adriana126
28.12.09,11:23
Fyzická osoba podnikateľ prenajíma nehnuteľnosť a fakturuje raz za rok v januári a vtedy aj odvádza DPH. Platí to aj pre rok 2010. Môžme takto postupovať aj v roku 2010?
azla
29.12.09,08:05
Fyzická osoba podnikateľ prenajíma nehnuteľnosť a fakturuje raz za rok v januári a vtedy aj odvádza DPH. Platí to aj pre rok 2010. Môžme takto postupovať aj v roku 2010?

Uveď za aké obdobie je tá fakturácia.
adriana126
29.12.09,08:31
fakturácia je za obdobie január - december
Stefan2005
29.12.09,08:43
fakturácia je za obdobie január - december

... za ktorý rok ?
adriana126
29.12.09,08:45
rok 2010, platí sa vopred
azla
29.12.09,09:01
rok 2010, platí sa vopred

Ak je fakturácia za rok 2010 za mesiace január až december, je to opakované dodanie služby a dátum dodania je stanovený posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. - čiže dátum dodania bude 31.12.2010.

V tomto je zmena oproti r. 2009, lebo tam bolo stanovené ..najneskôr posledným dňom .... a preto sa mohol uviesť aj dátum dodania január.

Ak chcete platbu dopredu, tak vystavte zálohovú faktúru, a následne na základe prijatej platby vystavíte faktúru k prijatej platbe s dátumom dodania - dátum prijatia platby.
adriana126
29.12.09,09:13
čiže môžme vystaviť zálohovú faktúru na celú sumu v januári, z toho odvedieme daň z pridanej hodnoty a v decembri vystavíme faktúru, s tým, že bola uhradená ešte v januári, správne to chápem?
Kika69
29.12.09,19:03
Ak je fakturácia za rok 2010 za mesiace január až december, je to opakované dodanie služby a dátum dodania je stanovený posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. - čiže dátum dodania bude 31.12.2010.

V tomto je zmena oproti r. 2009, lebo tam bolo stanovené ..najneskôr posledným dňom .... a preto sa mohol uviesť aj dátum dodania január.

Ak chcete platbu dopredu, tak vystavte zálohovú faktúru, a následne na základe prijatej platby vystavíte faktúru k prijatej platbe s dátumom dodania - dátum prijatia platby.

Toto platí na fakturáciu len od r. 2010? Keď som fakturovala za prenájom od 14.12.2009 do 13.12.2010 a uviedla som dátum dodania 14.12.2009 to by malo byť ešte O.K.?
Luba
29.12.09,19:45
čiže môžme vystaviť zálohovú faktúru na celú sumu v januári, z toho odvedieme daň z pridanej hodnoty a v decembri vystavíme faktúru, s tým, že bola uhradená ešte v januári, správne to chápem?
Ak vystavíte zálohovú faktúru a prijmete platbu, to všetko v januári, tak aj tú vyúčtovaciu faktúru môžete vystaviť už v januári. Ak raz prijmete platbu v plnej výške na rok 2010 už v januári, tak daňová povinnosť Vám vznikne v januári dňom prijatia a rovno môžete vystaviť faktúru aj s DPH na nájomné. Potom už celý rok netreba nič.
Luba
29.12.09,19:50
Toto platí na fakturáciu len od r. 2010? Keď som fakturovala za prenájom od 14.12.2009 do 13.12.2010 a uviedla som dátum dodania 14.12.2009 to by malo byť ešte O.K.?
Áno. Ak je to nájomné na uvedené obdobie a dohodnuté je fakturovanie raz za obdobie.
Kika69
29.12.09,20:48
Áno. Ak je to nájomné na uvedené obdobie a dohodnuté je fakturovanie raz za obdobie.
ĎAKUJEM.:)
Rozalka
29.12.09,21:31
Ja by som to zálohovou či preddavkovou faktúrou neriešila.
Tie sú namieste v prípade fakturácie napr. predplatného periodík - nezaplatím predplatné, nebudem dostávať časopis.

Ale pri nájme, keď je už priestor obsadený, akáže preddavková/zálohová faktúra?

