sluzby
27.12.09,12:09
dobry den, prosim mohli by ste mi poradit aka je vyska sadzby dane z MV za rok 2009 pre bratislavsky kraj, alebo kde by som aktualne sadzby nasla. A este v roku 2010 za musi uhradit dan a podat DP za rok 2009, v termine do 31.1. 2010 - vsak ? dakujem.
babi2
27.12.09,11:28
dobry den, prosim mohli by ste mi poradit aka je vyska sadzby dane z MV za rok 2009 pre bratislavsky kraj, alebo kde by som aktualne sadzby nasla. A este v roku 2010 za musi uhradit dan a podat DP za rok 2009, v termine do 31.1. 2010 - vsak ? dakujem.
Daň z MV sa úhrádza a daňové priznanie sa podáva do 31.1. nasledujúceho roku. Keďže v r.2010 padne 31.január nan nedeľu, tak posledným termíánovm bude 1.2.2010. Prikladám aj link so sadzbami dane
http://www.bratislavskenoviny.sk/prakticke-informacie/miestne-dane-v-bratislave/dan-z-motorovych-vozidiel-v-bratislave.html?page_id=125310
iva
29.12.09,08:51
Daň z MV sa úhrádza a daňové priznanie sa podáva do 31.1. nasledujúceho roku. Keďže v r.2010 padne 31.január nan nedeľu, tak posledným termíánovm bude 1.2.2010. Prikladám aj link so sadzbami dane
http://www.bratislavskenoviny.sk/prakticke-informacie/miestne-dane-v-bratislave/dan-z-motorovych-vozidiel-v-bratislave.html?page_id=125310


Prosím, výplýva z toho, že sadzby za rok 2008 aj 2009 sú rovnaké ?
kimart
29.12.09,10:40
To by zaujímalo aj mňa, pokúšam sa dovolať na DÚ, ale asi márne...
babi2
29.12.09,11:14
To by zaujímalo aj mňa, pokúšam sa dovolať na DÚ, ale asi márne...
Pozrite tu: hore sú Daňové informácie, potom v ľavo - Platenie daní, daň z MV, sú tam pokyny na platenie daní pri jednotlivých VÚC


http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3PxAsmB2I76ke hCQLYnkqivR35uqr63foB-QW5oRLmjoiIAZCP9UQ!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVkZETQ!!
iva
29.12.09,11:20
Pozrite tu: hore sú Daňové informácie, potom v ľavo - Platenie daní, daň z MV, sú tam pokyny na platenie daní pri jednotlivých VÚC


http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3PxAsmB2I76ke hCQLYnkqivR35uqr63foB-QW5oRLmjoiIAZCP9UQ!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVkZETQ (http://www.drsr.sk/wps/portal/%21ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3PxAsmB2I76ke hCQLYnkqivR35uqr63foB-QW5oRLmjoiIAZCP9UQ%21%21/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVkZETQ)!!

Ďakujem !
Takže z toho mi vyplýva, že sadzby zostávajú rovnaké - tabuľky tu uverejnené sú rovnaké aj na rok 2008 aj 2009.
Anelas
30.12.09,00:26
áno, môžeš si byť istá, že ak nenájdeš informáciu so sadzbami za rok 2009, tak platí posledná vydaná - aj keby bola z roku 2010. Treba sa pozerať aj na stránky tých krajov - tam sú vždy aktuálne informácie. Každý kraj si robí svoje sadzby, niektoré menili rok 2009, niektoré nie.
zazuSA
30.12.09,06:32
Prosím o radu, v priebehu roka sme zmenili sidlo, teda budem podavat dve DP, kedze sa dokupili nejake nove auta. Ide mi o to ze tie zaplatene preddavky si uplatnim v starom sidle??? a potom v ktorom DP uvediem predpokladanu dan za vsetky auta????? DAKUJEM
este by ma zaujimalo ze počet mesiacov v kt. vozidlo podliehalo dani... auto sme kupili v 09/2009 a spz nam bola pridelena 10/2009, teda kolko mesiacov sme vozidlo vyuzivali???
Andyke
30.12.09,07:36
zazuSA
30.12.09,07:39
babi2
30.12.09,07:45
Prosím o radu, v priebehu roka sme zmenili sidlo, teda budem podavat dve DP, kedze sa dokupili nejake nove auta. Ide mi o to ze tie zaplatene preddavky si uplatnim v starom sidle??? a potom v ktorom DP uvediem predpokladanu dan za vsetky auta????? DAKUJEM
este by ma zaujimalo ze počet mesiacov v kt. vozidlo podliehalo dani... auto sme kupili v 09/2009 a spz nam bola pridelena 10/2009, teda kolko mesiacov sme vozidlo vyuzivali???
Zmenu sídla ste predpokladám oznámili na DÚ. DP podávate len jedno, na DÚ pod ktorý teraz patríte. . Opravujem na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada. Čiže DP sa podáva tam, kde bolo auto evidované k 31.12. predchádzajúceho roka. Auto podlieha dani až keď sa začne používať.
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti
Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak

