susann2
25.12.09,15:52
Laco-monter
26.12.09,06:09
Osobne som presvedčený,že situacii v zamestnanosti,by veľmi pomohlo stanovenie takýchto platových taríf aj pre robotnícke profesie, a tiež pre pozicie v zdravotníctve, službach a pod.

Ale toho sa asi ešte dlho nedočkáme.
Vebi34
26.12.09,16:28
Osobne som presvedčený,že situacii v zamestnanosti,by veľmi pomohlo stanovenie takýchto platových taríf aj pre robotnícke profesie, a tiež pre pozicie v zdravotníctve, službach a pod.

Ale toho sa asi ešte dlho nedočkáme.
Zdravotníctvo má tiež platové tabuľky. Nie sú ale totožné s tabuľkami pedagógov. V priemysle, v službách a iných profesiách to bolo pred 89.rokom.Sami sme si ich zrušili a nastavili trhový mechanizmus. Nuž nechceli sme si byť rovní, ale všetci bohatí, ako na ,,západe." Neuvedomili sme si, že väčšina bude s podpriemerným platom...:-(
akire22
30.12.09,13:09
Môžete mi pomôcť? Vôbec tomu nerozumiem od 1.11.2009 mi dali nový platový dekrét a teraz sa tu dočítam, že je nová tabuľka platových taríf platná od 1.1.2010 to sa mi zase bude meniť plat?
Ďakujem za pomoc.
susann2
30.12.09,15:44
Môžete mi pomôcť? Vôbec tomu nerozumiem od 1.11.2009 mi dali nový platový dekrét a teraz sa tu dočítam, že je nová tabuľka platových taríf platná od 1.1.2010 to sa mi zase bude meniť plat?
Ďakujem za pomoc.
Áno bude, platová tarifa sa zvýši cca o 1 % a dalej sa zvýši o další rok praxe prepočítaný k 31.12.2009.
Alex18
05.01.10,18:48
Je to super, že nám dvihli plat. Mne to robí 5 € mesačne. Ani neviem, kde to miniem. :-) Navyše budem mať zase kopec roboty s tým zvyšovaním. Ani sa nestihnem nadýchnuť z ročnej uzávierky a môžem robiť nové dekréty a všetko s tým spojené.
Sabadka
05.01.10,19:34
Je to super, že nám dvihli plat. Mne to robí 5 € mesačne. Ani neviem, kde to miniem. :-) Navyše budem mať zase kopec roboty s tým zvyšovaním. Ani sa nestihnem nadýchnuť z ročnej uzávierky a môžem robiť nové dekréty a všetko s tým spojené.

Ale ber to z tej lepšej stránky, tieto dekréty už budeme robiť za vyšší plat:D:D:D:D
Viera1000
12.01.10,16:32
Je možné, aby niektorá škola nevyplácala mzdy učiteľom podľa nových platových taríf ale dohodou?
Napr. nezaradila učiteľov do 12 triedy aj keď má splnené podmienky?
Sabadka
13.01.10,12:02
Je možné, aby niektorá škola nevyplácala mzdy učiteľom podľa nových platových taríf ale dohodou? Nie
Napr. nezaradila učiteľov do 12 triedy aj keď má splnené podmienky?
Škola porušila zákon 317/2009 Z. z.


Odpoveď v texte
Viera1000
13.01.10,17:20
Sú pre školu aj nejaké dôsledky. Ak sa učitelia nebudú sťažovať, budú sa robiť nejaké kontroly.
Sabadka
13.01.10,17:46
Sú pre školu aj nejaké dôsledky. Ak sa učitelia nebudú sťažovať, budú sa robiť nejaké kontroly.

Normatívne finančné prostriedky na mzdy predsa dostávate aj vy zo štátneho rozpočtu, a výkazy ohľadom miezd budete určite aj vy odovzdávať, takže tam nič nenašetríš. Sú to účelovo viazané finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu na iné ich minúť nemôžeš.
Viera1000
13.01.10,17:59
Presne tak som si to myslela.
Ďakujem ti za pomoc, mám dojem ako by to v niektorých prípadoch išlo o závisť, že niekto má byť v 12. a niekto v o vedúcej pozícií len v 11.
marika111
19.01.10,08:58
Áno, od 1.1.2010 je nová platová tabuľka, zvyšovala sa platová tarifa ,to znamená, že aj suma za odpracované roky. Ahoj
Sabadka
19.01.10,17:36
Presne tak som si to myslela.
Ďakujem ti za pomoc, mám dojem ako by to v niektorých prípadoch išlo o závisť, že niekto má byť v 12. a niekto v o vedúcej pozícií len v 11.

Ono to už teraz nie je o funkciách, môže sa celkom reálne stať, že riaditeľ nebude mať druhú atestáciu bude zaradený v 11 PT a jeho podriadené ju mať budú a budú zaradené do 12 PT. Možnosť zaradiť vedúceho zamestnanca do najvyššej triedy do ktorej sú zaradení jeho podriadení zamestnanci už padlo 1.11.2009. Teraz sa už každý hrá na svojom piesočku. Je to fakt blbo povedané, ale aké vzdelanie taký plat.
julia2
28.01.10,08:56
Na našej škole je pomocná sila z uradu práce, kt. má pomáhať našej sekretárke,, ale postupne sme si začali všímať, že táto deva, kt. má obchod, akadémiu chodí učiť za neprítomných učiteľov , neporušuje sa tým zákon???Nemáme šancu si privyrobiť zastupovaním,,
Sabadka
28.01.10,09:39
Na našej škole je pomocná sila z uradu práce, kt. má pomáhať našej sekretárke,, ale postupne sme si začali všímať, že táto deva, kt. má obchod, akadémiu chodí učiť za neprítomných učiteľov , neporušuje sa tým zákon???Nemáme šancu si privyrobiť zastupovaním,,

Učiť podľa zákona 317/2009 Z.z. a vyhlášky 437/2009 môže len pedagogický zamestnanec s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa. Takže dotyčná deva nemôže zastupovať, pretože dané podmienky nespĺňa, a vychovávateľky z ŠKD môžu zastupovať za učiteľa alebo dopĺňať si úväzok učením tiež len v tom prípade ak majú vysokoškolské vzdelanie II. stupňa.

Viď vyhláška 437/2009 kvalifikačné predpoklady učiteľa ZŠ I. a II. stupňa ....
Ksena
02.02.10,08:32
Prosím vie mi niekto dať odpoveď, ako je to so znížením OP u ped. pracovníka od 1.1., ak sa mu tým zníži plat oproti 31.10.09. Je to potrebné vyrovnať podľa § 32b, zákon? Stráca sa potom zmysel pohyblivej mzodvej zložky. Pani Belešova z MŠ nám dala vedieť, že vraj sa to nemá vyrovnávať k platu , ale nijaký doklad nám k tomu nevystaví. Vie niekto k tomu niečo povedať?
wagner
02.02.10,11:07
Prosím vie mi niekto dať odpoveď, ako je to so znížením OP u ped. pracovníka od 1.1., ak sa mu tým zníži plat oproti 31.10.09. Je to potrebné vyrovnať podľa § 32b, zákon? Stráca sa potom zmysel pohyblivej mzodvej zložky. Pani Belešova z MŠ nám dala vedieť, že vraj sa to nemá vyrovnávať k platu , ale nijaký doklad nám k tomu nevystaví. Vie niekto k tomu niečo povedať?
Pokiaľ sa mu nezníži základný plat, tak nemáš čo dorovnávať. Pohyblivá zložka mzdy nie je nárokovateľná.
Ksena
03.02.10,13:43
Čo je základný plat? Zákon uvádza funkčný plat a to je určite niečo iné.
pe.pe
03.02.10,14:24
Čo je základný plat? Zákon uvádza funkčný plat a to je určite niečo iné.

Predpokladám, že wagner mal na mysli tarifný plat, zvýšenie tarifného platu (známe ako "za prax") a nárokovateľné príplatky (napr. za riadenie, za výkon špecializovaných činností)...čiže za tie priplatky, o ktorých sa v 553 hovorí, že zamestnancovi "patria", nie že ich zamestnávateľ "môže" priznať :)
zdenka131
03.02.10,16:01
Predpokladám, že wagner mal na mysli tarifný plat, zvýšenie tarifného platu (známe ako "za prax") a nárokovateľné príplatky (napr. za riadenie, za výkon špecializovaných činností)...čiže za tie priplatky, o ktorých sa v 553 hovorí, že zamestnancovi "patria", nie že ich zamestnávateľ "môže" priznať :)
Peťo, mimotemy wagner nie je on, ale ona. :)
pe.pe
03.02.10,16:12
Peťo, mimotemy wagner nie je on, ale ona. :)

mimotemyjejda! poznam len dvoch wagnerov, jedneho som ucil, druhy hudobny skladatel, obaja chlapi, tak som ... ospravedlnujem sa moc! ;)
wagner
03.02.10,19:46
Čo je základný plat? Zákon uvádza funkčný plat a to je určite niečo iné.

Zákon nazýva "funkčný plat", teda tzv. základný plat. Tento názov je zaužívaný vo všetkých odvetviach. ALe súhlasím s Tebou, keď Ti lepšie vyhovuje názov " funkčný plat". Ale podstatné je, že ten je nárokovateľný, ale pre príplatky tak ako napísal pe.pe, je potrebné postupovať podľa zákona.
Ksena
04.02.10,12:17
Prosím pozreli ste si § 4 , ods.4 zákona 39/2009, čo je obsahom funkčného platu? Mne sa to s tým osobným príplatkom potom nezdá celkom OK.
Sabadka
04.02.10,16:46
Prosím pozreli ste si § 4 , ods.4 zákona 39/2009, čo je obsahom funkčného platu? Mne sa to s tým osobným príplatkom potom nezdá celkom OK.

Ano máš pravdu, je tam aj osobný príplatok, ale záleží aj na uhle pohľadu,:mee:
Lenže nezabúdaj, že plat sa teraz od 1.1.2010 menil 2 x, teda ak sa mu aj plat dorovnával v období od 1.11.2009 do 31. 12. 2009 a teraz od 1.1.2010 sa mu znížil osobný príplatok a ten je nenárokovateľný tak nič nespravíš. Skúsme to na príklade. Zamestnanec mal pred 1.11.2009 nasledovný plat:

500 € tarifný plat
40 € zvýšenie tarifného platu podľa odpracovných rokov
20 € osobný príplatok
560 € funkčný plat

Plat po 1.11.2009
470 € tarifný plat
30 € zvýšenie tarifného platu podľa ........
20 € osobný príplatok
40 € príplatok na dorovnanie platu
560 € funkčný plat

Plat po 1.1.2010
480 tarifný plat
35 € zvýšenie tarifného platu ...
10 € osobný príplatok
25 € príplatok na dorovnanie platu
550 € funkčný plat
V tomto poslednom prípade sa mu znížilo len osobný príplatok zvyšné zložky platu dostáva podľa zákona, osobný príplatok je nenároková položka, môže byť a nemusí, takže s tým asi veľa nenarobíš, myslím tým, že reklamáciou platu veľa asi nedosiahneš.
pe.pe
04.02.10,17:43
Ano máš pravdu, je tam aj osobný príplatok, ale záleží aj na uhle pohľadu,:mee:
Lenže nezabúdaj, že plat sa teraz od 1.1.2010 menil 2 x, teda ak sa mu aj plat dorovnával v období od 1.11.2009 do 31. 12. 2009 a teraz od 1.1.2010 sa mu znížil osobný príplatok a ten je nenárokovateľný tak nič nespravíš. Skúsme to na príklade. Zamestnanec mal pred 1.11.2009 nasledovný plat:

500 € tarifný plat
40 € zvýšenie tarifného platu podľa odpracovných rokov
20 € osobný príplatok
560 € funkčný plat

Plat po 1.11.2009
470 € tarifný plat
30 € zvýšenie tarifného platu podľa ........
20 € osobný príplatok
40 € príplatok na dorovnanie platu
560 € funkčný plat

Plat po 1.1.2010
480 tarifný plat
35 € zvýšenie tarifného platu ...
10 € osobný príplatok
25 € príplatok na dorovnanie platu
550 € funkčný plat
V tomto poslednom prípade sa mu znížilo len osobný príplatok zvyšné zložky platu dostáva podľa zákona, osobný príplatok je nenároková položka, môže byť a nemusí, takže s tým asi veľa nenarobíš, myslím tým, že reklamáciou platu veľa asi nedosiahneš.

Ahoj Sabadka, som z toho trochu zmätený, lebo ako pozerám zákon, tak sa mi zdá, že predsa len je aj ten osobný príplatok k dorovnaniu platu podstatný:
553 od 1.11.2009:

§ 32b

(1) Ak funkčný plat pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca určený podľa
tohto zákona je nižší ako funkčný plat určený poda predpisov platných do 31. októbra 2009,
patrí mu funkčný plat v sume určenej pred 1. novembrom 2009.


553 do 1.11.2009:
§4
(4) Funkčný plat na účely tohto zákona je súčet tarifného
platu, zvýšenia tarifného platu podľa § 7 ods. 7 a 8
a príplatkov určených mesačnou sumou podľa odseku
1 písm. c) až i). Funkčný plat je aj plat pri vykonávaní
inej práce alebo funkčný plat poskytovaný podľa § 30
ods. 3 a § 32a ods. 1.


(1) Zamestnancovi za podmienok a v rozsahu ustanovených
týmto zákonom patrí plat, ktorým je
a) tarifný plat,
b) osobný plat,
c) príplatok za riadenie,
d) príplatok za zastupovanie,
e) osobný príplatok,
f) platová kompenzácia za sťažený výkon práce,
g) príplatok za prácu v krízovej oblasti,
h) príplatok za zmennosť,
i) príplatok za činnosť triedneho učiteľa,
j) výkonnostný príplatok,
k) príplatok za praktickú prípravu,
l) príplatok za prácu v noci,
m) príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu,
n) príplatok za prácu vo sviatok,
o) plat za prácu nadčas,
p) plat za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku,
r) odmena.

Podľa tohoto by sa mal plat dorovnávať aj kvôli zníženému osobnému príplatku.
Sabadka
04.02.10,18:34
Ahoj Sabadka, som z toho trochu zmätený, lebo ako pozerám zákon, tak sa mi zdá, že predsa len je aj ten osobný príplatok k dorovnaniu platu podstatný:
553 od 1.11.2009:

§ 32b

(1) Ak funkčný plat pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca určený podľa
tohto zákona je nižší ako funkčný plat určený poda predpisov platných do 31. októbra 2009,
patrí mu funkčný plat v sume určenej pred 1. novembrom 2009.


