nedopo
27.12.09,21:00
Dobrý deň,

Tento príspevok som chcel umiestniť do témy t66128-dobrovolny-platca-dodatocne-riesenie, autor Strelec z 28.11.2009, ale tam nemám prístupové právo, preto reagujem tu, a doporučujem prečítať diskusiu k nej.

Myslím si, že táto otázka je stále aktuálna a je dosť závažná. Predpokladám, že takéto prípady nezákonného postupu (vypísanie a podpísanie prihlášky zamestnancom poisťovne) sa vyskytli častejšie, aj mne sa to stalo. Napr. už aj tu spomenutý prejav dotyčného zamestnanca (že na to mal právo) našepkáva, že ide o akési „vnútorné nariadenie“. Vo všetkých prípadoch, keď som čo len spomenul túto tému zamestnancom poisťovne, reagovali rozpačito, v jednom prípade sa ma pracovníčka horlivo snažila presvedčiť, že som dobrovoľne poistenou osobou – aj keď môj prípad nemá pridelený. S aroganciou som sa nestretol – hovoril som s radovými zamestnancami – neviem totiž, kto sa za mňa podpísal.

Môj prípad v krátkosti: v r.1992 založená živnosť, platby v minimálnej výmere (z dôvodu nízkych príjmov z podnikania) z trvalého príkazu pravidelne, postupom času strata záujmu o sledovanie zmien zákona pre abnormálne časté zmeny zákonov týkajúcich sa podnikania (tu si priznávam svoju vinu, aj keď si na strane druhej si neviem predstaviť, ako by mohla mať SZČO so skromnými príjmami dokonalý prehľad ).Neskoršie prišla zmena, par.21, a tu mi podľa mňa vznikla povinnosť odhlásiť sa z povinného a možnosť rozhodnúť sa o prihlásení sa do dobrovoľného poistenia. Nereagoval som nijak, platby pokračovali. Poisťovňa asi nechcela prísť o peniaze (zo zákona mi zanikla povinnosť platiť) a predpokladám, že sa tu rozhodla preradiť ma medzi dobrovoľných. Toto som sa dozvedel až neskôr, neoficiálne, keď som sa telefonicky informoval, ako som na tom s plnením povinností voči poisťovni ako SZČO. Tu som bol upozornený, že som dobrovoľne poistený. Keď som sa ohradil, že dobrovoľnosť si predstavujem ináč, došla rozpačitá reakcia v duchu „tak sa to urobilo“. Ja som si neuvedomil, že to môže mať nejaké dôsledky, skôr som si myslel, že aspoň ako dobrovoľník budem mať voľnejší režim, vydýchnem si od zákonov. Nesledoval som ani výšku minimálnej mzdy, a dlhú dobu som zasielal nemennú sumu, a nazbierali sa mi nedoplatky, ktoré teraz poisťovňa pýta. Za celú (dlhú) dobu poisťovňa žiadny kontakt so mnou v tejto veci nenadviazala.

Keď po mne chceli zaplatenie týchto nedoplatkov, dlho som nereagoval, ale som sa prinútil pozrieť si zákon o soc. poistení. Teraz som toho názoru, že mám nárok na vrátenie mojich platieb od obdobia, kedy mi zanikla povinnosť na základe par.21 – viď par.145 a 23.

Reagoval som až na výzvu pred exekúciou, stroho som oznámil poisťovni, že nikdy som nebol dobrovoľne poistenou osobou. Keď som list adresovaný na Lazaretskú podal na odoslanie na vysunutom pracovisku, pracovníčka, ktorá prevzala list, ma začala presviedčať o tom, že som dobrovoľne poistenou osobou. Povedal som jej, že som nepodával prihlášku. Na to sa obrátila na kolegyňu s otázkou, či možno tento list zaslať (?!?!?!). Musel som jej pripomenúť, že mám právo konať vo svojej veci tak, ako to uznám za vhodné, a teda aj poslať tento list.

Na list reagovali za pár dní telefonicky. Pracovníčka spomenula, že tam mám prihlášku, ja zase to, že je falšovaná, a predpokladám viac prípadov, že som sa s tým stretol na internete. Dohodli sme si stretnutie začiatkom januára.