(§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
zazuSA
30.12.09,07:57
Zmenu sídla ste predpokladám oznámili na DÚ. DP podávate len jedno, na DÚ pod ktorý teraz patríte. Myslím si, že treba DÚ požiadať, aby si Vaše zaplatené preddavky medzi sebou vysporiadali. Auto podlieha dani až keď sa začne používať.

v pokynoch je písané úplne niečo iné.. viď pr. 10


§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti
Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

takze ak sme kupili vozidlo 30.9.2009 (odovzadavaci protokol) tak sa to bude ratat od 01.10.2009... dakujem
babi2
30.12.09,08:46
v pokynoch je písané úplne niečo iné.. viď pr. 10



takze ak sme kupili vozidlo 30.9.2009 (odovzadavaci protokol) tak sa to bude ratat od 01.10.2009... dakujem
Popátrala som a našla som, že budete podávať v tomto prípade dve DP, opravila som aj svoj príspevok, ospravedlňujem sa
zazuSA
30.12.09,08:59
Popátrala som a našla som, že budete podávať v tomto prípade dve DP, opravila som aj svoj príspevok, ospravedlňujem sa


to som vedela, ale aj tak dakujem.. už len vypátrať ako je to s tými preddavkami :)
hanelie
30.12.09,11:19
ak bolo MV prihlásené 27.v mesiaci - ráta sa aj tento mesiac? všade sa uvádza len termín kalendárny mesiac .....
Zita5
30.12.09,11:37
ak bolo MV prihlásené 27.v mesiaci - ráta sa aj tento mesiac? všade sa uvádza len termín kalendárny mesiac .....


㤠91
Preddavky na daň a platenie dane
(1) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 20 000 Sk a nepresiahne 250 000 Sk, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.
(2) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 250 000 Sk, je povinný platiť mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie a to vo
výške jednej dvanástiny predpokladanej dane. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho mesiaca.
(3) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 20 000 Sk, preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie neplatí. Daňovník podľa § 90 ods. 2 preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť.
(4) Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane.
(5) Daňovník podľa odsekov 1 a 2 vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
(7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
(8) Na platenie preddavkov na daň nemá vplyv zmena predmetu dane, vznik a zánik oslobodenia od dane v priebehu zdaňovacieho obdobia.
(9) Ak sa zmení skutočnosť, na základe ktorej bola predpokladaná daň vypočítaná, správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak ako je ustanovené v odsekoch 1 a 2. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj na základe žiadosti daňovníka. Proti rozhodnutiu správcu dane o platení preddavkov na daň inak na základe žiadosti daňovníka sa nemožno odvolať.
(10) Preddavky na daň platí daňovník tomu daňovému úradu, ktorý je miestne príslušný k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia.
(11) Ak daň vypočítaná v daňovom priznaní je vyššia ako zaplatené preddavky na daň, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel v lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie ako daň vypočítaná v daňovom priznaní, použijú sa podľa osobitného zákona.45b)“.
najmenej 60-krát v rámci kombinovanej dopravy, daňovník uplatní zníženie dane vo výške 50 % v daňovom priznaní. Daňovník zníženie dane uplatní v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, ktoré podá do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia, v ktorom použil vozidlo v rámci kombinovanej dopravy.
Uvedené ustanovenie upresňuje aj povinné údaje, ktoré sa uvádzajú v daňovom priznaní.



• Príklad k odseku (6):
Daňová povinnosť vznikne 15. mája 2008. Následne z dôvodu predaja vozidla v mesiaci október 2008 dôjde k zániku daňovej povinnosti. Celoročná sadzba za vozidlo je 8 000 Sk.
Ak vznikne daňová povinnosť 15. mája 2008 a zároveň aj zanikne v mesiaci október 2008, t.j. v tom istom zdaňovacom období, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane do 31. januára 2009. Výška pomernej časti sa určí ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie, t.j.:
8000/12 x 6 mesiacov (za mesiace máj až október) = 3 999,9
po zaokrúhlení pomerná časť dane predstavuje sumu 3 999 Sk.