553 do 1.11.2009:
§4
(4) Funkčný plat na účely tohto zákona je súčet tarifného
platu, zvýšenia tarifného platu podľa § 7 ods. 7 a 8
a príplatkov určených mesačnou sumou podľa odseku
1 písm. c) až i). Funkčný plat je aj plat pri vykonávaní
inej práce alebo funkčný plat poskytovaný podľa § 30
ods. 3 a § 32a ods. 1.


(1) Zamestnancovi za podmienok a v rozsahu ustanovených
týmto zákonom patrí plat, ktorým je
a) tarifný plat,
b) osobný plat,
c) príplatok za riadenie,
d) príplatok za zastupovanie,
e) osobný príplatok,
f) platová kompenzácia za sťažený výkon práce,
g) príplatok za prácu v krízovej oblasti,
h) príplatok za zmennosť,
i) príplatok za činnosť triedneho učiteľa,
j) výkonnostný príplatok,
k) príplatok za praktickú prípravu,
l) príplatok za prácu v noci,
m) príplatok za prácu v sobotu alebo v nedeľu,
n) príplatok za prácu vo sviatok,
o) plat za prácu nadčas,
p) plat za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku,
r) odmena.

Podľa tohoto by sa mal plat dorovnávať aj kvôli zníženému osobnému príplatku.


Ale ak ten osobný sa znížil od 1. januára, teda to už bola druhá úprava platov. Práve kôli týmto "nuansom" v zákone bolo odporúčanie na seminároch také, že radšej odporúčali osobné príplatky odobrať ešte v októbri, aby zamestnancom na október ostal len holý plát, teda len nárokové zložky a osobné príplatky vrátiť od novembra. Ale ani toto riešenie nie je 100 % kóšer, pretože ak mu podľa nového zaradenia vyšiel plat 520 € a 20 € mu dali osobné, plat mu vyšiel 540 ako po starom, nemuseli mu plat dorovnávať pretože výška platu mu zostala zachovaná ako pred 1.11.2009, lenže ak mu teraz od januára osobné príplatky zobrali tak mu znovu zostal len holý plat a ten ani po 1% valorizácii nedosiahol 540 € a teraz mu to už dorovnávať nemôžu, pretože zákon hovorí že ak funkčný plat určený podľa tohto zákona, je nižší ako .......
sa plat dorovnáva do výšky platu pred 1.11.2009, lenže ty si 1.1.2010, zamestnanca nezaraďoval , on už zaradený bol k 1.11.2009, nemenil si mu ani platovú triedu, ty si mu upravil plat v zmysle nariadenia vlády t. j. plat si mu valorizoval, teda ak si neplatil vyrovnávací príplatok za november a december tak teraz od 1.1.2010 mu ho priznať nemôžeš. Ak mu riaditeľ od 1.1.2010 odobral osobný príplatok tak s tým nič nespraví. Dúfam že som to napísala zrozumiteľne. Ono na jednej strane je osobný príplatok súčasťou funkčného platu ale na druhej strane je to nenároková zložka a máš v 553 presne napísané za akých podmienok a v akej výške môže byť priznaný. Takže znovu je to celé taký malý "legislatívny chaos". Každá strana má svojim spôsobom pravdu, aj zamestnávateľ aj zamestnanec, takže pre dobré pracovné vzťahy je najschodnejšia cesta - cesta kompromisu.
pe.pe
04.02.10,19:51
Ďakujem Sabadka, zabudol som na druhú úpravu platov. Jasné, to čo som citoval, sa vzťahovalo len k určeniu platu k 1.11.2009. A zas som o kúsok múdrejší:)

Dnes som nejaký nerozhodný:)
Stále mi to vŕta v hlave, zákon totiž hovorí:
(1) Ak funkčný plat pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca určený podľa tohto zákona je nižší ako funkčný plat určený podľa predpisov platných do 31. októbra 2009, patrí mu funkčný plat v sume určenej pred 1. novembrom 2009.

Aj k 1.1.2010 sa funkčný plat predsa určuje podľa tohto zákona. Tak by sa tento odstavec mal brať do úvahy.??? No mám v tom ozaj hokej:)
Sabadka
05.02.10,05:30
Ďakujem Sabadka, zabudol som na druhú úpravu platov. Jasné, to čo som citoval, sa vzťahovalo len k určeniu platu k 1.11.2009. A zas som o kúsok múdrejší:)

Dnes som nejaký nerozhodný:)
Stále mi to vŕta v hlave, zákon totiž hovorí:§ 32b Prechodné ustanovenia účinné k 1 novembru 2009
(1) Ak funkčný plat pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca určený podľa tohto zákona je nižší ako funkčný plat určený podľa predpisov platných do 31. októbra 2009, patrí mu funkčný plat v sume určenej pred 1. novembrom 2009.

Aj k 1.1.2010 sa funkčný plat predsa určuje podľa tohto zákona. Tak by sa tento odstavec mal brať do úvahy.??? No mám v tom ozaj hokej:)



Takže prechodné ustanovenie je účinné k 1.11.2009 a nie od. 1.11.2009 ja viem že sú to len písmená ale je medzi nimi rozdiel.

A nezabúdaj že úprava platov vyšla novým nariadením 578/2009 platným od 1.1.2010.
pe.pe
05.02.10,08:51
Takže prechodné ustanovenie je účinné k 1.11.2009 a nie od. 1.11.2009 ja viem že sú to len písmená ale je medzi nimi rozdiel.

A nezabúdaj že úprava platov vyšla novým nariadením 578/2009 platným od 1.1.2010.

Ahoj Sabadka,

ja viem, že je medzi tými písmenami rozdiel. Ale ak by sme vnímali tento paragraf ako účinný len k 1.11.2009, potom by sme od 1.1.2010 už nedorovnávali platy, a tie dorovnávame. Ale ak ich dorovnávame, potom len na základe §61, žiaden iný totiž o tom nehovorí. A potom ho musíme aplikovať v jeho plnom znení.
578/2009 len upravila tarify, na znení zákona nič nemenila, ani nemôže, keďže je to len nariadenie.

Veď hovorím, hokej...
Sabadka
05.02.10,10:52
Ahoj Sabadka,

ja viem, že je medzi tými písmenami rozdiel. Ale ak by sme vnímali tento paragraf ako účinný len k 1.11.2009, potom by sme od 1.1.2010 už nedorovnávali platy, a tie dorovnávame.Ano ale len tým, ktorým sme dorovnávali hneď od začiatku, teda od 1.11.2009 Ale ak ich dorovnávame, potom len na základe §61, žiaden iný totiž o tom nehovorí.
Sory ale musím ťa opraviť, práveže § 61 zákona 317/2009 nič nehovorí o zachovaní platu spred 1.11.2009 a jeho dorovnávaní, ale hovorí to zákon 553/2003 § 32 b.;)
A potom ho musíme aplikovať v jeho plnom znení.
578/2009 len upravila tarify, na znení zákona nič nemenila, ani nemôže, keďže je to len nariadenie.

Veď hovorím, hokej...

:D:D:D ano, lenže ak dotyčný nemal doplatok k platu, pretože jeho riaditeľ to riešil nie príplatkom podľa § 32b ale dorovnal mu plat jednoducho tak, že mu zvýšil osobné hodnotenie a ten plat sa mu za november a december 2009 rovnal platu pred 1.11.2009 alebo bol o pár centimentrov väčší:) a teraz mu osobný príplatok z nejakého dôvodu znížil a ten plat už nemá taký ako mal pred 1.11.2009 tak teraz od januára mu nemôže dať ten vyrovnávací príplatok podľa § 32 b , pretože to bolo prechodné ustanovenie k 1.11.2009 a nie k 1.1.2010. Chápeš? Jednoducho o ten príplatok prišiel, lebo buď na neho má nárok hneď od 1.11.2009 alebo vôbec. Toto sa ti snažím vysvetliť, že veľa riaditeľov spravilo dorovnanie platu v novembri s tým, že navýšili osobné príplatky. Teda nevyužili § 32b, teraz ak od januára znížili osobné príplatky z nejakého dôvodu a ten plat zamestnanca je oniečo nižší ako bol pred 1.11.2009 tak jednoducho povedzme si to na rovinu okrátil toho zamestnanca, pretože od 1.1.2010 mu nemôže začať dorovnávať plat, ktorý mal pred 1.11.2009. Je to hotový guľáš nie hokej. :) Ono si to niektorý ľahko povedia, že čo tam budem vyrovnávať, dám mu vyššie osobné a je to vyrovnané, len si neuvedomili, že na to vyrovnanie platu je nárok zo zákona, kým osobný príplatok je nenároková zložka, to sa snažím vysvetliť už pekných pár príspevkov.
pe.pe
05.02.10,12:03
:D:D:D ano, lenže ak dotyčný nemal doplatok k platu, pretože jeho riaditeľ to riešil nie príplatkom podľa § 32b ale dorovnal mu plat jednoducho tak, že mu zvýšil osobné hodnotenie a ten plat sa mu za november a december 2009 rovnal platu pred 1.11.2009 alebo bol o pár centimentrov väčší:) a teraz mu osobný príplatok z nejakého dôvodu znížil a ten plat už nemá taký ako mal pred 1.11.2009 tak teraz od januára mu nemôže dať ten vyrovnávací príplatok podľa § 32 b , pretože to bolo prechodné ustanovenie k 1.11.2009 a nie k 1.1.2010. Chápeš? Jednoducho o ten príplatok prišiel, lebo buď na neho má nárok hneď od 1.11.2009 alebo vôbec. Toto sa ti snažím vysvetliť, že veľa riaditeľov spravilo dorovnanie platu v novembri s tým, že navýšili osobné príplatky. Teda nevyužili § 32b, teraz ak od januára znížili osobné príplatky z nejakého dôvodu a ten plat zamestnanca je oniečo nižší ako bol pred 1.11.2009 tak jednoducho povedzme si to na rovinu okrátil toho zamestnanca, pretože od 1.1.2010 mu nemôže začať dorovnávať plat, ktorý mal pred 1.11.2009. Je to hotový guľáš nie hokej. :) Ono si to niektorý ľahko povedia, že čo tam budem vyrovnávať, dám mu vyššie osobné a je to vyrovnané, len si neuvedomili, že na to vyrovnanie platu je nárok zo zákona, kým osobný príplatok je nenároková zložka, to sa snažím vysvetliť už pekných pár príspevkov.

teraz, pri obede, som si uvedomil, ze som zle uviedol paragraf...utekam sem v nadeji, ze si si to este nevsimla:)a opravim to... a ty uz si zareagovala. :rolleyes::cool:

Ja sa snazim to pochopit, a uz to chapem, prepac ze Ta s tym stale otravujem, ale urcite mas s definovanim platu v praxi viac skusenosti. A ked mi v hlave vyvstanu nejake otazky, radsej sa spytam. Vdaka za vysvetlenie, upresnenie a trpezlivost:)
Sabadka
05.02.10,12:07
teraz, pri obede som si uvedomil, ze som zle uviedol paragraf...utekam sem v nadeji, ze si si to nevsila:)a opravim to... a ty uz si zareagovala.

Ja sa snazim to pochopit, a uz to chapem, prepac ze Ta s tym stale otravujem, ale urcite mas s definovanim platu viac skusenosti. A ked mi v hlave vyvstanu nejake otazky, radsej sa spytam. Vdaka za vysvetlenie, upresnenie a trpezlivost:)

Ale práve od toho je porada, aby sme diskutovali, čo človek to názor a s tým § si nelám hlavu, mýliť sa je ľudské. :)

PS: Čo si mal na obed? Rybičku? Nejak si bol dlho?:D:D:D:D:D:D
pe.pe
05.02.10,13:07
mimotemy

kdeze rybicku, dnes to bol jeden z tych obedov, ktory sa snazite nevidiet, len ho mat co najskor v sebe :D len som medzi pridanim prispevku a chcenou opravou 2 hodinky ucil. :rolleyes:
susann2
07.02.10,14:09
Prosím vie mi niekto dať odpoveď, ako je to so znížením OP u ped. pracovníka od 1.1., ak sa mu tým zníži plat oproti 31.10.09. Je to potrebné vyrovnať podľa § 32b, zákon? Stráca sa potom zmysel pohyblivej mzodvej zložky. Pani Belešova z MŠ nám dala vedieť, že vraj sa to nemá vyrovnávať k platu , ale nijaký doklad nám k tomu nevystaví. Vie niekto k tomu niečo povedať?
Podobný prípad sme vyriešili nasledovne /aj s pomocou právnika, čo samozrejme neznamená, že iný právnik, nemôže mať iný názor/ :
Ak zamestnanec mal osobný príplatok k 31.10.2009 a od 1.11.2009 z dôvodu uvedenia nového zákona do praxe bol funkčný plat nižší ako pred 1.11.2009, podľa 32b ods. 1 patril takémuto zamestnancovi funkčný plat v sume určenej pred 1.11.2009, vrátane osobného príplatku. Nikde v zákone nie je uvedené akou formou sa mal plat dorátať, všetko boli len odporúčania. Ak to niekto urobil formou osobného príplatku, malo to len jednu chybičku krásy, že boli v štatických výkazoch skreslené osobné príplatky, ale nebolo to nezákonné.
Od 1.1.2010 sa zmenilo len nariadenie vlády 578/2009, kde sú uverejnené nové platové tarify, nič viac. To znamená, že sa stále dorovnáva do výšky funkčného platu k 31.10.2009, s tým rozdielom, že sa zmenia sumy jednotlivých položiek.
V praxi môžu nastať nasledovné prípady:
1. Riaditeľ rozhodne znížiť OP. Na veci to nič nemení, zvyšnú sumu treba dorovnať, podľa § 32b ods. 1., OP je nižší, dorovnanie vyššie.
2. Riadieľ zvýši OP. Ani toto na výške funkčného platu nič nemení. OP je vyšší a dorovnanie nižšie.
3. Riaditeľ rozhodne, že zruší celý OP. Chýbajúcu sumu treba dorovnať.
4. Ak chce riaditeľ, aby mal zamestnanec vyšší plat ako mal k 31.10.2009, musí navrhnúť vyšší OP ako činí dorovnanie k platu.

Tým, že dorovnávame zamestnancom plat do výšky funkčného platu k 31.10.2009, máme istotu, že sme ich nepoškodili a zároveň ani neporušili zákon.
Sabadka
07.02.10,16:12
[QUOTE=susann2;1287699]
Nikde v zákone nie je uvedené akou formou sa mal plat dorátať, všetko boli len odporúčania. Ak to niekto urobil formou osobného príplatku, malo to len jednu chybičku krásy, že boli v štatických výkazoch skreslené osobné príplatky, ale nebolo to nezákonné.



