bhires
28.12.09,08:34
V praci mi skoncil pracovny pomer k 31.08.2009
naspat na slovensko sa vratim zaciatkom jula 2010. Zo zdravotneho poistenia som sa na Slovensku odhlasila, lebo som si ho zaplatila v Australii
Neprihlasila som sa po 31.8.2009 na urad prace a ani do socialnej poistovne
proste zamestnavatel za mna platil prispevok v nezamestnanosti, nepretrzite po celu dobu mojho zamestnania, t.j. viac ako 4 roky
(a narok na podporu ma kazdy slovak, ktory tento prispevok platil za posledne 4 roky, minimalne 3 roky, co ja splnam)
Z coho sa mi podpora vypocita? Resp. ci mi do nej zapocitaju aj obdobie po ktore som nepracovala (od 1.9.2009 do 15.7.2010) a nemala prijem, alebo sa mi vypocita z prijmu, ktory som poberala v praci? Dakujem.
bhires
02.01.10,12:20
Dobry den, prosim vedel by niekto odpoved na tuto otazku.Dakujem.
veronikasad
02.01.10,13:04
V praci mi skoncil pracovny pomer k 31.08.2009
naspat na slovensko sa vratim zaciatkom jula 2010. Zo zdravotneho poistenia som sa na Slovensku odhlasila, lebo som si ho zaplatila v Australii
Neprihlasila som sa po 31.8.2009 na urad prace a ani do socialnej poistovne
proste zamestnavatel za mna platil prispevok v nezamestnanosti, nepretrzite po celu dobu mojho zamestnania, t.j. viac ako 4 roky
(a narok na podporu ma kazdy slovak, ktory tento prispevok platil za posledne 4 roky, minimalne 3 roky, co ja splnam)
Z coho sa mi podpora vypocita? Resp. ci mi do nej zapocitaju aj obdobie po ktore som nepracovala (od 1.9.2009 do 15.7.2010) a nemala prijem, alebo sa mi vypocita z prijmu, ktory som poberala v praci? Dakujem.
Aby ti vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, potrebuješ ku dňu registrácie na UP 3 roky platenia poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch.
Ak túto podmienku splňaš, dávku v nezamestnanosti ti vypočítajú z tvojho príjmu v posledných 3 rokoch pred vznikom dávky.

Aby si si "istla" dobu poistenia, môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba na poistenie v nezamestnanosti v sociálnej poisťovni na reg.liste fyzickej osoby (nemusíš byť evidovaná na úrade práce). Platí sa 2 % z tebou určeného vymeriavacieho základu a aj týmto spôsobom si môžeš zvýšiť dávku v nezamestnanosti po návrate na Slovensko.
Poistenie v nezamestnanosti však treba platiť pravidelne do 8. dňa nasl. mesiaca, leba inak sa ti toto obdobie nezapočíta (dlžne poistné však zaplatiť musíš).
BXLmiami
02.01.10,14:00
Aby som pravdu povedala,tak tomu nerozumiem.Ty si platila,resp.zamestnávateľ platil poistenie v nezamestnanosti v Austrálii alebo na Slovensku?
veronikasad
02.01.10,14:53
Aby som pravdu povedala,tak tomu nerozumiem.Ty si platila,resp.zamestnávateľ platil poistenie v nezamestnanosti v Austrálii alebo na Slovensku?
Ja som tomu porozumela tak, že do 31.8.2009 bola zamestnancom na Slovensku, od 1.9.2009 je v Austrálii - na Slovensku nemá žiadne poistenie. V tom zmysle je aj moja odpoveď.
Ak som to zle pochopila, ospravedlňujem sa ...
LudkaA
03.01.10,05:33
Dobry den,
dakujem za odpovede. Tento prispevok za mna napisal moj brat, mozno som ho formulovala nespravne, preto situaciu este raz popisem:
K 31.08.2009 som ukoncila pracovny pomer u mojho zamestnavatela. Pracovala som tam takmer 9 rokov nepretrzite. Zamestnavatel za mna platil riadne vsetky odvody statu, do poistovni (socialnej, zdravotnej), vratane prispevku v nezamestnanosti. Zuctovava sa to priamo z hrubej mzdy a udaj o jeho vyske som si nasla vo vyplatnej paske. Po skonceni pracovneho pomeru, t.j. od 01.09.2009 som sa neprihlasila na Urad prace a ani do Socialnej poistovne. Prihlasila som sa jedine do Zdravotnej poistovni ako samoplatca od 01.09. do 10.09.2009 a uhradila som alikvotnu cast poistenia za toto obdobie. Kedze som Zdravotnej poistovni vydokladovala uhradene zdravotneho poistenia v Australii na celu dlzku mojho studijneho pobytu a zo Slovenska som odletela po 10.09.2009, mohla som sa zo zdravotneho poistenia odhlasit. Opat po mojom navrate do SR sa najneskor do 8 dni v zdrav.poistovni poistim. OK, ale co je dolezite, ze po dobu poslednych 4 rokov za mna zamestnavatel platil tento prispevok v nezamestnanosti a pokial viem, mala by som po mojom navrate prihlasit sa na prislusny urad prace, kde by som mala mat narok na poberanie podpory, nakolko splnam tuto podmienku za posledne 4 roky, minimalne 3 roky platenia prispevku. Ja sa vratim niekedy zaciatkom 07/2010, takze po 11 mesiacoch mojho pobytu v zahranici. Moje otazky zneju: 1. Mam narok na podporu? 2. Aky doklad mam predlozit na Urade prace, ze za mna zamestnavatel za posl. 4 roky, 3 roky platil tento prispevok? Asi nie vyplatne pasky za 4 roky. Alebo si tento udaj stiahnu priamo niekde z databazy? Alebo mam predlozit Rocne zuctovanie od zamestnavatela? Alebo ma urad prace nejake specialne tlacivo? Prihlasovat na Urad prace sa uz nemozem, som tu 4ty mesiac. Kedze za odbobie co som v zahranici, t.j. od 10.09.2009 do cca 05.07.2010 nepracujem, ako sa mi vypocita, resp. z coho sa mi vypocita podpora? Do vypoctu sa mi zoberie len obdobie, po ktore som pracovala u byvaleho zamestnavatela? Alebo sa mi to spriemeruje aj za poslednych 11 mesiacov, t.j. toto posledne obdobie, kedy som nemala ziaden prijem? Prosim niekoho, kto by vedel kvalifikovane zodpovedat na moj prispevok, vopred dakujem.:)
Andyke
03.01.10,06:33
Keď sa pôjdeš zaregistrovať na úrad práce, tak budeš potrebovať od bývalého zamestnávateľa Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti (tlačivo Ti prikladám)

Výpočet dávok : Denný vymeriavací základ (DVZ) na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

Podrobnejšie prečítaj na tejto stránke:
http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
veronikasad
03.01.10,08:17
Ľudka, doba poistenia v nezamestnanosti sa sleduje v posledných 4 rokoch pred zaevidovaním (musí byť splnená podmienka 3 rokov poistenia. Čo bolo predtým UP nezaujíma). Ak by si si z nejakého dôvodu predlžila pobyt, nemusí ti dávka v nezamestnanosti vyjsť. Preto som ti doporučila do návratu na Slovensko prihlásiť sa ako dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti.