Jozef Mihál
27.12.09,10:35
Od 1. januára 2010 nadobúdajú účinnosť ustanovenia dvoch noviel zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

Ide o zákony:

č. 108/2009 Z.z. a v ňom čl. I. a body 1. až 9. a bod 10., § 293bh a § 293bi
č. 572/2009 Z.z.
Oba zákony nájdete priložené napravo.
Pozor, v zákone č. 572/2009 Z.z.:

v čl. I. body 8. a 9. a bod 40., § 293bm nadobúdajú účinnosť až 1. februára 2010,
v čl. I. bod 11. nadobúda účinnosť až 1. mája 2010,
v čl. I. body 18., 22., 27. až 31. a bod 40., § 293bn nadobúdajú účinnosť až 1. januára 2011.
Nasleduje komentár k zmenám, ktoré sú dôležité pre poistencov a zamestnávateľov.


§ 31 ods. 1 písm. b) - tolerancia dlžného poistného SZČO, DNPO

Do 31.12.2009 sa pre priznanie nemocenskej dávky pre SZČO alebo dobrovoľne nemocensky poistenú osobu tolerovalo nezaplatené poistné na nemocenské poistenie do 100 Sk.

Od 1.1.2010 je tento limit určený ako 5 €.


§ 57 ods. 2 - zmena definície pravdepodobného denného vymeriavacieho základu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby

Do 31.12.2009 bol daný ako jedna tridsatina mesačnej minimálnej mzdy, platnej ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. V roku 2009 sa použila suma jednej tridsiatiny z 295,50 €.

Od 1.1.2010 je daný ako jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

V roku 2010 sa teda použije suma jednej tridsiatiny z 319,58 €.


§ 104a - poistenie v nezamestnanosti a rodičovská dovolenka

V zákone pribúda nový § 104a v znení:

㤠104a

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)“.

Poznámka: Účinnosť tejto zmeny je až od 1. februára 2010

Poznámka: Podľa § 293bm zákona (prechodné ustanovenia) sa do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.

V praxi sa doteraz často stávalo, že matka, ktorá sa vrátila po skončení rodičovskej dovolenky do zamestnania a v zamestnaní dostala výpoveď, resp. zamestnávateľ zanikol, nemala nárok na dávku v nezamestnanosti - viď § 104 zákona. Základná podmienka na priznanie dávky v nezamestnanosti je mať za posledné 4 roky pred zaradením do evidencie nezamestnaných aspoň tri roky poistenia v nezamestnanosti. Pričom počas rodičovskej dovolenky dochádza k prerušeniu povinného poistenia v nezamestnanosti - viď § 26 ods. 1 písm. e) zákona.

Od 1. februára 2010 sa do doby poistenia v nezamestnanosti započíta aj doba prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti počas rodičovskej dovolenky. Je tak predpoklad, že viac žien v uvedenej situácií získa nárok na dávku v nezamestnanosti. Započítajú sa aj doby rodičovskej dovolenky v čase od 1.2.2006 do 31.1.2010.


§ 108 ods. 3 - pravdepodobný denný VZ pre určenie dávky v nezamestnanosti

Výška dávky v nezamestnanosti sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období (§ 108 ods. 2) vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti.

Do 31.1.2010 je pravdepodobný denný VZ daný podľa § 256 ods. 2 zákona ako jedna tridsatina mesačnej minimálnej mzdy, platnej ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. V roku 2009 sa teda použila suma jednej tridsiatiny z 295,50 €.

Od 1.2.2010 platí že: "Pravdepodobný denný vymeriavací základ je vymeriavací základ podľa § 138 ods. 9, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti..."

Žiaľ musím konštatovať že tu došlo zo strany predkladateľa zákona ku chybe. Zrejme mal byť pravdepodobný denný VZ určený ako jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti.

Ak je tento predpoklad správny, tak v roku 2010 sa použije suma jednej tridsiatiny z 319,58 € (zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor), čiže v roku 2010 pravdepodobný denný VZ je suma 10,6527 €.