Všetko záleží od zmluvy, kde je zrejme uvedené, kedy je nájomné splatné.
Ak si nechcete komplikovať život 3 faktúrami, treba zaslať upozornenie, že podľa zmluvy č. ... zo dňa ... je splatné nájomné.
Po jeho uhradení vystaviť faktúru s dňom dodania = deň prijatia platby.

Ak neuhradia do konca obdobia - v našom prípade do 31.12., tak vystaviť faktúru v decembri, s dňom dodania 31.12.
To je môj názor, nemusíte so mnou súhlasiť.
Anelas
30.12.09,00:19
Len pravda je tá, že aj keď sú na nájmy uzavreté zmluvy, aj tak väčšina z nás fakturuje.

Preddavkovú faktúru by som tiež nevystavovala. Ak by sa vystavila v januári a platba by prišla v januári - aj tak sa musí urobiť vyúčtovacia s dátumom dodania 31.12.2010 - asi jediné šťastie, že sa teraz už môžu faktúry vystaviť aj skôr, ako bola dodaná služba/tovar. Čo s tým ale urobí softvér, to ťažko povedať...to asi len uvidíme.

Ako budete postupovať pri službách našich - spracovanie účtovníctva? Mám klienta, ktorému fakturujem celý rok dopredu...A čo služby webhostingu - fakturované na celý rok dopredu? Tam vystavovať faktúru mesačne na trápnych 13 eur...to firmu víde viac administratíva okolo....
azla
30.12.09,08:26
Ja by som to zálohovou či preddavkovou faktúrou neriešila.
Tie sú namieste v prípade fakturácie napr. predplatného periodík - nezaplatím predplatné, nebudem dostávať časopis.

Ale pri nájme, keď je už priestor obsadený, akáže preddavková/zálohová faktúra?

Všetko záleží od zmluvy, kde je zrejme uvedené, kedy je nájomné splatné.
Ak si nechcete komplikovať život 3 faktúrami, treba zaslať upozornenie, že podľa zmluvy č. ... zo dňa ... je splatné nájomné.
Po jeho uhradení vystaviť faktúru s dňom dodania = deň prijatia platby.

Ak neuhradia do konca obdobia - v našom prípade do 31.12., tak vystaviť faktúru v decembri, s dňom dodania 31.12.
To je môj názor, nemusíte so mnou súhlasiť.

Čo je zálohová faktúra ?
Áno, je to akési upozornenie, výzva, požiadavka na platbu dopredu. (a ma VS pod ktorých chceme platbu)

V r.2009 sme pri ročnom nájomnom 1-12/2009 - splatnom napr. v januári 09 vystavili rovno ostrú faktúru s dátumom dodania január a čakali sme na peniaze.

V r. 2010 pri ročnom nájomnom 1-12/2010 splatnom napr. v januári 10 už nám ostrá faktúra nevyhovuje, lebo nemôžeme uviesť dátum dodania január, ale 31.12.2009.

- faktúru v januári (a nie v decembri) sme vystavovali preto, lebo sme chceli peniaze dopredu.

- ak by sme v r. 2010 pokračovali v zaužívanej praxi a vystavili faktúru dopredu v januári; musíme však rešpektovať zákon o Dph a preto uvedieme dátum dodania 31.12.2010 (lebo žiadný iný nemôžeme).

- odberateľ uhradí (ved o to dodávateľovi ide) napr. 15.01.2010 a nám sa zmení dátum dodania na 15.01.2010

- prijali sme platbu v januári ? musíme vystaviť doklad k prijatej platbe s dátumom dodania na 15.01. 2010.

- na svete sú dva doklady na odpočet Dph - jeden dátum dodania 15.01.2010 a druhý 31.12.2010 , preto musíme ten decembrový dobropisovať.

Keďže vieme, že by to malo taký dopad, tak dopredu si to premyslíme.
Ak nám stačia peniaze v decembri 2010, vystavíme faktúru až v decembri.

