zuzana
12.09.05,12:42
Prosím potrebujem súrne odpoveď či vo výplatnej páske musí byť odovod za zamestnávateľa na dôchodkové star.poistenie rozdelený na dôch.poistenie II.pilier, či to tam ak má zamestnanec zmluvu s dôch.poisť.II.pilier musí byť uvedené, či je to povinné a aké sú sankcie ak som to tam doteraz neuvádzala?Ďakujem.
bendži
12.09.05,10:48
od 1.7.2005 musia byť na páske vypísané jednotlivé odvody podľa fondov, a taktiež osobitne vyčíslená suma, ktorá je odvedená cez sociálnu poisťovňu do II. piliera

§130 odsek 5 Zákonníka práce (311/2001)
(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ.
zuzana
12.09.05,11:01
Keď som to v mzdách za 7/05 neuvádzala mám to už nechať tak, alebo to mám všetko prepísať, máme to 3 zamestnanci?
Evaman
12.09.05,11:02
Tak ako píše bendži, malo by to tam podľa zákona byť. Ale , mne to tam napríklad program nedáva , tvorcovia programu po úprave to tam jednoducho nedali a keď som im tam volala , tvrdili mi , že to tam byť ani nemôže , pretože je to v rozpore so zákonom o ochrane osobných údajov. A na moju otázku ako to mám ja teraz riešiť mi bohužiaľ nevedeli dať odpoveď , pretože oni sú presvedčení, že to tam byť nemá. Tak teda čo teraz?? Neviem ako to vysvetlím zamestnencovi, ak sa ma na to opýta...
A tiež by ma zaujímalo či sú za to nejaké postihy?
Chobot
12.09.05,11:48
Máte nejaký odkaz na konkrétny zákon a konkrétny paragraf, podla ktorého by to tam explicitne malo byt? Podla mna to nie je povinnostou zamestnávatela. Lebo podla tu uvádzaného §130 ZP to nie je jednoznacne dané, ze by to tam malo byt uvedené. Tam sa spomínajú len odvody a celková cena práce.A odvodom je poistné na dôchodkové zabezpecenie ako celok, az sociálna poistovna to rozdeluje.

Zamestnávatel odvedie jednu ciastku soc. poistovni, on to neodvádza rozdelené. A potom, ciastka nikdy nebude totozná s tou, ktorá sa objaví na doplnkovaom dôchodkovom úcte zamestnanca, lebo zamestnávatel nevie, aké vsetky poplatky sa z tej ciastky stiahnu.
zuzana
12.09.05,11:51
Tomu kto nemá dôchodk.poist.II.pilier to tam nemám rozdelovať a tomu čo má áno?
enave
12.09.05,11:59
Podľa mňa, príspevok na SDS neplatí zamestnávateľ. on iba odvádza poistné na starobné poistenie a zo spoločného odvodu zamestnanca a zamestnávateľa odvádza Sociálna poisťovňa príspevok na SDS správcovskej spoločnosti. ;)
Maňaska
12.09.05,11:59
je to presne tak.
Tweety
12.09.05,12:04
Máte nejaký odkaz na konkrétny zákon a konkrétny paragraf, podla ktorého by to tam explicitne malo byt? Podla mna to nie je povinnostou zamestnávatela. Lebo podla tu uvádzaného §130 ZP to nie je jednoznacne dané, ze by to tam malo byt uvedené. Tam sa spomínajú len odvody a celková cena práce.A odvodom je poistné na dôchodkové zabezpecenie ako celok, az sociálna poistovna to rozdeluje.

Zamestnávatel odvedie jednu ciastku soc. poistovni, on to neodvádza rozdelené. A potom, ciastka nikdy nebude totozná s tou, ktorá sa objaví na doplnkovaom dôchodkovom úcte zamestnanca, lebo zamestnávatel nevie, aké vsetky poplatky sa z tej ciastky stiahnu.
Je to na základe novely ZP zák.č.244/2005 v súlade s §130,na výpl.sáčku sú odvody platené zamestnáv. detailne vrátane príspevku SDS.
bendži
12.09.05,12:05
Neviem, my to na páskach ideme deliť, umožňuje nám to program, dokonca samotní tvorcovia programu s posledným upgradom poslali písomne upozornenie na to, aby sme to delili, s odkazom práve na ten paragraf, ktorý som uviedla vyššie.

Tiež sme ale nesplnili ten termín od 1.7., lenže nie našou vinou. Zamestnanci nám nenahlásili fakt, že uzavreli nejaké zmluvy, t.j. že sa stali sporiteľmi napriek tomu, že táto povinnosť im tiež vyplývala zo zákona, lenže tu je teda porušenie povinnosti zo strany zamestnancov a nie z našej strany, aj keď neviem či by sme to obhájili pri prípadnej kontrole...
Chobot
12.09.05,12:17
Je to na základe novely ZP zák.č.244/2005 v súlade s §130,na výpl.sáčku sú odvody platené zamestnáv. detailne vrátane príspevku SDS.
Nechcem byt vyrývacný, ale ani toto znenie výslovne neprikazuje uvádzat výsku odvodu do DSS. Tam sa len hovorí, ze výplatná páska obsahuje celkovú cenu práce. Druhá veta uvádza, z coho sa skladá cena práce, ale nie ze vsetky tie polozky musia byt uvedené na páske.