Tip

V praxi uvedené zmeny znamenajú toto:

Zamestnankyňa, ktorá bola na rodičovskej dovolenke a po skončení rodičovskej dovolenky bez toho, žeby pracovala čo len deň požiada ako nezamestnaná o dávku v nezamestnanosti, získa dávku vo výške 50% z 10,6527 € na jeden deň, čo je 159,80 € až 165,20 € na mesiac.

Zamestnankyňa, ktorá po návrate z rodičovskej dovolenky ešte zostane v zamestnaní povedzme 5 dní, za týchto 5 dní dosiahne vymeriavací základ 356 € a až potom sa bude hlásiť v evidencií nezamestnaných, bude mať dávku vypočítanú podľa § 108 z denného VZ daného ako 356/5 = 71,20 €. Uvedené platí za predpokladu, že za posledné tri roky dozadu dosiahla len tento príjem. Za mesiac tak získa dávku 1068 € až 1103,60 €.

Poznámka: Podľa § 108 ods. 4 zákona, denný vymeriavací základ na určenie výšky dávky v nezamestnanosti je najviac vo výške určenej ako podiel trojnásobku všeobecného vymeriavacieho základu a čísla 365.

Všeobecný vymeriavací základ je od 1.1.2010 do 30.6.2010 suma 8676,36 € (Opatrenie MPSVaR č. 154/2009 Z.z. Denný vymeriavací základ na určenie výšky dávky v nezamestnanosti je v tomto období preto najviac suma 3 x 8676,36 / 365 = 71,3126 €.


§ 138 - vymeriavací základ

V odseku 9 dochádza k zmene definície minimálneho vymeriavacieho základu.

Minimálny VZ pre povinne poistené SZČO a dobrovoľne poistené osoby je stanovený vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné.

Pre rok 2010 to znamená, že minimálny VZ pre SZČO a dobrovoľne poistené osoby je suma 319,58 €.

Výpočet: 44,2% z 1/12 z 8676,36 € = 319,57926 €, po zaokrúhlení na celé eurocenty nahor 319,58 €.

Minimálny VZ od 1.1.2010 nie je určený pre zamestnancov. V § 138 sa súčasne vypúšťa odsek 10, ktorý doteraz určoval minimálny VZ pre zamestnancov s kratším pracovným časom, pri prestojoch a pre osoby vo väzbe.

Poznámka: Pôvodný návrh novely zákona predpokladal v definícií VZ zamestnanca v § 138 ods. 1 písm. a) zákona vypustenie slov "za vykonanú prácu". K tomuto však napokon nedošlo a definícia samotného VZ zamestnanca sa tak k 1.1.2010 nezmenila.


§ 228 ods. 1 a 2 - povinnosť SZČO predkladať výpis z daňového priznania

Podľa § 228 ods. 1 a 2 je každá SZČO povinná predložiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 30. júna (30. septembra) kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok.

S účinnosťou od 1.1.2011 táto povinnosť zaniká a príslušné údaje z daňových priznaní bude Sociálnej poisťovni oznamovať Daňové riaditeľstvo SR.

Pozor, znamená to, že uvedená povinnosť pre SZČO ešte trvá poslednýkrát v roku 2010.


§ 293ag, § 293bk - obdobie, v ktorom je sadzba na úrazové poistenie stanovená ako 0,8%

Podľa zákona v znení účinnom do 31.12.2009 sa jednotná sadzba poistného na úrazové poistenie vo výške 0,8% z VZ mala aplikovať v prechodnom období do 31.12.2009 s tým, že od 1.1.2010 sa mali sadzby diferencovať.

Toto prechodné obdobie sa však predlžuje o ďalšie dva roky až do 31.12.2011.


§ 293bl - generálny pardon

Podľa § 293bl ods. 1 zákona, Sociálna poisťovňa nepredpíše penále alebo odpustí povinnosť zaplatiť predpísané penále, ktoré sa viaže na dlžné poistné a dlžné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za obdobie pred 1. januárom 2010 zaplatené najneskôr do 30. apríla 2010.
nota
29.12.09,09:09
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, tá plánovaná zmena doby poskytovania dávky v nezamestnanosti z 6 na 8 mesiacov, nebola schválená?
Jozef Mihál
29.12.09,15:27
Pôvodne plánovaná zmena - predĺženie poskytovania dávky v nezamestnanosti zo 6 na 8 mesiacov ani vôbec nebola predložená na Národnej rady, nieto ešte schválená.
Krtko
30.12.09,07:31
Ak je tento predpoklad správny, tak v roku 2010 sa použije suma jednej tridsiatiny z 319,58 € [/COLOR](zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor), čiže v roku 2010 pravdepodobný denný VZ je suma 10,6527 €.

nemá tam byť, v prípade, že sa jedná o zamestnankyňu 307,7 €???
Jozef Mihál
30.12.09,10:23
Nie, nemá.