Ak chceme peniaze v januári - tak ako ????
Len cez zálohovú faktúru - toto je môj názor a tiež nemusíte so mnou súhlasiť.
Luba
30.12.09,12:08
S tým sa dá určite súhlasiť.
Ak je nájomca taký disciplinovaný, že sám vie, že v januári má podľa zmluvy zaplatiť nájomné vopred na celý rok, netreba mu posielať ani zálohovú faktúru. Zaplatí, dostane ostrú faktúru s dátumom dodania v januári a basta.
Ak však taký nie je, alebo je nájomcov viac a každý sa k tomu stavia inak, tak tie zálohové faktúry sú iste dobrým riešením. Možno by stačila aj písomná výzva alebo iné upozornenie na povinnosť platiť. Ale, ako píše azla, tým je aj zálohová faktúra. Možno je nájomca zvyknutý na to, že dostane najprv nejakú výzvu (zálohovú fa) a až potom platí, nie sám od seba, najmä ak ide o ročné predplatné.

Ako píše Anelas:
Preddavkovú faktúru by som tiež nevystavovala. Ak by sa vystavila v januári a platba by prišla v januári - aj tak sa musí urobiť vyúčtovacia s dátumom dodania 31.12.2010
To nie je správne. Ak príde platba v januári (celá na rok), nemožno vystaviť vyúčtovaciu faktúru s dátumom dodania 31.12.2010! Ale s dátumom prijatia platby, lebo toto nastalo skôr! Ibaže by tá s dátumom dodania 31.12.2010 bola urobená skôr než došla platba a vtedy by ju bolo treba stornovať (viď aj azla), aby neboli doklady s DPH dva.
Anelas
30.12.09,12:13
Ak by som prijala peniaze v januári, vystavila by som faktúru s dátumom prijatia platby január - ale bola by to stále faktúra zálohová - vystavená iba s titulu, že som prijala platbu a musím teda odviesť DPH.

A druhá faktúra by bola vyúčtovacia - s dátumom dodania 31.12.2009 - kde samozrejme by sa v decembri už neodvádzala DPH, lebo sme ju odviedli v januári.... Ale zákon hovorí jasne - dátum dodania musí byť posledný deň obdobia, na ktorý sa platba prijíma....

tak to chápem ja a aj na školení to bolo tak prezentované.
Luba
30.12.09,12:29
Lenže v tom prípade by si mala 2 platné faktúry s rovnakou DPH, raz dátum dodania v januári a raz 31.12.10! To predsa nie je možné. Zákon tiež hovorí, že ak je platba vykonaná vopred, tak daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby.
Takže môžeš i tak urobiť, že vystavíš v januári faktúru iba na prijatú platbu, kde dátum dodania = dátum prijatia tejto platby a potom ešte jednu faktúru "vyúčtovaciu", kde ale musíš už tú DPH z vopred prijatej platby odrátať. Ak je platba vopred vykonaná v plnej výške ročného nájmu, tak v tej "vyúčtovacej" v decembri máš DPH 0,-- a nemáš v podstate ani žiadny dátum dodania, alebo môžeš mať dátum dodania 31.12.10 a sumu základu dane aj DPH 0,--, čiže do daňového priznania nič.
To mi pripadá oveľa komplikovanejšie a zbytočné ako urobiť hneď vyúčtovaciu fa v januári.
Na školení to rozoberali aj v súvislosti s vopred prijatou úhradou?
Anelas
30.12.09,12:33
Áno, fungovalo by to presne ako píšeš. Na školení som sa pýtala priamo na tento systém - keď sa prijme platba vopred.

Osobne taký prípad nemám - platilo sa nájomné maximálne na štvrťrok dopredu a od roku 2010 sme to zmenili tak, že sa bude faktúra vystavovať na konkrétny mesiac - s dátumom dodania služby posledný deň daného mesiaca.

Nerozmýšlali ste aj nad typom služieb, ktorý som spomenula vyššie? Čiže naše služby účtovníkov fakturované na rok dopredu, alebo webhosting fakturovaný na celý rok už v januári?
Luba
30.12.09,13:17
Nuž ja neviem, mne to pripadá choré, aby som robila ešte jednu fa v decembri, keď už som z pohľadu DPH vysporiadaná kompletne v januári. Veď to už ide iba o zaúčtovanie výnosu z nájomného a to si môžem hocikedy počas roka a v prípade potreby časovo rozlišovať.
Nevidím logiku v tom, aby sa robila ešte jedna fa s dátumom 31.12.10 s DPH 0,--.
Ja som sa aj na školení stretla v súvislosti so splátkovým kalendárom pre leasing (čo je napokon tiež nájomné) s tým, že ak platba príde skôr (napr. v 01/2010), treba vystaviť faktúru na prijatú platbu (dátum dodania v 01/2010) a tiež storno na predpis zo splátkového kalendára, v ktorom je po novom uvedený dátum dodania 31.3.2010, aby neboli doklady na DPH dva. To by platilo samozrejme na štvrťročné splátky - napr. 01-03/2010.

