Satin
27.12.09,13:28
Dobrý deň

Začínam podnikať a našla som na internete túto skvelú stránku. O sídle podnikania v rodičovskom dome sa tu popísalo veľa, no nenašla som to, čo by zaujímalo mňa a tak Vás prosím o radu.
Jedná sa o to, že som si založila živnosť a sídlo mám v rodičovskom dome. Vzhľadom nato, že si nechcem uplatňovať 40 % paušálne výdavky, ale chcem si viesť jednoduché účtovníctvo a uplatňovať reálne výdavky, aby som neplatila veľké dane, napadlo ma, že budem platiť rodičom nájomné, čím znížim svoje príjmy. Ide však o to, že otec je živnostník, mama je u neho zamestnaná a keď im budem platiť nájomné, budú musieť odvádzať z toho daň z prenájmu. Je pravdou, že existuje hranica, do ktorej sa neplatí daň z prenájmu? Ak áno, v akej výške? Musí byť urobený výňatok z bytového fondu, ak sa jedná o rodinný dom (kvôli prechodu bytových priestorov na nebytové)? Musí tento príjem uvádzať otec v daňovom priznaní? Vopred ďakujem za cenné rady.
Satin
29.12.09,08:39
posúvam
mis1ak
02.01.10,19:39
posúvam
dobrý deň prajem

...odpoveď na túto otázku by aj mňa dosť zaujímala, akurát s malou obmenou.

rodičia sú už dôchodcovia.

musia sa kvôli príjmu z nájomného niekde registrovať, prípadne podávať daňové priznanie a platiť daň ?

už vopred ďakujem :)
Lianka
02.01.10,20:49
Rodicia (vlastnici) sa musia registrovat na DU, ak budu prenajimat nehnutelnost.

Ak maju dom v BSM, vysku najomneho, ktoru od teba za rok zinkasuju, si mozu rozdelit na polovicu medzi seba. Do 5nasobku zivotneho minima u kzadeho z nich sa prijem z prenajmu nebude zdanovat, ani uvadzat v danovom priznani.

Ak bude prijem z prenajmu u kazdeho z nich vyssi ako 5x ZM, musia tento prijem v danovom priznani zdanit. Od prijmu si mozu odpocitat 40% pausalne vydavky. Zdanuje sa rozdiel medzi prijmami a vydavkami (40%) a zohladnuje sa aj 5x ZM.

Aj rodicia - dochodcovia sa musia registrovat. Zakon nerozlisuje medzi dochodcami a "nedochodcami".