Pozrite si nové znenie § 138 ods. 9 a § 108 ods. 3.
PersonalTrend
30.12.09,14:38
tak potom to znamená, že keď ja ako zamestnanec robím, za minimálnu mzdu aj tak má za platiť zamestnávateľ z vyššieho VZ?
ďakujem pekne za odpoveď
Jozef Mihál
30.12.09,15:57
Nerozumiem Vašej otázke. V zákone o sociálnom poistení s účinosťou od 1.1.2010 neexistuje definícia minimálneho základu pre zamestnanca.

Dovolím si odcitovať ešte raz z úvodného príspevku:

"Minimálny VZ od 1.1.2010 nie je určený pre zamestnancov. V § 138 sa súčasne vypúšťa odsek 10, ktorý doteraz určoval minimálny VZ pre zamestnancov s kratším pracovným časom, pri prestojoch a pre osoby vo väzbe."
PersonalTrend
30.12.09,16:25
oh! jaj prepáčte určite zle som to pochopil na prvý pokus! Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie! ste No. 1!:)
ajobs
02.01.10,18:48
K tomu poskytovaniu dávky v nezamestnanosti samozrejme platí aj predpoklad, že ak mamička na rodičovskej dovolenke skončila PP v roku 2009 - ale ešte stále spĺňa podmienky nároku na dávku, čiže bola poistená aspoň 3 roky, teda bola na rodičovskej dovolenke 3 roky - môže si namiesto zamestnania doplniť reálny VZ (maximálny) dobrovoľným poistením v nezamestnanosti, znova stačí aj na niekoľko dní. Ak nemala iný príjem v období predchádzajúcich 3 rokov, bude sa jej podpora počítať z takto stanoveného VZ. V januári 2010 je tento maximálne použiteľný VZ na poistenie v nezamestnanosti v sume 2210,70 €, z čoho je poistné 44,20 €.
Iveta Matlovičová
03.01.10,09:31
Mám otázku k určeniu DVZ pri nemocenských dávkách - vzhľadom na vyššie prijaté novely - odľa § 57 ods. 2 Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Ak mám zamestnankyňu, ktorá bola celý rok 2009 na rodičovskej dovolenke, od 1.1.2010 nastúpila po RD do práce, mesačná mzda 307,70 €, ide na PN v roku 2010 (situácia, kedy bude výpočet ND z pravdepodobného DVZ), jej DVZ bude 1/30 z 307,70 € ? Ďakujem.
Jozef Mihál
03.01.10,11:14
Áno, vychádzame z vymeriavacieho základu, ktorý by dosiahla, keby celý mesiac pracovala.

Teda v uvedenom prípade je pravdepodobný denný VZ zamestnankyne suma 307,70/30.
janasl
05.01.10,11:23
dnes som si všimla na stránke soc.poisťovne informáciu pre osoby starajúce sa o dieťa a zároveň vykonávajúce dohody: Úryvok kopíruje:
" Fyzická osoba, ktorá zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou podľa osobitného predpisu, nespĺňa podmienku riadnej starostlivosti ak,

1.
vykonáva zárobkovú činnosť zamestnanca v pracovnom pomere,
2.
vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,
3.
vykonáva zárobkovú činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby

Z uvedeného vyplýva, že fyzická osoba, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa, vykonávajúca pred 1. januárom 2010 zárobkovú činnosť na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a v tejto zárobkovej činnosti pokračuje na základe dohody uzatvorenej pred 1. januárom 2010 aj po 31. decembri 2009, pričom má zabezpečenú riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou podľa osobitného predpisu, nespĺňa od 1. januára 2010 podmienku riadnej starostlivosti.