Tu by som trochu oponovala, pretože v zákone je to uvedené. Ak zamestnanec mal plat podľa nového zaradenia nižší ako pred 1.11.2009 tak zo zákona sa mu musel dorovnať a v platovom dekréte musí figurovať vetička: príplatok podľa § 32b zákona 553/2003 - nakoľko na tento príplatok má nárok zo zákona a je to nároková zložka kým osobný príplatok nie je nároková zložka. A áno nariadenie platné od 1.11.2010 mení len výšku platu, takže ak niekto riešil doplatok k platu od 1.11.2009 zvýšeným osobným príplatkom, po 1.1.2010 osobný príplatok odobral alebo znížil, na základe čoho teraz od 1.1.2010 to dorovnávanie platu určí? V novom nariadení o tom zmienka nie je, a v novelizácii 553-ky je prechodné ustanovenie k 1. novembru 2009 a nie k 1. januáru 2010. Alebo skúsim položiť otázku ináč. Zamestnanec mál nárok na dorovnanie platu od 1.11.2009, jeho zamestnávateľ to vyriešil zvýšením osobného príplatku na takú výšku, aby mal ten istý plat čo pre 1. novembrom 2009 a dajme tomu tento zamestnanec v máji 2010 poruší pracovnú disciplínu a bude sankcionovaný odobratím osobného príplatku. Ako sa to vyrieši? Osobný príplatok mu musí byť odobratý ale na základe čoho sa mu v máji 2010 prizná dorovnávanie do výšky platu spred 1.11.2009 keď ho do mája 2010 nemal? Nechá sa mu osobný príplatok napriek tomu, že naň nemá nárok?
angelika30
10.02.10,19:13
Som riaditeľkou MŠ a prosila by som o radu aj za iné riaditeľky v okolí.
Dnes som dostala oznámenie o výške a zložení nového funkčného platu a aké bolo moje prekvapenie, keď som mala plat o 9 € menší. V novembri podľa nového zákona som spadla z 9. triedy do 8. triedy. Čiže vrátili mi 5 rokov. V poriadku, roky nám vrátili a mali sme doplatok k platu. Ale teraz v januári, že vraj zvýšenie platu o 1%, čo mne činí o 9 € viac. Potešila som sa, že aspoň niečo, ale čo to? Z doplatku k platu (§ 32 b ods. 1 )mi bolo zrazu tých 9 € odrátaných! TAK AKÉ ZVÝŠENIE PLATU? Prosila by som Vás o odpoveď , či to bolo správne? Informovala som sa u našej ekonómky, že prečo? Že vraj boli na to školené, že to tak má byť. Čiže až do dôchodku mňa sa žiadne zvýšenie platu už netýka? T. j. asi zásluha za mojich odpracovaných 30 rokov v školstve!
Ale načo potom zákon doslova hovorí:
„Ak funkčný plat PZ určený podľa tohto zákona je nižší ako funkčný plat určený podľa predpisov platných do 31. októbra 2009, patrí mu funkčný plat v sume určenej pred 1. novembrom 2009 !!!“ Žeby to platilo iba v novembri 2009 a v januári 2010 už nie? Budú mi z toho doplatku k platu vždy odratúvať každé prípadné zvyšovanie platu? Dúfame, že nie. Ďakujeme za skorú odpoveď. S pozdravom!
pe.pe
10.02.10,19:55
Som riaditeľkou MŠ a prosila by som o radu aj za iné riaditeľky v okolí.
Dnes som dostala oznámenie o výške a zložení nového funkčného platu a aké bolo moje prekvapenie, keď som mala plat o 9 € menší. V novembri podľa nového zákona som spadla z 9. triedy do 8. triedy. Čiže vrátili mi 5 rokov. V poriadku, roky nám vrátili a mali sme doplatok k platu. Ale teraz v januári, že vraj zvýšenie platu o 1%, čo mne činí o 9 € viac. Potešila som sa, že aspoň niečo, ale čo to? Z doplatku k platu (§ 32 b ods. 1 )mi bolo zrazu tých 9 € odrátaných! TAK AKÉ ZVÝŠENIE PLATU? Prosila by som Vás o odpoveď , či to bolo správne? Informovala som sa u našej ekonómky, že prečo? Že vraj boli na to školené, že to tak má byť. Čiže až do dôchodku mňa sa žiadne zvýšenie platu už netýka? T. j. asi zásluha za mojich odpracovaných 30 rokov v školstve!
Ale načo potom zákon doslova hovorí:
„Ak funkčný plat PZ určený podľa tohto zákona je nižší ako funkčný plat určený podľa predpisov platných do 31. októbra 2009, patrí mu funkčný plat v sume určenej pred 1. novembrom 2009 !!!“ Žeby to platilo iba v novembri 2009 a v januári 2010 už nie? Budú mi z toho doplatku k platu vždy odratúvať každé prípadné zvyšovanie platu? Dúfame, že nie. Ďakujeme za skorú odpoveď. S pozdravom!


Dobrý večer,

informácie, ktoré ste podali, sa mi zdajú troška nezrozumiteľné, napriek tomu vám viem povedať, so 100pro istotou, že doplatok slúžiaci na vyrovnanie platu, sa Vám bude znižovať. 1percentné zvýšenie platu je len relatívny pojem, o 1 percento sa zvýšili platové tarify! Samozrejme, adekvátne aj príplatky viazané výpočtom na tarifný plat (napr. za prax). Sám názov "doplatok" hovorí, že slúži na vyrovnanie funkčného platu pred 1.11. a od 1.11.2009.
Príklad:
pred 1.11. ste mali funkčný plat 800. Od 1.11., na základe nového zaradenia do prísl. platovej triedy len 700€. Keďže funkčný plat (bez doplatku) je nižší ako pred 1.11.2009, aplikuje sa §32...doplatok vo výške 100 €. Spolu aj od 1.11. máte teda funkčný plat znova 800€.
Od januára sa o 1 percento zvýšili pl. tarify (tvárme sa, že to robí 1 percento zo 700). Od 1.1.2010 Vám náleží funkčný plat (bez doplatku) vo výške 707 €. Keďže pred 1.11.2009 ste mali funkčný plat 800 €, opäť sa uplatní §32...doplatok vo výške 93 €. Znova máte funkčný plat 800 €. Vidíte, že s valorizáciou pl. taríf sa doplatok postupne znižuje, môže sa stať, že sa prestane vyplácať úplne.
Z Vašej otázky nie je jasné, či sa pýtate len na znižovanie doplatku, alebo Vám bolo krátené napr. osobné hodnotenie, čo je nenárokovateľná položka platu. O ňom si prečítajte vo vyššie uvedených príspevkoch, najmä od Sabadky.
Pokiaľ ide o príplatok "za prax", skutočne sa Vám už nebude navyšovať. Prečo je zákon tak nastavený, ťažko povedať, už len to, že "za prax" sa 1 celé percento za rok ped. praxe započítava len do 16 roku praxe je podľa mňa diskriminujúce. S tým ale nič nenarobíme.
Neviem, nakoľko ste porozumeli, verím ale, že Sabadka sa tiež ozve a pokúsi sa na Vašu otázku odpovedať. Skutočne by ale pomohlo, ak by ste si zistili, ktorá položka platu Vám bola upravená, či smerom hore, či smerom dolu, aby bolo možné relevantne odpovedať. ;)

len pozn.: Ak sa Vám osobné hodnotenie nemenilo, musíte mať taký istý funkčný plat ako pred 1.11.2009, alebo vyšší. Valorizácia sa u Vás, keďže ste "padli" o 1 pl. triedu (čo je rozdiel viac ako 50 €) vôbec nemusí v konečnom dôsledku prejaviť.
mercdok
10.02.10,22:19
minedu.sk/data/USERDATA/OsobnyUrad/RPaIM/ucitel_MS_MOV-zardovanie_do_PT-vynimka.pdf

Slusne povedane: pedagogicki zamestanci - ucitelia MS, vychovatelia, majstri odbornej vychovy, treneri, (vsetci okrem tych co maju I.stupen VS) boli z.317/2009 "okradnuti". Hor sa zbierat kredity.
Sabadka
11.02.10,06:24
Dobrý večer,

informácie, ktoré ste podali, sa mi zdajú troška nezrozumiteľné, napriek tomu vám viem povedať, so 100pro istotou, že doplatok slúžiaci na vyrovnanie platu, sa Vám bude znižovať. 1percentné zvýšenie platu je len relatívny pojem, o 1 percento sa zvýšili platové tarify! Samozrejme, adekvátne aj príplatky viazané výpočtom na tarifný plat (napr. za prax). Sám názov "doplatok" hovorí, že slúži na vyrovnanie funkčného platu pred 1.11. a od 1.11.2009.
Príklad:
pred 1.11. ste mali funkčný plat 800. Od 1.11., na základe nového zaradenia do prísl. platovej triedy len 700€. Keďže funkčný plat (bez doplatku) je nižší ako pred 1.11.2009, aplikuje sa §32...doplatok vo výške 100 €. Spolu aj od 1.11. máte teda funkčný plat znova 800€.
Od januára sa o 1 percento zvýšili pl. tarify (tvárme sa, že to robí 1 percento zo 700). Od 1.1.2010 Vám náleží funkčný plat (bez doplatku) vo výške 707 €. Keďže pred 1.11.2009 ste mali funkčný plat 800 €, opäť sa uplatní §32...doplatok vo výške 93 €. Znova máte funkčný plat 800 €. Vidíte, že s valorizáciou pl. taríf sa doplatok postupne znižuje, môže sa stať, že sa prestane vyplácať úplne.
Z Vašej otázky nie je jasné, či sa pýtate len na znižovanie doplatku, alebo Vám bolo krátené napr. osobné hodnotenie, čo je nenárokovateľná položka platu. O ňom si prečítajte vo vyššie uvedených príspevkoch, najmä od Sabadky.
Pokiaľ ide o príplatok "za prax", skutočne sa Vám už nebude navyšovať. Prečo je zákon tak nastavený, ťažko povedať, už len to, že "za prax" sa 1 celé percento za rok ped. praxe započítava len do 16 roku praxe je podľa mňa diskriminujúce. S tým ale nič nenarobíme.
Neviem, nakoľko ste porozumeli, verím ale, že Sabadka sa tiež ozve a pokúsi sa na Vašu otázku odpovedať. Skutočne by ale pomohlo, ak by ste si zistili, ktorá položka platu Vám bola upravená, či smerom hore, či smerom dolu, aby bolo možné relevantne odpovedať. ;)

len pozn.: Ak sa Vám osobné hodnotenie nemenilo, musíte mať taký istý funkčný plat ako pred 1.11.2009, alebo vyšší. Valorizácia sa u Vás, keďže ste "padli" o 1 pl. triedu (čo je rozdiel viac ako 50 €) vôbec nemusí v konečnom dôsledku prejaviť.

Súhlasím plne s Petrovou odpoveďou. Je to naozaj tak, tí čo padli o triedu nižšie sa im síce plat bude zvyšovať a doplatok k platu znižovať, čo v konečnom dôsledku znamená, že výška platu sa meniť nebude, len výška jednotlivých zložiek platu. A po dovŕšení 32 rokov praxe to už bude naozaj len o valorizácii, pretože tarifný plat sa za odpracované roky zvyšuje: do 16 rokov o 1% a od 16 do 32rokov o 0,5% za každý rok praxe. prax 32 rokov je strop. Potom sa už počíta len s každoročnou valorizáciou a jej výška záleží od stavu našej ekonomiky. Na tento rok nám to hodilo len 1%.
angelika30
11.02.10,08:35
Ďakujem za Vašu odpoveď a vysvetlenie.:)
J. t. presne tak, ako ste uviedli vo Vašom príklade. Lebo nám bol znížený iba ten doplatok (§32), takto to vidíme aspoň čierne na bielom. J. t. síce iba 7 eur ale za rok už 84 eur! Z tohto dôvodu vyplýva, že asi platy učiteľov zvyšovali od januára iba na úkor nás, ktorí sme klesli o triedu dolu. Čiže zákon presne rátal s tým, kde má ušetriť! Na nás všetkých, čo sme boli o triedu vyššie. Tak prečo to nezostalo ako pred 1.11.? Samá špekulácia nad učiteľmi!!!
"Páni" vedia :--- ako na nás učiteľov ušetriť, na platy nemáme, hlavne že budú mať golfové ihrisko! :eek:
angelika30
11.02.10,08:47
Ďakujeme moc za vysvetlenie! J. t. presne tak ako ste uviedli vo Vašom príklade. Lebo nám bol znížený iba ten doplatok ( § 32 ), tak to vidíme aspoň čierne na bielom. J. t. síce pre niekoho iba 7 eur, ale pre mňa j. t. za rok už 84 eur! Z tohto dôvodu vyplýva, že asi platy učiteľom zvyšovali od januára iba na úkor nás, ktorí sme klesli o triedu dolu. A je nás dosť! Čiže zákon asi presne rátal s tým, kde má ušetriť, keď sa menili triedy od 1.11.! Samá špekulácia na učiteľmi!!! Veď "páni" vedia ako ušetriť, hlavne že nemáme na platy učiteľov, ale na golfové ihrisko áno. Ešte raz ďakujem!
ZlaticaB
11.02.10,09:50
Ako mám zaradiť učiteľku, ktorá má VŠ 2. stupňa v odbore SJ a HV, vyučuje na škole AJ -( v súčasnosti študuje na PU - Anglický jazyk) má 2 roky praxe. Môže byť zaradená v 10 tr. alebo musí byť v 9. - keďže nevyučuje predmety, ktoré vyštudovala. Ďakujem, ešte podotýkam, že nastúpila iba 1.2. predtým pracovala na inej škole ako vychovávateľka.
mici512
11.02.10,16:34
Ďakujem za Vašu odpoveď a vysvetlenie.:)
J. t. presne tak, ako ste uviedli vo Vašom príklade. Lebo nám bol znížený iba ten doplatok (§32), takto to vidíme aspoň čierne na bielom. J. t. síce iba 7 eur ale za rok už 84 eur! Z tohto dôvodu vyplýva, že asi platy učiteľov zvyšovali od januára iba na úkor nás, ktorí sme klesli o triedu dolu. Čiže zákon presne rátal s tým, kde má ušetriť! Na nás všetkých, čo sme boli o triedu vyššie. Tak prečo to nezostalo ako pred 1.11.? Samá špekulácia nad učiteľmi!!!
"Páni" vedia :--- ako na nás učiteľov ušetriť, na platy nemáme, hlavne že budú mať golfové ihrisko! :eek:

Ale ved ja tých 7 eur odrátam iba raz a nie kazdý mesiac, alebo som to zle pochopila (ten príklad je perfektný!) a nie 84 eur.
Ja som mala podobný prípad a uč. som znízila doplatok, ale teraz jej starosta dal osobné ohodnotenie 30 eur... takže ked mala teraz k 1.1. 2010 doplatok 71,5 eur tak teraz jej este odrátam tých 30 eur a od 1. 2. bude mať doplatok k platu 41,5. V podstate nebude mať nič z toho osobného ohodnotenia. Opravte ma prosím ak som to zle pochopila. Ď
Sabadka
11.02.10,17:12
Ale ved ja tých 7 eur odrátam iba raz a nie kazdý mesiac, alebo som to zle pochopila (ten príklad je perfektný!) a nie 84 eur.
Ja som mala podobný prípad a uč. som znízila doplatok, ale teraz jej starosta dal osobné ohodnotenie 30 eur... takže ked mala teraz k 1.1. 2010 doplatok 71,5 eur tak teraz jej este odrátam tých 30 eur a od 1. 2. bude mať doplatok k platu 41,5. V podstate nebude mať nič z toho osobného ohodnotenia. Opravte ma prosím ak som to zle pochopila. Ď

V podstate si to pochopila správne.:)
Sabadka
11.02.10,17:19
Ako mám zaradiť učiteľku, ktorá má VŠ 2. stupňa v odbore SJ a HV, vyučuje na škole AJ -( v súčasnosti študuje na PU - Anglický jazyk) má 2 roky praxe. Môže byť zaradená v 10 tr. alebo musí byť v 9. - keďže nevyučuje predmety, ktoré vyštudovala. Ďakujem, ešte podotýkam, že nastúpila iba 1.2. predtým pracovala na inej škole ako vychovávateľka.

