jarosik
25.12.09,09:54
Zdravim vás prosim o radu ako postupovat kupil som rodinny dom v malej dedinke a mam uz aj list vlastnictva, ktory mam asi tyzden,ake povinnosti mi priliehaju pre dan z kupi nehnutelnosti? dakujem
civka
25.12.09,19:02
o dani z kupy nehnutelnosti neviem nic.
do 30 dni od nadobunutia je nutne sa prihlasit na miestnom urade (u spravcu dane) kvoli dani z nehnutelnosti, ktora sa plati potom kazdy rok
yoyo74
26.12.09,11:51
Danovu povinnost ma v tomto pripade predavajuci. Ty ju budes mat takisto az pri predaji a to 19 percent z rozdielu predajnej a nadobudacej ceny.

Pekne byvanie ! :)
jarosik
26.12.09,14:26
dakujem
Don133
26.12.09,18:20
Danovu povinnost ma v tomto pripade predavajuci. Ty ju budes mat takisto az pri predaji a to 19 percent z rozdielu predajnej a nadobudacej ceny.

Pekne byvanie ! :)

pokiaľ máš nehnutelnosť vo vlastníctve:
2 roky a zároven tam aj trvalý pobyt
5 rokov (napr. ked je to pozemok)
... tak dan z predaja naplatiš (v tomto prípade predávajúci ak splnil uvedené podmienky)

Daň z nehnutelnosti, ktorú odvádzaš obci v tomto roku už ju zaplatil predchádzajúci vlastník, tebe vznikne až v budúcom roku....skontroluj si podla LV správnosť plôch (obytná plocha, záhrady...atd), každá má inú sadzbu....
jarosik
27.12.09,10:17
pokiaľ máš nehnutelnosť vo vlastníctve:
2 roky a zároven tam aj trvalý pobyt
5 rokov (napr. ked je to pozemok)
... tak dan z predaja naplatiš (v tomto prípade predávajúci ak splnil uvedené podmienky)

Daň z nehnutelnosti, ktorú odvádzaš obci v tomto roku už ju zaplatil predchádzajúci vlastník, tebe vznikne až v budúcom roku....skontroluj si podla LV správnosť plôch (obytná plocha, záhrady...atd), každá má inú sadzbu....
jak tomu dobre rozumiem tak pokial tam nebudem mat trvali pobyt,tak az po 5 rokoch som oslobodeni od dane a vtedy mozem domcek predat spolu so zahradkou.
A pokial si tam nahlasim trvali je to mozne predat uz po 2 rokoch. Dakujem....
Nepoznate prosim vas o kolko percent sa sa to znizuje po kazdom roku,aj ked trvali tam nebude,myslim tim kolko percent z ceny zaplatim napr.po 2 rokoch,bez trvaleho.
Dakujem
arizona
27.12.09,10:25
Tvoje dve témy nejako súvisia? http://www.porada.sk/t126811-rodinny-dom.html
...:confused:
Don133
27.12.09,19:07
jak tomu dobre rozumiem tak pokial tam nebudem mat trvali pobyt,tak az po 5 rokoch som oslobodeni od dane a vtedy mozem domcek predat spolu so zahradkou.
A pokial si tam nahlasim trvali je to mozne predat uz po 2 rokoch. Dakujem....
Nepoznate prosim vas o kolko percent sa sa to znizuje po kazdom roku,aj ked trvali tam nebude,myslim tim kolko percent z ceny zaplatim napr.po 2 rokoch,bez trvaleho.
Dakujem

dan pri predaji je stale 19% aby si ju nemusel platit musis splnit uvedene podmienky a platis ju z rozdielu medzi kupnou a predajnou cenou (v pripade, že bude predajná nižšia alebo rovná kúpnej dan neplatíš...teda keby si to predaval napr. po roku, ale aj tak musis podat danove priznanie, kde v podstate deklaruješ,že dan neplatiš...)
dobrava
28.12.09,11:54
Prajem pekný deň, nedá mi nezareagovať ...
viem, že je to úplne mimo témy, ale odporučil by som používať pri písaní príručku slovenského pravopisu, lebo mi až kriví ústa pri používaní i - y, prosím vopred prepáčte, ak som niekoho urazil, ale nedalo sa to čítať ...