Zdroj:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_mv040308.pdf
Zita5
30.12.09,11:51
ak bolo MV prihlásené 27.v mesiaci - ráta sa aj tento mesiac? všade sa uvádza len termín kalendárny mesiac .....

Ráta .:)
hanelie
30.12.09,11:57
ďakujem zitka -:)
katkap17
01.01.10,14:32
Ahojte poradaci potrebovala by som pomôcť. Platím štvrťročné preddavky na daň z mot. vozidiel. A za posledný štvrťrok som chcela odviesť z účtu daň. Ale slov. sporiteľňa nemala žiaden oznam že 31.12 nepracuje a samozrejme 31.12 mi odvod nešiel odviesť za rok 2009.A keď budem robiť daňové priznanie z 2009 tak mi tam platba bude chýbať v JU, lebo bude uhradená až v januári. Ako to daň. vyrovnám? Zostane mi tam nedoplatok za rok 2009. Čo s tým,Ďakujem za každú odpoveď.
marjankaj
01.01.10,14:58
Ahojte poradaci potrebovala by som pomôcť. Platím štvrťročné preddavky na daň z mot. vozidiel. A za posledný štvrťrok som chcela odviesť z účtu daň. Ale slov. sporiteľňa nemala žiaden oznam že 31.12 nepracuje a samozrejme 31.12 mi odvod nešiel odviesť za rok 2009.A keď budem robiť daňové priznanie z 2009 tak mi tam platba bude chýbať v JU, lebo bude uhradená až v januári. Ako to daň. vyrovnám? Zostane mi tam nedoplatok za rok 2009. Čo s tým,Ďakujem za každú odpoveď.

Urob čo najskôr daňové priznanie a zaplať zvyšok dane. Možno ani penále ti nevyjde, ak by to bolo do konca januára. Záleží aká vysoká bola tá štvrťročná splátka dane.
katkap17
01.01.10,17:39
A keby som ju zaplatila teraz v prvý pracovný den a potom podala daň. priznanie,ten preddavok je 267,62eur.V dan. priznaní mi určite vyjde nedoplatok o túto sumu a keď ju zaplatím teraz 4.1.tak to bude ok.?
marjankaj
01.01.10,18:48
A keby som ju zaplatila teraz v prvý pracovný den a potom podala daň. priznanie,ten preddavok je 267,62eur.V dan. priznaní mi určite vyjde nedoplatok o túto sumu a keď ju zaplatím teraz 4.1.tak to bude ok.?

Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) (kalkulačka)si vypočítaj sankčný úrok. Ak nepresiahne 500 SK (16,60 €), tak ti ho nevymerajú. Uvidíš či sa musíš tak ponáhľať. S takou sumou sa nemusíš ponáhľať, stačí to do koncy januára.
katkap17
01.01.10,21:05
Ďakujem ti pekne za radu. Vyšlo mi to keby som to zaplatila k 31.1.2010 len 0,90 eur.Tak to sa nemusím ponáhlať. Akurát že túto platbu už zaúčtujem až v roku2010.Ďakujem
zuzu 76
04.01.10,08:21
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu.... Do 31.12.2009 sme neuhradili preddavky na daň z motorových vozidiel za mesiac november a december 2009.... Ak ich uhradíme v mesiaci január do podania daňového priznania , sú stále považované za preddavky roku 2009 a odpočítam ich z daňovej povinnosti v daňovom priznaní, ktoré podám do 31.01.2010?
Zita5
04.01.10,08:44
Dobrý deň, poprosila by som Vás o radu.... Do 31.12.2009 sme neuhradili preddavky na daň z motorových vozidiel za mesiac november a december 2009.... Ak ich uhradíme v mesiaci január do podania daňového priznania , sú stále považované za preddavky roku 2009 a odpočítam ich z daňovej povinnosti v daňovom priznaní, ktoré podám do 31.01.2010?

