DodoSTI
27.12.09,17:06
Každý z nás je iní, no predsa sme rovnakí. Každý človek je osobnosť, ktorá nechce zapadnúť do davu, chceme sa odlišovať, byť jedinečný. Chceme sa odlišovať, chceme odlíšiť seba od toho fádneho sveta, chceme odlíšiť svoj dom, svoje auto. Pri pohľade na auto, na jeho exteriér nás zaujme predovšetkým jeho farba a kolesá. Veď nie nadarmo sa hovorí, že kolesá robia auto.

O čo ide?

Predstavte si firmu, ktorá prenajíma kolesá na letnú sezónu (cca 6 mesiacov = apríl - september) Vedeli by ste si predstaviť, že by ste jej služby využili? V cene by bolo aj poistenie proti krádeži. Na základe výpočtov, ktorými Vás tu teraz nechcem zaťažovať, mi vyšla cena pri prenajatí 18 palcových diskov na cca. 199 eur pričom jedna priemerná sada 18 palcových kolies stojí cca. 800 eur. Výhody tohto riešenia, prenájmu kolies sú popísané nižšie. Cena za prenájom by sa samozrejme odvíjala od viacerých faktorov, ako veľkosť použitých kolies na aute, OC, atď.

Zoberme si príklad - jedna priemerná sada 18 palcových kolies stojí cca. 800 eur. Za túto sumu môže mať zákazník počas 4 rokov, 4 sady nových elektrónov, každé leto iné, nové, neokukané, aké nestretne počas dňa na ďalších 20-tich autách, disky z JAP a USA.

Možno to je blbosť, dnes ma to napadlo. Poprosím komentáre, prečo áno, prečo nie, prípadne iné postrehy... ďakujem
Dáša_
27.12.09,16:53
Úplne laická otázka (mne osobne je srdečne jedno, aké disky sú na kolesách :D) aj ke´d sa bude sada požičiavať 4.-5. rok bude rovnako pekná ako prvý rok? Nebudú tam rôzne škrabance napríklad?
hanelie
27.12.09,17:04
skúsme si to rozobrať lopatistický
kúpiš 4 sady po 800 € = 3200€
požičiaš 4 sady na pol roka po 200 € = 800 € / pol roka hluché obdobie
ďalej už ani netreba pokračovať
vulxy
27.12.09,17:58
skúsme si to rozobrať lopatistický
kúpiš 4 sady po 800 € = 3200€
požičiaš 4 sady na pol roka po 200 € = 800 € / pol roka hluché obdobie
ďalej už ani netreba pokračovať

myslis,uz ich neuvidi? :D:D:D
andreaS
27.12.09,17:59
vhodne akurat pre skupinu sopliakov, kt. zalezi na vzhlade auta ale ich jazda je nesetrna... takze po jednej takejto sezone bude elektron poriadne zniceny... a navratnost bude v nedohladne...

potom je tu skupina tzv. velkych chlapcov, kt. si potrpia na vzhlade svojho tatosa, kt. si kupili za tazko odrobene peniaze... ale tito si skor elektrony kupia ako pozicaju...

este ma k tomu napada poistenie...

osobne patrim do skupiny, kt. sa rada pozrie na pekne kolesa na aute... a aj na svojom aute si elektrony vyberam... ale v samej podstate mi je to fuk, lebo ucel splnia aj ine lacnejsie kola...

a mimochodom ak myslis elektrony na styl "west coast custom" tak pochybujem, ze tie krasky stoja 800 eur... mozno tak jeden z tych lacnejsich a nie sada :D :D :D
hanelie
27.12.09,18:00
čoby:D, hoci..........:rolleyes:
že ich vlastne požičia až o rok atď........
andreaS
27.12.09,18:01
myslis,uz ich neuvidi? :D:D:D

no a tu je dalsie uskalie...

za 199 si kola pozicia daky podnikavec, kt. ich obratom preda za 500 a nech mas akukolvek zmluvu, tak bude velky problem vymoct nahradu za ne... kedze podnikavec nebude nic vlastnit....
DodoSTI
27.12.09,18:31
Dáša: nebude rovnako pekná.. no na to tu mám kamaráta, ktorý mi ich striekne naspať do farby, alebo do komaxitu za smiešnu cenu a mám znova nové, ktoré ďalej prenajímam.

