Zigo76
26.12.09,12:33
Som zivnostnik v stavebnictve a potrebujem dalsich zivnostnikov (spolupracovnikov).
Vykonavame kompletne prerabanie interierov bytov.

Potrebujem spravne nastavit zmluvu o deilo
Lenka1979
26.12.09,12:19
Som zivnostnik v stavebnictve a potrebujem dalsich zivnostnikov.
Mozem v zmluve o dielo medzi mnou a dalsim zivnostnikom zadefinovat presnu dobu realizacie diela (od kedy, do kedy ) napr. ze si toho zivnostnika zaviazem na rok?


Súčasťou zmluvy o dielo je aj rozsah doby na ktorú sa dielo uzatvára. Takže áno, treba do zmluvy zadefinovať aj dobu realizácie. Ale či si toho živnostníka "zaviažeš"... to by som s určitosťou netvrdila. Nie je to závislá práca, a ak to stihne urobiť aj skôr, tak ho dlhšie určite neudržíš...
Zigo76
26.12.09,12:39
Dakujem,

ako to maju osetrenme ine firmy, ktore dlhodobo spolupracuju so zivnostnikmi?
hnedoočka
26.12.09,12:52
U nás sa väčšinou uzatvára zmluva so živnostníkom na konkrétnu zákazku , čiže je tam stanovená doba plnenie od - do a cena diela.Je tým ošetrené skôr dodržanie termínu realizácie, v prípade omeškania bez objektívnej prekážky hrozia penále.

Zadaj si v zmluve druh prác ,ktoré ste sa dohodli vykonávať počas dohodnutého termínu 1 rok. Zároveň by som doporučila uviesť, že zmluvná strana je povinná na určený druh práce nastúpiť cca do .....uveď počet dní...v opačnom prípade uveď sankciu.

Ak s tým bude živnostník súhlasiť, malo by ti to postačiť.
marjankaj
26.12.09,13:18
Som zivnostnik v stavebnictve a potrebujem dalsich zivnostnikov.
Mozem v zmluve o dielo medzi mnou a dalsim zivnostnikom zadefinovat presnu dobu realizacie diela (od kedy, do kedy ) napr. ze si toho zivnostnika zaviazem na rok?

Keď im budeš dobre platiť ani si ich nemusíš "zaväzovať".
marjankaj
26.12.09,17:19
U nás sa väčšinou uzatvára zmluva so živnostníkom na konkrétnu zákazku , čiže je tam stanovená doba plnenie od - do a cena diela.Je tým ošetrené skôr dodržanie termínu realizácie, v prípade omeškania bez objektívnej prekážky hrozia penále.

Zadaj si v zmluve druh prác ,ktoré ste sa dohodli vykonávať počas dohodnutého termínu 1 rok. Zároveň by som doporučila uviesť, že zmluvná strana je povinná na určený druh práce nastúpiť cca do .....uveď počet dní...v opačnom prípade uveď sankciu.

Ak s tým bude živnostník súhlasiť, malo by ti to postačiť.

No mne to pripadá ako závislá práca. Len nech si to dá do zmluvy, IP alebo DÚ nebude musieť veľa zisťovať.
gogina
26.12.09,17:26
Dakujem,

ako to maju osetrenme ine firmy, ktore dlhodobo spolupracuju so zivnostnikmi?
Ja u môjho klienta robím zmluvy lne na necelý rok, lebo je to sezonny podnikateľ. V zmluve má žinostník stanovené - aké práce bude vykonávať / prevažne stavebné / a hodinovú sadzbu.
O zvýšení hodinovej sadzby sa robia dodatky. Zatial sú živnostníci spokojní s predloženými zmluvami.
hnedoočka
26.12.09,18:26
No mne to pripadá ako závislá práca. Len nech si to dá do zmluvy, IP alebo DÚ nebude musieť veľa zisťovať.


nepripadá mi to ako porušovanie nejakých predpisov.

IP - je to riadny zmluvný vzťah - nie nelegálna práca.

DÚ - uvedený živnostník resp. obidve zmluvné strany si riadne plnia daňové povinnosti voči štátu.

veľa firiem, ktorých zákazky sú založené na sezónnosti si nemôžu dovoliť stálych zamestnancov, takže tieto práce riešia cez subdodávky.
marjankaj
26.12.09,18:52
nepripadá mi to ako porušovanie nejakých predpisov.

IP - je to riadny zmluvný vzťah - nie nelegálna práca.

DÚ - uvedený živnostník resp. obidve zmluvné strany si riadne plnia daňové povinnosti voči štátu.

veľa firiem, ktorých zákazky sú založené na sezónnosti si nemôžu dovoliť stálych zamestnancov, takže tieto práce riešia cez subdodávky.