Podáte daňové priznanie k Dani z MV za rok 2009 a vyrovnáte si svoju daňovú povinnosť v príslušnej výške a to všetko do 31.1.2010.
grammatika
04.01.10,11:00
Ahojte, prosím Vás,
II.oddiel DP k DzMV-údaje o splnomocnenom zástupcovi, štatutar.orgáne- treba tam vyplniť tieto údaje, ak DP podáva konateľ=štatutár v jednej osobe za jednoosobovú sro? Resp.načo slúži tento oddiel?
Ďakujem za vysvetlenie vopred :)
grammatika
04.01.10,11:15
Daň z MV sa úhrádza a daňové priznanie sa podáva do 31.1. nasledujúceho roku. Keďže v r.2010 padne 31.január nan nedeľu, tak posledným termíánovm bude 1.2.2010. Prikladám aj link so sadzbami dane
http://www.bratislavskenoviny.sk/prakticke-informacie/miestne-dane-v-bratislave/dan-z-motorovych-vozidiel-v-bratislave.html?page_id=125310

Všimla som si, že je v tomto linku chybička:
"Pre úžitkové vozidlá a autobusy s celkovou hmotnosťou
- s 1 alebo 2 nápravami ....
do 4 t vrátane 195,52 € toto je zle,


správne je 193,52 €
babi2
04.01.10,11:29
Všimla som si, že je v tomto linku chybička:
"Pre úžitkové vozidlá a autobusy s celkovou hmotnosťou
- s 1 alebo 2 nápravami ....
do 4 t vrátane 195,52 € toto je zle,


správne je 193,52 €
Áno majú tam chybu, treba sa držať cien podľa DRSR
grammatika
04.01.10,11:51
Ahojte, prosím Vás,
II.oddiel DP k DzMV-údaje o splnomocnenom zástupcovi, štatutar.orgáne- treba tam vyplniť tieto údaje, ak DP podáva konateľ=štatutár v jednej osobe za jednoosobovú sro? Resp.načo slúži tento oddiel?
Ďakujem za vysvetlenie vopred :)
posúvam :)
Melnick
04.01.10,16:27
Pár otázok a odpovedí... možno niekomu pomôžu. :rolleyes:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/ozatky_dzmv0110.pdf
babi2
04.01.10,18:52
posúvam :)
Tento oddiel podľa mňa slúži, ak niekoho mám splnomocneného na zastupovanie v daňových konaniach, ako sa uvádza v tomto pokyne :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/zastupovanie_0808.pdf
zuzu 76
05.01.10,09:59
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či nemáte niekto sadzby pre Žilinský kraj platné na rok 2010 - potrebujem ich k výpočtu preddavkov - predpokladaná daň 2010
vikinka
05.01.10,10:14
zuzu 76
05.01.10,10:26
Ďakujem za skorú odpoveď , ale ja potrebujem sadzby platné na rok 2010, na základe vypočítam predpokladanú daň z motorových vozidiel na rok 2010 a určím výšku preddavkov, ktoré budeme platiť počas roku 2010.
grammatika
05.01.10,10:30
Predpokladaná daň sa ráta na základe sadzieb platných 01.01.2010 - čiže sú to tie sadzby, ktoré naposledy vydali VUC - tie ktoré platia na rok 2009 http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/podavanie_danovych_priznani/data/2009/za_vzn_2009.pdf
ankajanko
26.01.10,10:17
Podáva sa daňové priznanie každý rok aj keď nedošlo k žiadným zmenám? V minulosti stačilo len zaplatiť daň.
azla
26.01.10,10:56
Podáva sa daňové priznanie každý rok aj keď nedošlo k žiadným zmenám? V minulosti stačilo len zaplatiť daň.

Už je to naozaj minulosť.:D

DP sa podáva každoročne, bez ohľadu či došlo, alebo nedošlo k zmenám.
zuzanask
27.01.10,07:37
Ak s.r.o. so sídlo v BA používa motorové vozidlo na podnikanie, ktoré nie je zapísané v ich majetku a má žilinské EČ, podáva táto osoba vo svojom mene daňové priznanie na DÚ Žilina?
ekonom1
27.01.10,07:40
Ak s.r.o. so sídlo v BA používa motorové vozidlo na podnikanie, ktoré nie je zapísané v ich majetku a má žilinské EČ, podáva táto osoba vo svojom mene daňové priznanie na DÚ Žilina?

je to na leasing alebo auto zamestnanca???
truch
27.01.10,07:52
Ak s.r.o. so sídlo v BA používa motorové vozidlo na podnikanie, ktoré nie je zapísané v ich majetku a má žilinské EČ, podáva táto osoba vo svojom mene daňové priznanie na DÚ Žilina?
Celému tomu nerozumiem. S.r.o. V Bratislave má zamestnanca, ktorý používa vlastné auto na služ. cesty pre s.r.o.?
Ak áno a je to auto v TP ktorého je zapísaný zamestnanec ako majiteľ / držiteľ/ s.r.o. má povinnosť zaplatiť daň z mot. vozidiel.
zuzanask
27.01.10,08:05
Konateľ s.r.o. používa MV svojho rodiča.
ekonom1
27.01.10,08:50
Konateľ s.r.o. používa MV svojho rodiča.