Je mi jasné, ze casom budú vsetci zamestnávatelia uvádzat odvod na dôchodkové poistenie rozdelený na ciastku pre SP a DSS, ale teraz im to nevyplýva zo ziadneho zákona.
STRELEC
12.09.05,12:22
Nechcem byt vyrývacný, ale ani toto znenie výslovne neprikazuje uvádzat výsku odvodu do DSS. Tam sa len hovorí, ze výplatná páska obsahuje celkovú cenu práce. Druhá veta uvádza, z coho sa skladá cena práce, ale nie ze vsetky tie polozky musia byt uvedené na páske.

Je mi jasné, ze casom budú vsetci zamestnávatelia uvádzat odvod na dôchodkové poistenie rozdelený na ciastku pre SP a DSS, ale teraz im to nevyplýva zo ziadneho zákona.Rozdeľovanie odvodu na dôchodkové poistenie (SP,DSS) sa mi zdá prebytočné. Zamestnávateľa by ani nemalo zaujímať, čo sa deje s odvodom, ktorý bol nútený zaplatiť. To už je podľa vec občana - zamestnanca a kdekoho iného, ale nie zamestnávateľa.
Tweety
12.09.05,12:26
Je mi jasné, ze casom budú vsetci zamestnávatelia uvádzat odvod na dôchodkové poistenie rozdelený na ciastku pre SP a DSS, ale teraz im to nevyplýva zo ziadneho zákona.dodávateľ nášho mzdového softu nám upravil výpl.listinu a zamestnanci sú veľmi spokojní,pretože si vedia odkontrolovať odvod a porovnať s ich účtom v SDS.
Mária M
Erika-ežka
21.09.05,08:42
No a čo s tým, keď mi nikto nenahlásil, či je v II. piliery? Mám to sama zisťovať???
bendži
21.09.05,08:48
Povinnosť nahlásiť uzatvorenie zmluvy o tzv. druhom pilieri je zo zákona na zamestnancoch, viď:

§65 odsek 1 zákona 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení
(1) Sporiteľ je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť zamestnávateľovi, že je sporiteľ podľa tohto zákona, a identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu. 3)
3) Zákon č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

No z vlastnej skúsenosti viem, že zamestnanci to nie vždy nahlásia, mne to nenahlásil zatiaľ ani jeden a to ani napriek mojej výzve, kde som im uvedený citát zákona tiež priložila.
Vusi s.r.o.
21.09.05,10:04
Odvod na starobné poistenie do Sociálnej poisťovne nemusí byť rozdelený. V
§ 130 odst.5 Zák. práce "....a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ" ide o príspevok zamestnávateľa zamestnancom, ktorí sú prihlásení do Doplnkových dôchodkových poisťovní.
zuzana
21.09.05,10:26
Ale mne MRP-čko vyhadzuje na páske aj II.pilier-to nie je to čo zamestnávateľ prispieva zamestnancom, ale aká čiastka ide zamestnancovi na účet dôch.sporenia.
JanaF
21.09.05,10:34
Vcera som sa dopocula, ze na vyplatnej paske v celkovej cene prace ma byt zahrnute aj nemocenske za prvych 10 dni, ktore plati zamestnavatel. Stretli ste sa s tymto? Znama to ma zo skolenia, no zakon, ktory tu spominate o tomto nehovori, alebo som nieco prehliadla? Dufam, ze je to iba kacica, pretoze podla mna to tam vobec nema co figurovat, kedze to bude obsiahnute vo vyplatnej paske tak, ci tak.
Vlastas
21.09.05,13:20
Ale mne MRP-čko vyhadzuje na páske aj II.pilier-to nie je to čo zamestnávateľ prispieva zamestnancom, ale aká čiastka ide zamestnancovi na účet dôch.sporenia.


Zuzka, ako si to mám nastaviť /v DOS/ aby sa II.pilier zamestnancovi na páske objavil. Účinnosť zmluvy má do 1.9.05 a neviem si s tým poradiť. Díky moc. :confused:
Maňaska
21.09.05,14:04
Vcera som sa dopocula, ze na vyplatnej paske v celkovej cene prace ma byt zahrnute aj nemocenske za prvych 10 dni, ktore plati zamestnavatel. Stretli ste sa s tymto? Znama to ma zo skolenia, no zakon, ktory tu spominate o tomto nehovori, alebo som nieco prehliadla? Dufam, ze je to iba kacica, pretoze podla mna to tam vobec nema co figurovat, kedze to bude obsiahnute vo vyplatnej paske tak, ci tak.
§130 odsek 5 Zákonníka práce (311/2001)
(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť ..........
z výňatku vyplýva, že náhrada za prvých 10 dní pracovnej neschopnosti je súčasťou ceny práce.
Tweety
21.09.05,14:11
§130 odsek 5 Zákonníka práce (311/2001)
(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť ..........
z výňatku vyplýva, že náhrada za prvých 10 dní pracovnej neschopnosti je súčasťou ceny práce.
Suhlasim, je to logicke, pretoze nahrada za PN je pre firmu
danovy naklad.
MM
JanaF
22.09.05,08:28
Dakujem za vysvetlenie, hned sa to lepsie chape:D
zuzana
22.09.05,08:56
Vlasti ale ja mám MRP pod Win.