Tejto fyzickej osobe zaniká povinné dôchodkové poistenie dňom skončenia riadnej starostlivosti, t. j. 31. decembra 2009, a je povinná odhlásiť sa z dôchodkového poistenia do ôsmich dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia v pobočke príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu, t. j. najneskôr do 8. januára 2010."
Trochu ma to prekvapilo, nakoľko práve som písala RLFO a prihlášku na dôchodkové poistenie,aby za mňa platil štát.
Na rodičovsku dovolenku nastupujem od 18.1.2010 a mám aj dohodu o pracovnej činnosti od minulého roku na neurčitú dobu.
Z hore uvedeného vyplýva, že sa ani nemám do SP prihlasovať ak mám dohodu a mám si platiť dôchodkové poistenie sama dobrovolne?
Jozef Mihál
05.01.10,13:52
Vyjadrím sa neskôr. Prípadne čítajte zajtrajšie SME.
nela07
07.01.10,12:19
Je niečo nové? Pracujem na dohodu, som na RD a termín odhlášky je zajtra.
nela07
07.01.10,12:43
Už som si prečítala SME .... posielam odhlášku.
nela07
07.01.10,13:07
Keď je napísané, že sa odhlásiť treba v pobočke Sociálnej poisťovne - to akože osobne? Nestačí poslať odhlášku poštou? A ešte sa chcem spýtať- keď si nebudem platiť dobrovoľné dôchodkové poistné, tak mi to bude chýbať do doby dôchodkového poistenia? Čo z toho plynie?
veronikasad
07.01.10,19:33
Jozef Mihál
07.01.10,20:28
Áno, SP to myslí vážne.

nela07: Ak si nebudete sama platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, tak nebudete mať príslušnú dobu dôchodkového poistenia. Dnes je zákon taký, že na získanie dôchodku stačí 15 rokov dôchodkového poistenia, netreba byť poistený nonstop.
nela07
08.01.10,06:52
Ďakujem p. Mihál.

Dnes som bola odniesť odhlášku. Na registri sa ma pracovníčka pýtala, odkiaľ viem, že sa treba odhlásiť, tak som jej odpovedala, že to majú na stránke SP.
Papier nezoberú na registri, treba odniesť na podateľňu.
renkulka
08.01.10,11:22
To znamená, že to ale platí len pre matky, ktoré majú popri RD dohodu? Tie ktoré nemajú, nemusia sa ísť odhlásiť?
Jozef Mihál
08.01.10,21:58
Platí to len pre matky, ktoré majú popri RD dohodu a "o dieťa sa stará iná osoba".

Text v úvodzovkách preto, lebo si nedokážem predstaviť, ako by sa to malo napríklad kontrolovať.

Môj výklad je taký, že poistenkyňami štátu prestávajú byť tie matky, ktoré z dôvodu poberania príjmu na dohodu prestanú- resp- nebudú - poberať rodičovský príspevok a budú poberať príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na starostlivosť o dieťa.
janasl
11.01.10,16:18
myslíte, že sa oplatí takto dobrovolne pripoistiť na dôchodkové poistenie? Mne osobne sa to zdá platiť dosť vysoká suma 18% z minimálnej mzdy.
Ešte by ma zaujímalo, ako sa preukazujú výdavky na starostlivosť o dieťa. Minimálny príspevok je tých 41,06 eur. Dá sa získať príspevok aj vyšší, napr. v prípade ak dieťa má zdravotné problémy a treba s ním chodiť na pravidelné kontroly k lekárovi (aj mimo miesta bydliska). Môžu sa aj takéto výdavky, hlavne na PHM, využiť k takémuto preukázaniu výdavkov na starostlivosť o dieťa a tým získať príspevok vyšší?
Jozef Mihál
12.01.10,10:04
Ja neoporúčam dobrovoľné poistenie na dôchodkové poistenie, pretože je "drahé".