Je konateľ zároveň ako zamestnanec?
Má nájomnú zmluvu s rodičom?
Uplatňuje si cestovné náhrady?
zuzanask
27.01.10,08:57
Konateľ nie je zamestnancom, ani nedostava odmenu. Nájomnú zmluvu myslím, že nemá a cestovné náhrady si chce uplatňovať. Ak by si ich neuplatňoval, zrejme by nemusel podávať daňové priznanie.
ekonom1
27.01.10,09:06
Konateľ nie je zamestnancom, ani nedostava odmenu. Nájomnú zmluvu myslím, že nemá a cestovné náhrady si chce uplatňovať. Ak by si ich neuplatňoval, zrejme by nemusel podávať daňové priznanie.

Nech sa ti k tomu ešte niekto iní vyjadrý ale ja by som urobila:
Nájomná zmluva od 01.01.2009 na s.r.o., dodatočne nahlásiť automobil na DU na s.r.o. a nárokovať si tankovanie PHM.

alebo

Zamestnať rodiča a nechať ho nech jazdí on na svojom aute pre s.r.o., vtedy sa auto nenahlasujel ale daň z mot.vozidiel sa platí.

alebo

Zamestnať konateľa, konateľa si spíše nájomnú zmluvu s rodičom a konateľ-zamestnanec si bude nárokovať cestovné náhrady voči s.r.o. a nebude platiť daň z mot.voz.:rolleyes:

Ja by som si vybrala poslednú možnosť.
Len počkaj ešte na nejaké vyjadrenie "poraďáka" aby som sa náhodou nezmýlila a zle ti poradím.;)
truch
27.01.10,09:06
Konateľ nie je zamestnancom, ani nedostava odmenu. Nájomnú zmluvu myslím, že nemá a cestovné náhrady si chce uplatňovať. Ak by si ich neuplatňoval, zrejme by nemusel podávať daňové priznanie.
Podľa môjho názoru ak si konateľ uplatňuje cestovné náhrady, je braný ako zamestnanec. Ak jazdy robí na vozidle v TP nie je zapísaný ako majiteľ, /je tam jeho otec/ nepodlieha dani z MV.
zuzanask
27.01.10,10:05
Do budúcna to bude treba poriešiť, ide mi skôr o minulý rok. Ako by sme to mohli urobiť tak, že si uplatnime cestovné náhrady a zaplatíme daň z MV.
azla
27.01.10,10:09
Do budúcna to bude treba poriešiť, ide mi skôr o minulý rok. Ako by sme to mohli urobiť tak, že si uplatnime cestovné náhrady a zaplatíme daň z MV.

Konateľ si môže uplatňovať cestovné náhrady (lebo podľa zákona o cestovných náhradach má na to právo, aj keď nie je zamestnaný).

Firma, ktorá vypláca cestovné náhrady zamestancovi je daňovníkom dane z MV iba vtedy, ak je v dokladoch uvedený ako držiteľ vozidla zamestanec.
Ak nie je (lebo držiteľ je rodič), tak firma v tomto prípade nie je daňovníkom dane z MV.