Je to 9 platová trieda ako nekvalifikovaná a tie 2 roky praxe jej započítaš ako 2% zvýšenie tarifného platu o odpracované roky. teda 499+10=500€
Sabadka
11.02.10,18:07
Ďakujem za Vašu odpoveď a vysvetlenie.:)
J. t. presne tak, ako ste uviedli vo Vašom príklade. Lebo nám bol znížený iba ten doplatok (§32), takto to vidíme aspoň čierne na bielom. J. t. síce iba 7 eur ale za rok už 84 eur! Z tohto dôvodu vyplýva, že asi platy učiteľov zvyšovali od januára iba na úkor nás, ktorí sme klesli o triedu dolu. Čiže zákon presne rátal s tým, kde má ušetriť! Na nás všetkých, čo sme boli o triedu vyššie. Tak prečo to nezostalo ako pred 1.11.? Samá špekulácia nad učiteľmi!!!
"Páni" vedia :--- ako na nás učiteľov ušetriť, na platy nemáme, hlavne že budú mať golfové ihrisko! :eek:

Nerozumiem tomu, prečo by ste mali prísť o 7€ mesačne a teda o84€ ročne.

Skúsme si to vypočítať na reálnom príklade vychovávateľky s 20 ročnou praxou: Rozpíšem to do 3 stlpcov pre lepšie porovnanie.
1.stlpec - Plat do 31. októbra 2009 - 9 platová trieda s odpočtom 5 rokov
2. stlpec plat od 1.11.2009 8 platová trieda ale ešte stále s odpočtom 5 rokov praxe
3. stĺpec - plat od 1.1.2010 platová trieda 8 ale už so skutočnými rokmi praxe, čo znamená, že od 1.1.2010 to už nie je 20 rokov praxe ale 21.

------------------------------pred 1.11.09..........po 1.11.09.................od 1.1.2010
Platová tarifa............................ 494,--..................441,50.......................446 ,--
zvýšenie podľa odprac. rokov........74,50.....................66,50...... ...................83,--
Osobný príplatok..........................30,--.....................30,--.........................30,--
dorovnanie platu............................................. .........60,50.........................39,50
------------------------------------------------------------------------------------
Funkčný plat...............................598,50......... ..........598,50......................598,50

Takže vo všetkých 3 prípadoch máte plat ten istý ako ste ho mala aj pred 1. novembrom 2009, bola ste ukrátená len o tohtoročnú 1% valorizáciu. Papierovo váš plat od 1.11.2009 klesol oproti októbrovému platu o 60,50 e ale v reále nie, dostali ste predsa ten istý plat ako v októbri, od januára 2010 sa Vám váš plat oproti platu určeného podľa zákona 317/2009 v novembri 2009 zvýšil o 21 € ale toto zvýšenie ešte stále nepostačuje na celkovú výšku toho platu, ktorý ste mali pred 1.11.2009, preto sa Vám plat znovu dorovnáva do pôvodnej výšky, teda Váš plat aj naďalej zostáva 598,50 €. Je pravda, že kým sa vám Váš plat volorizáciami neprekročí, alebo aspoň nevyrovná platu s pred novembra fakticky stojíte na tom istom. Možno to bude tak ešte 2 roky, možno už len rok. Nikto netvrdí že je to tak dobre, je to asi také spravodlivé, ako keď vám odratúvali 5 rokov praxe, hoci ste ich mali odpracované. Ani jedna verzia nie je 100%tná.
angelika30
11.02.10,18:43
Ďakujem Vám za vysvetlenie, je nám to už zrozumiteľné, ale nevieme prečo nám to takto nevedia vysvetliť naše ekonómky. Bolo veľmi dobré, keď sme patrili pod školstvo a nie pod obce. Keď sa niečo spýtame, že vraj čo chceme, veď máme pekné platy!? Máme, ale iba v hrubom, nie v čistom. Ešte raz ďakujem v mene ostatných kolegýň. Stala som sa novou členkou tejto stránky, ale som veľmi spokojná. Ďakujem.
ZlaticaB
12.02.10,14:21
Ďakujem Ti Sabadka, ale nebolo to v zákone, že keď začne študovať ( v jej prípade anglický jazyk) už sa jej to môže uznať ako kvalifikácia? Neviem? Potom v novom zákone to už neplatí?
jamNicka
16.02.10,20:04
nedá mi nereagovať na niektoré príspevky - ako sa naša spoločnosť sama podieľa na degradovaní učiteľov a my len čušíme, najviac sa posťažujeme na stránkach porady....
Sabadka
17.02.10,08:13
Ďakujem Ti Sabadka, ale nebolo to v zákone, že keď začne študovať ( v jej prípade anglický jazyk) už sa jej to môže uznať ako kvalifikácia? Neviem? Potom v novom zákone to už neplatí?

Pohybuje sa v časovom limite podľa §60 ods. 2 zákona 317/2009? Ak spĺňa túto podmienku (teda ak začala vzdelávanie do 2 rokov od 1. nástupu do zamestnania v príslušnom druhu a type školy(tak ju môžeš považovať ako kvalifikovanú.
ZlaticaB
17.02.10,18:27
Sabadka, veľmi pekne Ti ďakujem, chcela som Ti pridať bodik, ale nechce ma tam pustiť (vraj musím pridať najprv niekomu inému).
No môžem zato, že si taká dobrá a znova Ťa chcem oceniť?
Sabadka
18.02.10,05:32
Sabadka, veľmi pekne Ti ďakujem, chcela som Ti pridať bodik, ale nechce ma tam pustiť (vraj musím pridať najprv niekomu inému).
No môžem zato, že si taká dobrá a znova Ťa chcem oceniť?

mimotemy Nerob si starosti, som rada, že som pomohla:)
anny
18.03.10,19:37
Dobrý večer, chcem sa poradiť. Dorovnáva sa funkčný plat aj v prípade, ak sa prestane vyplácať príplatok triedneho učiteľa? Pr. pedagóg prestane vykonávať činnosti triedneho učiteľa, do 31.10.2009 mal funkčný plat vrátane triednictva 650 eur, keď sa mu zoberie príplatok musíme mu plat vyrovnať na čiastku 650 eur? A ešte otázka, ak sa pedagógom zníži osobný príplatok z dôvodu nedostatku financií, musíme im dorovnávať plat do výšky platu k 31.10.2009? Ďakujem vopred za pomoc.
zdenka131
18.03.10,19:54
Želám pekný večer.
Príplatok za triednictvo je podmienený výkonom činnosti triedneho učiteľa, osobný príplatok je nenárokovateľná zložka platu. Ak učiteľ o ne príde, dorovnáva sa mu len platová tarifa a zvýšená platová tarifa do sumy , ktorú mal pedagóg pred 1.11.2009.
anny
19.03.10,07:11
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Tiež sa prikláňam k tejto verzii, lenže ak si čítam prechodné ustanovenia §32b 553/2003 píše sa tam o dorovnaní funkčného platu, nie dorovnanie tarify... Prosím Vás kde by som si to mohla nájsť v zákone aby som sa vedela pred zamestnancami obhájiť?
Sabadka
19.03.10,08:43
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Tiež sa prikláňam k tejto verzii, lenže ak si čítam prechodné ustanovenia §32b 553/2003 píše sa tam o dorovnaní funkčného platu, nie dorovnanie tarify... Prosím Vás kde by som si to mohla nájsť v zákone aby som sa vedela pred zamestnancami obhájiť?

Nájdeš to v zákone 317/2009 Čl. III. § 32b odstavec 1 Prechodné ustanovenia účinné k 1. novembru 2009. Čo sa týka príplatku triedneho učiteľa, nájdeš v tom istom zákone, v tom istom článku § 13a a § 13b. Príplatok za činnosť triedneho učiteľa patrí len učiteľovi ktorý túto činnosť vykonáva. Teda len za ten čas kým je triednym učiteľom. Osobný príplatok je nenároková zložka a môže byť priznaný za podmienok určených v zákone 553/2003 §10 a samozrejme za predpokladu že škola na to má finančné krytie. Každý jeden logicky uvažujúci zamestnanec pochopí, že ak raz nevykonávam činnosť triedneho učiteľa nemôžem za to dostávať ani príplatok, takže nechápem prečo by si ho mal nárokovať pokiaľ tým triednym učiteľom nie je.

Pojem funkčného platu a následne aj prechodné ustanovenie je dosť nešťastne formulované v zákone, pretože ak zamestnanec podľa nového zaradenia od novembra klesol o 1 triedu a zároveň prestal vykonávať činnosť triedneho učiteľa, tak sa mu môže dorovnávať len tarifný plat, príplatok tr. uč. s tým nemá nič spoločné, to je funkcia dočasná a nie doživotná.
Vebi34
19.03.10,13:35
Ahojte,
môže byť triednictvo pridelené aj začínajúcej učiteľke či už v škole alebo v škôlke?
Vďaka
pe.pe
19.03.10,14:45
Ahojte,
môže byť triednictvo pridelené aj začínajúcej učiteľke či už v škole alebo v škôlke?
Vďaka

Ahoj, podľa 317-ky môže byť začínajúci PZ triednym učiteľom najviac v jednej triede.
Všetci sa asi ale zhodneme na tom, že to nie je najlepšie riešenie. Väčšinou.
susann2
19.03.10,18:26
Dobrý večer, chcem sa poradiť. Dorovnáva sa funkčný plat aj v prípade, ak sa prestane vyplácať príplatok triedneho učiteľa? Pr. pedagóg prestane vykonávať činnosti triedneho učiteľa, do 31.10.2009 mal funkčný plat vrátane triednictva 650 eur, keď sa mu zoberie príplatok musíme mu plat vyrovnať na čiastku 650 eur? A ešte otázka, ak sa pedagógom zníži osobný príplatok z dôvodu nedostatku financií, musíme im dorovnávať plat do výšky platu k 31.10.2009? Ďakujem vopred za pomoc.
Po zisteniach, ktoré sme s riaditeľom robili v tejto istej veci, každý po svojej línii, koštatujem, že áno, dorovnáva sa plat za každých okolností. V § 32b ods. 2 zákona 553/2003 Z.z. je jasne uvedené, že vyrovnanie sa poskytuje, len ak trvajú rovnaké podmienky vykonávania práce, bohužial sa ale týka len zamestnancov, ktorí boli odmeňovaní podľa zákonníka práce. Pre ostatných platí ods 1/ uvedeného §.

1) Ak funkčný plat pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca určený podľa tohto zákona je nižší ako funkčný plat určený podľa predpisov platných do 31. októbra 2009, patrí mu funkčný plat v sume určenej pred 1. novembrom 2009.

Riaditeľ chcel znižovať úväzky a meniť aj osobný príplatok. Po preštudovaní zákona nám ale vychádzalo jasné nie, ale logicky to nedávalo zmyslel. Okrem toho, že sme to riešili s právnikom, riaditeľ to konzultoval aj predkladateľmi zákona. O probléme vedeli a vedia, že je to potrebné novelizovať a nielen uvedený § /je pripravená malá novela zákona, neviem čo všetko stihol parlament prerokovať a či vôbec niečo stihol, lebo už nezasadá/, riaditeľovi dali ale jednu veľmi cennú radu, aby rozhodol tak, aby v prípade súdneho sporu nemal problémy.

A riaditeľ rozhodol, nebude riešiť vôbec nič, t.j. znižovať úväzky, brať osobné príplatky ani meniť triednictvo, pokiaľ nebude zákon novelizovaný.

