jasmin151077
28.12.09,15:03
Dobrý deň poraďáci,
už tu bolo veľa otázok na odpisy ale akosi tomu stále nerozumiem a idem uviesť môj konkrétny prípad.

Podnikateľ kúpil v roku 2008 auto, ale ako fyz.osoba od známeho. Má aj kúpnu zmluvu aj príjm.doklad. Začal ho používať v r.2008 aj na podnikanie - splnil si ohlas.povinnosť na DÚ a uplatňoval si až do novembra 2009 paušálne náhrady za km a uhradil aj cestnú daň v januári 2009.

Teraz v decembri sme auto zaradili do majetku firmy ( aby si mohol uplatňovať PHM a príp.opravy a odpoč.dph z toho ako aj odpisy) . Cena auta na zmluve z r.2008 je 20.513 € .
Robím v programe ALFA, zapísala som ho na kartu dlhod.majetku a dátum obstarania bol 5.6.08 ( zo zmluvy ) a zaradenie 1.12.09 a cena tých 20.513 €. ALE pridala som tam zníženie ceny o 1/4 - akože zníženie za ten rok 2008 čo nemal auto v majetku a cena sa mi teda znížila o nejakých 5128 € a výsledná cena je 15385 € a tú budem vlastne deliť a odpisovať 4 roky ???
Alebo len 3 roky ?? ale ako to spraviť ???
Neviem či som to spravila správne a neviem nájsť nikde pomoc s týmto. :mee:

Ďakujem za vopred za pomoc
babi2
29.12.09,20:00
Dobrý deň poraďáci,
už tu bolo veľa otázok na odpisy ale akosi tomu stále nerozumiem a idem uviesť môj konkrétny prípad.

Podnikateľ kúpil v roku 2008 auto, ale ako fyz.osoba od známeho. Má aj kúpnu zmluvu aj príjm.doklad. Začal ho používať v r.2008 aj na podnikanie - splnil si ohlas.povinnosť na DÚ a uplatňoval si až do novembra 2009 paušálne náhrady za km a uhradil aj cestnú daň v januári 2009.

Teraz v decembri sme auto zaradili do majetku firmy ( aby si mohol uplatňovať PHM a príp.opravy a odpoč.dph z toho ako aj odpisy) . Cena auta na zmluve z r.2008 je 20.513 € .
Robím v programe ALFA, zapísala som ho na kartu dlhod.majetku a dátum obstarania bol 5.6.08 ( zo zmluvy ) a zaradenie 1.12.09 a cena tých 20.513 €. ALE pridala som tam zníženie ceny o 1/4 - akože zníženie za ten rok 2008 čo nemal auto v majetku a cena sa mi teda znížila o nejakých 5128 € a výsledná cena je 15385 € a tú budem vlastne deliť a odpisovať 4 roky ???
Alebo len 3 roky ?? ale ako to spraviť ???
Neviem či som to spravila správne a neviem nájsť nikde pomoc s týmto. :mee:

Ďakujem za vopred za pomoc
Ak bolo auto kúpené v r.2008 a zaradené do OM v r.2009, tak bude v roku 2009 odpisované ako v druhom roku odpisovania, čiže je dobre ak si cenu znížila o ten ročný odpis a ak sa rozhodneš pre rovnomerný, odpis tak v r.2009 odpíšeš ďaľšiu štvrtinu hodnoty auta, tak isto v r.2010 a v r. 2011 bude auto doodpisované
jasmin151077
01.01.10,11:56
Dakujem, skúsim s tým niečo spraviť na tento spôsob.
marjankaj
01.01.10,12:18
Ak bolo auto kúpené v r.2008 a zaradené do OM v r.2009, tak bude v roku 2009 odpisované ako v druhom roku odpisovania, čiže je dobre ak si cenu znížila o ten ročný odpis a ak sa rozhodneš pre rovnomerný, odpis tak v r.2009 odpíšeš ďaľšiu štvrtinu hodnoty auta, tak isto v r.2010 a v r. 2011 bude auto doodpisované

Čo sa týka daňových odpisov tak to bude v poriadku. Ale do výkaze o majetku ide účtovná zostatková cena a tam to bude inak. Tam bude treba počítať s účtovnými odpismi.
Príroda
03.01.10,16:26
Zdravím! Zaujímalo by ma,či u osobného auta v podnikaní zaradeného v predošlých rokoch , konkrétne v dec. 2007 treba spätne doúčtovať aj účtovné odpisy a akým spôsobom, robíme v Alfe. Všade na porade sa hovorí aj o povinnosti účtovných odpisov od minulého roku. Jedna známa mi povedala, že nás sa to netýka. Ide o SZČO popri zamestnaní, nemá zamestnancov, robí JU. Nemajú sa účtovné odpisy robiť len u majetku zaradeného v roku 2008 a ďalej? Ďakujem za každú radu vopred a všetkým želáme pekný večer a krásny nový rok.
Lenka1979
03.01.10,16:30
Zdravím! Zaujímalo by ma,či u osobného auta v podnikaní zaradeného v predošlých rokoch , konkrétne v dec. 2007 treba spätne doúčtovať aj účtovné odpisy a akým spôsobom, robíme v Alfe. Všade na porade sa hovorí aj o povinnosti účtovných odpisov od minulého roku. Jedna známa mi povedala, že nás sa to netýka. Ide o SZČO popri zamestnaní, nemá zamestnancov, robí JU. Nemajú sa účtovné odpisy robiť len u majetku zaradeného v roku 2008 a ďalej? Ďakujem za každú radu vopred a všetkým želáme pekný večer a krásny nový rok.