To vie lepšie zadávateľ témy, či to nie je závislá práca. Na to dal príliš málo údajov. Napr. akú činnosť majú v živnostenskom liste. Okrem toho existuje aj pracovný pomer na určitú dobu. Okrem toho v otázke je zaviazať si ho na jeden rok, takže asi nepôjde o sezónnu prácu.
Laco-monter
26.12.09,19:16
Vo väčšej časti pripadov si na Zmluve zaklada ten,čo chce špekulovať,prip.jeho zámery nie su celkom kóšer.
Myslim tým objednavateľa.
Videl som jednostranne urobené zmluvy o dielo,kde všetku zodpovednosť mal iba realizator prác.
Ďalej viem o pripadoch,ked zadavateľ nevyplatil dohodnutú odmenu za pracu pretože práca nebola odovzdana v určitom termine, atď.

Čo sa týka závislej práce vykonavanej živnostnikmi,táto postupne mizne,lebo aj celkový objem prace vo všeobecnosti klesa.
Teda buďme radi,že ĺudia pracuju, aby nespadli do socialnej siete.

A prestaňme očakávať,že na Slovensku sa zrazu prestane podvadzať a improvizovať.
hnedoočka
26.12.09,19:21
To vie lepšie zadávateľ témy, či to nie je závislá práca. Na to dal príliš málo údajov. Napr. akú činnosť majú v živnostenskom liste. Okrem toho existuje aj pracovný pomer na určitú dobu. Okrem toho v otázke je zaviazať si ho na jeden rok, takže asi nepôjde o sezónnu prácu.

ak má živnostník v živnostenskom liste zaevidovanú činnosť vykonávania stavebných prác na stavbách bytových domov a získa zákazku, ktorej doba plnenia je jeden rok,môže uzatvoriť zmluvné vzťahy napr. s murármi ,ktorí pracujú na živnosť a zaviazať si ich na dané obdobie s vopred určenými platobnými podmienkami.

Výhoda zmluvného vzťahu spočíva v tom, že nerieši mzdové a personálne vzťahy, otázky stravovania a ubytovania zamestnancov /keby ich zamestnal na dobu určitú/ ani žiadne iné režijné náklady.

Samozrejme, že uzatvorí vzťah za predpokladu istého zisku.

Ale v jednom súhlasím, že zadávateľ neudal presné údaje, preto si on musí vybrať,či dané podmienky objednávateľa spĺňa.
hnedoočka
26.12.09,19:31
Vo väčšej časti pripadov si na Zmluve zaklada ten,čo chce špekulovať,prip.jeho zámery nie su celkom kóšer.
Myslim tým objednavateľa. sú na to aj iné dôvody - viď predchádzajúci príspevok
Videl som jednostranne urobené zmluvy o dielo,kde všetku zodpovednosť mal iba realizator prác.podmienky si dohodnú obe zmluvné strany - ak sú nevýhodné pre zhotoviteľa, tak by na ne nemal pristúpiť
Ďalej viem o pripadoch,ked zadavateľ nevyplatil dohodnutú odmenu za pracu pretože práca nebola odovzdana v určitom termine, atď.na to existuje klauzula o penalizácii, kde dodržanie termínu je stanovené.Objednávateľ je povinný prevedený rozsah prác uznať,prijať faktúru, no zároveň má podľa zmluvných podmienok právo vyfakturovať zhotoviteľovi penále za nedodržanie zmluvného termínu.

Čo sa týka závislej práce vykonavanej živnostnikmi,táto postupne mizne,lebo aj celkový objem prace vo všeobecnosti klesa.
Teda buďme radi,že ĺudia pracuju, aby nespadli do socialnej siete.

A prestaňme očakávať,že na Slovensku sa zrazu prestane podvadzať a improvizovať.

odpovede v texte
marjankaj
26.12.09,19:41
Vo väčšej časti pripadov si na Zmluve zaklada ten,čo chce špekulovať,prip.jeho zámery nie su celkom kóšer.
Myslim tým objednavateľa.
Videl som jednostranne urobené zmluvy o dielo,kde všetku zodpovednosť mal iba realizator prác.
Ďalej viem o pripadoch,ked zadavateľ nevyplatil dohodnutú odmenu za pracu pretože práca nebola odovzdana v určitom termine, atď.

Čo sa týka závislej práce vykonavanej živnostnikmi,táto postupne mizne,lebo aj celkový objem prace vo všeobecnosti klesa.
Teda buďme radi,že ĺudia pracuju, aby nespadli do socialnej siete.

A prestaňme očakávať,že na Slovensku sa zrazu prestane podvadzať a improvizovať.

