mauro23456
25.12.09,18:37
Dobrý deň.
Mám menší problém a potrebujem radu. Takže s priateľkou sme spolu nastúpili do privátnej nemocnice v Bratislave ako zdravotná sestra. Predtým sme spolu vyštudovali strednú školu a ukončili sme aj 1. stupeň VŠ- Bc. Dostali sme zmluvu, kde sme mali na vlas rovnaké pracovné a mzdové podmienky. Po 4 mesiacoch sme dostali zmluvy nové/staré sa prerábali/. Ja som dostal zmluvu o deň skorej, tak som si ju prečítal a podpísal. Na ďalší deň si išla pre zmluvu priateľka a zistili sme, že pracovné podmienky máme rovnaké ale mzdové sa nám líšia /ja mám o 50€ menej/. Je možné, aby bol medzi nami taký rozdiel keď sme spolu vyštudovali, máme rovnaké vzdelanie a spolu sme nastúpili do tej istej práce bez nejakých minulých pracovných skúseností /je to naše prvé zamestnanie/?Akým spôsobom alebo čo mám urobiť, aby som dostal taký plat ako priateľka, tz. aby mi pridali tých 50 €. Samozrejme, aby som ale nejako nepoškodil plat alebo osobu priateľky. Ako mám požiadať o taký istý plat ako má priateľka, bez toho, aby som jej uškodil?? Ako sa mám opýtať zamestnávateľa, prečo mám menej, keď vlastne som ani nemal vedieť koľko má mzdu?- zákon o mlčanlivosti.
KEJKA
25.12.09,18:09
podpísal si, takže si vyjadril súhlas. Spýtať sa môžeš, ale nemôžeš argumentovať platom priateľky.
Nepíšeš, či terajší plat maš vyšší alebo nižší ako ten prvý - nástupný. Podľa toho postupuj pri otázkach.
Chobot
26.12.09,01:50
Dobrý deň.
Mám menší problém a potrebujem radu. Takže s priateľkou sme spolu nastúpili do privátnej nemocnice v Bratislave ako zdravotná sestra. Predtým sme spolu vyštudovali strednú školu a ukončili sme aj 1. stupeň VŠ- Bc. Dostali sme zmluvu, kde sme mali na vlas rovnaké pracovné a mzdové podmienky. Po 4 mesiacoch sme dostali zmluvy nové/staré sa prerábali/. Ja som dostal zmluvu o deň skorej, tak som si ju prečítal a podpísal. Na ďalší deň si išla pre zmluvu priateľka a zistili sme, že pracovné podmienky máme rovnaké ale mzdové sa nám líšia /ja mám o 50€ menej/. Je možné, aby bol medzi nami taký rozdiel keď sme spolu vyštudovali, máme rovnaké vzdelanie a spolu sme nastúpili do tej istej práce bez nejakých minulých pracovných skúseností /je to naše prvé zamestnanie/?Akým spôsobom alebo čo mám urobiť, aby som dostal taký plat ako priateľka, tz. aby mi pridali tých 50 €. Samozrejme, aby som ale nejako nepoškodil plat alebo osobu priateľky. Ako mám požiadať o taký istý plat ako má priateľka, bez toho, aby som jej uškodil?? Ako sa mám opýtať zamestnávateľa, prečo mám menej, keď vlastne som ani nemal vedieť koľko má mzdu?- zákon o mlčanlivosti.

TO, že má priateľka o 50 € vyšší plat môže mať rôzne dovody, napr.:
- je žena
- je sympatickejšia nadriadenému ako ty
- v skúšobnej dobe preukázala viac zručností / vedomostí / ochoty / pracovitosti ako ty
- vypýtala si vyšší plat
- nadriadený mal v ten deň lepšiu náladu
....