Hanelie: myslíš si, že som až taký ehm? :D hovorím, že priemerná cena 18 palcových kolies je 800 €, no nikto nepovedal, že ja ich budem aj nakupovať za 800 €. Moja nákupná cena mi zabezpečuje, že návratnosť investícii je 1,5 roka.

Andreas: nie nie nemyslel som štýl západného pobrežia :D aspoň nie pri OC 800 €. To s tým, že by som ich už neuvidel - tomuto by sa dalo predísť nejakou vrátnou zálohou. Navyše som písal, že v cene je zahrnuté aj poistenie proti krádeži. A kedže disky by boli písané namňa, prenajímateľ premňa v podstate cudzia osoba, by figuroval potom ako zlodej.. či ?

Ide práve o to, že cieľová skupina zákazníkov sú práve tí veľkí rozmaznaní chlapci, ktorí chcú byť stále IN, mať stále niečo nové, atď. Otázka ale znie, či je na Slovensku alebo v Čechách, kde by firma pôsobila, dosť takýchto rozmaznaných chlapcov...
Ako ty píšeš "sopliaci" na feldách, si nebudú prenajímať disky v veľkosťou nad 17" a pod touto hranicou je to pre mňa nerentabilné.
andreaS
27.12.09,19:13
mam dost znamych medzi takymi "sopliakmi" a riesia to tym, ze kupia raz kolesa za 800 a na dalsiu sezonu ich predaju a kupi ine a tak to ide dookola... cize raz investicia ale kazdu sezonu ine koleso...

ak budes tieto kola kupovat priamo z usa alebo japonska, tak este nezabudni na prepravne naklady a na clo a nasu dph... nato pozor... moze sa to predrazit o nezanedbatelnu ciastku...

ako prvotny napad to znie ok... ale osobne som skepticka... aj tu zalohu ked treba dat... to mas dalsie peniaze, s kt. dotycny uz nemoze pocitat... aj ked len pocas doby pozicania... zmluva aj ked bude dobre urobena, moze mat milion stran, tak kvoli kolesam za napr. nakup 500,- sa budes tahat po sudoch? poplatky za pravnika daleko presiahnu nakupnu cenu tychto kolies... ma to svoje plusy ale bohuzial ma napada viac minusov :(
buchač
27.12.09,19:24
Každý z nás je iní, no predsa sme rovnakí. Každý človek je osobnosť, ktorá nechce zapadnúť do davu, chceme sa odlišovať, byť jedinečný. Chceme sa odlišovať, chceme odlíšiť seba od toho fádneho sveta, chceme odlíšiť svoj dom, svoje auto. Pri pohľade na auto, na jeho exteriér nás zaujme predovšetkým jeho farba a kolesá. Veď nie nadarmo sa hovorí, že kolesá robia auto.

O čo ide?
Nechci radšej vedieť .....myslím , teda môj názor ....;):confused:

Predstavte si firmu, ktorá prenajíma kolesá na letnú sezónu (cca 6 mesiacov = apríl - september) Vedeli by ste si predstaviť, že by ste jej služby využili? V cene by bolo aj poistenie proti krádeži. Na základe výpočtov, ktorými Vás tu teraz nechcem zaťažovať, mi vyšla cena pri prenajatí 18 palcových diskov na cca. 199 eur pričom jedna priemerná sada 18 palcových kolies stojí cca. 800 eur. Výhody tohto riešenia, prenájmu kolies sú popísané nižšie. Cena za prenájom by sa samozrejme odvíjala od viacerých faktorov, ako veľkosť použitých kolies na aute, OC, atď.
A kde sú ceny 13 , 14 , 15 palcových diskov ....?????
Nehovoriac o tom , že nie všetky sú univerzálne , t.j, počtom skrutiek , ich priemerom a v neposlednom rade rotečom ....
Hociktorý smiešny obchod s jazdenkami má iné ceny ....svojho času som kúpil sadu 15 palcových aj letnými pneumatikami Pirelli za 3 tisícky a pojazdil ešte tri sezóny ...
Zoberme si príklad - jedna priemerná sada 18 palcových kolies stojí cca. 800 eur. Za túto sumu môže mať zákazník počas 4 rokov, 4 sady nových elektrónov, každé leto iné, nové, neokukané, aké nestretne počas dňa na ďalších 20-tich autách, disky z JAP a USA.
Čistý tuning , počas jazdy pozerám na cestu ....poprípade po okolí ....poprípade po ženských...
Teda určite nie na kolesá ...a že ich niekto má nahodené pre mňa za mňa aj každý mesiac iné ...teda , normálne som z toho na mrtvičku ...;)
Možno to je blbosť, dnes ma to napadlo. Poprosím komentáre, prečo áno, prečo nie, prípadne iné postrehy... ďakujem

Odpovede v texte ...