Pod výdavkami na starostlivosť o dieťa sa myslia výdavky na jasle, škôlku, opatrovateľku a podobne, nie výdavky na lekára či kontroly u lekára.
u.erika
12.01.10,18:18
Keď SZČO doteraz platil DNP z VZ 298,75 Eur, od 1.1.2010 musí dať zmenu VZ? A dá sa to aj teraz nahlásiť spätne od 1.1.? Vyššiu sumu by mal platiť k 8.2.2010.
Jozef Mihál
12.01.10,20:21
Nie, zmenu na VZ 319,58 urobí automaticky bez zasielania tlačiva.
scame
13.01.10,17:55
Platí to len pre matky, ktoré majú popri RD dohodu a "o dieťa sa stará iná osoba".

Text v úvodzovkách preto, lebo si nedokážem predstaviť, ako by sa to malo napríklad kontrolovať.

Môj výklad je taký, že poistenkyňami štátu prestávajú byť tie matky, ktoré z dôvodu poberania príjmu na dohodu prestanú- resp- nebudú - poberať rodičovský príspevok a budú poberať príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na starostlivosť o dieťa.

Jožko, prosím Ťa, už tomu akosi prestávam rozumieť. Podľa tohto Tvojho výkladu by teda mamina, ktorá má dohodu len časť mesiaca a spĺňa tak podmienku pre poberanie rodičovského príspevku (dokonca aj zvýšeného) by teda bola stále poistencom štátu - myslím čo sa týka dôchodkového poistenia? Alebo teda ak má dohodu o vykonaní práce hoci len na časť mesiaca, je povinná podať odhlášku z dôchodkového poistenia?
Jozef Mihál
13.01.10,19:36
Ja tomu sám nedokážem rozumieť, pretože je to vymyslené veľmi zle - ak aj zabudneme na pojmy ako spravodlivosť a podpora rodiny a pod.

Zrejme nezostáva nič iné len počkať, aký postup a konkrétne pravidlá si Sociálna poisťovňa "vymyslí".
scame
13.01.10,20:48
A čo by si poradil teda takejto mamičke? Ísť alebo neísť s odhláškou na SP? Kamarátka odhlášku zatiaľ nedala, takže aj tak už je neskoro...
Jozef Mihál
14.01.10,07:01
Ak má dohodu len na časť mesiaca a sama sa stará o dieťa (nemá ho v nejakom zariadení - jasle, škôlka) má nárok na RP a je poistenkyňou štátu na dôchodkové poistenie - neodhlasuje sa v SP ako poistenec štátu.

(bez záruky, ako píšem vyššie, vládne chaos)
scame
14.01.10,16:12
Ďakujem veľmi pekne. Aj ja som zatiaľ (kým si nereagoval) poradila zaujať pozíciu "mŕtveho chrobáka"... Si poklad.
SPECTRUM
20.01.10,15:08
Dnes mi prišlo predvolanie zo SP Trenčín, že sa mám odhlásiť z dôchod.poistenia, pretože pracujem, resp. pracovala som na dohodu do 14.1.2010. Pracovala som doma /účtovníctvo/, takže som doma a o dieťa sa starám ja. Poberám aj rod.príspevok. Vyzývajú ma, aby som predložila odhlášku z dôch.poistenia a potvrdenie o nástupe do zamestnania. Nič také nemám, lebo zamestnaná nie som. Uvidím, zajtra tam zavolám, či to musím spraviť, a či sa odhlásiť 31.12.09 a potom znova prihlásiť 15.1.2010. Keď bordel, tak ako na Slovensku. Už nevedia, ako tých mladé maminy zdrať z kože.
Fany
26.01.10,13:06
V § 138 sa súčasne vypúšťa odsek 10, ktorý doteraz určoval minimálny VZ pre zamestnancov s kratším pracovným časom, pri prestojoch a pre osoby vo väzbe

... ak mám teda zamestnanca na polovičný pracovný úväzok (4 hod), musím za neho odvádzať, akoby pracoval riadny 8 hod. pracovný čas?
Jana Motyčková
26.01.10,14:26
§138 ods.9 bol zmenený zákonom 108/2009 Z.z., tým spôsobom, že stanovil minimálny základ iba pre SZČO a dobrovoľných platiteľov. Tým teda úplne zrušil minimálny základ pre zamestnancov, t.j. pri žiadnom zamestnancovi netreba sledovať minimálny základ.
Janinka
27.01.10,20:10
Prosím o radu, aj ja som už z toho jelen, som do 09.02. na materskej a mam dohodu o prac. cinnosti. Kedze chcem ostat na RD a poberat zvyseny prispevok, k 29.01. dohodu ukoncim. Co ale potom dalej? Mam narok na zvyseny prispevok RD a som dalej poistencom statu? dakujem vopred
Jozef Mihál
28.01.10,06:56
Janinka,

ak nebudete po skončení MD počas poberania RP pracovať na dohodu, máte nárok na zvýšený RP.

