ninika
28.12.09,16:33
Pekný deň prajem,

vopred sa ospravedlňujem, ak som zle zaradila tému.

Veľmi pekne by som chcela poprosiť o radu v nasledujúcej záležitosti, nakoľko som v tejto oblasti neskúsená a prvýkrát som bývala v prenájme.

V období od 01.03.2007 do 30.09.2009 som prenajímala garzónku, pričom bola riadne uzavretá zmluva o prenájme, v ktorej som sa zaviazala "uhrádzať nájomné vo výške 10.000,-SKK + zálohové platby za elektrickú energiu a dodávku teplej a studenej vody vo výške 1000,-SK/mesačne".
V zmluve je taktiež uvedené, že "vzniknuté nedoplatky a preplatky zálohových platieb za elektrickú energiu a vodu si zmluvné strany vyrovnajú ihneď po predložení vyúčtovania od správcu bytu a od dodávateľa el.energie".
Taktiež som prenajímateľovi zaplatila vopred kauciu 8.000,-SKK, pričom v zmluve je napísané, že sa kaucia uhrádza: " na zabezpečenie úhrady nájomcom spôsobených škôd na predmete nájmu alebo na úhradu nezaplatených platieb...Prenajímateľ je oprávnený použiť tieto prostriedky len za účelom uvedeným v tomto bode...Prenajímateľ sa zaväzuje vrátiť nájomcovi zálohu v plnej výške v hotovosti do rúk nájomcu v deň ukončenia nájomného vzťahu, ak nájomca bude mať vyrovnané všetky platby a predmet nájmu nebude poškodený okrem bežného opotrebenia..."

Počas doby nájmu nikdy nebol problém, platila som načas a majiteľ sa vždy ku mne choval milo a pekne, v byte bol niekoľkokrát počas doby, keď som tam bývala a nikdy mi nič nevyčítal. Až keď som mu povedala, že odchádzam, začalo byť peklo...

V posledný deň nájmu, t.j.30.09.2009 ma majiteľ prekvapil, keď mi nevrátil kauciu 8.000,-Sk a oháňal sa nedoplatkami a že som nedala vyčistiť byt čistiacou službou (podotýkam, že byt má 16M2, čistili sme ho traja, len aby bol majiteľ spokojný a na záver sme spravili fotky vyčisteného bytu).
Žiadala som kópie vyúčtovaní, ktoré mi zaslal na mail 21.10.2009, druhú časť 26.11.2009 a ešte stále nie sú všetky.
Narátal mi nedoplatky vo výške 535,50EUR+ závady bytu 122EUR.
Nedoplatky boli za elektrinu, studenú vodu, teplú vodu, teplú vodu výhrev a ústredné kúrenie.
Rátal to asi správne ako: konečné stavy - počiatočné stavy * cena. (len sa mi nezdá, že pri vode bral do úvahy jednu najvyššiu cenu za všetky roky a neviem odkiaľ vzal jednotkové ceny)
Pri odovzdaní bytu bol spísaný rukou preberací protokol, v ktorom sa byt odovzdáva s čiastočným vyčistením v obývateľnom stave s bežným opotrebením tak ako bol prevzatý. Dočistenie - zabezpečí prenajímateľ (prach na lampe, prach na policiach). Výmena pokazených dverí (dvierka po drezom boli zospodu mierne nalomené a postupným používaním sa kúsok rohu odlomil) - výmenu zabezpečí prenajímateľ, náklady budú s depozitom kompenzované. Podpísané oboma stranami.

Nakoniec mi okrem nedoplatkov zaúčtoval aj závady bytu vo výške 122EUR:
- opravu dvierok - 46,66EUR (oprava dverí 30EUR, montáž 5EUR, materiál 3,66EUR, dovoz 8EUR)
- čistenie bytu firmou - 50EUR
- držiak na toaletný papier- (ktorý som mu kúpila, ale asi sa mu nepáčil) 17,45EUR

Moje otázky sú:
- Môže mi zadržiavať kauciu (už 3 mesiace), aj keď nie sú nedoplatky vyriešené? (podľa zmluvy sa kaucia nevzťahuje na nedoplatky - podľa mňa)
- Má právo žiadať všetky nedoplatky, aj napriek tomu, že mi ich podľa zmluvy neukázal vždy raz ročne?
- Má právo účtovať mi nedoplatky aj za kúrenie, keď UK nebolo v zmluve? (UK má najväčšie nedoplatky, nakoľko v byte sa kúrilo nepretržite, keďže nebol namontovaný regulátor - starý byt)
-Ako sa majú vypočítavať nedoplatky za rok 2009?
-Kde zistím jednotkové ceny za každý rok na elektrinu a vodu?
-Je preberací protokol riadny dokument aj keď bol napísaný rukou a riadne podpísaný (mám originál)?
-Môže mi naúčtovať čistenie bytu firmou, aj keď bol byt vyčistený a v protokole uvedené, že dočistenie (prach na lampe...) zabezpečí prenajímateľ?
- Môže mi účtovať také drahé dvierka, keď bol odlomený malý kúsok? (asi áno, keďže som to podpísala) Môže mi účtovať aj dopravu a montáž? Musí to zdokladovať?

Viem, že je to dlhšie čítanie a veľa otázok, ale bola by som naozaj veľmi rada, keby mi niekto poradil aspoň na niektoré otázky. Veľmi by mi to pomohlo.

Ďakujem veľmi pekne

Ninika
sito
28.12.09,20:09
Chrapúň, inak sa k jeho postoju nejde vyjadriť.

Podstatná je zmluva o prenájme, jej podmienky.

Tebe ako nájomníkovi môže predložiť doklady o nákladoch bytu len on, vlastník bytu.

Kaucia 8 000 Sk = 265,55 €. Nedoplatky narátal 535 € + závady 122 € = 657 €. Rozdiel -392 €. Ako ich chce od Teba vymáhať?

Ako mohlo vedieť náklady za rok 2009, keď vyúčtovanie za rok 2009 býva doručené do 31. 5. 2010?