Všetky ostatné opakované služby by mali mať v princípe rovnakú logiku ako nájomné.
Anelas
30.12.09,13:21
Asi si budeme musieť počkať na to, čo prinesie prax a zrejme sa s tým každý vysporiadame po svojom, lebo neočakávam, že by niekto prišiel s univerzálnym a najlepším spôsobom. Otázne je tiež, čo nám ponúknu naše softvéri...
Benko
30.12.09,15:20
Áno, fungovalo by to presne ako píšeš. Na školení som sa pýtala priamo na tento systém - keď sa prijme platba vopred.

Osobne taký prípad nemám - platilo sa nájomné maximálne na štvrťrok dopredu a od roku 2010 sme to zmenili tak, že sa bude faktúra vystavovať na konkrétny mesiac - s dátumom dodania služby posledný deň daného mesiaca.

Nerozmýšlali ste aj nad typom služieb, ktorý som spomenula vyššie? Čiže naše služby účtovníkov fakturované na rok dopredu, alebo webhosting fakturovaný na celý rok už v januári?

Môžem vystaviť faktúru za nájom 1.1.2010 s dátumom dodania 31.1.2010? A ak bude úhrada napr. 10.1.2010 musím vystaviť novú faktúru s dňom dodania 10.1.2010? Alebo to už pletiem?
Anelas
30.12.09,15:38
Vystavíš 1.1.2010 faktúru za januárový nájom. Dátum dodania služby bude 31.1.2010. Nezáleží na tom, či ti faktúru uhradia v januári pred dátumom dodania, alebo kedykoľvek neskôr.... Pri mesačnej fakturácii problém nie je - to aj softvér v pohode zvládne. Otázne budú fakturácie na dlhšie obdobie...
Benko
30.12.09,15:42
Ďakujem za odpoveď.
Katarina
08.01.10,12:41
Prosím pekne ak sú fa. za prenájom za I.Q resp. január 2010 vystavené v decembri s tátumom dodania dec.2009 je to správne?
azla
08.01.10,17:29
Prosím pekne ak sú fa. za prenájom za I.Q resp. január 2010 vystavené v decembri s tátumom dodania dec.2009 je to správne?

Podľa môjho názoru nie.

Faktúry sa môžu vystaviť aj skôr, ako je dátum dodania, v tom problém nevidím.

Avšak, ak faktúrou sa požaduje nájomné za I.Q.2010 - t.j. za obdobie od 1.1.2010 - 31.3.2010, je to opakované dodanie služby v r. 2010 a riadime sa zákonom platným od 1.1.2010 - podľa toho je dodanie nájmu posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - jednoznačne 31.3.2010.
Jajina
10.01.10,18:29
Na školení som ešte nebola a neprišiel mi ešte ani zákon s komentárom, preto sa pre kontrolu opýtam:

Máme v prenájme v SR - českú firmu. Na slovensku nie je zaregistrovaná ako platca DPH a nehnuteľnosť bola kolaudovaná pred viac ako 5 rokmi, preto sme mu v r.2009 fakturovali nájom oslobodený od DPH podľa

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby ......

Ako to bude podľa novely zákona v r. 2010 ?
Nemusí sa zaregistrovať na slovensku ?

Ostatným nájomníkom fakturujeme s DPH a počítame koeficien. Po zaokrúhlení vycháza 1.
azla
10.01.10,18:51
Na školení som ešte nebola a neprišiel mi ešte ani zákon s komentárom, preto sa pre kontrolu opýtam:

Máme v prenájme v SR - českú firmu. Na slovensku nie je zaregistrovaná ako platca DPH a nehnuteľnosť bola kolaudovaná pred viac ako 5 rokmi, preto sme mu v r.2009 fakturovali nájom oslobodený od DPH podľa

§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby ......


Ako to bude podľa novely zákona v r. 2010 ?
Nemusí sa zaregistrovať na slovensku ?



