Mirkapo
24.12.09,14:29
Ahojte Poraďáci, predovšetkým Vám prajem krásne vianoce a šťastný Nový rok 2010.
Ja by som sa chcela opýtať, nie je mi dosť jasné účtovanie stravných lístkov a soc. fond.Účtovanie: DF rozdelím na 55% do prev. réžie a 45% do VNDzP. a keď zamestnanci zaplatia stravné lístky tak tak to zaúčtujem iba do PNDzP a DPH? A sociálny fond neúčtujem, tak že tam neúčtujem ani čerpanie a ani tvorbu soc.fondu.Ako to mám správne zaúčtovať? jeden obed stojí celkovo 1,68 e + DPH. a zamestnanci platia 0,90e + DPH. Prosím poradte mi potrebujem to dosť súrne. Ďakujem
liba2
26.12.09,16:07
evinka33
03.02.13,18:43
SZČO poskytuje stravné lístky, časť hradí zo sociálneho fondu, ale vôbec tieto lístky ani SF neuvádza vo výplatných páskach resp. ani pri výpočte mzdy. Má internú smernicu o stravovaní, kde je uvedená hodnota stravných poukážok, kolko hradí zamestnanec a kolko ide zo SF a potom každý mesiac zamestnanci pri preberaní SL podpíšu preberací protokol o prevzatí stravných lístkov a zaplatia svoju časť SL v hotovosti do pokladnice (cez poklad.doklad). Môže takto postupovať, alebo musí uvádzať SL aj vo výplatách?
Tweety
03.02.13,19:01
SZČO poskytuje stravné lístky, časť hradí zo sociálneho fondu, ale vôbec tieto lístky ani SF neuvádza vo výplatných páskach resp. ani pri výpočte mzdy. Má internú smernicu o stravovaní, kde je uvedená hodnota stravných poukážok, kolko hradí zamestnanec a kolko ide zo SF a potom každý mesiac zamestnanci pri preberaní SL podpíšu preberací protokol o prevzatí stravných lístkov a zaplatia svoju časť SL v hotovosti do pokladnice cez poklad.doklad). Môže takto postupovať, alebo musí uvádzať SL aj vo výplatách?
Prečo by to mal uvádzať na páskach? Nie je to zdaniteľný príjem.
evinka33
04.02.13,11:00
ďakujem moc za odpoveď, ešte by ma zaujímalo keď nemá na soc.fond vytvorenú osobitnú pokladňu (na porade som sa dočítala že nemusí ...) ako má mesačne zaúčtovať použitie soc.fondu na stravné lístky? Ako VNZD z "klasickej" pokladne? tvorbu SF zaúčtuje jedným zápisom na konci roka ako nepen.operáciu ale čo s tým čerpaním - tvorbu aj čerpanie samozrejme eviduje aj v knihe SF - ale neviem čo s tým mesačným príspevkom na SL v peň.denníku?
evinka33
04.02.13,17:55
prosím, účtuje sa čerpanie SF v peňaznom denníku??
wirgi
04.02.13,18:14
čerpanie SF zaúčtujem tak ako aj tvorbu SF jedným zápisom na konci roka podľa evidencie v knihe SF
junes
19.02.13,21:41
Tvorba SF je predsa len evidencia, neúčtujem v PD. Do PD koncom roka dám ako VOZD spotrebovanú časť SF a označím to v evidencii ako úbytok, alebo nie? A môže sa robiť aj po mesiacoch, teda aby to zodpovedalo skutočnému pohybu peňazí. Prosím opravte ma, ak sa mýlim nemám s tým skúsenosť, ale od 2/2013 mám zamestnanca na TPP, tak to budem potrebovať. Zákon som si prečítala, nie je mi celkom jasný.
Mila123
19.02.13,21:45
Tvorba SF je predsa len evidencia, neúčtujem v PD. Do PD koncom roka dám ako VOZD spotrebovanú časť SF a označím to v evidencii ako úbytok, alebo nie? A môže sa robiť aj po mesiacoch, teda aby to zodpovedalo skutočnému pohybu peňazí. Prosím opravte ma, ak sa mýlim nemám s tým skúsenosť, ale od 2/2013 mám zamestnanca na TPP, tak to budem potrebovať. Zákon som si prečítala, nie je mi celkom jasný.
tvorba SF je predsa výdavok OZD, preto my ho tvoríme cez P a VOZD, každý jeden mesiac......
evinka33
22.02.13,13:19
tvorba SF je predsa výdavok OZD, preto my ho tvoríme cez P a VOZD, každý jeden mesiac......

Postupy účtovania JÚ, par.7 bod 3: "Tvorba a čerpanie sociálneho fondu sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu. Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g)."

Tvorba SF = PD - VOZD - členenie"tvorba soc.fondu" - účtovanie buď v priebehu roka alebo v rámci uzávier.operácií (podľa uloženia prostriedkov)
Čerpanie SF = PD - VNZD - účtovanie buď v priebehu roka alebo v rámci uzávier.operácií (podľa uloženia prostriedkov)