V JU sa o účtovných odpisoch neúčtuje. Platí to už veľmi dávno, nie od minulého roku. V JU účtuješ len o daňových odpisoch.
marjankaj
03.01.10,16:43
V JU sa o účtovných odpisoch neúčtuje. Platí to už veľmi dávno, nie od minulého roku. V JU účtuješ len o daňových odpisoch.

Tak si pozri
Postupy účtovania JÚ (http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html)

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku

(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov zaokrúhlených na celé koruny nahor, ak nejde o škodu. Účtovná zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobému hmotnému majetku.
(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

(2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania odpisov. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
Príroda
03.01.10,16:56
Vďaka, Marjankaj. Tá účinnosť znamená, že k 1.1. 2009 sa vyjadrujú účtovné odpisy u majetku zaradeného po tomto dátume, alebo treba opravovať , teda dopĺňať účtovné odpisy aj u majetku zaradeného skôr, u nás napr. v dec. r. 2007? Budem rada, ak ešte odpovieš? Vďaka.
Lenka1979
03.01.10,17:44
Tak si pozri
Postupy účtovania JÚ (http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html)

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku

(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov zaokrúhlených na celé koruny nahor, ak nejde o škodu. Účtovná zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobému hmotnému majetku.
(1) Trvalé zníženie hodnoty dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa vyjadruje prostredníctvom účtovných odpisov, ak nejde o škodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

(2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania odpisov. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

Ďakujem za poučenie. Prečítala som si to. O účtovných odpisoch sa účtuje v knihách dlhodobého hmotného a dlhodobého nehmotného majetku. Odpisy dlhodobého hmot. a nehmot. majetku sa uvádzajú v knihách dlh.hmot. a dlh.nehmot. majetku a v rámci účtovných uzávierkových operácií. Je to tak? Dúfam,že som to dobre tentoraz napísala.
Rozalka
03.01.10,17:48
Vďaka, Marjankaj. Tá účinnosť znamená, že k 1.1. 2009 sa vyjadrujú účtovné odpisy u majetku zaradeného po tomto dátume, alebo treba opravovať , teda dopĺňať účtovné odpisy aj u majetku zaradeného skôr, u nás napr. v dec. r. 2007? Budem rada, ak ešte odpovieš? Vďaka.
Účtovné odpisy odjakživa vyjadrovali opotrebenie dlhodobého majetku.
Zmena v znení platnom od 1.1.2009 sa týka zaokrúhľovania.
Lenka1979
03.01.10,17:54
marjankaj
03.01.10,18:18
Účtovné odpisy odjakživa vyjadrovali opotrebenie dlhodobého majetku.
Zmena v znení platnom od 1.1.2009 sa týka zaokrúhľovania.

Len doplním. Tu sú Postupy účtovania jednoduché účtovníctvo od 1.1.2006 do 1.1.2007


http://www.porada.sk/t70704-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2006-do-1-1-2007-a.html#16



§ 16
Pomocné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) o zložkách majetku a záväzkov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t70704-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2006-do-1-1-2007-a.html#hore)


(1) Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v knihách dlhodobého majetku podľa jednotlivých vecí, súborov vecí a práv. Finančný majetok sa v knihe finančného majetku účtuje podľa časového hľadiska, podľa druhu, meny a emitentov.


(2) V knihách dlhodobého majetku sa uvádza


a) názov alebo popis dlhodobého majetku, prípadne číselné označenie,


b) dátum obstarania, dátum uvedenia do používania,


c) ocenenie podľa § 25 zákona, odpisový plán účtovných odpisov , ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu odpisov, odpisy a účtovnú zostatkovú cenu,


d) vstupná cena podľa osobitného predpisu ), odpisový plán daňových odpisov, ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu daňových odpisov, daňové odpisy, zostatkovú hodnotu podľa osobitného predpisu3),
Príroda
05.01.10,16:48
Nerozumiem celkom Vašej odpovedi. V JU doteraz boli povinné len daňové odpisy, nie? O povinnosti účtovných som sa dozvedela len nedávno. Preto sa pýtam,či povinnosť viesť aj daňové odpisy /ročné/ aj účtovné odpisy /mesačne/ platí len pre majetok nadobudnutý po účinnosti tohto zákona alebo treba opraviť aj majetok, teda odpisy účtovné aj roky dozadu? Budem rada, ak ma z toho vyvediete. Ďakujem.
marjankaj
05.01.10,17:20
Nerozumiem celkom Vašej odpovedi. V JU doteraz boli povinné len daňové odpisy, nie? O povinnosti účtovných som sa dozvedela len nedávno. Preto sa pýtam,či povinnosť viesť aj daňové odpisy /ročné/ aj účtovné odpisy /mesačne/ platí len pre majetok nadobudnutý po účinnosti tohto zákona (ktorý zákon máš na mysli?) alebo treba opraviť aj majetok, teda odpisy účtovné aj roky dozadu? Budem rada, ak ma z toho vyvediete. Ďakujem.

Veď vieš čítať. Pozri príspevok č.10.
Podľa zákona o účtovníctve a postupov účtovania pre JÚ, treba účtovať účtovné odpisy v knihách dlhodobého majetku. Daňové odpisy uplatňuješ v peňažnom denníku v uzávierkových operáciách, podľa zákona o dani z príjmov.