milan007
12.09.05,11:54
Prosim Vas, prave som sa zamotal do siete zakonom a opatreni a IASiek...
Predmetom podnikania developerskej spolocnosti je nakup pozemkov, ich uprava a nasledny predaj. Mozem uctovat o tychto pozemkoch ako o tovare, ak sa na nich vykonavaje stavebne upravy?
Vedeli by ste mi prosim poradit, ktorym smerom sa mam vydat?
Vera
12.09.05,10:59
My o nich účtujeme ako o majetku ...
KEJKA
12.09.05,11:09
ja by som to účtovala aj ako tovar, ked má v predmete činnosti obchod s nehnuteľnosťami.
apsgroup
12.09.05,11:12
Neviem,či ako tovar, ked na nich robia upravy. Tovar sa predava v nezmenenom stave.
ik-a
12.09.05,11:28
Skus pozriet nedokoncena vyroba na zaklade zakazkovej vyroby § 30 zákona o uctovnictve.
milan007
12.09.05,11:35
Mna takisto brzdi ten predaj v nezmenenej podobe, ale ak sa vykonaju stavebne upravy, asi to uz nesplna tuto podmienku .....
KEJKA
12.09.05,11:59
áno, aj tak musia dostat LV, takže to splňa podmienku účtovania na 031. Tie stavebné úpravy bude treba dávať tiež na 042, pri predaji všetko vyviesť na 541. Asi to bude jednoduchšie aj zrozumitelnejšie. S tým tovarom by som len pri okamžitom následnom predaji uvažovala - bez úprav.
milan007
12.09.05,12:10
To ano, ale ked sa im to potom nepodari predat, maju to ako zmarenu investiciu a teda nedanovy vydavok??? T.j. ked obstaravaju pozemky, maju naklady na poradenske sluzby, ale ked ten pozemok nakoniec neziskaju, pojde o zmarenu investiciu?
KEJKA
12.09.05,12:32
pozemky sa vždy podarí predať, ide len o cenu.
a tie služby - niektoré sa dajú dať aj priamo do nákladov, ale ak súvisia so stavbou, tak samozrejme nie.
milan007
12.09.05,12:49
Predat sa podaria vzdy, ale nie vzdy sa podaria ziskat. T.j. im vznikaju naklady uz pred obstaranim suvisiace s pozemkom, ale ak sa im nakoniec nepodari kupit - bohuzial, zmarena investicia a nedanovy vydavok?
KEJKA
12.09.05,13:59
Predat sa podaria vzdy, ale nie vzdy sa podaria ziskat. T.j. im vznikaju naklady uz pred obstaranim suvisiace s pozemkom, ale ak sa im nakoniec nepodari kupit - bohuzial, zmarena investicia a nedanovy vydavok?práve náklady pred obstarním by som zvažovala, či dať na 042, asi by som ich dávala do nákladov. Len náklady priamo súvisiace s obstaraním konkrétneho pozemku - náklady na zmluvu, vklad ačo ja viem čo - by som dávala na 042.
Ved inzerát "kupim pozemok" tiež súvisí s obstarím pozemku a uverejnenie dáš do výdavkov, nie?
milan007
13.09.05,13:56
No, pokúsim sa teda skresať tie náklady na 042. Ďakujem za cenné rady.
ik-a
18.10.05,15:58
Kedz sa stáva z pozemku pozemok stavebný? Treba začať konanie v zmysle Stavebneho zakona, alebo stačí územný plán obce? Stavebnom zákone je vysvetlený iba pojem "stavbný pozemok". Nikde som nenašla vysvetlenie pojmu pozemok.
Ester plus
05.12.06,07:15
Chcem si len overiť, že ak realitná kancelária kúpi pozemok, za ktorý zaplatí je to v sústave JÚ tovar a teda výdavok ovplyvňujúci základ dane v tom účtovnom období v ktorom k zaplateniu došlo?