Týmto mojím príspevkom nechcem nikoho presviedčať, že by mal podľa neho postupovať, ale v každom prípade by mal každý riaditeľ dobre zvážiť, čo v takomto prípade urobí.
anny
19.03.10,18:53
Susann2, ďakujem za radu. Už som tie zákony lúskala z každej strany. Preto som sa dotazovala neskôr, či je niekde v zákone napísané ako postupovať v prípade odobratí osobného príplatku a ak pedagóg od septembra nebude triedny, teda nebude mať príplatok za triednictvo, či aj v tomto prípade sa musí dorovnávať funkčný plat do sumy pred 31.10.2009, kedy príplatok mal a aj triednictvo. Na toto zrejme naši zákonodárcovia nemysleli. A my smrteľníci čo s tým? Čakať na novelu? Ak áno tak čím skôr.
Vebi34
20.03.10,07:10
Ahoj, podľa 317-ky môže byť začínajúci PZ triednym učiteľom najviac v jednej triede.
Všetci sa asi ale zhodneme na tom, že to nie je najlepšie riešenie. Väčšinou.
U mňa sa kolegyne dohodli, vlastne zástupkyňa pre MŠ v septembri navrhla, že po polroku sa vymenia triednictva na triede. V jednej triede však mám začínajúceho pedagóga a aj jej cvičnú učiteľku. Zdá sa mi choré, že triednou je teraz začínajúca a aj tak robí všetko tá druhá a ak náhodou aj nie, tak spolu.
Zimama
24.03.10,16:59
Ahojte všetci!
Len dnes poobede som sa zaregistrovala, takže sa tu ešte nevyznám... :confused: a ospravedlňujem sa, ak to vyznie "od veci" alebo ak to nie je na "správnej" stránke, alebo ak ste to už preberali... Mám otázku ohľadne osobných príplatkov: som psychologička v CPPPaP = odborný zamestnanec (10.platová trieda, 2.pracovná trieda, platová tarifa 575 eur, po valorizácii 581) a patríme k tým šťastlivcom, ktorí (ešte) majú aj osobný príplatok. U nás bolo do 1.11.2009 tak, že OP bol 6% z platovej tarify, a šéf v tých 6% pokračuje aj po 1.11.2009, lenže - podľa mňa - pojem "platová tarifa" teraz už znamená niečo iné než pred 1.11.2009: teraz je to len jedna zložka tarifného platu, (a tá nám v podstate ostane rovnaká až do dôchodku...), ku ktorej sa ešte pripočítava %-uálne navýšenie podľa odrobených rokov. Šéf nám ale počíta tých 6% len z "holej" platovej tarify, podľa mňa by to však mal počítať z celého tarifného platu - nikde v zákonoch som však konkrétne usmernenie nenašla a z MŠ mi ešte stále neodpovedali, a veľmi chcem vedieť :(:(:(, ako to vlastne je????????? Navyše - naša neodborná zamestnankyňa, ktorá je platená podľa tabuľky z prílohy č.3 k 553, má v platovej tarife zohľadnené aj roky praxe (tam nie sú 2 zložky tarifného platu ako u nás odborných, ale platová trieda / platový stupeň podľa rokov praxe), a teda má roky praxe "započítané" aj v 6% OP - tým skôr si myslím, že aj odborní zam. by sme to (logicky) mali mať tak, nie? Viem, že v konečnom dôsledku nemusí mať OP nič spoločné s % ("OP sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor"...), ale keď sa to už náš šéf rozhodol robiť takto, chcela by som vedieť, z akej základnej sumy má tých 6% počítať u odborných zamestnancov - či z celého tarifného platu, alebo len z "holej" platovej tarify?
Poteším sa každej odpovedi :o (zvlášť od Sabadky... :o ) a želám všetkým príjemný večer! Zimama
Sabadka
24.03.10,17:17
Ahojte všetci!
Len dnes poobede som sa zaregistrovala, takže sa tu ešte nevyznám... :confused: a ospravedlňujem sa, ak to vyznie "od veci" alebo ak to nie je na "správnej" stránke, alebo ak ste to už preberali... Mám otázku ohľadne osobných príplatkov: som psychologička v CPPPaP = odborný zamestnanec (10.platová trieda, 2.pracovná trieda, platová tarifa 575 eur, po valorizácii 581) a patríme k tým šťastlivcom, ktorí (ešte) majú aj osobný príplatok. U nás bolo do 1.11.2009 tak, že OP bol 6% z platovej tarify, a šéf v tých 6% pokračuje aj po 1.11.2009, lenže - podľa mňa - pojem "platová tarifa" teraz už znamená niečo iné než pred 1.11.2009: teraz je to len jedna zložka tarifného platu, (a tá nám v podstate ostane rovnaká až do dôchodku...), ku ktorej sa ešte pripočítava %-uálne navýšenie podľa odrobených rokov. Šéf nám ale počíta tých 6% len z "holej" platovej tarify, podľa mňa by to však mal počítať z celého tarifného platu - nikde v zákonoch som však konkrétne usmernenie nenašla a z MŠ mi ešte stále neodpovedali, a veľmi chcem vedieť :(:(:(, ako to vlastne je????????? Navyše - naša neodborná zamestnankyňa, ktorá je platená podľa tabuľky z prílohy č.3 k 553, má v platovej tarife zohľadnené aj roky praxe (tam nie sú 2 zložky tarifného platu ako u nás odborných, ale platová trieda / platový stupeň podľa rokov praxe), a teda má roky praxe "započítané" aj v 6% OP - tým skôr si myslím, že aj odborní zam. by sme to (logicky) mali mať tak, nie? Viem, že v konečnom dôsledku nemusí mať OP nič spoločné s % ("OP sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor"...), ale keď sa to už náš šéf rozhodol robiť takto, chcela by som vedieť, z akej základnej sumy má tých 6% počítať u odborných zamestnancov - či z celého tarifného platu, alebo len z "holej" platovej tarify?
Poteším sa každej odpovedi :o (zvlášť od Sabadky... :o ) a želám všetkým príjemný večer! Zimama


Ďakujem za uznanie, ale je nás tu viac čo sa do toho trošičku vyznajú:), ale ak ináč nedáš dávam ti odpoveď.

V zákone 553/2003 § 10 ods. 1 určuje podmienky na priznanie osobného príplatku. Zákonom 317/2009 bol novelizovaný zákon 553/2003 a menil sa konkrétne § 10 odsek 3, ktorý pojednáva o limite a výpočte osobného príplatku. Jeho znenie platné od 1.11.2009 znie:

Limit osobného príplatku na účely odseku 1 je 100% platovej tarify najvyššieho platového stupňa platovej triedy, do ktorej je zamestnanec zaradený, a u pedagogického a odborného zamestnanca 100% platovej tarify platovej triedy a pracovnej triedy, do ktorej je zaradený, zvýšenej o 24%.

Teda v tvojom prípade je to 10 platová trieda 2 pracovná trieda zvýšená o 24 %, takže ak máte pevne stanovený 6% osobný príplatok, tak tých 6% by si ti malo počítať nasledovne ( 581+139,50)=720,50€ x6%=43,23, zaokrúhlene 43,50€.

Dúfam že som pomohla:)
Zimama
24.03.10,17:40
Veľmi pekne ĎAKUJEM, dievčence!!! Ani vo sne by ma nenapadlo, že sa tak rýchlo dozviem konečne niečo konkrétne... :):):)
Sabadka
24.03.10,17:53
Veľmi pekne ĎAKUJEM, dievčence!!! Ani vo sne by ma nenapadlo, že sa tak rýchlo dozviem konečne niečo konkrétne... :):):)

Nemáš za čo aj nabudúce:D
dna64
26.03.10,06:46
Prosím vás, vie mi niekto podať info? Je to pravda, že učiteľky MŠ s celodennou prevádzkou by mali dostávať príplatok za dvojsmennosť?
Ďakujem.
zdenka131
26.03.10,11:58
Prosím vás, vie mi niekto podať info? Je to pravda, že učiteľky MŠ s celodennou prevádzkou by mali dostávať príplatok za dvojsmennosť?
Ďakujem.

Príplatok za zmennosť učiteľov materských škôl


V zmysle § 27 zákona č. 313/2001 Z. z. o verejnej službe v znení neskorších predpisov
zamestnancovi, ktorému zamestnávateľ v dvojzmennej, trojzmennej alebo nepretržitej prevádzke rozvrhol pracovný čas tak, že prácu vykonáva striedavo vo všetkých zmenách, patrí príplatok za zmennosť mesačne v rámci rozpätia 2,1% až 16,7% platovej tarify prvého platového stupňa prvej platovej triedy základnej stupnice platových taríf. Príplatok určený podľa prvej vety sa zaokrúhľuje na celé desiatky korún nahor. Príplatok za zmennosť v rovnakom rozpätí patrí aj zamestnancovi, ktorého pracovný čas je rozvrhnutý nerovnomerne.

Podľa § 12 ods. 1 horeuvedeného zákona pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín
týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva práce
striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a ¾ hodiny
týždenne.

V zmysle § 2 ods. 1 až 4 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole, sa materská škola zriaďuje ako zariadenie s poldennou, celodennou, týždennou alebo nepretržitou výchovou a vzdelávaním.
Z uvedeného vyplýva, že učiteľky materských škôl s celodennou prevádzkou spravidla majú
rozvrhnutý pracovný čas do dvoch zmien, pričom za pracovnú zmenu sa považuje pracovný
čas vychádzajúci zo základného úväzku pedagogického zamestnanca, a to z dôvodu, že sú to
zariadenia poskytujúce výchovnú starostlivosť. Výchovná starostlivosť deťom sa poskytuje
len v rámci základného úväzku, tzn. 5,6 hodiny denne.

Podľa § 90 ods. 5 Zákonníka práce ranná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť
spadá do času medzi 6. hodinou a 14. hodinou. Odpoludňajšia zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 14. hodinou a 22. hodinou. Nočná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

V zmysle § 7 ods. 3 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole, v triede materskej školy s celodennou výchovou a vzdelávaním zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dvaja učitelia. V prípade, ak prevádzka materskej školy začína napr. o 6,00 hod. a končí o 16,00 hod., učiteľkám MŠ ranná zmena začína spravidla o 6,00 hod. a končí o 11,40 hod. (vzhľadom na základný úväzok) a druhá zmena začína spravidla 10,20 hod. a končí o 16,00 hod.

Aj keď podľa uvedeného príkladu sa javí, že prevažná časť pracovnej zmeny učiteliek materských škôl spadá do rannej zmeny, teda že nenapĺňajú podmienku pre odpoludňajšiu zmenu, tento prístup k posudzovaniu zmennosti učiteľov materských škôl nie je komplexný.
Podľa § 12 ods. 2 zákona o verejnej službe týždenný pracovný čas pedagogických zamestnancov pozostáva:
- z času, počas ktorého pedagogickí zamestnanci vykonávajú vyučovaciu činnosť a výchovnú činnosť a
- z času, počas ktorého vykonávajú ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou.

Tzn., že do zmeny učiteľa MŠ, ktorého pracovný čas začína napr. o 6,00 hod. a končí o 11,40
hod. nie je možné započítať len priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, ale aj čas, počas
ktorého vykonáva ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou. Túto činnosť môže
vykonávať buď na pracovisku alebo doma v závislosti od dohody so zamestnávateľom. To
isté platí aj pre učiteľa MŠ, ktorého zmena začína o 10,20 hod. a končí o 16,00 hod. v rámci
ktorej vykonáva len priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť. Ostatnú činnosť uvedenú v § 12
ods. 2 zákona o verejnej službe taktiež môže vykonávať na pracovisku alebo doma.

Vzhľadom na horeuvedené u učiteliek MŠ s celodennou prevádzkou sa jedná o dvojzmennú prevádzku vzhľadom na špecifické rozvrhnutie pracovného času a pracovných
zmien pedagogických zamestnancov v nadväznosti na základný úväzok, určený nariadením
vlády SR č.162/2002 Z. z. o rozsah vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti pedagogických
zamestnancov a s prihliadnutím na vykonávanie pracovných činností súvisiacich s pedagogickou prácou. Z uvedeného dôvodu učiteľkám MŠ prináleží osobitný príplatok za zmennosť podľa § 27 zákona o verejnej službe.
Sabadka
29.03.10,08:31
Minule sme tu preberali problém, čo s príplatkom triedneho učiteľa ak sa mu triednictvo odobere, dorovnávať plat alebo nie. Dnes sme dostali (a určite všetky školy) brožúrku vydanú MŠ SR s komentárom k zákonu 317/2009 (autori: Ing. Belešová, Mgr. Krajči, Ing. Tóthová) a v tej sa píše na strane 112 nasledovné. Komentár k § 32b zákona 553/2003:

Keďže zákon dosť zásadne zmenil spôsob odmeňovania a hlavne spôsob zaraďovania PZ a OZ do platových tried a zamestnávatelia boli povinní pedagogickým a odborným zamestnancom určiť k 1.11.2009 nový plat, v praxi sa mohlo stať, že plat určený podľa zákona účinného od 1.11.2009 bol nižší ako plat poskytovaný podľa predpisov platných do 31.10.2009. Z dôvodu zabránenia takéhoto stavu sa do zákona dostalo ustanovenie § 32b os. 1, podľa ktorého, ak by plat určený k 1.11.2009 bol nižší ako plat určený do 31.10.2009, zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi plat, ktorý mu patril do 31.10.2009. Keďže zákon uvedený inštitút, ktorým sa plat zachováva nenazval, je potrebné pri vyhotovovaní oznámení o plate k 1.11.2009, ak dôjde k prípadu, že plat bude nižší, ako plat, ktorý sa poskytoval do 31.10.2009, uviesť, okrem ištitútu "funkčný plat spolu" aj inštitút "funkčný plat podľa § 32b". To však nezabraňuje zamestnávateľom vstupovať zamestnancom do zloženia platu, napr. zamestnávateľ môže zamestnancovi upraviť (znížiť, ale aj zvýšiť) napr. osobný príplatok v závislosti od kvality plnenia pracovných úloh zamestnanca, zastaviť vyplácanie príplatku za činnosť triedneho učiteľa, resp. príplatok za riadenia, ak zamestnanec túto činnosť prestal vykonávať. O túto úpravu musí zároveň upraviť tzv. vyrovnanie platu poskytované podľa § 32 b.


Príklad: Zamestnanec bol zaradený do 12. platovej triedy s praxou 10 rokov(aj triedny učiteľ) Funkčný plat 771,50 €. Od 01.11.2009 bude tento zamestnanec zaradený napr. do 10 platovej triedy, pracovná trieda 2. Funkčný plat 728,50 € Čiže ak nám vzniklo "vyrovnanie" vo výške 43-€, Toto vyrovnanie sa nám znižuje o výšku, o ktorú sa zvýšil funkčný plat v dôsledku valorizácie k 1.1.2010. Ak by napríklad k 1.2.1010 prestal uvedený pedagogický zamestnanec vykonávať činnosť triedneho učiteľa, vyrovnanie ktoré vzniklo sa zníži o 34 € (príplatok za výkon činnosti triedneho učiteľa).
Zamestnávateľ je už povinný poskytovať vyrovnanie len vo výške 9 € znížené o valorizáciu k 1.1.2010.