Súhlasím akurát s jediným ..ale to tu ako na potvoru nie je uvedené ...

Totiž , praktický pohľad na využitie týchto diskov , prečo a za akým účelom sa začali onehdá vyvíjať a potom aj vyrábať ...
Teda určite nie pre nejakú frajerinu , ale pre účelnosť ..

Aj moje auto z výroby malo len plecháče ...samozrejme
Ale keď som nahodil elektróny , inak to vyzerá ...ale , nahadzoval som preto , že na elektróny sa dali použiť iné pneumatiky , s ktorými získalo auto úplne iné / oveľa lepšie / jazdné vlastnosti ako na originálnych pneumatikách z výroby ...


Ide práve o to, že cieľová skupina zákazníkov sú práve tí veľkí rozmaznaní chlapci, ktorí chcú byť stále IN, mať stále niečo nové, atď. Otázka ale znie, či je na Slovensku alebo v Čechách, kde by firma pôsobila, dosť takýchto rozmaznaných chlapcov...
Pri sadaní si za volant si vždy pomyslím ....aby " nedajbože takí , hm rozmaznaný INý XXXXX do mňa nedrbol ....
DodoSTI
27.12.09,19:44
Andreas: beriem, ale nikdy nepredajú kola, ktoré kúpili za 800 € za takú istú cenu... predajú ich dajme tomu za 500, 600 €. V poplatkami za clo, dane a prepravu som samozrejme počítal a sú zarátané v sume.

Buchač: tak od začiatku... prečo? kľudne mi môžeš povedať svoj názor... každý má nejaký, pre niekoho je blbosť tamto, pre iného hento... ja som písal vo svojom prvom príspevku, ktorý si aj okomentoval, nejaké intermezzo, nejaký opis, nejaký úvod, niečo čím by som Vás uviedol do "deja".. alebo som tu mal do prvého odseku napísať, že je to blbosť a hádžem to tu na fórum iba preto, že sa nudím? chcel som počuť Váš názor, tak by som bol rád, keby si mi ho tu napísal.

K veľkostiam pod 17 palcov som sa vyjadril už predtým - ich prenájom je nerentabilný, btw. 13 palcové kolesá?? nechcel som sa zamerať na veteránov :) Samozrejme počítam s tým, že existuje množstvo kombinácií roztečí, počtu dier, ET, atď. Riešil by som to katalógom, kde by si zákazník vybral presne disk, resp. sadu, ktorá sa mu páči a o ktorú má záujem. Je nemožné aby som tie disky, pri takom počte kombinácií dopredu držal na sklade. A bohužial museli by sa objednávať iba sady, u ktorých je predpoklad, že by sa dali prenajať aj v budúcnosti. Čiže sady pre VW Golf, Octavia I a II, Passat, ktoré majú rovnaké parametre, až na ET.

Takže nakoniec mi z toho vyplýva asi toľko, že by bolo lepšie sa zamerať nie na prenájom, ale na dovoz týchto kolies zo zámoria a japonska.:)
andreaS
27.12.09,20:00
Andreas: beriem, ale nikdy nepredajú kola, ktoré kúpili za 800 € za takú istú cenu... predajú ich dajme tomu za 500, 600 €. V poplatkami za clo, dane a prepravu som samozrejme počítal a sú zarátané v sume.


praveze tito maju stastie na predaj a kolkokrat co viem, tak kola predali este aj drahsie ako kupili :D
buchač
28.12.09,08:02
Andreas: beriem, ale nikdy nepredajú kola, ktoré kúpili za 800 € za takú istú cenu... predajú ich dajme tomu za 500, 600 €. V poplatkami za clo, dane a prepravu som samozrejme počítal a sú zarátané v sume.

