetkého si dal málo informácii, lebo nevidím dôvod, prečo by mala sociálna poisťoňa žiadať od tvojho kamaráta tie zarobené peniaze. Pokiaľ je on pistenec štátu, neplatí ani zdravotné poistenie. Treba si ale dať potvrdenie o návšteve školy na zdravotnú poisťovňu, lebo len táto by mohla od neho požadovať nepokrité obdobie. Povinnosť byť prihlásený na poisťovni má buť zamestnávateľ, alebo dobrovoľne poistená osoba , alebo poistenec SZČO - živnostník, ktorý mal rok pred podnikaní vyššie zdaniteľné príjmy.
rey_619
23.12.09,16:25
vsetko co viem som napisal, podstatne budu zrejme udaje o rodicoch, lebo potvrdenie o navsteve skoly nemohol nikam poslat, lebo skolu uz skoncil, a ked zdravotna poistovna zisti nezrovnalosti, tak vzdy najprv vyzve danu osobu o zaslanie potrebnych potvrdeni.SZCO tiez nie je, tak neviem kde je problem
Shaman
25.12.09,15:52
problem je v tom, ze niekto klame - kamarat? jeho mama?
no a uverit takemuto nezmyslu, to chce tiez velku davku... silvestrovskej nalady :-)
drobeceva
25.12.09,16:15
nevidím dôvod, prečo mal vrátiť peniaze z dohody. Podľa mňa, skreslené info.
veronikasad
25.12.09,16:16
Dobry den, zaujal ma pozoruhodny problem kamarata, ktory tento rok pocas letnych prazdnin pracoval ako brigadnik, zamestnavatel ho zaevidoval ako bolo treba, zarobil cca 18 000,-Sk a nasledne jeho mame prislo tusim zo socialnej poistovne, aby tuto zarobenu sumu zaplatila (cize tych 18000,- mala odviest do poistovne) do 6 mesiacov. Cize pytam sa kde sa stala chyba resp. za akych podmienok je mozne, aby takato situacia nastala. Este udavam ten chalan mal 19 rokov, prave zmaturoval a teraz dalej pokracuje v studiu na vysokej skole. Dakujem
Málo informácii - zrejme ide o rodinu, ktorá je poberatelom dávok v hmotnej núdzi a matka nenahlásila príjem syna.
Vrátenie neprávom vyplatenej dávky od nej ale vyžaduje sociálny odbor UPSVaR, nie sociálna poisťovňa (SP a UPSVaR sú prepojené, takže majú informácie o príjme každého poberatela dávok. Výšku príjmu uvádza zamestnávatel na mesačnom výkaze).
rey_619
25.12.09,19:10
jeej dakujem ti, tak konecne niekto rozluskol tuto "zahadu". presne tak v hmotnej nudzi byt mozu, lebo mu teraz uznali soc. stipendium bez problemov... a sekol som sa s tou soc. poistovnou, ale vedel som, ze mi nieco o socialnom urade spominal, tak som myslel, ze jedine soc. poistovna to mohla urobit. aj tak nechapem, ze ten socialny odbor taketo nieco moze spravit za hlupe nenahlasenie....dost krute
veronikasad
25.12.09,20:24
jeej dakujem ti, tak konecne niekto rozluskol tuto "zahadu". presne tak v hmotnej nudzi byt mozu, lebo mu teraz uznali soc. stipendium bez problemov... a sekol som sa s tou soc. poistovnou, ale vedel som, ze mi nieco o socialnom urade spominal, tak som myslel, ze jedine soc. poistovna to mohla urobit. aj tak nechapem, ze ten socialny odbor taketo nieco moze spravit za hlupe nenahlasenie....dost krute
myslím, že neide o "Hlúpe" nenahlásenie. Ak by matka bola nahlásila príjem syna, za toto obdobie by jej nárok na dávku v hmotnej núdzi nevznikol a nemusela by nič vracať.
rey_619
26.12.09,15:55
tak dakujem vsetkym a radsej uzavrime tuto temu, lebo bez dalsich presnych informacii sa asi uz nikam dalej nedostaneme. dovod si mal zistit on a nemal to nechat tak.