Teda preložené do ľudskej reči ak sa niekomu odoberie príplatok triedneho učiteľa, pretože prestal túto činnosť vykonávať, dorovnáva sa mu plat nie do výšky funkčného platu s pred 01.11.2009 ale do výšky tarifného platu teda platová tarifa + zvýšená tarifa pred 1.11.2009. To isté sa týka aj osobného príplatku.
susann2
30.03.10,04:59
Ministerskí úradníci to vysvetlili, tak akoby to aj logicky malo byť, ak si ale ktokoľvek prečíta zákon, tak jasne to z neho nevidí, aspoň nie čo sa týka zamestnancov verejnej správy. Už zostane na každom riaditeľovi ako sa rozhodne pri riešení sporných resp. nejasne znejúcich paragrafov.
Zimama
30.03.10,17:06
[QUOTE=Sabadka;1356973]Minule sme tu preberali problém, čo s príplatkom triedneho učiteľa ak sa mu triednictvo odobere, dorovnávať plat alebo nie. Dnes sme dostali (a určite všetky školy) brožúrku vydanú MŠ SR s komentárom k zákonu 317/2009 (autori: Ing. Belešová, Mgr. Krajči, Ing. Tóthová) a v tej sa píše na strane 112 nasledovné. Komentár k § 32b zákona 553/2003: ......

Ahoj, Sabadka!
Prosím Ťa, skús vyčítať z priloženej tabuľky, či som to pochopila správne, alebo či mi už z toho začína vyhrávať... :o
Čím viac sa tým zaoberám, tým väčší jeleň z toho som... Ešte tu vyrobím novú platovku, tak radšej počkám na Tvoje vyjadrenie...
Vďaka a želám príjemný večer všetkým! :):):) Zimama
Sabadka
30.03.10,17:31
Pre Zimama

Po 1.1.2010 sa tarifný plat dorovnal, osobný príplatok je nenároková zložka, zamestnávateľ rozhoduje o jej výške. správny je riadok 02b. a potom 05b.

akonáhle sa OP pohne po 1.1.2010 smerom dole, tak sa už dorovnáva len k tarifnému platu, čiže nič (lebo vlastne už v riadku 03 sa tarify vyrovnali) ??? aj tu si si dala správnu odpoveď, a už ani od 1.1.2010 si mu nemusela dorovnávať, pretože tarifný sa mu vyrovnal a osobný môže mať a nemusí.
pe.pe
30.03.10,17:34
Ministerskí úradníci to vysvetlili, tak akoby to aj logicky malo byť, ak si ale ktokoľvek prečíta zákon, tak jasne to z neho nevidí, aspoň nie čo sa týka zamestnancov verejnej správy. Už zostane na každom riaditeľovi ako sa rozhodne pri riešení sporných resp. nejasne znejúcich paragrafov.

Mám dôvod predpokladať, že uvedení ministerskí úradníci sa podieľali na tvorbe novej šk. legislatívy (pán Krajčír ju predstavoval na školeniach v júni 2008 aj s tímom právnikov). Preto, ak je spoluatorom príručky, beriem jeho príklady ako vysvetlenia sporných momentov zákona. Ako postupuje riaditeľ, alebo zriaďovateľ v spornom prípade? Ak je zodpovedný, osloví MŠ, najčastejšie práve p. Krajčíra a p. Belešovú. Ich odpoveď, resp. stanovisko môže brať ako hodnotné a právoplatné (navyše písomné). A zrejme tých dopytov bolo veľmi veľa, tak sa menovaní rozhodli najčastejšie otázky k výkladu zákona vydať formou príručky. Nie je vôbec zvláštnosťou, že ministerstvo, či iný št. orgán, vydáva usmernenia k výkladom zákonov, či ich častí. Preto by som sa nebál použiť túto príručku v praxi.
Majka28
06.04.10,09:44
No ja mám teraz maximálny guľáš, mením viac položiek platu, jednu hore druhú dolu. Tak skúste ma zkontrolovať:
do 31.10.2009
Tarifný plat - 494 €
Zvýšenie PT - 89 €
Osobný pr. - 23,50 €
Zastupovanie - 83 €
Spolu Funkčný plat: 689,50 €

1.11.2009
Tarifný plat - 441,50 €
Zvýš. PT - 91,00 €
Osob.pri. - 23,50
Zatupov - 83,00
Vyrovnanie - 50,50
Spolu funkčný: 689,50 €

1.3.2010
Tarifný plat - 446
Zvýšenie PT 94
Osob. pripl. 7
Triednictvo 28
Vyrovnanie 43 :confused:
Spolu funkčný: 618
veľmi pekne ďakujem za opravu príp. komentár.
Sabadka
07.04.10,15:12
No ja mám teraz maximálny guľáš, mením viac položiek platu, jednu hore druhú dolu. Tak skúste ma zkontrolovať:
do 31.10.2009
Tarifný plat - 494 €
Zvýšenie PT - 89 €
Osobný pr. - 23,50 €
Zastupovanie - 83 €
Spolu Funkčný plat: 689,50 €

1.11.2009
Tarifný plat - 441,50 €
Zvýš. PT - 91,00 €
Osob.pri. - 23,50
Zatupov - 83,00
Vyrovnanie - 50,50
Spolu funkčný: 689,50 €

1.3.2010
Tarifný plat - 446
Zvýšenie PT 94
Osob. pripl. 7
Triednictvo 28
Vyrovnanie 43 :confused:
Spolu funkčný: 618
veľmi pekne ďakujem za opravu príp. komentár.

Chýba mi tu plat k 1.1.2010, vtedy sa mal totiž meniť, pretože bola valorizácia platov vyplývajúca zo zákona, ale a výpočet máš správny. Už nezastupuje, takže príplatok za zastupovanie mu neprináleží pribudol príplatok za triednictvo a osobný príplatok takže príplatky sú v poriadku a vyrovnanie tiež. Plat od 1.3.2010 je vypočítaný správne.
Zimama
10.04.10,19:54
Milí Poraďáci! Prosím Vás o radu, z čoho vypočítať odstupné v nasledovnom prípade:
Zamestnankyňa, ktorej pracovná pozícia bola zrušená, bola cca od júna 2008 na PN, z ktorej v júli 2009 plynulo prešla na MD a v súčasnosti pokračuje na RodičovskejD, ktorá sa skončí cca v júli 2012 – bude to priemerkou z 1.Q 2008, teda pred jej nástupom na PN-ku, a len sa to prepočíta na eurá? Alebo treba brať do úvahy novú platovku v školstve od 01.11.2009 (resp. od 01.01.2010) a vyplatiť odstupné na základe „predpokladanej“ mzdy podľa jej zaradenia v rámci novej platovky? Predpokladám, že podobne treba riešiť aj prípad, keby zamestnávateľ tejto zamestnankyni po nástupe do práce po návrate z RodičovskejD (teda počas plynutia VD) dal pracovné voľno podľa § 142 odsek 3 (prekážky na strane zamestnávateľa), kde sa tiež poskytuje náhrada mzdy v sume priemerného zárobku – takže opäť mi nie je jasné, z akej priemerky to pôjde... Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc! Zimama
Sabadka
12.04.10,04:32
Milí Poraďáci! Prosím Vás o radu, z čoho vypočítať odstupné v nasledovnom prípade:
Zamestnankyňa, ktorej pracovná pozícia bola zrušená, bola cca od júna 2008 na PN, z ktorej v júli 2009 plynulo prešla na MD a v súčasnosti pokračuje na RodičovskejD, ktorá sa skončí cca v júli 2012 – bude to priemerkou z 1.Q 2008, teda pred jej nástupom na PN-ku, a len sa to prepočíta na eurá? Alebo treba brať do úvahy novú platovku v školstve od 01.11.2009 (resp. od 01.01.2010) a vyplatiť odstupné na základe „predpokladanej“ mzdy podľa jej zaradenia v rámci novej platovky? Predpokladám, že podobne treba riešiť aj prípad, keby zamestnávateľ tejto zamestnankyni po nástupe do práce po návrate z RodičovskejD (teda počas plynutia VD) dal pracovné voľno podľa § 142 odsek 3 (prekážky na strane zamestnávateľa), kde sa tiež poskytuje náhrada mzdy v sume priemerného zárobku – takže opäť mi nie je jasné, z akej priemerky to pôjde... Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc! Zimama

Po prvé k 1.11.2009 mala aj ona dostať nový platový dekrét nezáväzne od toho že je na rodičovskej, teda zaradiť a vypočítať jej plat k 1.11.2009
Po druhé k 1.1.2010 znovu aj jej vydať platový dekrét ako keby bola v práci, teda určiť platný plat podľa zákona k 1.1.2010 a potom aj odstupné aj náhrada mzdy jej bude vychádzať z platu platného od 1.1.2010.

PS: na to cestovné sa mrknem ešte dnes :)

PS2: A nezabudnúť na započítanú prax, roky sa jej tiež počítajú tak isto ako keby pracovala.
Zimama
13.04.10,06:46
Vďaka, Sabadka! Ešte sa ozvem - teraz som tu len tak narýchlo... Príjemný deň! :) Zimama
Zimama
13.04.10,19:05
Po prvé k 1.11.2009 mala aj ona dostať nový platový dekrét nezáväzne od toho že je na rodičovskej, teda zaradiť a vypočítať jej plat k 1.11.2009
Po druhé k 1.1.2010 znovu aj jej vydať platový dekrét ako keby bola v práci, teda určiť platný plat podľa zákona k 1.1.2010 a potom aj odstupné aj náhrada mzdy jej bude vychádzať z platu platného od 1.1.2010.

Všetko toto, čo píšeš, samozrejme urobené má, len sa chcem uistiť, že to teda nepôjde z priemerky za niektorý kvartál, keď ešte robila (aj tak by to nebolo bohviečo, lebo už vtedy podchvíľou maródovala...), ale z najnovšieho platového dekrétu? To znamená, že ak by chcela nastúpiť do práce až po dovŕšení 3. roku veku dieťaťa (po skončení RD v r. 2012), tak by to bolo z platového dekrétu po ďalších valorizáciách aj po navýšení platovej tarify príslušným percentom za prax, t.j. z platového dekrétu od 01.01.2012? Vďaka za upresnenie! Zimama

P.S. Si predstav, že tú brožúrku, čo si minule spomínala, sme dostali aj my do roboty - konečne som z nej pochopila, prečo školský psychológ alebo školský špeciálny pedagóg nemôže aj diagnostikovať...
kvet
14.04.10,04:22
Všetko toto, čo píšeš, samozrejme urobené má, len sa chcem uistiť, že to teda nepôjde z priemerky za niektorý kvartál, keď ešte robila (aj tak by to nebolo bohviečo, lebo už vtedy podchvíľou maródovala...), ale z najnovšieho platového dekrétu? To znamená, že ak by chcela nastúpiť do práce až po dovŕšení 3. roku veku dieťaťa (po skončení RD v r. 2012), tak by to bolo z platového dekrétu po ďalších valorizáciách aj po navýšení platovej tarify príslušným percentom za prax, t.j. z platového dekrétu od 01.01.2012? Vďaka za upresnenie! Zimama

P.S. Si predstav, že tú brožúrku, čo si minule spomínala, sme dostali aj my do roboty - konečne som z nej pochopila, prečo školský psychológ alebo školský špeciálny pedagóg nemôže aj diagnostikovať...

Ahoj,
len pre upresnenie, ak u zamestnancoch, ktorí sú odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, je podľa osobitných predpisov (napr. podľa Zákonníka práce) potrebné zistiť priemerný zárobok alebo priemernú mzdu, je ním funkčný plat podľa § 4 ods. 4 až 6, plat pri výkone inej práce alebo funkčný plat podľa § 30 ods. 3 priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie, t.j. funkčný plat z aktuálneho oznámenia o výške a zložení FP (pozri ust. § 29 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z.).

Záver = nepočítame žiadne "priemerky".

Pekný deň
Sabadka
14.04.10,06:37
Všetko toto, čo píšeš, samozrejme urobené má, len sa chcem uistiť, že to teda nepôjde z priemerky za niektorý kvartál, keď ešte robila (aj tak by to nebolo bohviečo, lebo už vtedy podchvíľou maródovala...), ale z najnovšieho platového dekrétu? To znamená, že ak by chcela nastúpiť do práce až po dovŕšení 3. roku veku dieťaťa (po skončení RD v r. 2012), tak by to bolo z platového dekrétu po ďalších valorizáciách aj po navýšení platovej tarify príslušným percentom za prax, t.j. z platového dekrétu od 01.01.2012? Vďaka za upresnenie! Zimama

P.S. Si predstav, že tú brožúrku, čo si minule spomínala, sme dostali aj my do roboty - konečne som z nej pochopila, prečo školský psychológ alebo školský špeciálny pedagóg nemôže aj diagnostikovať...

Ano presne ako píšeš, ak budete to odchodné riešiť v roku 2012 tak budete vychádzať z platu platného k 1.1.2012.
Zimama
14.04.10,07:41
Ahoj,
len pre upresnenie, ak u zamestnancoch, ktorí sú odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, je podľa osobitných predpisov (napr. podľa Zákonníka práce) potrebné zistiť priemerný zárobok alebo priemernú mzdu, je ním funkčný plat podľa § 4 ods. 4 až 6, plat pri výkone inej práce alebo funkčný plat podľa § 30 ods. 3 priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie, t.j. funkčný plat z aktuálneho oznámenia o výške a zložení FP (pozri ust. § 29 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z.). Záver = nepočítame žiadne "priemerky". Pekný deň

Vďaka! Ako odborný zamestnanec - len v poslednom čase fušujúci do "managementu" - položím ďalšiu naivnú otázku: ako sa potom preplácajú dovolenky alebo návšteva u lekára? Príslušné paragrafy, ktoré si mi odporúčal/a, si, pochopiteľne, pozriem, ale prosila by som o "ľudovú" odpoveď, nakoľko "umelecký výklad zákonov" nie je (zatiaľ?) moja parketa... Ďakujem! Zimama
Sabadka
14.04.10,07:50
Vďaka! Ako odborný zamestnanec - len v poslednom čase fušujúci do "managementu" - položím ďalšiu naivnú otázku: ako sa potom preplácajú dovolenky alebo návšteva u lekára? Príslušné paragrafy, ktoré si mi odporúčal/a, si, pochopiteľne, pozriem, ale prosila by som o "ľudovú" odpoveď, nakoľko "umelecký výklad zákonov" nie je (zatiaľ?) moja parketa... Ďakujem! Zimama

Nárok na tzv. Péčko má 7 dní na seba a 7 dní na rodinného príslušníka za rok a je jedno v akom období nastúpi, teda ak nastúpi v januári aj v tedy má nárok na 7+7 dní a keď nastúpi v decembri aj vtedy má nárok na 7+7dní samozrejme je to ospravedlnená neprítomnosť v práci s náhradou mzdy. S dovolenkou je to tak, že ak jej zostalo niečo z pred materskej dovolenky tak tá jej platí naďalej (pri rozviazaní pracovného pomeru sa preplatí) a nárok na dovolenku za príslušný rok sa jej počíta klasicky. Ak nastúpi napríklad k 1. januáru má nárok na celý rok ak k inému dátumu počítate príslušné 12-tiny.
Všetky náhrady miezd vychádzajú a počítajú sa z platu keď nastúpi, teda ak nastúpi v roku 2012 tak z funkčného platu určeného k 1.1.2010.
Zimama
14.04.10,10:23
Nárok na tzv. Péčko má 7 dní na seba a 7 dní na rodinného príslušníka za rok a je jedno v akom období nastúpi, teda ak nastúpi v januári aj v tedy má nárok na 7+7 dní a keď nastúpi v decembri aj vtedy má nárok na 7+7dní samozrejme je to ospravedlnená neprítomnosť v práci s náhradou mzdy. S dovolenkou je to tak, že ak jej zostalo niečo z pred materskej dovolenky tak tá jej platí naďalej (pri rozviazaní pracovného pomeru sa preplatí) a nárok na dovolenku za príslušný rok sa jej počíta klasicky. Ak nastúpi napríklad k 1. januáru má nárok na celý rok ak k inému dátumu počítate príslušné 12-tiny.
Všetky náhrady miezd vychádzajú a počítajú sa z platu keď nastúpi, teda ak nastúpi v roku 2012 tak z funkčného platu určeného k 1.1.2010.