Vopred ďakujem všetkým, ktorí zareagujú poznámkou, radou, či pomocou. Som tu nový a potešil som sa, keď som natrafil na túto poradňu. Dúfam, že môj príspevok niekomu aj pomôže, kto je v podobnej situácii.

Veľmi by ma potešilo, keby sme sa dali dokopy, spojili svoje sily, ak je nás viacej. Našim argumentom môžu byť: nezákonný postup poisťovne (falšovanie), povinnosť vrátiť peniaze získané na účet bez právneho dôvodu do 10 rokov, svedectvá o nečinnosti poisťovne, že sa „zobudila“ až v poslednom období, prípad Kaník,...čakám ďalšie návrhy. Spoločne by sme ľahšie znášali aj výdavky na právnika v prípade potreby. Mohli by sa nájsť aj prípady vhodné k medializácii (napr. už samotné falšovanie).

Mám otázku aj k prípadu, ktorým sa táto téma otvorila. Nerozumiem, prečo pracovník vystavoval (falšoval) prihlášku na dobrovoľné poistenie, ak práve dobrovoľným poistením vznikol poistný vzťah (čiže prihláška na dobrovoľné poistenie existovala už od počiatku). Nejde náhodou o podobný prípad ako môj ? – nízky príjem z podnikania?

Ako to vidím ja, v oboch prípadoch by bolo možné dokázať, že poistný vzťah nie je právne podložený, preto sú platby bez právneho základu, a možno ich teda žiadať späť. Nesúhlasím s názorom, že ak niekto platí, tak aj súhlasí a nemôže sa brániť. Potom by par.145 bol vlastne zbytočný. Môže niekto platiť, a až neskôr zistiť, že jeho platby boli bez právneho základu.

Tak toľko môj prvý príspevok, myslel som si, že bude kratší. Ospravedlňujem sa, ak som tým porušil zvyklosti, zásady tohto spoločenstva.

Gabriel
nedopo
20.01.11,13:40
Táto téme je pre mňa stále aktuálna, bol by som rád, keby ste mi poradili v tejto situácii, ako postupovať. Ďakujem za vaše názory, rady.


Môj prípad podrobnejšie: v r.1992 založená živnosť, platby v minimálnej výmere (z dôvodu nízkych príjmov z podnikania) z trvalého príkazu pravidelne, postupom času strata záujmu o sledovanie zmien zákona pre abnormálne časté zmeny zákonov týkajúcich sa podnikania (tu si priznávam svoju vinu, aj keď si na strane druhej si neviem predstaviť, ako by mohla mať SZČO so skromnými príjmami dokonalý prehľad ).Neskoršie prišla zmena:


446
Z Á K O N
z 30. novembra 2000,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení
v znení neskorších predpisov

31. Za § 175h sa vkladá § 175i, ktorý znie:
㤠175i
Samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorej príjem
z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti
podľa osobitného predpisu27aa) za rok 1999 nebol vyšší
ako 100 000 Sk, povinná účasť na nemocenskom
poistení a dôchodkovom zabezpečení zaniká od 1. januára
2001.“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 27aa) znie:
„27aa) § 3 ods. 1 písm. b) zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov
v znení neskorších predpisov.“.
Čl. II
Účinnosť
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2001.
Rudolf Schuster v. r.
Jozef Migaš v. r.
Mikuláš Dzurinda v. r.
Strana 4876 Zbierka zákonov č. 446/2000 Čiastka 184


Keďže som túto zmenu nezaregistroval, nereagoval som nijak, zostal som v domnienke, že som SZČO a naďalej som platil poistné. Poisťovňa asi nechcela prísť o peniaze (zo zákona mi zanikla povinnosť platiť) a predpokladám, že sa tu rozhodla preradiť ma medzi dobrovoľných, a to od 1.1.2001. Toto som sa dozvedel až neskôr, po pár rokoch, neoficiálne, keď som sa telefonicky informoval, ako som na tom s plnením povinností voči poisťovni ako SZČO. Tu som bol upozornený, že som dobrovoľne poistený. Keď som sa ohradil, že dobrovoľnosť si predstavujem ináč, počul som rozpačitú reakciu v duchu „tak sa to urobilo“. Ja som si neuvedomil, že to môže mať nejaké dôsledky, skôr som si myslel, že aspoň ako dobrovoľník budem mať voľnejší režim, vydýchnem si od zákonov. Nesledoval som ani výšku minimálnej mzdy, a dlhú dobu som zasielal nemennú sumu, a nazbierali sa mi nedoplatky, ktoré teraz poisťovňa pýta. Za celú (dlhú) dobu poisťovňa žiadny kontakt so mnou v tejto veci nenadviazala.