Aj ja si to myslím. Živnostníkovi sa stane úraz, bude dlhodobo PN, nič nevyfakturuje a ešte bude nebodaj platiť sankcie vyplývajúce zo zmluvy. V pracovnom pomere by mu to nehrozilo.
hnedoočka
26.12.09,19:56
Aj ja si to myslím. Živnostníkovi sa stane úraz, bude dlhodobo PN, nič nevyfakturuje a ešte bude nebodaj platiť sankcie vyplývajúce zo zmluvy. V pracovnom pomere by mu to nehrozilo.

marjankaj, prepáč, ale pripadá mi to ako polemizovanie medzi nami, kým sa k tomu bližšie nevyjadrí zadávateľ témy.

čo sa týka úrazu, veď v zmluve môže byť odsek o nepredvídaných okolnostiach - nikde nie je stanovené, že si to zmluvné strany nemôžu ošetriť podľa svojich predstáv o vzájomnej spolupráci.

a keď tak aplikuješ na pracovný pomer, je to samozrejme výhodnejšie a pohodlnejšie byť zamestnancom, len nájdi v našom štáte toľko zamestnávateľov, ktorí by im v tejto krízovej dobe boli schopní zháňať zákazky ....a ver mi, viem o čom píšem.
marjankaj
26.12.09,20:05
marjankaj, prepáč, ale pripadá mi to ako polemizovanie medzi nami, kým sa k tomu bližšie nevyjadrí zadávateľ témy.

čo sa týka úrazu, veď v zmluve môže byť odsek o nepredvídaných okolnostiach - nikde nie je stanovené, že si to zmluvné strany nemôžu ošetriť podľa svojich predstáv o vzájomnej spolupráci.

a keď tak aplikuješ na pracovný pomer, je to samozrejme výhodnejšie a pohodlnejšie byť zamestnancom, len nájdi v našom štáte toľko zamestnávateľov, ktorí by im v tejto krízovej dobe boli schopní zháňať zákazky ....a ver mi, viem o čom píšem.

Ja s tebou súhlasím. Preto mi tá zmluva pripadá z jeho strany ako špekulácia. Preto som pridal aj opačný názor. Nemám čarodejnícku guľu.:confused:
Zigo76
28.12.09,11:31
Diky,
ale v obchodnom zakonniku som nenasiel nic o hodinovych sadzbach?
Ke dsa urcia sadzby, je to pravne v poriadku? Da sa to urobit aj u stalycj SZCO?
A ako prebeha fakturacia, na konci alebo kazdy mesiac, kedze dielo nie je ukoncene?
hnedoočka
28.12.09,11:58
Diky,
ale v obchodnom zakonniku som nenasiel nic o hodinovych sadzbach?
Ke dsa urcia sadzby, je to pravne v poriadku? Da sa to urobit aj u stalycj SZCO?
A ako prebeha fakturacia, na konci alebo kazdy mesiac, kedze dielo nie je ukoncene?

Obchodný zákonník to nemusí riešiť,ale ak sa raz nechceš súdiť o výške fakturácie, tak nie je nič jednoduchšie , než to dať na papier, čiže do zmluvy.Počet hodín si odsúhlasujete v smenovke doloženej k daňovému dokladu.

Čiastková fakturácia prebieha každý mesiac, konečná faktúra bude vystavená po skončení diela.
Zigo76
28.12.09,12:54
uviedol som do mojho prveho prispevku spresnenie poziadavky na zmlouvu o dielo
hnedoočka
28.12.09,13:35
uviedol som do mojho prveho prispevku spresnenie poziadavky na zmlouvu o dielo

každá zmluva je prepracovaná na konkrétne podmienky, preto si hoď cez google alebo cez vyhľadávač na porade Zmluva o dielo a podľa tohto vzoru si ju prispôsob na svoje podmienky.
MAJKA1983
29.06.10,08:17
Potrebovala by som radu... svokra predala cez RK rodinný dom, teraz po zapísaní do katastra a následného obdržania oznámenia príslušnej správy katastra o povolení vkladu vlastníckeho práva na nehnuteľnosť v prospech kupujúceho, ktorá jej prišla z katastra ešte 8.6.2010 jej mala RK vyplatiť druhú časť kúpnej ceny, čo sa však do dnešného dňa nestalo (v zmluve je napísaných 7 dní)... dnes ráno jej z RK prišlo 3000 eur, čo je asi 1/4 z tejto sumy, RK sa vyhovára na dovolenku a podobné veci... keď však mala čas poslať týchto 3000 eur, mohla mať čas poslať aj celú sumu nie? viete mi niekto poradiť, na koho sa obrátiť, či sa dá sťažovať, resp. ich máme zažalovať za nesplnenie zmluvy? Ďakujem.