Buchač: tak od začiatku... prečo? kľudne mi môžeš povedať svoj názor... každý má nejaký, pre niekoho je blbosť tamto, pre iného hento... ja som písal vo svojom prvom príspevku, ktorý si aj okomentoval, nejaké intermezzo, nejaký opis, nejaký úvod, niečo čím by som Vás uviedol do "deja".. alebo som tu mal do prvého odseku napísať, že je to blbosť a hádžem to tu na fórum iba preto, že sa nudím? chcel som počuť Váš názor, tak by som bol rád, keby si mi ho tu napísal.

K veľkostiam pod 17 palcov som sa vyjadril už predtým - ich prenájom je nerentabilný, btw. 13 palcové kolesá?? nechcel som sa zamerať na veteránov :) Samozrejme počítam s tým, že existuje množstvo kombinácií roztečí, počtu dier, ET, atď. Riešil by som to katalógom, kde by si zákazník vybral presne disk, resp. sadu, ktorá sa mu páči a o ktorú má záujem. Je nemožné aby som tie disky, pri takom počte kombinácií dopredu držal na sklade. A bohužial museli by sa objednávať iba sady, u ktorých je predpoklad, že by sa dali prenajať aj v budúcnosti. Čiže sady pre VW Golf, Octavia I a II, Passat, ktoré majú rovnaké parametre, až na ET.

Takže nakoniec mi z toho vyplýva asi toľko, že by bolo lepšie sa zamerať nie na prenájom, ale na dovoz týchto kolies zo zámoria a japonska.:)

BINGO ... posledný odstavec ...:rolleyes:
Don133
30.12.09,20:36
tiež si myslím, že rentabilnejší by si mal dovoz, možno keď máš možnosť na kvalitný repas tak aj skúsiť voziť použité.....pravda je taká, že každý "fajnšmeker" by chcel super disky, ale problem je ked ich ma kupiť....
Z mojej skusenosti na našich cestách pri 19" aspon jeden disk bol po sezone kaput.(samozrejme aj efektný pukel na pneu...čistá strata 80%dezenu...) Mne sa ako najtrvacnejšie osvedčili 205/55 R16" ostatné sa nejako neznáša s dierami v ceste maskovanými nenápadnou kalužou vody....
iriska
01.01.10,16:03
len sa na okraj spýtam - čo by ste povedali na požičiavanie potrieb pre deti - kočíky, postieľky, autosedačky... teda veci, ktoré sú relatívne nákladné a ich požičanie by bolo tiež na dlhšiu dobu, ako aj zadávateľov tovar :)
LucasKE
01.01.10,16:31
iriska: tvoj príspevok je mimo témy, ale sú tam tie isté úskalia ako s diskami. Kočíky musíš nakúpiť a potom rozdať-požičať na rok-dva. Návratnosť investície je dlhá a otázna. Tiež sa môže stať že si niekto kočiar požičia a už ho neuvidíš.
iriska
01.01.10,17:28
to nevrátenie sa dá ošetriť ako bežne pri požičaní šiat zo svadobného salónu, toho by som sa nebála
Chobot
01.01.10,21:51
len sa na okraj spýtam - čo by ste povedali na požičiavanie potrieb pre deti - kočíky, postieľky, autosedačky... teda veci, ktoré sú relatívne nákladné a ich požičanie by bolo tiež na dlhšiu dobu, ako aj zadávateľov tovar :)

Autosedačky možno aj áno, ale kočíky nie.

Kočík nevydrží dlhodobejšie používanie. Po 2-3 rokoch používania je dosť opotrebený a náhradné diely sú dosť drahé (napr. 1 koliesko na Peg perego Centro stojí 13 EUR, rúčka na AT4 24 EUR). Takže keby si to niekto požičal na rok, tak to môžeš požičať nanajvýš 3-4 krát, možno aj menej. Je všeobecne známe, že k cudzím veciam sa ľudia stavajú veľmi nezodpovedne, takže ak kočík vydrží 3-4 majiteľov pri predaji, tak pri požičaní to budú maximálne traja. Niekedy sa majitelia nestarjú o kočíky. Niekoľko me sich kúpili a predtým, než sme ich začali používať, tak sme ich museli kompletne vyčistiť, premazať.

Kočíky nie sú trvácne ako lyže, takže myslím, že by to bolo dosť veľké riziko pustiť sa do takého niečoho.

U autosedačiek by to išlo, tie sa tak rýchlo nezničia a majiteľ ich potrebuje kratší časnež kočík (niekedy len na dovolenku), potom si musí väčšiu kategóriu.