Štát za Vás platí poistné na dôchodkové poistenie ak sa osobne riadne staráte o dieťa, čo vo Vašom prípade platí.
SPECTRUM
28.01.10,09:38
Dnes mi prišlo predvolanie zo SP Trenčín, že sa mám odhlásiť z dôchod.poistenia, pretože pracujem, resp. pracovala som na dohodu do 14.1.2010. Pracovala som doma /účtovníctvo/, takže som doma a o dieťa sa starám ja. Poberám aj rod.príspevok. Vyzývajú ma, aby som predložila odhlášku z dôch.poistenia a potvrdenie o nástupe do zamestnania. Nič také nemám, lebo zamestnaná nie som. Uvidím, zajtra tam zavolám, či to musím spraviť, a či sa odhlásiť 31.12.09 a potom znova prihlásiť 15.1.2010. Keď bordel, tak ako na Slovensku. Už nevedia, ako tých mladé maminy zdrať z kože.
Bola som na soc.poisťovni, musela som dať odhlášku k 31.12.2009 a prihlásiť som sa mohla len tým dňom, kedy som tam bola, spätne sa nedá. Hovorila som pani, že som bola doma, ona na to, no bohužiaľ, to si vymysleli zákonodárci a samozrejme nedomysleli. Mám aj nepozastavenú živnosť, takže popri rodičovskej dovolenke podnikať môžem, ale dohodu nie. Byrokracia, chaos, korupcia = Welcome to Slovakia
Jana Motyčková
28.01.10,15:08
Myslím, že si to vymyslela SP, nie zákonodárci. Aspoň ja teda v zákone nevidím dôvod na odhlásenie sa.
Jozef Mihál
28.01.10,18:17
Treba sa brániť, výklad zákona zo strany SP je absolútny nezmysel.
Jozef Mihál
07.02.10,09:13
Moje stanovisko:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/02/07/kedy-za-mamicku-plati-dochodkove-poistenie-stat/

Realita je taká, že Sociálna poisťovňa potichu uznala, že samotná práca na dohodu nie je dôvodom na odhlasovanie sa z poistenia ako poistenkyňa štátu.
SPECTRUM
09.02.10,15:51
Prikladám tu stanovisko soc.poisťovne Trenčín, čo mi odpísali. Zrejme si upratali v hlavách.





Dobrý deň , na základe Vášho dopytu Vám oznamujeme nasledovné .
Dňa 1. januára 2010 nadobudol účinnosť zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý zrušuje zákon č. 280/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov. Od 1. januára 2010 upravuje riadnu starostlivosť na účely dôchodkového poistenia osobitný predpis, ktorým je zákon č. 571/2009 Z. z. .
Podľa právneho stavu účinného do 31. decembra 2009 [§ 3 ods. 3 písm. e) zákona č. 280/2002 Z. z. v znení účinnom od 1. januára 2009 do 31. decembra 2009]
podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považovala za splnenú aj vtedy, ak rodič počas práce vykonávanej na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (ďalej len „dohoda“) zabezpečil riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom dieťaťa alebo inou plnoletou fyzickou osobou podľa osobitného predpisu.

V aplikačnej praxi to znamenalo, že fyzická osoba uvedená v § 15 ods. 1 písm. c) a d) zákona, splnila podmienku riadnej starostlivosti na účely dôchodkového poistenia v období od 1. januára 2009 do 31. decembra 2009, ak vykonávala zárobkovú činnosť na základe dohody, pričom riadnu starostlivosť o dieťa nezabezpečovala osobne, ale zabezpečovala riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom dieťaťa alebo inou plnoletou fyzickou osobou.