Vďaka! :) Moja otázka bola smerovaná skôr tak, že ako sa dovolenka preplatí trebárs aj mne (náhrada mzdy za dovolenku . §116 odsek (1) ZP, resp. §29 odsek (2) zákona 39/09 - teda to, čo citoval/a Kvet), keď som sa dnes tuto dozvedela, že nemáme žiadnu "priemerku" - lebo doteraz som si myslela, že v niektorom Q v tej priemerke sú započítané aj odmeny, ale podľa týchto pre mňa nových skutočností to vyzerá, že nie sú tam započítané aj odmeny, či? (Dúfam len, že v mzdovom softvéri je to nastavené správne a počíta to automaticky, lebo len to mi chýba, aby som zistila, že to robíme zle... :confused:) Ďakujem za pokračovanie odpovedí! :) Zimama
Sabadka
14.04.10,11:15
Vďaka! :) Moja otázka bola smerovaná skôr tak, že ako sa dovolenka preplatí trebárs aj mne (náhrada mzdy za dovolenku . §116 odsek (1) ZP, resp. §29 odsek (2) zákona 39/09 - teda to, čo citoval/a Kvet), keď som sa dnes tuto dozvedela, že nemáme žiadnu "priemerku" - lebo doteraz som si myslela, že v niektorom Q v tej priemerke sú započítané aj odmeny, ale podľa týchto pre mňa nových skutočností to vyzerá, že nie sú tam započítané aj odmeny, či? (Dúfam len, že v mzdovom softvéri je to nastavené správne a počíta to automaticky, lebo len to mi chýba, aby som zistila, že to robíme zle... :confused:) Ďakujem za pokračovanie odpovedí! :) Zimama

Vysvetlenie ala lopata: :D
Je úplne jedno či si v zamestnaní alebo si doma na dovolenke, alebo máš Péčko, plat máš stále ten istý, len to máš rozpísané na mzdu mzdu za odpracované dni a náhrady mzdy ale konečný efekt je furt ten istý:)

Teda ak máš funkčný plat 700 € a odpracuješ celý mesiac teda 20 pracovných dní na výplatu máš 700 € (hovoríme o hrubej mzde teda o funkčnom plate), ak pracuješ 10 dní, 9 dní máš dovolenku a 1 deň péčko tvoja hrubá mzda bude 700€ akurát budeš mať uvedené za odpracované dni: 350€+za dovolenku 315€+za péčko 35€ =700€. Rozdiel môže vzniknúť nejakých jeden dva centíky pri prepočítavaní a zaokrúhľovaní.
Zimama
14.04.10,11:46
Vysvetlenie ala lopata: :D
Je úplne jedno či si v zamestnaní alebo si doma na dovolenke, alebo máš Péčko, plat máš stále ten istý, len to máš rozpísané na mzdu mzdu za odpracované dni a náhrady mzdy ale konečný efekt je furt ten istý:)

No, to bola riadna lopata...! Ešte pár takých, a môžem si založiť lopatovú firmu... :D Ale vďaka, informácia k informácii, a bude na kapce... :D Akurát že dnes tu nemáme mzdárku, aby som sa jej opýtala, či aj ona o tom vie... :confused: Idem to predýchať... Pekný deň! :) Zimama
Miloš Kišš
21.05.10,17:01
zdravim, ja by som potreboval poradiť, priatelka končí VŠ v odbore učitelstvo pre primarne vzdelávanie tento rok v juni, ak by sa zamestnala v danom obore od septembra, aký plat by jej prisluchal podla nového zákona? dakujem pekne (nema prax)
zdenka131
21.05.10,19:43
Ako začínajúca učiteľka má nárok na deviatu platovú triedu, pracovnú triedu jeden , teda 494 eur v hrubom za mesiac.

Ak by bola triednou učiteľkou, dostala by ešte triednický príplatok 31 €.

Prípadne by ešte mohla dostať osobný príplatok. Ide o nenárokovú zložku platu zamestnanca.
Väčšinou sa poskytuje po odpracovaní určitého obdobia, nie hneď pri nástupe do zamestnania.
Ksena
25.05.10,07:10
Prosím Vás, pozreli ste si už na stránke www.minedu.sk výklad k § 32 zákona 553/2003 Z.z. o odmeňovaní ..... - vyrovnanie platu.
Sú tam aj nejaké príklady, ale niečo sa mi tam nezdá. Nejak mi tie počty nesedia.
judita1971
25.05.10,07:36
Prosím Vás, pozreli ste si už na stránke www.minedu.sk výklad k § 32 zákona 553/2003 Z.z. o odmeňovaní ..... - vyrovnanie platu.
Sú tam aj nejaké príklady, ale niečo sa mi tam nezdá. Nejak mi tie počty nesedia.

Kde to presne je ? Akosi sa mi to nedarí nájsť ? Hľadala som to v dokumentoch osobného úradu ...
Ksena
25.05.10,07:51
je to pod zamestnancami rezortu.
Sabadka
25.05.10,08:34
je to pod zamestnancami rezortu.


Nájdete to tu:
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/OsobnyUrad/Usmernenie-32b_zakona_553-2003_s_prikladmi.pdf


Meškajú s tým asi pol roka, ale lepšie neskôr ako vôbec a konečne to vysvetlili aj keď je to dosť ťažkopádne, dalo sa to aj zjednodušene, tak ako to spravila zdenka 131.
dna64
04.06.10,06:11
Dobrý deň! Už pár krát ste mi dali odpoveď, ktorá mi pomohla a preto vás opäť prosím o radu alebo info.Aký týždenný úväzok má mať učiteľka v MŠ? Podľa zákona máme napísané že je to 28 hodín týždenne, ale my robíme podľa našej riaditeľky 30 hodín. Prečo máme pracovať navyše, keď si to nemôžeme ani vybrať ako náhradné voľno a nemáme to ani zaplatené? Prečo nepovie aj ostatným zamestnancom aby robili o pol hodinu dlhšie a nemajú to zaplatené. Prosím vás poraĎte, prípadne nejako zreteľne mi to vysvetlite. Vďaka.
zdenka131
04.06.10,06:30
Učiteľka v MŠ má úväzok 28 hod. priamej vyučovacej činnosti týždenne.
Celkový pracovný čas týždenný je 37,5 hodín. Zvyšných 9,5 hodín týždenne tvoria ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou činnosťou.

Postup riaditeľky je správny, nepracujete navyše, je to v súlade so zákonom. Riaditeľka má právo rozhodnúť, či budete zvyšné hodiny / do 37,5 h týždenne/ v škole alebo nie.
Darica
04.06.10,16:28
Avsak uvediem príklad , kde by som potrebovala poradit
Pracujem r v MŠ ráno od 7 do pol 1 tj 5 a pol hodin priamej výchovnej cinnosti s detmi. poobede sa vsak o 14 musim vratit do práce vykonat urcitu cinnost s detmi - kruzok, vystupenie mimo MŠ. Patri mi alebo nie náhradne volno, pracu vykonam do 16.00 tj. este prac. doba ( 8 hodin) ale nie je to priprava v kancelárii, ale priama cinnost s detmi.
Dalsi priklad pracujem rano, poobede o 16.00 sa vratim na vystupenie pre rodicov s detmi. Podotýkam, zas sa venujem v priamej činnosti detom ja. Skoncime o 17:30. Patri mi nahr. volno?
V sobotu, alebo nedelu mame pravidelne kazdy rok karneval. Patri nam nahradne volno?
Odmeny sme nevideli uz poriadne dlho.Nahradne volno nam nepreplacaju, ani nadavajú, aka je to motivacia pre ucitelku v práci pre svoju skolu naviac?
Ake mate prosim vas vy skusenosti s nahradným volnom v MŠ?
Dakujem
anny
11.06.10,09:35
Na základe metodického usmernenia ktoré spracovala Ing. Belešová, som zistila, že sme jednej zamestnankyni vyplatili viac na vyrovnaní funkčného platu. Chcem sa spýtať či môžem o túto sumu ponížiť vyrovnanie v nasledujúcom mesiaci. Ďakujem za odpoveď.
Sabadka
11.06.10,10:00
Na základe metodického usmernenia ktoré spracovala Ing. Belešová, som zistila, že sme jednej zamestnankyni vyplatili viac na vyrovnaní funkčného platu. Chcem sa spýtať či môžem o túto sumu ponížiť vyrovnanie v nasledujúcom mesiaci. Ďakujem za odpoveď.

Musíte jej vydať nový platový dekrét so správne určeným funkčným platom. Rozdiel, ktorý vznikol nesprávne určeným platovým dekrétom, by ste mala dorovnať v nasledujúcej mzde, teda zamestnanec by mal rozdiel vrátiť. Ak zamestnanec súhlasí a podpíše Vám dohodu o zrážke zo mzdy rozdiel mu mzdárka strhne v mzde za mesiac jún. Ak nesúhlasí zamestnanec a dohodu o zrážke
vám nepodpíše (čo nie je povinný pretože on chybu nespôsobil) tak mu zraziť nemôžete nič, len zaplatiť mzdu na základe správne vypracovaného platového dekrétu.
urad.skol
14.06.10,09:49
Ja mám otázku:Ak by ste mi mohli sprostredkovat odpoved ohladne
zaradenia riaditela MS s USO a riaditela ZUS s VOV. Podla informacii z porady
personalistov ich zaradili do 8/1 ale kolegyna bola na inej porade a tam
vraj hovorili, ze maju byt zaradeny do 9/1 /nakolko sa vyzaduje VS vzdelanie/.Riaditelka MS ma ukoncenu Strednu pedagogicku skolu s maturitou a riaditel ZUS
ma ukoncene nejake učilište s maturitou + konzervatorium. Ak by toto mohlo
postacovat.Ďakujem
Sabadka
14.06.10,10:50
Ja mám otázku:Ak by ste mi mohli sprostredkovat odpoved ohladne
zaradenia riaditela MS s USO a riaditela ZUS s VOV. Podla informacii z porady
personalistov ich zaradili do 8/1 ale kolegyna bola na inej porade a tam
vraj hovorili, ze maju byt zaradeny do 9/1 /nakolko sa vyzaduje VS vzdelanie/.Riaditelka MS ma ukoncenu Strednu pedagogicku skolu s maturitou a riaditel ZUS
ma ukoncene nejake učilište s maturitou + konzervatorium. Ak by toto mohlo
postacovat.Ďakujem