AK si nespokojný s tvojim platom, tak to povedz nadriadenému, ale nikdy nie štýlom "Prečo má on/ona vyšší plat ako ja????"
Laco-monter
26.12.09,04:48
Pomaly ale isto,prichadzaju na Slovensko platove podmienky bežné vo vyspelých krajinach a to,že za tu istu pracu nema každý automaticky rovnaky plat.
Dovodov može byť viacero,ja ich tu nechcem rozoberať,len chcem vyjadriť SUHLAS z myšlienkou,že každý nemá automaticky nárok na rovnaky plat.
mauro23456
26.12.09,10:14
Takže ďakujem za vyjadrenia, asi to bude v tom, že je žena /diskriminácia mužov v zdravotníctve/. Inak o zvýšenie platu nepožiadala a prácu a nasadenie sme mali v skúšobnej dobe rovnaké. Ďakujem za vyjadrenia...
Nutricia
02.01.10,21:05
skús argumentovat zákonníkom práce
§ 119a
Mzda za rovnakú prácu a za prácu rovnakej hodnoty
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Mzdové podmienky musia byť dohodnuté bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. Ustanovenie prvej vety sa vzťahuje na každé plnenie za prácu ako aj na plnenia, ktoré sa vyplácajú alebo sa budú vyplácať v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov.

(2) Ženy a muži majú právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty sa považuje práca rovnakej alebo porovnateľnej zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti, ktorá je vykonávaná v rovnakých alebo porovnateľných pracovných podmienkach a pri dosahovaní rovnakej alebo porovnateľnej výkonnosti a výsledkov práce v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa.

(3) Ak zamestnávateľ uplatňuje systém hodnotenia pracovných miest, hodnotenie musí vychádzať z rovnakých kritérií pre mužov a ženy bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. Pri posudzovaní hodnoty práce ženy a muža môže zamestnávateľ okrem kritérií uvedených v odseku 2 uplatniť ďalšie objektívne merateľné kritériá, ktoré sa dajú uplatniť na všetkých zamestnancov bez rozdielu pohlavia.

(4) Odseky 1 až 3 sa vzťahujú aj na zamestnancov rovnakého pohlavia, ak vykonávajú rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty.
terezamaria
02.01.10,21:39
Dobrý deň.
Mám menší problém a potrebujem radu. Takže s priateľkou sme spolu nastúpili do privátnej nemocnice v Bratislave ako zdravotná sestra. Predtým sme spolu vyštudovali strednú školu a ukončili sme aj 1. stupeň VŠ- Bc. Dostali sme zmluvu, kde sme mali na vlas rovnaké pracovné a mzdové podmienky. Po 4 mesiacoch sme dostali zmluvy nové/staré sa prerábali/. Ja som dostal zmluvu o deň skorej, tak som si ju prečítal a podpísal. Na ďalší deň si išla pre zmluvu priateľka a zistili sme, že pracovné podmienky máme rovnaké ale mzdové sa nám líšia /ja mám o 50€ menej/. Je možné, aby bol medzi nami taký rozdiel keď sme spolu vyštudovali, máme rovnaké vzdelanie a spolu sme nastúpili do tej istej práce bez nejakých minulých pracovných skúseností /je to naše prvé zamestnanie/?Akým spôsobom alebo čo mám urobiť, aby som dostal taký plat ako priateľka, tz. aby mi pridali tých 50 €. Samozrejme, aby som ale nejako nepoškodil plat alebo osobu priateľky. Ako mám požiadať o taký istý plat ako má priateľka, bez toho, aby som jej uškodil?? Ako sa mám opýtať zamestnávateľa, prečo mám menej, keď vlastne som ani nemal vedieť koľko má mzdu?- zákon o mlčanlivosti.
Po skúšobnej dobe ste dostali nové platové výmery, kde Ty máš o 50 euro menší plat.

Rozhodne ten rozdiel bude v pohyblivej zložke, t.j. osobnom ohodnotení.
Základná mzda bude určite rovnaká, nakoľko máte rovnaké vzdelanie a rovnakú prax. Zrejme zamestnávateľ bol počas skúšobnej doby spokojnejší s Tvojou priateľkou, preto takýto rozdielny postup.

Myslím, že pokiaľ povieš pravdu, že ona je Tvoja priateľka a ten rozdiel si videl na platovom výmere,ktorý Ti ukázala, nepoškodíš jej a od vedúceho mzdového oddelenia sa dozvieš príčinu tohoto rozdielu vo Vaších mzdách.