Ostatným nájomníkom fakturujeme s DPH a počítame koeficien. Po zaokrúhlení vycháza 1.


Pri prenájme nehnuteľnosti sa ohľadom Dph od 1.1.2010 nič nezmenilo.

Chcem Ťa upozorniť, že nájom nehnuteľnosti sa nefakturuje podľa odst. 1 (ten hovorí o dodaní stavby), ale nájom nehnuteľnosti sa zdaňuje podľa odstavcov 3-5.

a) - určiš si miesto dodania služby
Miesto dodania služby sa určí podľa §16, odst. 1 - je to miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza - ak je nehnuteľnosť na Slovensku, miesto dodania je tuzemsko.

b) - a testuješ či oslobodené, alebo s Dph
Odst. 3 - píše sa, že nájom je oslobodený, ale...
Odst. 5 - píše, že sa môžeš rozhodnúť, čo bude oslobodený alebo s Dph, ak prenajímaš zdaniteľnej osobe (podnikateľ).
(táto zmena je od 1.4.2009 )

V Tvojom prípade sa môžeš rozhodnúť či budeš mať nájom oslobodený, alebo budeš zdaňovať.
AdaMtiM
11.01.10,20:25
takže čo s tým nájmom? Ak Fo platca DPH fakturuje nájom ale bez DPH /neviem na základe čoho, prevzala som účto od 1.1.2010 a na fa nie je odvolávka prečo bez DPH/ tak FO musí rátať koeficient či netreba? Podotýkam, že iné vystavené fa nemá, len ten nájom. V predošlej práci sme SRO fakturovali nájom platcom aj neplatcom DPH pre istotu s DPH všetkým, aby sme sa vyhli koeficientu. Ale v terajšej nerátajú koeficient, tak už fakt neviem, čo s tým. Prosím, poradíte mi s tým? A ešte PO dostala tieto fa za nájom r. 2009 od FO ale zaplatí za ne až v roku 2010. Tu zrejme platí § 19, odst. 4 ZDP a do daňových výdavkoch si to nájomné dá až po jeho zaplatení FO, však? Ďakujem vopred.
azla
11.01.10,20:54
takže čo s tým nájmom? Ak Fo platca DPH fakturuje nájom ale bez DPH /neviem na základe čoho, prevzala som účto od 1.1.2010 a na fa nie je odvolávka prečo bez DPH/ tak FO musí rátať koeficient či netreba? Podotýkam, že iné vystavené fa nemá, len ten nájom.
Nájom je od dane oslobodený § 38, odst. 3, ak sa prenajímateľ nerozhodne inak § 38, odst. 5.
Ak FO nemá iné príjmy a všetky prijaté plnenia používa na uskutočňovanie iba oslobodených (nezdaňovaných) plnení, potom nema nárok na odpočet Dph vôbec. (potom ani neráta koeficient).

Koeficient sa ráta iba vtedy, ak prijaté plnenia využívam na uskutočňovanie kombinovaných plnení (oslobodených aj zdaňovaných) - napr. uskutočňujem oslobodený nájom a zároveň aj napr. poskytujem opravu chladničiek, alebo predávam aj tovar atď....




A ešte PO dostala tieto fa za nájom r. 2009 od FO ale zaplatí za ne až v roku 2010. Tu zrejme platí § 19, odst. 4 ZDP a do daňových výdavkoch si to nájomné dá až po jeho zaplatení FO, však? Ďakujem vopred.

Áno, nájomné platené FO si PO zohľadní v daňových výdavkoch až po zaplatení.
Rozalka
11.01.10,21:00
Prosím pekne ak sú fa. za prenájom za I.Q resp. január 2010 vystavené v decembri s tátumom dodania dec.2009 je to správne?
Ak máte v zmluve uvedené, že sa platí pred začatím obdobia, na ktoré sa nájomné platí, tak áno.
Zdôrazňujem slovo ZMLUVA.
Postupovať podľa tohto je možné len do konca r. 2009.
Ka-Be
25.01.10,10:32
Dobrý deň,

firma faktúruje nájom mesačne vopred. Faktúra na obdobie 01/2010 vystavená v 12/09.
Dátum dodania by byť 31.1.2010...
Ale potreboval by som vysvetlenie, podľa ktorého viem posúdiť, že už sa riadime zákonom o DPH platným od 01/2010.