Keď po mne chceli zaplatenie týchto nedoplatkov, dlho som nereagoval, ale som sa prinútil pozrieť si zákon o soc. poistení. Teraz som toho názoru, že mám nárok na vrátenie mojich platieb od obdobia, kedy mi zanikla povinnosť (od 1.1.2001) – viď par.145 a 23.


§ 23 Vznik a zánik nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, vznik a zánik dôchodkového poistenia dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a vznik a zánik poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti
Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti vzniká nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti odo dňa prihlásenia sa na tieto poistenia, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z týchto poistení, najskôr odo dňa podania odhlášky.


§ 145
Vrátenie poistného
(1) Sociálna poisťovňa je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu, fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo jej právnemu nástupcovi do 30 dní od
a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo
b) doručenia písomnej žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby povinnej odvádzať poistné alebo jej právneho nástupcu.
(2) Poistencovi, ktorý vykonáva viacero činností zamestnanca, Sociálna poisťovňa vráti poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti zaplatené bez právneho dôvodu do 30 dní od
a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo
b) doručenia písomnej žiadosti tohto poistenca.
(3) Právo na vrátenie poistného sa premlčí do desiatich rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba uvedená v odsekoch 1 a 2 zúčtovaná na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.
(4) Poistné, ktoré je Sociálna poisťovňa povinná vrátiť, sa použije na zápočet pohľadávky Sociálnej poisťovne voči fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo voči jej právnemu nástupcovi.






Reagoval som až na výzvu pred exekúciou, stroho som oznámil poisťovni, že nikdy som nebol dobrovoľne poistenou osobou. Keď som list adresovaný na Lazaretskú podal na odoslanie na vysunutom pracovisku, pracovníčka, ktorá prevzala list, ma začala presviedčať o tom, že som dobrovoľne poistenou osobou. Povedal som jej, že som nepodával prihlášku. Na to sa obrátila na kolegyňu s otázkou, či možno tento list zaslať (?!?!?!). Musel som jej pripomenúť, že mám právo konať vo svojej veci tak, ako to uznám za vhodné, a teda aj poslať tento list.

Na list reagovali za pár dní telefonicky. Pracovníčka spomenula, že tam mám prihlášku, ja zase to, že je falšovaná, a predpokladám viac prípadov, že som sa s tým stretol na internete. Dohodli sme sa, že sa stretneme niekedy začiatkom januára 2010. Zo stretnutia nakoniec nebolo nič, aj keď som sa telefonicky párkrát informoval. Listom zo 14.1.2010 ma Sociálna poisťovňa informovala, že previedla správu a vymáhanie pohľadávky spoločnosti General factoring a.s. Sociálnej poisťovni som napísal ďalší list, v ktorom som urgoval odpoveď na predchádzajúci list a upozornil som ich na paragrafy zákona o sociálnom poistení, na základe ktorých by mi mali vrátiť poistné od dátumu 1.1.2001. Doteraz so na tieto listy nedostal odpoveď.
Spoločnosť General factoring a.s. po roku správy vracia pohľadávku do Sociálnej poisťovne. Takže mi už asi reálne hrozí exekúcia. Môžem si vybrať, či urýchlene dobrovoľne zaplatím pohľadávku, ktorú považujem za neoprávnenú, alebo nezaplatím dobrovoľne, a strhnú mi ešte viac.