Od 1. januára 2010 zákon č. 571/2009 Z. z. v ustanovení § 3 ods. 4 písm. a) až d) upravuje situácie, v ktorých sa podmienka riadnej starostlivosti o dieťa považuje za splnenú. Situácia, ak rodič počas práce vykonávanej na dohodu zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom dieťaťa alebo inou plnoletou fyzickou osobou zákon č. 571/2009 Z. z. nerieši, nakoľko ustanovuje nové podmienky nároku na rodičovský príspevok a to
- riadna starostlivosť o dieťa,
- trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,
- nevykonávanie zárobkovej činnosti.

Na účely dôchodkového poistenia fyzických osôb uvedených v § 15 ods. 1 písm. c) a d) zákona je rozhodujúca z uvedených troch podmienok len jedna podmienka, a to podmienka riadnej starostlivosti o dieťa.

Podľa § 3 ods. 3 zákona č. 571/2009 Z. z. riadna starostlivosť o dieťa je osobná starostlivosť poskytovaná dieťaťu oprávnenou osobou v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodržiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa.

Fyzická osoba uvedená v § 15 ods. 1 písm. c) a d) zákona, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť na základe dohody, pričom riadnu starostlivosť o dieťa v čase výkonu činnosti na základe dohody zabezpečuje osobne, t. j. nezabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom dieťaťa alebo inou plnoletou fyzickou osobou, spĺňa na účely dôchodkového poistenia podmienku riadnej starostlivosti fyzickej osoby uvedenej v § 15 ods. 1 písm. c) a d) zákona v nadväznosti na § 3 ods. 3 zákona č. 571/2009 Z. z..
Na základe uvedeného , ako aj Vami uvedených údajov Vám v prílohe zasielame čestné vyhlásenie, ktoré je potrebné vlastnoručne podpísať a doručiť na Sociálnu poisťovňu ,pobočka Trenčín .


S pozdravom


Ing.Peter Polcík
vedúci odboru poistného
Sociálna poisťovňa,pobočka
Ul. Jilemnického 3760
912 50 Trenčín
Tel.č. + 421 32 6412 321 , 6401598
















Môj dopyt na soc.poisťovňu:



Dobrý deň,
obdržala som od sociálnej poisťovne Trenčín predvolanie, že sa mám odhlásiť z dôchodkového poistenia,
pretože sa nestarám počas vykonávania dohody o dieťa.
Mala som uzavretú dohodu do 14.1.2010. Dohoda bola na účtovníctvo, ktoré robím doma v izbe a dieťa som nedala
ani do škôlky ani sa o dcéru nestará iná plnoletá osoba, pretože bola aj stále je so mnou doma a starám sa o ňu ja.
Čo mám spraviť ? Z domu som sa ani nepohla pri vykonávaní dohody, pracujem večer, keď dieťa spí. Kde je problém ?
Dohoda sociálnej poisťovni vadí, a keď niekto vykonáva na živnosť a je pri tom tiež doma, to nevadí ?
Jozef Mihál
10.02.10,21:55
Výborne.
zuzanar
17.02.10,17:30
Chcem Vás poprosiť o radu.
SZČO - vek 60, povinne sociálne poistený. Doteraz platil poistné z VZ cca 1000 Eur. Na základe DP za rok 2009 by jeho VZ bol minimálny. Môže sa dobrovolne pripoistiť len na dôchodkové poistenie? Má to význam? Ďakujem.
Jozef Mihál
18.02.10,06:50
Na takúto otázku je ťažká odpoveď, ak nepoznám jeho vymeriavacie základy počnúc rokom 1984.

Ak mal aj v predošlých rokoch - pred rokom 2009/2010 - VZ na nadpriemernej úrovni, potom mu minimálny VZ z ktorého bude platiť od júla 2010, pokazí priemerný osobný mzdový bod - takže úvaha o dobrovoľnom dôch. poistení má zmysel.

Z troch možností dobrovoľného poistenia (nemocenské, dôchodkové, v nezamestnanosti) si môže zvoliť tie, ktoré chce, teda môže si zvoliť len dobrovoľné dôchodkové poistenie.
zuzanar
18.02.10,14:01
Veľmi pekne ďakujem.