Cestovné náhrady áno, daň z MV nie.
blondy
27.01.10,10:10
Podľa môjho názoru ak si konateľ uplatňuje cestovné náhrady, je braný ako zamestnanec. Ak jazdy robí na vozidle v TP nie je zapísaný ako majiteľ, /je tam jeho otec/ nepodlieha dani z MV.
konateľ ako fyzická osoba by mal mať nejakký "vzťah" k tomu autu. Teda spísať nájomnú zmluvu medzi fyzickou osobou a majiteľom auta (napr. o bezodplatnom používaní auta). Potom môže ako konateľ- používať auto, vyúčtovať si cestovné náhrady-v tomto prípade sa považuje za zamestnanca, a v aute nie je písaný ako držiteľ, teda auto nepodlieha dani z MV.
zuzanask
27.01.10,10:18
ak je konateľ chápaný ako zamestnanec, tak je to ok. Mne stále rezonoval §85 ods.1 písm. c, ktorý hovorí, že daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.
Mi by sme radšej zaplatili daň, ktorá nám vychádza okolo 60€.
katarinkakatka
27.01.10,12:19
Firma musí zaplatiť daň z motorových vozidiel za zamestnancove auto aj keď bolo použité na služobnej ceste iba jeden deň alebo štyri dni v mesiaci? Aký je potom výpočet platí sa za celý mesiac? :eek:
azla
27.01.10,12:30
ak je konateľ chápaný ako zamestnanec, tak je to ok. Mne stále rezonoval §85 ods.1 písm. c, ktorý hovorí, že daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.
Mi by sme radšej zaplatili daň, ktorá nám vychádza okolo 60€.

Povinnosť platiť nemaš, ale ak chceš :rolleyes:....pošli radšej na charitu.:)


zdroj: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/ozatky_dzmv0110.pdf

15. Otázka:

Musí spoločnosť podať daňové priznanie za rok 2009 v prípade, ak konateľ spoločnosti
používal svoje súkromné auto na služobné účely spoločnosti ?

Odpoveď:

Zamestnancom pre účely vyplácania cestovných náhrad podľa § 2 ods. 6 zákona č. 283/2002
Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov sú osoby definované v § 1 ods. 1
a 2 citovaného zákona.
Na základe uvedeného, pre účely dane z motorových vozidiel za zamestnanca možno
považovať osobu, ktorej patrí cestovná náhrada podľa zákona o cestovných náhradách. Ak
medzi zamestnávateľom a osobou nie je uzatvorený pracovnoprávny vzťah a podľa zákona
o cestovných náhradách sa táto osoba považuje za zamestnanca (napr. konateľ, spoločník
spoločnosti, člen združenia a podobne), pre účely dane z motorových vozidiel je táto osoba
zamestnancom. Spoločnosť ako daňovník / § 85 ods. 2 písm. a)/ je za vozidlo zamestnanca
povinný do 1. februára 2010 podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok
2009 a zároveň zaplatiť daň resp. pomernú časť dane.

A keďže v dokladoch je uvedený niekto iný ako zamestnanec, tak spoločnosť nie je daňovníkom.
truch
27.01.10,12:32
Firma musí zaplatiť daň z motorových vozidiel za zamestnancove auto aj keď bolo použité na služobnej ceste iba jeden deň alebo štyri dni v mesiaci? Aký je potom výpočet platí sa za celý mesiac? :eek:
Áno za celý mesiac, ak keď bol na SC len 1 deň. To len v prípade, že zamestnanec SC absolvoval na svojom vlastnom aute.
azla
27.01.10,12:34
Firma musí zaplatiť daň z motorových vozidiel za zamestnancove auto aj keď bolo použité na služobnej ceste iba jeden deň alebo štyri dni v mesiaci? Aký je potom výpočet platí sa za celý mesiac? :eek:


12. Otázka:

Je daňovníkom dane z motorových vozidiel zamestnávateľ, ktorý vyplatil zamestnancovi
náhradu za používanie súkromného motorového vozidla na služobné účely iba jedenkrát v
roku 2009?

Odpoveď:

Aj keď sa vozidlo zamestnanca použije na služobnú cestu jedenkrát v mesiaci, do výpočtu
pomernej časti dane sa započíta celý mesiac bez ohľadu na to, že sa vozidlo použilo len
jedenkrát v mesiaci. Na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových vozidiel / § 85 od.
2 písm. a)/ sa pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu roka 2009 nevzťahuje
oznamovacia povinnosť podľa § 90 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
Daňovú povinnosť za rok 2009 zamestnávateľ ako daňovník oznámi až podaním daňového
priznania k dani z motorových vozidiel v lehote do 1. februára 2010. V uvedenej lehote aj
zaplatí daň z motorových vozidiel resp. pomernú časť dane.
alfaekon
27.01.10,13:02
SZČO mal auto registrované na IČO. Ku dňu 1.2.2009 pozastavil živnosť, auto ale predal a odhlásil až 11.3.2009. Za rok 2009 si neuplatňoval vo výdavkoch vôbec PHM. Koľko mesiacov má zaplatiť? A má vôbec niečo zaplatiť, lebo podľa posledných informácií z DU platí daň len za mesiace v ktorých si uplatnil výdavky. Ďakujem
marjankaj
27.01.10,17:35
SZČO mal auto registrované na IČO. Ku dňu 1.2.2009 pozastavil živnosť, auto ale predal a odhlásil až 11.3.2009. Za rok 2009 si neuplatňoval vo výdavkoch vôbec PHM. Koľko mesiacov má zaplatiť? A má vôbec niečo zaplatiť, lebo podľa posledných informácií z DU platí daň len za mesiace v ktorých si uplatnil výdavky. Ďakujem