ďakujem
azla
25.01.10,11:10
Ak požadujete nájom za obdobie január 2010, dátum dodania je 31.1.2010.
Keďže ide o dodanie v r. 2010, musíte vychádzať zo zákona účinného od 1.1.2010.
lucysk
25.01.10,11:10
Zdravím Vás,

mohla by som to pre ujasnenie nejako zosúladiť a dať dohromady, aby som v tom mala na 100% jasno.Prípadne ma prosím opravte.
1, mesačný nájom - nájom za mesiac január - fa vystavená 01.01.2010, dátum dodania služby 31.01.2010 - daň sa odvedie v daňovom priznaní za január 2010 - bez ohľadu na dátum úhrady
2, nájomne za 3 mesiace vopred - fa vystavená 01.01.2010 na obdobie 01.01.-31.03.2010, dátum dodania služby bude 31.03.2010 - daň sa odvedie v daňovom priznaní za marec 2010 - tak isto bez ohľadu na dátum úhrady.

3, tým pádom sa vyhneme vystavovaniu zálohových platieb, a následného spárovania a podobne


Chcem sa spýtať - môže to takto fungovať, resp. je to správne z daňového hladiska?

ďakujem Lucia
azla
25.01.10,11:19
Zdravím Vás,

mohla by som to pre ujasnenie nejako zosúladiť a dať dohromady, aby som v tom mala na 100% jasno.Prípadne ma prosím opravte.
1, mesačný nájom - nájom za mesiac január - fa vystavená 01.01.2010, dátum dodania služby 31.01.2010 - daň sa odvedie v daňovom priznaní za január 2010 - bez ohľadu na dátum úhrady Áno.
2, nájomne za 3 mesiace vopred - fa vystavená 01.01.2010 na obdobie 01.01.-31.03.2010, dátum dodania služby bude 31.03.2010 - daň sa odvedie v daňovom priznaní za marec 2010 - tak isto bez ohľadu na dátum úhrady. Nie.
Tu je dôležité, kedy vám uhradia, lebo to môže byť v januári, februáci alebo marci.
Ak uhradia skôr (január, február), vystavíte faktúru k prijatej platbe, Dph odvádzate podľa dátumu prijatej plataby a pôvodnú faktúru (datum dodania 31.3.2010 ) musíte dobropisovať.
Ak uhradia v marci, ostane pôvodná faktúra a Dph odvádzate v marci.
3, tým pádom sa vyhneme vystavovaniu zálohových platieb, a následného spárovania a podobne


Chcem sa spýtať - môže to takto fungovať, resp. je to správne z daňového hladiska?

ďakujem Lucia


Je dôležité si premyslieť faktúráciu v prípade, ak chcete platby vopred.
Tu nemôžete ísť na ostré faktúry, lebo sa Vám to bude komplikovať.
Možnosti:
- zalohova fa, úhrada, ostrá fa
- ostrá fa až v marci za I.Q
- prejst na mesačné fakturácie
katulik82
28.01.10,08:55
Ahojte ... ja mám taký prípad nájmu že nájomca mi poslal splátkový kalendár na celý rok kde je presne určený dátum každý mesiac kedy sa má zaplatiť vyčíslený základ a DPH ... dali sme si trvalý príkaz na tú sumu a každý mesiac si uplatňujeme odpočet DPH na základe daného splátkového kalendára ... mohlo by sa to riešiť tak aj v roku 2010? Vopred ďakujem
kazo82
28.01.10,18:44
Ahojte, prosím vás skuste mi vysvetlit takýto prípad. Som z tohto celkom dopletený. Vystavujeme FA za nájom hrobového miesta na desať rokov dopredu.
Fa vysavená napr. 20.1.2010 s DPH.
Ked mi ju uhradia v januári 22. 1. je dátum zdanitelného plnenia 20 alebo 22.1.
a čo ked ju uhradí v marci alebu ju pre istou uhradí o rok alebo vôbec. Doteraz sa to robilo tak že dátum vystavenia = dátumu zdaň.plnenia a daň sa platila teda v januári bez ohľadu na úhradu.
A fa vystavujem fo neplatcovi, môže tu vôbec byť Fa s DPH.