MarkoM
28.12.09,16:05
Dobry den,

snad som temu zalozil na spravnom mieste, ak nie tak poprosim presunut.

Mam zaujem odkupit jeden cesky projekt zamerany na predaj elektroniky v CR, ktoreho zakaznikom su predovsetkym firmy (platcovia DPH).

Idem si zalozit zivnost a vzhladom na to, ze buduci zakaznici budu v prevaznej miere firmy, tak sa chcem stat aj platcom DPH.

Mam trosku zmatok co sa tyka DPH vs. zahranicie.

1. Predavajuci projektu z CR mi posle fakturu s DPH a ja si budem moct DPH odpocitat?
2. Buducim zakaznikom v SR budem fakturovat zaklad + DPH, ale ako to bude so zakaznikmi v CR? Ja im budem fakturovat bez DPH a oni si nebudu moct DPH odpocitat a tym sa stanem pre nich nezaujimavy a radsej si produkt kupia priamo v CR alebo sa mylim?
3. Co spravit aby som mohol aj do CR fakturovat s DPH resp. aby si zakaznici v CR mohli uplatnit narok na odpocet DPH?

Dufam, ze to je napisane aspon trosku zrozumitelne a dakujem za odpovede
Dáša_
28.12.09,20:38
to kúpiš len niečo ako myšlenku alebo aj konkrétny tovar?

Lebo ak by si odkupoval tovar, a aj ty by si bol platca dph, aj česka firma platca dph v čechách, tak potom by ti firma vystavila fakturu bez dph (t.j. nižšia cena) - ty by si si dan vysporiadal v danovom priznani.
Tovar by si na slovensku fakturoval s dph a do čiech, ak by si objednala firma, ktorá je platiteľom dph v čechách a tovar by vyviezla do čiech, tak by si fakturoval bez dph (t.j. lacnejšie, ale dan si vysporiadaju u seba)
Ak by si tovar dodával neplatiteľovi dph, tak faktúru by si vystavoval s daňou.

Opakujem, to je v prípade, ak sa predáva tovar. Pri službách to môže byť trochu inak.
MarkoM
29.12.09,14:58
dik za odpoved

chcem odkupit fungujuci eshop zamerany na predaj tovaru. Cize ja si uplatnim pri kupe eshopu narok na odpocet DPH a on vystavi fa bez DPH? Rovnako to bude asi fungovat ked budem nakupovat od ceskych dodavatelov.
Kvoli comu to je tak, ze ked fakturujem platcovi DPH do zahranicia,tak dan nefakturujem a ked neplatcovi tak fakturujem aj DPH?
Dáša_
29.12.09,15:04
dik za odpoved

chcem odkupit fungujuci eshop zamerany na predaj tovaru. Cize ja si uplatnim pri kupe eshopu narok na odpocet DPH a on vystavi fa bez DPH? Rovnako to bude asi fungovat ked budem nakupovat od ceskych dodavatelov.
Kvoli comu to je tak, ze ked fakturujem platcovi DPH do zahranicia,tak dan nefakturujem a ked neplatcovi tak fakturujem aj DPH?

ide o to, aby dph bola príjmom toho štátneho rozpočtu, kde sa tovar "spotrebuje" Výnimka sa uplatňuje u neplatcov dph - ale tu zase treba poznať zákon o DPH tej krajiny, kam tovar putuje. Po prekročení istej hranice sa musíš registrovať v danom štáte ako platca.
pupavenka
07.02.10,19:40
(lebo ak by si odkupoval tovar, a aj ty by si bol platca dph, aj česka firma platca dph v čechách, tak potom by ti firma vystavila fakturu bez dph (t.j. nižšia cena) - ty by si si dan vysporiadal v danovom priznani.)

rada by som vedela, ako sa dá dph vysporiadať v danovom priznaní.
dakujem
Dáša_
07.02.10,19:57
(lebo ak by si odkupoval tovar, a aj ty by si bol platca dph, aj česka firma platca dph v čechách, tak potom by ti firma vystavila fakturu bez dph (t.j. nižšia cena) - ty by si si dan vysporiadal v danovom priznani.)

rada by som vedela, ako sa dá dph vysporiadať v danovom priznaní.
dakujem


myslené je danové priznanie k DPH a samozdanenie - zjednodušene: na jednej strane v danovom priznaní sama vypočítaš dph z tovarov nakúpených v zahraničí ako dan na výstupe a hneď si ju na vstupe aj odpočítaš. Celkový dopad na dph je nulový
zuzuc
19.08.10,06:18
Ahojte,

velmi surne by som potrebovala radu

Mali sme nejaky servisny zasah na vyrobnej linke, ktora je este v zaruke (zahranicny dodavatel). Zasah vykonala po dohode z praktickych, aj casovych dovodov slovenska firma, ktora nam ho aj vyfakturovala. Podla dohody budem naklady na zasah prefakturovavat talianskej firme, ktora dodala linku. Vsetci sme platitelmi DPH.
Moja otazka: mam fakturovat s DPH alebo bez DPH?

Najde sa dobra dusa, co mi poradi, lebo asi neviem citat v zakone, ale neviem to tam najst.

Dakujem.

zuzana
zuzuc
19.08.10,06:36
(lebo ak by si odkupoval tovar, a aj ty by si bol platca dph, aj česka firma platca dph v čechách, tak potom by ti firma vystavila fakturu bez dph (t.j. nižšia cena) - ty by si si dan vysporiadal v danovom priznani.)

rada by som vedela, ako sa dá dph vysporiadať v danovom priznaní.
dakujem
neviem, ci je to este aktualne, ale tovar nakupeny v zahranici od platitela DPH za predpokladu, ze aj Ty si platitelom DPH sa vpisuje do DP DPH na r. 05 a 07 - ZD a dan na r. 06 a 08. To je vystup. Dan je potom zahrnuta do suctu na r. 19. Zaroven tu istu dan mas v sucte na odpocet (DPH na vstupe) na r. 20 alebo 21. Sumu z r. 20, 21 mas potom rozpisanu na r.22-25.