bocan111
28.12.09,17:20
zdravim, potrebujem iba odobrit jednu moju teoriu, a sice:
- kupili sme starsi rodinny dom s pozemkom, dom je preukazatelne kolaudovany v roku 1938, od starych ludi na ulici viem, ze presne v ktorom rohu pozemku existovala kamenom vykladana studna hlboka cca 9m, studna sa realizovala spolu s vystavbou domu, cca pred 20 rokmi, pri rekonstrukcii domu, vtedajsi majitel studnu zasipal stavebnou sutou, podla mna tuto studnu mozem zase pekne krasne vycistit od sute az na povodne dno, vlastne az pokial je kamenny obklad stien a nemusim to ziadnym uradom a ani uradnikom ani len nahlasovat !! JE TO PRAVDA?? dakujem za reakciu...
jojkoz
29.12.09,06:46
Vacsina nic nenahlasuje ani pri vrtani (kopani) novej ;)
TomasHC
29.12.09,09:22
Jediny dovod nahlasovania studne je STOCNE. Ale ako pisal jojkoz, malokto to dobrovolen nahlasi :)

Vraj sa da dat nejake cestne prehlasenie, ze vodu zo studne budes pouziat len na polievanie, t.j. nepojde do kanalizacie.
bocan111
29.12.09,10:09
cernote sa chcem urcite vyhnut a ked vykopes novu studnu na "spravnom" mieste, tak dokazes stiahnut vodu aj niekolkym susedom, tzn. ze susedia, co vykopali studne po tom ako moja bola zasypana, mozu prist o vodu....samozrejme budu ticho, ak ich maju na cierno, ale najde sa jeden, co ma na nu povolenie /stavebne a to treba :-)/ a zacne sa so mnou na urade natahovat....ale ved ja som ju mal skor!!!! a dokonca od roku 1938! - poviem, len nepouzivala! prejde to? ako dalej? dakujem...
wagner
29.12.09,11:42
Skús si toto prečítať, len neviem či sa ten zákon odvtedy nezmenil
http://www.sme.sk/c/3236819/vykopat-studnu-niekedy-sa-to-oplati.html

Podľa toho by si to nemusel nahlasovať vôbec, pokiaľ ju nechceš využívať ako vodu pitnú namiesto vody z vodovodu. Vtedy by bolo potrebné vodoprávne konanie.
bocan111
29.12.09,11:59
Skús si toto prečítať, len neviem či sa ten zákon odvtedy nezmenil
http://www.sme.sk/c/3236819/vykopat-studnu-niekedy-sa-to-oplati.html

Podľa toho by si to nemusel nahlasovať vôbec, pokiaľ ju nechceš využívať ako vodu pitnú namiesto vody z vodovodu. Vtedy by bolo potrebné vodoprávne konanie.

ano, dakujem za reakciu, len este jedno, ved ja tu studnu tam uz mam od roku 1938 a to este nie len vykopanu a zasypanu, ale ta studna je normalne vykladana zvnutra, ako sa to kedysi robilo, kamenom...ved ja ju v podstate iba vycistim, ja som nic nestaval, stoji to od roku 1938...nie?
-stocnemu sa nevyhybam, ale ak to bude fakt iba na polievanie, tak stocne pada, ze?
wagner
29.12.09,12:12
ano, dakujem za reakciu, len este jedno, ved ja tu studnu tam uz mam od roku 1938 a to este nie len vykopanu a zasypanu, ale ta studna je normalne vykladana zvnutra, ako sa to kedysi robilo, kamenom...ved ja ju v podstate iba vycistim, ja som nic nestaval, stoji to od roku 1938...nie?
-stocnemu sa nevyhybam, ale ak to bude fakt iba na polievanie, tak stocne pada, ze?
Pokiaľ ju budeš len čistiť a nemieniš si do nej dať darling na to, aby si ju mohol využívať aj ako pitnú vodu, tak nemusíš nič nahlasovať. Tak to hovorí zákon. Kedysi bola aj studňa drobná stavba, ale viem, že sa to zmenilo tak, ako je uvedené v tom článku.
bocan111
29.12.09,12:15
Pokiaľ ju budeš len čistiť a nemieniš si do nej dať darling na to, aby si ju mohol využívať aj ako pitnú vodu, tak nemusíš nič nahlasovať. Tak to hovorí zákon. Kedysi bola aj studňa drobná stavba, ale viem, že sa to zmenilo tak, ako je uvedené v tom článku.

este raz moc dakujem
JarkaL
29.12.09,14:50
Bola o tom diskusia aj v rozhlase, pani z úradu tam hovorila, že studňa sa považuje za drobnú stavbu vtedy, ak tam je namontované čerpadlo, inak nie.
hydrogeolog
29.12.09,17:49
inak aj "panie na uradoch" v tom maju casto chaos :) vacsinou su najradsej, ak za nimi nikto nechodi a nic nechce. Ak chcete mat vsetko tip top, mozem vam spravit tech. dokumentaciu jestvujucej studne, nahlasit na urad treba len odber el. cerpadlom. Pokial chcete tahat kyble, alebo rucnou pumpou, netreba naozaj nic. Ale to by vas musel skutocne nejaky zly sused udat, aby sa o to niekto staral. Hlavne si dajte pozor pri cisteni tej studne. Pokial je to vykladane kamenmi, moze sa to pocas cistenia pohnut, taktiez plyny vedia byt velmi zakerne. Rozhodne je to praca pre odbornika, resp. minimalne nadpriemerne sikovneho cloveka s nadpriemernou davkou stasteny :) Vela stastia