marosm
12.09.05,16:08
Chcem sa spytat. Chcem predat tovar nejakej fyzickej osobe. Pocul som, ze predaj je mozny iba na fakturu alebo cez registracnu pokladnu, iny sposob vraj mozny nie je. Kedze kupovat registracnu pokladnu nemienim, musim teda vsetkym zakaznikom vystavit fakturu. Moja otazka je, ake su potom fakturacne udaje zakaznika? Podla zakona o DPH musi byt na danovom doklade obchodne meno a sidlo / trvaly pobyt. Ako v pripade FO? Musi tam byt aj ta adresa? Lebo ziadat adresu od kazdeho zakaznika (aj ked tovar predavam len raz za cas) nie je bohvieco.
KEJKA
12.09.05,14:26
kedže ide o predaj konečnému spotrebiteľovi, stačí ked sa uvedie meno. Tie údaje zo zákona o DPH sú dôležité pre odberateľa-platiteľa DPH, aby si ju mohol odpočítať.
Zákon vyžaduje vyhotoviť faktúru pre platiteľa. Takže "dobrovoľná" faktúra nemusí spĺňať všetko, len to, čo je potrebné .
marosm
12.09.05,14:44
no neviem, to s "dobrovolnou" fakturou mi nesedi. ak by som ju nemusel vystavit, na zaklade coho by som to zauctoval? ale ak naozaj staci len meno, to by bolo super.
KEJKA
12.09.05,15:00
no neviem, to s "dobrovolnou" fakturou mi nesedi. ak by som ju nemusel vystavit, na zaklade coho by som to zauctoval? ale ak naozaj staci len meno, to by bolo super.j
§ 71



Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku



(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre

zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou

osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru
Takže pre občana nie je povinnosť vyhotoviť faktúru, ergo je možné vyhotoviť iný doklad podľa uváženia. V obchodnom zákonníku som faktúra ako slovo nenašla. Takže trvám na svojom názore, že tam ôže napr. byť napísané Janko Mrkvička, Bratislava, prevzal osobne.