Zaraďuje sa podľa získaného vzdelania a nie požadovaného, ak majú len ÚSO tak žiaľ je to len 8/1-ka.
Vebi34
14.06.10,12:35
Avsak uvediem príklad , kde by som potrebovala poradit
Pracujem r v MŠ ráno od 7 do pol 1 tj 5 a pol hodin priamej výchovnej cinnosti s detmi. poobede sa vsak o 14 musim vratit do práce vykonat urcitu cinnost s detmi - kruzok, vystupenie mimo MŠ. Patri mi alebo nie náhradne volno, pracu vykonam do 16.00 tj. este prac. doba ( 8 hodin) ale nie je to priprava v kancelárii, ale priama cinnost s detmi.
Dalsi priklad pracujem rano, poobede o 16.00 sa vratim na vystupenie pre rodicov s detmi. Podotýkam, zas sa venujem v priamej činnosti detom ja. Skoncime o 17:30. Patri mi nahr. volno?
V sobotu, alebo nedelu mame pravidelne kazdy rok karneval. Patri nam nahradne volno?
Odmeny sme nevideli uz poriadne dlho.Nahradne volno nam nepreplacaju, ani nadavajú, aka je to motivacia pre ucitelku v práci pre svoju skolu naviac?
Ake mate prosim vas vy skusenosti s nahradným volnom v MŠ?
Dakujem
V našej MŠ dostávajú učiteľky náhradné voľno za každú akciu nad rámec svojho pracovného času. Tiež mávame Deň matiek alebo Vianočnú besiedku a pod. v nedeľu. Koľko hodín trvá akcia, toľko hodín majú učiteľky NV.To si vyčerpajú pri najbližšej príležitosti.
urad.skol
15.06.10,06:32
ako dobre ,že SI A STE :-)
anny
17.06.10,07:42
Musíte jej vydať nový platový dekrét so správne určeným funkčným platom. Rozdiel, ktorý vznikol nesprávne určeným platovým dekrétom, by ste mala dorovnať v nasledujúcej mzde, teda zamestnanec by mal rozdiel vrátiť. Ak zamestnanec súhlasí a podpíše Vám dohodu o zrážke zo mzdy rozdiel mu mzdárka strhne v mzde za mesiac jún. Ak nesúhlasí zamestnanec a dohodu o zrážke
vám nepodpíše (čo nie je povinný pretože on chybu nespôsobil) tak mu zraziť nemôžete nič, len zaplatiť mzdu na základe správne vypracovaného platového dekrétu.
Ďakujem za odpoveď. Keď vystavím nový platový dekrét a nebudem od nej žiadať aby tie prostriedky vrátila? Nemôže ma nikto napadnúť /kontrola, nejaký úrad atď?????/ Môžem to urobiť takto?
adi11
17.06.10,08:47
Ďakujem za odpoveď. Keď vystavím nový platový dekrét a nebudem od nej žiadať aby tie prostriedky vrátila? Nemôže ma nikto napadnúť /kontrola, nejaký úrad atď?????/ Môžem to urobiť takto?
Keď budeš dávať zamestnancovi podpisovať nový platový dekrét daj mu podpísať aj dohodu o zrážke zo mzdy vo výške rozdielu a vysvetli mu, že si spravila chybu. V praxi sa to robilo týmto spôsobom a vždy zamestnanec pochopil situáciu a súhlasil so zrážkou.
Môže sa stať, že kontrola zistí vaše pochybenie a v tom prípade sa postupuje podľa zákona č.502/2001 Z.z. o finančnej kontrole a...
jankkam
09.09.10,12:18
Mám nárok na smennosť, ak pracujem ako učiteľka v MŠ? Pričom sme Dve učiteľky, ktoré sa striedajú?
Jana Motyčková
09.09.10,12:24
Prácou na zmeny sa rozumie ak sa na jednom pracovisku zamestnanci striedajú, pričom sú tam súbežne maximálne 1 hodinu.
jankkam
09.09.10,12:28
No to sme, lebo pobyt vonku absolvujeme spolu a aj ich obed, ale pán starosta nám povedal že to bolo zrušené.
Jana Motyčková
09.09.10,12:29
Stihnete pobyt vonku aj obed za hodinu? Aký máte pracovný čas (od-do)?
jankkam
09.09.10,12:33
Nie to trvá dlhšie a v tom je problém? Pracovný čas je od 6:30 do 16:00 hod.
Ľubica2
09.09.10,12:53
To je ten problém, že Ministerstvo školstva dá stanovisko, že máte nárok na príplatok za zmennosť nakoľko sa počíta základný úväzok pedagogického pracovníka, ale Ministerstvo práce zas hovorí, že nie je nárok, lebo pracovná doba je 7,5 hodiny a súbeh práce dvoch pedagogických pracovníkov je viac ako 1 hodina.
Tiež sme ten problém riešili :confused:.
susann2
10.09.10,04:13
To je ten problém, že Ministerstvo školstva dá stanovisko, že máte nárok na príplatok za zmennosť nakoľko sa počíta základný úväzok pedagogického pracovníka, ale Ministerstvo práce zas hovorí, že nie je nárok, lebo pracovná doba je 7,5 hodiny a súbeh práce dvoch pedagogických pracovníkov je viac ako 1 hodina.
Tiež sme ten problém riešili :confused:.
A ako ste ho vyriešili ? MŠSR naozaj zastáva stanovisko k zmennosti učiteliek, že im príplatok patrí. Najviac ma zaráža, že keď už niekto takéto stanovisko vyhotovil, neuviedol svoje meno, možno mal na to dôvod.
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/OsobnyUrad/RPaIM/Priplatok_za_zmennost_ucitelov.pdf
Ľubica2
15.09.10,17:15
No my sme písali na MŠSR a prišla nám v podobnom znení odpoveď. Po dohode s nadriadenými sme našim pedagogickým zamestnancom začali vyplácať príplatok za zmennosť. :cool:
Janka 52
17.09.10,07:55
Tak teda vy ste vyhoveli Min. školstva a porušili ste ZP - § 90 ods.2 - došlo k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien - keď spolu robia viac ako 1 hodinu.
Čo by na to Min. práce a soci vecí?
nadka1
22.09.10,11:16
Dobrý deň,
prečítala som si predchádzajúce príspevky, ale keďže stále v tom nemám jasno, prosím o radu.
V ZUŠ pracuje učiteľka zaradená do 31.10.2009 do 11. triedy. Od 1.11.2009 je zaradená je 9.tr. ako nekvalifikovaná, rozdiel vo funkčnom plate sa riešil osobným príplatkom, čiže zostal nezmenený. V súčasnosti riaditeľ kvôli nedostatku financií osobné príplatky zrušil, plat sa jej tým pádom zníži. Je to v súlade so zákonom? Ona tvrdí, že nie, on áno. Prosím uviesť aj odvolávku na príslušný paragraf. Ako by mal vyzerať nový platový dekrét? Ak bol doplatok robený cez osobný príplatok, je potrebné uvádzať na dekrét § 32 b)? Vopred ďakujem za pomoc a odobornú radu.
Sabadka
22.09.10,11:34
Dobrý deň,
prečítala som si predchádzajúce príspevky, ale keďže stále v tom nemám jasno, prosím o radu.
V ZUŠ pracuje učiteľka zaradená do 31.10.2009 do 11. triedy. Od 1.11.2009 je zaradená je 9.tr. ako nekvalifikovaná, rozdiel vo funkčnom plate sa riešil osobným príplatkom, čiže zostal nezmenený. V súčasnosti riaditeľ kvôli nedostatku financií osobné príplatky zrušil, plat sa jej tým pádom zníži. Je to v súlade so zákonom? Ona tvrdí, že nie, on áno. Prosím uviesť aj odvolávku na príslušný paragraf. Ako by mal vyzerať nový platový dekrét? Ak bol doplatok robený cez osobný príplatok, je potrebné uvádzať na dekrét § 32 b)? Vopred ďakujem za pomoc a odobornú radu.

Už v platovom dekréte vystavenom k 1.11.2009 mal byť doplatok k platu riešený § 32 b), ak bol doplatok riešený formou osobného príplatku tak to nie je najšťastnejšie riešenie. Ak však to riaditeľ riešil týmto spôsobom, tak nemôže odňať celkový osobný príplatok ale len rozdiel medzi doplatkom a osobným príplatkom. Zrozumiteľnejšie a zjednodušene. : jej tarifný plat+zvýšenie tarifného platu podľa nového zaradenia nemôže byť nižší ako boli tieto zložky platu pred 1.11.2009, osobný príplatok je nenároková položka, a doplatok k platu sa vykonáva cez § 32b na platovom dekréte dovtedy, kým sa jej plat nedorovná.
nadka1
22.09.10,12:08
Ďakujem pekne za odpoveď, čiže pri vzájomnej konfrotácii učiteľky a riaditeľa pravdu má učiteľka, prosím potvrdiť.
Sabadka
22.09.10,16:25
Ďakujem pekne za odpoveď, čiže pri vzájomnej konfrotácii učiteľky a riaditeľa pravdu má učiteľka, prosím potvrdiť.

Pravda je niekde v strede. Odobratím osobného príplatku v žiadnom prípade nemôže byť zamestnanec ukrátený o zákonom stanovený plat. Ak riaditeľ zvolil netradičný a svojim spôsobom nezákonný spôsob dorovnávania platu formou osobného príplatku, tak teraz ten osobný príplatok musí nechať zachovaný do doby, kým sa rozdiel medzi starým a novým zaradením do platovej triedy nevyrovná. Zamestnancovi priznal osobný príplatok nie v zmysle § 10 zákona 553/2003 ale osobný príplatok využil na dorovnanie platu, na čo mal použiť §32b. Teraz v novom platovom dekréte napríklad s účinnosťou od 1.9.2010 sa už nemôže objaviť § 32b doplatok k platu, pretože toto je prechodné ustanovenie účinné k 1.11.2009. Ak nebol v platovom dekréte k dátumu 1.11.2009 teraz sa tam už objaviť nemá na základe čoho. Nemá to oporu v zákone.
Zimama
01.10.10,17:00
Zdravím všetkých! :) Už dlhšie som v tejto „sekcii“ nebola, pretože ste mi však v minulosti veľmi pomohli :--- , obraciam sa na Vás s prosbou o radu znova – problém, ktorý ma máta momentálne, je nasledovný:
Predstavte si zamestnanca, ktorý má t.č. „vyrovnanie“ (podľa § 32b ods.1) vo výške cca 100 eur, a ja by som chcela, aby v budúcnosti toto vyrovnanie už nemal (to vyrovnanie je také vysoké, že „bežným“ spôsobom, t.j. rokmi praxe + valorizáciou, sa tomuto zamestnancovi až do dôchodku zrejme nevynuluje). Potrebujem vedieť, akým spôsobom sa to dá dosiahnuť?
Ja som prišla len na takýto spôsob:
V 1. mesiaci mu zvýšim osobný príplatok do takej výšky, aby „vyrovnanie“ bolo už nulové, a v nasledujúcom 2. mesiaci mu osobný príplatok znížim (je jedno, o koľko) – tým pádom v treťom (a už ani v žiadnom ďalšom) mesiaci už nárok na vyrovnanie mať nebude.
Je takáto úvaha správna??? Alebo sa to dá dosiahnuť aj inak? Ako? :confused: Ďakujem za Vaše nápady! :) Zimama
Ľubica2
02.10.10,15:00
Tak teda vy ste vyhoveli Min. školstva a porušili ste ZP - § 90 ods.2 - došlo k súbežnému výkonu práce zamestnancov nadväzujúcich zmien - keď spolu robia viac ako 1 hodinu.
Čo by na to Min. práce a soci vecí?

Je to diskutabilné ... súbežný výkon ... učiteľka v MŠ má v zmysle zákona pedagogickú činnosť cca 5,6 hod. a prípravnú činnosť 1,9 hod.. Tzn. deťom sa venuje 5,6 hod. a zbytok času si robí prípravu na ďalší deň. Ak je MŠ otvorená od 6.30 do 17.30 hod. t.j. 11 hodín, tak k súbežnému výkonu práce t.j. pedagogickej činnosti sa nevenujú dlhšie ako 1 hodinu naraz dvaja zamestnanci.
susann2
03.10.10,13:04
Zdravím všetkých! :) Už dlhšie som v tejto „sekcii“ nebola, pretože ste mi však v minulosti veľmi pomohli :--- , obraciam sa na Vás s prosbou o radu znova – problém, ktorý ma máta momentálne, je nasledovný:
Predstavte si zamestnanca, ktorý má t.č. „vyrovnanie“ (podľa § 32b ods.1) vo výške cca 100 eur, a ja by som chcela, aby v budúcnosti toto vyrovnanie už nemal (to vyrovnanie je také vysoké, že „bežným“ spôsobom, t.j. rokmi praxe + valorizáciou, sa tomuto zamestnancovi až do dôchodku zrejme nevynuluje). Potrebujem vedieť, akým spôsobom sa to dá dosiahnuť?
Ja som prišla len na takýto spôsob:
V 1. mesiaci mu zvýšim osobný príplatok do takej výšky, aby „vyrovnanie“ bolo už nulové, a v nasledujúcom 2. mesiaci mu osobný príplatok znížim (je jedno, o koľko) – tým pádom v treťom (a už ani v žiadnom ďalšom) mesiaci už nárok na vyrovnanie mať nebude.
Je takáto úvaha správna??? Alebo sa to dá dosiahnuť aj inak? Ako? :confused: Ďakujem za Vaše nápady! :) Zimama
Je aj takáto možnosť riešenia, vôbec by to nebolo nezákonná. Ale v skutočnosti sa takýmto riešením skreslia vo výkazoch osobné príplatky. Raz je to dorovnanie a ja nevidím dôvod nad tým špekulovať.
Zimama
03.10.10,13:39
Je aj takáto možnosť riešenia, vôbec by to nebolo nezákonná. Ale v skutočnosti sa takýmto riešením skreslia vo výkazoch osobné príplatky. Raz je to dorovnanie a ja nevidím dôvod nad tým špekulovať.
Vďaka za odpoveď! :) Je to neobvyklý prípad, ale máme svoje dôvody, prečo sa u daného zamestnanca potrebujeme "zbaviť" vyrovnania podľa §32b... ;) a mne šlo hlavne o to, ako sa to dá spraviť zákonnou cestou. :cool: Zimama
pe.pe
03.10.10,13:55
Vďaka za odpoveď! :) Je to neobvyklý prípad, ale máme svoje dôvody, prečo sa u daného zamestnanca potrebujeme "zbaviť" vyrovnania podľa §32b... ;) a mne šlo hlavne o to, ako sa to dá spraviť zákonnou cestou. :cool: Zimama

Zas nie je zákonná ako zákonná. Na jednej strane OK, je tá možnosť, na druhej strane osobný príplatok sa určuje podľa podmienok §10 ods.1 zákona 553. Keď si predstavím že som daný zamestnanec a jeden mesiac mi zvýšiš osobný príplatok, zrejme výrazne, ďalší mesiac mi ho výrazne znížiš a to bez toho, aby som robil niečo navyše, niečo mimoriadne, bude mi jasné, že Ti ide len o moje vyrovnanie. A aj keď to je z jedného pohľadu legálne, porušíš môj zákonný nárok a pekne krásne si nájdem šikovného právnika a je možné, že docielim neplatnosť Tvojich krokov. Pozor na to! Preto, aj keď nepoznám motívy, súhlasím so susann, s jej posledou vetou.
urad.skol
02.02.11,07:56
Dobrý deň,
doplatok k platu podľa § 32 b zákona č.317/2009 vyplácame naďalej?Ďakujem
zdenka131
02.02.11,15:39
Reve
07.02.11,11:28
ahojte,
prosím vás, ako je to v prípade platu vychovávateľky - ona má stále rovnaký doplatok k funčnému platu - rovnakú výšku - aj pri zvýšení odpracovaných rokov o 1 rok
napr.
je v 8 triede, má odpracované k 31.12.2010 27 rokov čiže 446+96=520 a doteraz mala doplatok k platu 48 €, Ostane jej??? Už nevládzem rozmýšľať.
Ďakujem
reve
Sabadka
07.02.11,11:37
ahojte,
prosím vás, ako je to v prípade platu vychovávateľky - ona má stále rovnaký doplatok k funčnému platu - rovnakú výšku - aj pri zvýšení odpracovaných rokov o 1 rok
napr.
je v 8 triede, má odpracované k 31.12.2010 27 rokov čiže 446+96=520 a doteraz mala doplatok k platu 48 €, Ostane jej??? Už nevládzem rozmýšľať.
Ďakujem
reve

Doplatok jej zostane, ale nie v takej výške. Ak sa jej plat zvyššoval napríklad o 3 € za odpracované roky, tak doplatok k platu jej o 3€ zníži, čo znamená že v konečnom dôsledku sa jej reálna mzda vôbec nezmení.

Teda plat vychovávateľky máš v jednej komode s dvoma šuflíkmi :). V prvom šufílíku más tarifný plat+zvýšenie tarifného platu za odpracované roky a v druhom šuflíku máš doplatok k platu na základe § 32b. To čo priložíš do prvého šuflíka, odobereš z druhého ale súhrnná suma peňazí v komode ostáva tá istá. Tento postup opakuješ dovtedy kým z toho druhého šuflíka nepresunieš všetky euráčiky do toho prvého čo pri súčasnom raste miezd môže trvať pekných pár rokov. :)
Zimama
07.02.11,20:02
Veľmi pekne si vysvetlila s tou komodou... :)
Reve
08.02.11,06:46
veľmi pekne Ďakujem, myslela som si to, ale nebola som si úplne istá.
Reve