Ku ktorému dátumu si ho odhlásil? Ak k 11.2.2009, tak musí podať daňové priznanie zaplatiť za tri mesiace daň
Bubka9
31.01.10,10:47
Pekný deň, poraďáci,
môžte mi prosím poradiť? Sestra by potrebovala vedieť, aká je výška VZN /za rok 2008 to bolo 4.000,- Sk, teraz je to koľko? EUR /, akosi sme to nenašli a tiež potrebuje poradiť v iných záležitostiach. Daň z MV sa podáva za rok 2009, však?
Za svoje súkromné auto, ktoré má nahlásené na DÚ, že ho využíva k podnikaniu už daň zaplatila. Avšak je tu ešte auto jej manžela - ešte nie je odhlásené a ona ho využila len raz za čas, keď to svoje mala v servise. Platí aj za toto auto daň? A celú alebo iba časť? Ak čas, podľa čoho zistí čiastku? V tomto prípade potom dáva do kolónky 07 III.oddielu 1c, keďže majiteľom je jej manžel? On určite nepodniká. Ďakujem krásne za rady :)
Bubka9
31.01.10,10:51
Ozaj, prepáčte, ešte ma napadla jedna vec - ak sa menila ŠPZ vozidla, treba podať na každú ŠPZ daňové zvlášť? Trebárs 4 mesiace pre jednu ŠPZ a 8 mesiacov pre druhú ŠPZ?
A keď sa rušila živnosť v januári 2010 a otvorila sa nová, keďže je to za rok 2009, tak ide DIČ to, čo bolo, kým sa nezrušila živnosť?
Ďakujem krásne :)
Pohar
31.01.10,16:09
prosím vás v 3 oddieli je hore kolonka strana....
čo tam napísať 1/1?
vdaka
Pohar
31.01.10,16:23
prosím vás v 3 oddieli je hore kolonka strana....
čo tam napísať 1/1?
vdaka

a ešte jedna otázočka...čo sa píše v riadku 52 v IV oddieli---aká je predpokladaná daň? teraz platíme 109,20.......tak takú istú sumu?
Tweety
31.01.10,16:24
a ešte jedna otázočka...čo sa píše v riadku 52 v IV oddieli---aká je predpokladaná daň? teraz platíme 109,20.......tak takú istú sumu?
Áno.
Pohar
31.01.10,16:30
prosím vás v 3 oddieli je hore kolonka strana....
čo tam napísať 1/1?
vdaka
a tá strana v III oddieli?
1/1? alebo ako to tam dať?
mysimis
31.01.10,16:35
a tá strana v III oddieli?
1/1? alebo ako to tam dať?

Ak máš jednu stranu tak tam dáš 1/1.
marjankaj
31.01.10,16:35
a ešte jedna otázočka...čo sa píše v riadku 52 v IV oddieli---aká je predpokladaná daň? teraz platíme 109,20.......tak takú istú sumu?

Vždy to tak byť nemusí. Platí to iba vtedy ak tá daň za rok 2009 je za celý rok, nie iba za časť roka(napríklad iba 9 mesiacov niektoré auto). Potom to treba prepočítať na celý rok. Teda spočítané údaje z riadkov č.8 alebo č.9.
Pohar
31.01.10,16:48
[/B]

Vždy to tak byť nemusí. Platí to iba vtedy ak tá daň za rok 2009 je za celý rok, nie iba za časť roka(napríklad iba 9 mesiacov niektoré auto). Potom to treba prepočítať na celý rok. Teda spočítané údaje z riadkov č.8 alebo č.9.
my sme mali 12 mesiacov.
tak som dala tú istú sumu. je to OK? dík
mysimis
31.01.10,16:49
my sme mali 12 mesiacov.
tak som dala tú istú sumu. je to OK? dík

