Schiziak
25.12.09,16:28
Dobrý,

v našom vchode býva mentálne postihnutá žena, nie je však nesvojprávna. Navyše má dcéru. Nikde nepracuje, zrejme poberá nejaký invalidný dôchodok. Jej dcéra mi donedávna pripadla normálna, ked som ju predtým vo vchode stretol a pozdravil som sa, síce nikdy nič nevravela, ale chodila aspoň normálne oblečená. Pravdepodobne tiež nemá robotu.

Bohužiaľ vyzerá to tak, že je rovnako postihnutá prípadne minimálne rozumovo na tom slabšie, alebo z iných mne nezrozumiteľných dôvodov sa dala na matkine chodníčky. Rozumejte, nemám nič proti postihnutým, ale jej matka a teraz už aj ona, majú nasledovné maniere:

Majú tendenciu prehrabávať sa v smetiakoch a znášať bordel z celej ulice do svojho bytu. Sem tam takto získané, ale hlavne poškodené a smradľavé veci nechajú pred vchodom, prípadne vnútri. Do bytu nech si ich nosia ale v spoločných priestoroch by ich nechávať nemali.

V spoločných priestoroch sušiarne, je niekoľko kusov nábytku susedovcov, ktoré čakajú na prevoz, napríklad taká posteľ alebo gauč. Dokým som ich nezaložil tehlami a iným ťažkým materiálom, niekto ich cez noc pravidelne dával dole aby na nich zrejme spal. Toto sa vyrieši plánovaným prevozom.

Za týmto ženami doliezajú pravidelne, dvaja-traja bezdomovci, zhlukujú sa pred vchodmi v tme, fajčia a nechávajú ohromné množstvo špakov. Jeden z nich je pomerne veľký statný a agresívny chlap (na bezdiša nezvyčajné).

Pokiaľ viem zatiaľ sa všetci susedia stavajú k veci pasívne. Ja sa na túto skupinku, každý raz, keď ich stretnem škaredo pozerám, prípadne krčím tvár pri ich smrade, začo mi tí chlapi opätujú nasrané pohľady. Preto by som sa chcel vyhnúť priamej konfrontácii.

V prípade, že sa takto zhromaždia pred vchodom môžem na nich anonymne zavolať políciu aby ich odohnala?

Už som rozmýšľal, že si s nimi rozumne pohovorím aby odišli, ale sú to bezdiši (a všetci vieme, že im rozumové schopnosti väčšinou klesajú na úroveň zvieraťa) ale bojím sa, že to buď budú ignorovať a keď potom na nich zavolám políciu spoja si to so mnou, alebo dostanem rovno po hube.

Momentálne je to relatívne "kludné", ale som si istý, že postupne si začnú dovoľovať viac a viac. V každom prípade je to otras.

Čo sa dá podľa vás robiť tak aby došlo k čo najmenšiemu čurbesu?
A čo by sa dalo urobiť s našimi šialenými susedkami?
Myslíte že by ich odohnali silné zamrežované reflektory s fotobunkou, umiestnené v spomínaných tmavých miestach?
misoft
25.12.09,16:36
a všetci vieme, že im rozumové schopnosti väčšinou klesajú na úroveň zvieraťa
Tak toto si trochu prehnal. Nie všetci "bezďaci" sa tam dostali vlastnou vinou, mnohí sú často inteligentnejší (bez urážky) ako zadávateľ tejto témy.

V prípade, že sa takto zhromaždia pred vchodom môžem na nich anonymne zavolať políciu aby ich odohnala?
Môžeš, ak po 22 hodine robia hluk a výtržnosti a rušia nočný kľud. Na toto by mala byť v obci zriadená mestská (obecná) polícia, ktorá takéto rušenia občianskeho spolunažívania musia riešiť.
Štátnu políciu by si mohol volať jedine v prípade, ak by si chcel zabrániť v páchaní trestného činu, alebo pri ohrození života - potom by musela tá skupina "bezďákov" napr.: ničiť vaše vchodové dvere, rozbíjať okná, ničiť verejné osvetlenie, prípadne vykrádať autá. Inak máš smolu - štátna ťa odkáže na obecnú, alebo síce príde, urobí poriadok, ale ty to môžeš dostať k náhrade ako neodôvodnený výjazd.
Schiziak
25.12.09,16:53
Vyzerá to potom tak, že sú to jedni z tých šikovných. Sú absolútne ticho a ak sa rozprávajú asi iba šekajú. Jediné čo teda robia je, že nám tam smrdia, pijú víno a občas nechávajú odpad a pravidelne kopu špakov a plašia ľudí, ktorí idú večer z práce.

Viem, že pred pár rokmi spávali nejakí, iní, možno tí istí, okolo bytového družstva a veterinára čo sú susedné budovy. Tie majú už niekoľko rokov nainštalovaný kamerový systém a svetlomety na každom 3 metri.

Čiže keďže su "slušní" hovoríš, že jediný možný spôsob dostať ich z tade, by mohlo byť vyduriť ich z tmy riadnymi reflektorovími šupami?
misoft
26.12.09,12:37
Ešte je tu jedna možnosť, ale tu je potrebné vedieť: máte byty v osobnom vlastníctve? Ak áno, tak aj vchod a spoločné priestory sú v podielovom spoločnom vlastníctve. A v tom prípade títo bezdomovci neoprávnene užívajú cudziu nehnuteľnosť (spoločné priestory, schodisko, pivnice) bez súhlasu vlastníkov. V tomto prípade by už štátna polícia mohla zasiahnuť. V takomto prípade môžeš, ako jeden so spoluvlastníkov požiadať o súčinnosť políciu, aby nastolila poriadok a chránila súkromné vlastníctvo (pozrite si ústavu: hl.2, odd. 1, čl.12, ods.4; odd. 2, čl.16, ods. 1; čl.19, ods.2, čl.21, ods.1). A aj spoločné priestory sú časťou obydlia (patria všetkým v bytovom vchode, ale nie bezdomovcom. Prechod do bytov cez tieto priestory je nevyhnutnosťou, nie však zdržiavanie sa v nich!)