mondes
26.12.09,10:01
Zdravím Vás všetkých a prajem Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov. Chcela by som sa opýtať, že ak živnostník má v v živnostenskom liste murárske práce, ale faktúru musel vystaviť na búracie práce, či si ju môže dať do N. Spadajú búracie práce pod murárstvo? Ja si myslím, že áno, ale skúste ma opraviť. Ďakujem už vopred za odpovede.
Stanislav 1975
26.12.09,09:08
Zdravím Vás všetkých a prajem Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov. Chcela by som sa opýtať, že ak živnostník má v v živnostenskom liste murárske práce, ale faktúru musel vystaviť na búracie práce, či si ju môže dať do N. Spadajú búracie práce pod murárstvo? Ja si myslím, že áno, ale skúste ma opraviť. Ďakujem už vopred za odpovede.

Akože lepšie by bolo keby mal aj v žl uvedené tie búracie práce,ale ja osobne ,výnimočne by som to dal do účta-myslím,že by som si to vedel obhájiť;)
babi2
26.12.09,09:34
Zdravím Vás všetkých a prajem Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov. Chcela by som sa opýtať, že ak živnostník má v v živnostenskom liste murárske práce, ale faktúru musel vystaviť na búracie práce, či si ju môže dať do N. Spadajú búracie práce pod murárstvo? Ja si myslím, že áno, ale skúste ma opraviť. Ďakujem už vopred za odpovede.
Ja si myslím, že murárske a búracie práce môžu byť súvisiace. Píšeš či si môže dať faktúru do N, čiže do nákladov?, tomu celkom nerozumiem, lebo ak vystavím faktúru tak je to príjem, a ak ten príjem má mal by ho priznať, a keď priznávam príjem, myslím že nemám čo obhajovať. Pred DÚ väčšinou treba obhajovať náklad. Alebo nerozumiem otázke?
babi2
26.12.09,11:27
Ešte mi napadlo, otázka je možno o tom, že murár živnostník, ktorý si uplatňuje 60% paušálny náklad a má vystavenú faktúru na búracie práce, či si môže v tomto prípade uplatniť 60% náklad. Potom by som povedala, že nie nakoľko, podľa mňa demolácie, búracie práce, príprava staveniska, terénne úpravy, spadajú pod voľné živnosti.

Remeselná živnosť Murárstvo zahŕňa:
Vykonávanie murárskych, obkladačských, šamotárskych prác, kladenie keramických podláh pri výstavbe, rekonštrukciách /mimo reštaurátorských prác/ súčasných i historických objektov. Odborné hlavne murárske práce zamerané na realizáciu múrov, klenieb z rôznych materiálov, murovanie kanalizačných stôk a nadväzujúcich kanalizačných a vodárenských objektov. Zhotovovanie vnútorných a vonkajších omietok, žiaruvzdorných výmuroviek, striekanie (torkretovanie). Osadzovanie prefabrikovaných prekladov, schodov, zárubní, okien, zábradlí, rímsových dosák, komínových zostáv a podobne. Vykonávanie konštrukcií zo sklobetónu, kyselinovzdorných podláh a obkladov, vykonávanie špeciálnych izolácií historických objektov, zhotovovanie mozaík (výtvarných podľa umeleckého návrhu) i mozaikových obkladov. Zhotovovanie zateplovacieho systému fasád budov vrátane povrchovej úpravy. Vykonávanie špeciálnych dlažieb (kamenné dosky, benátska dlažba). Obkladačské práce so všetkými druhmi obkladových materiálov vo vzťahu ku živnosti. Vykonávanie opráv žiaruvzdorných výmuroviek, vložkovanie komínov keramickými materiálmi.
mondes
26.12.09,12:26
Babi2, myslela som to tak, ako píšeš, ale čo má robiť, keď nemohol dať do faktúry murárske práce, ale musel napísať búracie práce. Teraz akože musí ísť na 40%? A čo ak robil nejakú stenu a musel do nej vybúrať otvor? To by sa nedalo takto obhájiť?
babi2
26.12.09,12:39
Babi2, myslela som to tak, ako píšeš, ale čo má robiť, keď nemohol dať do faktúry murárske práce, ale musel napísať búracie práce. Teraz akože musí ísť na 40%? A čo ak robil nejakú stenu a musel do nej vybúrať otvor? To by sa nedalo takto obhájiť?
Môj názor je taký, že ak má na faktúre búracie práce, tak podstata bola v prácach búracích a nie murárskych, a potom paušál len 40%, nakoľko 60% si môže uplatnovať ten, kto vykonáva iba remeselnú činnosť. Ak to bolo tak, že robil stenu a potreboval vybúrať nejaký otvor, tak na faktúre mali byť uvedené murárske práce.
mondes
27.12.09,16:26
A ak má všetky faktúry na murárske práce, iba tú jednu na búracie práce, musí ísť automaticky na 40%? Vďaka.
babi2
27.12.09,17:40
A ak má všetky faktúry na murárske práce, iba tú jednu na búracie práce, musí ísť automaticky na 40%? Vďaka.
Výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov si môže uplatniť len daňovník, ktorý má príjmy výlučne len z vykonávania remeselných živností podľa prílohy č. 1 zákona č. 455/1991 Zb. v znení neskorších predpisov (tzv. živnostenský zákon).

Splnenie kritéria vymedzených živností sa testuje pri reálnom dosiahnutí príjmov, nevylučuje existenciu živnostenského oprávnenia aj na iné druhy živnosti, ak z nich neboli dosiahnuté žiadne príjmy. Ak ide zároveň aj o iné typy príjmov podľa § 6 odseku 1 a 2, potom si daňovník môže uplatniť výdavky len vo výške 40 %.