ffarina
28.12.09,15:36
Ahojte poradaci.Skusam zalozit novu temu.Jedna sa o exekuciu a snahu o jej zaplatenie.Snad mi budete vediet poradit.Dostala som exekuciu s dvomi sumami.Jedna suma do 14 dni-800eur a druha od 14 dni-1300eur.Exekutor mi dal zablokovat ucet,ktory je debetny.Pred zablokovanim som tam mala cca 700eur,tak som tam vlozila este 800eur aby som mala dost a dala som bezhotovostny prikaz cei IntBank.na zplatenie prvej sumy.Bolo to asi 5 dni od prijatia ex.kon.Podla zakona je exekutor povinny pri ziadosti o blokaciu dat banke aj cislo jeho uctu.Preto som predpokladala,ze ked bude moj prikaz zaslany na taky ucet,bude vsetko ok.Exekutorovi som zavolala,ze som mu uz peniaze odoslala z mojho uctu.Za tri tyzdne mi prisiel znovu ex.prikaz uz iba na vyssiu sumu,tak som zistovala co sa stalo.Banka tento prevod neurobila.Tvrdi mi,ze aj ked som mala na ucte prostrieddky,je to debetny učet a ten musim prvej vyrovnat a az potom by som mohla zaslat platbu exekutorovi.Konali spravne?Mali pravo mi neumoznit zaplatit tuto pohladavku z uctu len preto ze je to debetny ucet-debetne peniaze?Kvoli nim som teraz musela platit tu najvyssiu sumu o 500eur viac.Exekutor tvrdi,ze ich mozem dat na sud,ale ako si mam overit co je pravda.Len mi neporadte pravnikov,ktory by sa obtazoval kvoli takej sume?
iriska
28.12.09,15:14
Takže, keďže zadávaš otázky ako na páse a ani nečakáš na odpovede, pokúsim sa obsiahnuť tvoju tému.

Nižšia suma trov do 14 dní je preto, lebo pri úhrade do 14 dní má nárok exekútor na odmenu 10% z vymoženej sumy + hotové výdavky + dph a po 14tich dňoch má nárok na 20% + hotové výdavky + dph, prihliadnuc k tomu, že čím dlhšie sa tvojim spisom bude zaoberať, tým väčšie hotové výdavky s tým bude mať.

druhá otázka, banky nie sú ochotné posielať exekútorovi peniaze z debetných účtov, resp. z účtov z povoleným prečerpaním a vždy pri exekúcii ak prídu peniaze na účet, si vyrovnajú svoju pohľadávku (prečerpanie) a až potom ostatné peniaze, ak tam ešte sú, posielajú exekútorovi. dokonca sa stalo, že po takomto "incidente" svojej klientke povolené prečerpanie zrušili.
ffarina
28.12.09,17:23
Takže, keďže zadávaš otázky ako na páse a ani nečakáš na odpovede, pokúsim sa obsiahnuť tvoju tému.

Nižšia suma trov do 14 dní je preto, lebo pri úhrade do 14 dní má nárok exekútor na odmenu 10% z vymoženej sumy + hotové výdavky + dph a po 14tich dňoch má nárok na 20% + hotové výdavky + dph, prihliadnuc k tomu, že čím dlhšie sa tvojim spisom bude zaoberať, tým väčšie hotové výdavky s tým bude mať.

druhá otázka, banky nie sú ochotné posielať exekútorovi peniaze z debetných účtov, resp. z účtov z povoleným prečerpaním a vždy pri exekúcii ak prídu peniaze na účet, si vyrovnajú svoju pohľadávku (prečerpanie) a až potom ostatné peniaze, ak tam ešte sú, posielajú exekútorovi. dokonca sa stalo, že po takomto "incidente" svojej klientke povolené prečerpanie zrušili.Ďakujem Iriska.Omluvam sa za ten chaos,ale blbol pocitac.Čo sa týka toho,že sú to dve sumy,to mi je jasné,skôr ma zaujíma,ako si môžem skontrólovať či tá výška je v poriadku a exekútor si neráta viac ako má.A čo sa týka banky,banka je povinná umožniť mi platbu a nie je nikde vyňaté,že to neplatí pre debet, nie je tak?Banka predsa nemá právo voči exekútorom rozhodovať o ochote,oni sú povinné platby odoslať aj keď je to debet. Je niekde zákon, kde je táto výnimka?A ak už má banka právo podľa nejakého zákona neumožniť mi platbu z debetu, nemá ma na toto rozhodnutie upozorniť?
iriska
29.12.09,12:34
možno toto všetko na čo sa pýtaš, je napísané v zmluvných podmienkach banky, ale kto by čítal tých 6 strán drobným písmom