Áno, v tomto prípade je to ok.
marjankaj
31.01.10,16:49
my sme mali 12 mesiacov.
tak som dala tú istú sumu. je to OK? dík


Potom je to OK.
holubička1
24.02.10,10:47
Dobrý deň , podala som DZMV TN kraj, kde bola znížená sadzba dane pre N1 EURO5 187,54 , auto sa používalo 6 mesiacov, vyplnené na str. drsr 93,77 € dnes mi pani volala, že to je zle a po zaokrúhlení je to 93,76, nechápem to a nevedela mi vysvetliť prečo, vraj si to mám správne vydeliť a prísť opraviť, vie niekto prečo je to tak zaokrúhlené???....
truch
24.02.10,10:57
Dobrý deň , podala som DZMV TN kraj, kde bola znížená sadzba dane pre N1 EURO5 187,54 , auto sa používalo 6 mesiacov, vyplnené na str. drsr 93,77 € dnes mi pani volala, že to je zle a po zaokrúhlení je to 93,76, nechápem to a nevedela mi vysvetliť prečo, vraj si to mám správne vydeliť a prísť opraviť, vie niekto prečo je to tak zaokrúhlené???....
Daň na úhradu sa zaokrúhluje na 2 desatinné miesta nadol v prospech daňovníka.
babi2
24.02.10,11:02
Dobrý deň , podala som DZMV TN kraj, kde bola znížená sadzba dane pre N1 EURO5 187,54 , auto sa používalo 6 mesiacov, vyplnené na str. drsr 93,77 € dnes mi pani volala, že to je zle a po zaokrúhlení je to 93,76, nechápem to a nevedela mi vysvetliť prečo, vraj si to mám správne vydeliť a prísť opraviť, vie niekto prečo je to tak zaokrúhlené???....
Nerozumiem nakoľko sa vychádza z ročnej sadzby dane a v tomto prípade stačí ročnú sadzbu vydeliť dvomi a dostaneš sa k výsledku, ktorý si uviedla, ale pani na DÚ zrejme ročnú sadzbu delila 12 a následne násobila 6, tým došla k tomu výsledku, keďže daň na úhradu sa zaokrúhľuje na 2 desatinné miesta nadol v prospech daňovníka
grammatika
24.02.10,11:30
To isté sa stalo aj mne,hneď pri podávaní som to musela opraviť a to som daňové priznanie tlačila zo softu, ktorý bol aktualizovaný..
azla
24.02.10,12:12
Rozumiem Vám, viem, o čom hovoríte.:rolleyes::)

Presne to isté.
Volala mi pani z DÚ ....máte chybu 0,01 €.
Neexistuje.:D
Nie preto, že som neomylná, ale robila som DP cez 40 vozidiel, tak som to vyplňala na stránke drsr a tej som plne dôverovala, ale sklamala som sa.:mee:

Žiadné zaokruhľovanie, čistý jasný výpočet , aj po vydelení ostávajú iba dve desatinné miesta..... 833,16; 9 mesiacov
833,16 / 12 = 69,43
69,43 * 9 = 624,87
....ale ja som nepočítala s kalkulačkou, ale nechala som to na stránku.
A tá vypočítala 624,86. (no, napadlo by Vás kontrolovať výpočet ?:cool:)

Ak na stránke prepíšem na 624,87, tak políčko dostane oranžovú farbu (chyba).
Môžte si to vyskúšať ...ale až po 14.00, lebo zase kávičkujú :D
andreaS
05.03.10,14:36
tak som toho precitala az az, ale cim viac citam, tym som viac zamotana...

nasa situacia:

Firma so sidlom v BA prevzala 29.01.2010 leasing po firme zo ZA, auta maju zilinske EČ. Dňa 10.02.2010 zmenila firma sidlo z BA do ZA. Auta sa na dopravnom inspektorate prepisali 02.03.2010. Ale pouzivane boli uz cely februar (phm, stazky, vystavene faktury za prepravu...). Ja mam doklady na stole az tento tyzden.

Otazka znie, na ktory DU nahlasit zaciatok pouzivania MV a od ktoreho datumu.

Vychadza mi z toho ze prihlasit na ZA I s tym, ze dam 30dni spatne... este pozeram vystavene faktury a mam tam pouzitie jedneho z aut 31.1.2010... tak asi len pri tomto ist s vedomim pokuty... ostatne by som dala tych max 30 dni... hm?