Samozrejme, bol by som rád, keby sa mohlo uplatniť spravodlivejšie riešenie, a poisťovňa by vrátila poistné, ktoré som platil od 1.1.2001 a prestala s vymáhaním nedoplatkov.
KEJKA
20.01.11,21:34
z celeho mi nie je jasné, či ste teda platne podali žiadosť o vrátenie preplatkov na poistnom od r. 2001, ktoré poisťovňa dostala bez právneho dôvodu. Doporučene, spomenúť, že svoju pohľadávku budete vymáhať aj súdnou cestou. Treba si uvedomiť aj premlčanie - treba mať doklad s dátumom o prevzatí žiadosti.
Ak sa platilo poistenie z titulu SZČO, tak sa bolo treba po účinnosti citovaného zákona odhlásiť. Tu vidím jedno slabé miesto, neviem a ani nejdem hľadať ako to bolo vtedy upravené. Treba pozrieť prechodné ustanovenia, pohľadať metodické pokyny o postupe, ktoré SP prijala v súvislosti s tak závažnou zmenou. Kludne tam mohli "pichnúť" ustanovenie, že ak sa SZČO neodhlási, a bude aj tak platiť, tak sa jeho poistenie zo zákona reklasifikuje na dobrovoľné a potom nemáš nárok.
Z tebou citovaných §§ vyplýva, že SP nemohla dostať prihlášku na dobrovoľné platenie odvodov, teda nenastal den D, teda ide o preplatok.
ale aj povinnosť vrátiť preplatky bola zákonom ustanovená niekedy nie veľmi dávno.
===================
Odporúčam
1: získať relevantný dokument preukazujúci, že si podal žiadosť o vrátenie preplatku
2. počkať na odpoveď
3. ak bude zamietavá, platí iba písomné zamietnutie - tam budú uvedené §§, podľa ktorých rozhodli.
Potom môžeme posúdiť, či he vhodné obrátiť sa na právnika
nedopo
21.01.11,19:33
Ďakujem pekne za odpoveď.
Žiadosť som nepodával, v liste som napísal, že som nebol nikdy dobrovoľne poistený. List som podal v podateľni, takže prevzatie a dátum sú potvrdené. Spoliehal som sa na znenie zákona (že SP je povinná vrátiť, ak zistí ...). Obsah listu ich určite zaujal, lebo sa hneď ozvali telefonicky, ale ako som už písal, nedohodli sme sa na ničom. Ďalší list som podal 1.2.2010, urgoval som odpoveď na prvý a dával som im do pozornosti § 23 a § 145 ods. 1 písm. a) z. 461/2003 Z.z. o soc. poistení. Myslím si, že pri troške dobrej vôle zo strany SP mohli pristúpiť k riešeniu prípadu a brať ma pritom ako partnera. V tejto súvislosti, troška mimotemy je zaujímavá reakcia vedúcej oddelenia komunikácie s médiami SP na http://staznosti.sme.sk/cpld/1204/Socialna-poistovna/Kam-sa-stratili-peniaze-z-mojho-poistenia.htm :

"Sociálna poisťovňa je však verejnoprávna inštitúcia, ktorá musí vybavovať sťažnosti (aj iné podania) a tiež ich aj vybavuje v zmysle zákona č. 152/1998 Z. z. o sťažnostiach v znení zákona č. 164/2008 Z. z. aj v zmysle zákona č. 461/ 2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov."

Ja predpokladám, že SP, keby mala nejaké korektné zdôvodnenie, prečo "nemusí" brať ohľad na moje pripomienky, tak by mi to aj mohla napísať.

Žiadosť o vrátenie poistného by som mohol napísať, ako mi to radíte. Je na to potrebný predpísaný formulár, alebo len tak voľne? Aj na ústredí by som mohol podať sťažnosť, prípadne u verejného ochrancu práv (pre nečinnosť), alebo napr. http://www.oad.sk/. Ja sa ale aj obávam, že to SP urobila v masovom merítku tú "prerábku" na dobrovoľných, a nebola by politická vôľa na opravu tohto kroku.....možná že som paranoik? :)
KEJKA
21.01.11,22:18
či v masovom, to neviem, ale pripúšťam. Z tvojej odpovede nie je jasná formulácia tvojo listu. Nejde o sťažnosť a odvolávky, nejde ani o žiadosť na reakciu...... ale treba jasne formulovať že si bol SZČO a nepodal si si nikdy prihlásšku na DP. Na SZČO máš preplatky, ktoré chceš vrátiť. Podanie treba a stihnuť do premlčania nároku.
to že sa ozývajú len telefonicky mi napovedá, že máš pravdu a právo na kladné vybavenie, tak iba naťahujú čas.