Turecko
12.09.05,13:25
Ahoj, vie mi niekto poradiť? Som živnostník,platím si všetky odvody do zdravotn.a sociálnej poisťovne. Mám založenú aj sro,v ktorej som konateľom,pričom nemám uzavretý žiadny pracovný pomer.Môžem vykonávať fyzické práce bez pracovnej zmluvy alebo dohody o vykonaní práce???Mám si nanovo platiť odvody?
ala13
12.09.05,11:57
Podla mna musis mat zmluvu medzi sebou ako zivnostnikom a sebou ako konatelom sro (ak si jediny konatel) o vykonani tychto prac, a tieto potom fakturujes. Ak je to vsak praca zavislej povahy, tak sa musis stat zamestnancom sro a platit odvody z titulu zamestnanec (vtedy je dobre sa zamysliet nad zrusenim zivnosti, ak prace na zivnost pre nikoho ineho nevykonavas).
Ak ako konatel nepoberas odmenu (nemusis), nemusis z tohto titulu platit dalsie odvody.
KEJKA
12.09.05,12:03
ak si živnostník a môžeš práce pre sro vykonávať v súlade s ŽL, tak za práce fakturuj a máš len jedny odvody. Ak je to iná činnosť tak sa musíš zamestnať. Len výkon funkcie konateľa - riadenie spoločnosti môže byť bez zmluvy. Ak tú funkciu budeš robiť zadarmo, je to tvoje rozhodnutie, vráti sa ti ti ako podiel na zisku.
Turecko
18.09.05,13:17
Ďakujem za radu.