pivko
28.12.09,19:50
Potrebujem urobiť k novostavbe r.domu vodovodnú a kanalizačnú šachtu. Uvažujem nad plastovou,ale tie kvalitné stoja cca 400 EUR /tie za 200 nechcem/alebo mam radšej kúpiť/alebo vymurovať/ betónovu?
220870
28.12.09,19:16
Ak máte trochu zbytočných dosiek a deň času tak najlacnejšie je zašalovať a zaliať betónom.
val007
28.12.09,20:45
No aj my sme murovali. Nám napr. vo vodárňach dali "odporúčanie", aké by mala mať rozmery a že tie hotové, hlavne tie menšie by nám ani neschválili alebo také čosi, lebo že ako sa má jeden vodár vmestiť cez taký malý otvor dnu a ešte tam aj namontovať vodomer a prípadne riešiť nejakú poruchu. A sused má takú hotovú šachtu a veru cez ten otvor by som mala aj čo robiť, aby som tam vošla.
pivko
29.12.09,08:41
No aj my sme murovali. Nám napr. vo vodárňach dali "odporúčanie", aké by mala mať rozmery a že tie hotové, hlavne tie menšie by nám ani neschválili alebo také čosi, lebo že ako sa má jeden vodár vmestiť cez taký malý otvor dnu a ešte tam aj namontovať vodomer a prípadne riešiť nejakú poruchu. A sused má takú hotovú šachtu a veru cez ten otvor by som mala aj čo robiť, aby som tam vošla.
Tie male za 200 EUR nevyhovuju ,ale ja by som kúpil vyhovujúcu 1.000x1.000 x 1.700 za 400EUR. Uvažujem o plastovej hlavne koli tomu že mám na pozemku dosť mokro , sused ktorý ma pivnicu asi 1,5m v zemi tak na jar mu tam plávu zemiaky. Preto som sa do pivnice radšej nepúšťal.Tak že aby ma zasa nevyšla izolácia šachty 2x toľko ako vybetónovanie šachty.:mee:
buchač
29.12.09,08:58
Otázka :

Je táto šachta vhodná aj do prostredia s vyššími , chladnejšími teplotami ?
Je odolná proti zamrzaniu vody ?
TomasHC
29.12.09,09:19
Ja som kupil plastovu (http://www.vhtech.sk/vodomerne-sachty-plastove/), stala 201 EUR a nema chyby. Bagrista vykopal jamu a drazku na HDPE ruru, vyrovnal som dno, dal do jamy sachtu, prestrcil ruru a obsypal. Rychle, lacne, ciste, na 1000 rokov, vodotesne, ziadna vlhkost, urobi to jeden clovek za par hodin.

Ak nemas stavebnu budu a nemas mat kde miesacku a cement (ako ja), tak je to super volba. Betonova sachta je podla mna ovela narocnejsia - vybetonovat spodok, potom DTcka alebo salovat-salovat-salovat, potom podstojkovat, zasalovat vrch, kupit dvierka (alebo dat pozvarat)... A nevyjde to asi o moc lacnejsie ako plastova.

Na plastovej nalepis EPS zo spodu dekla a voda Ti nezamrzne...

Pokial v tej "malej" s priemerom 100cm nechces skladovat dva mechy zemiakov a tri bednicky jablk, tak mala nie je :)
220870
29.12.09,09:25
Aj keď si tam dáte neviem čo a budete mať na pozemku vysoko spodnú vodu tak vám do tej šachty natečie.Ak tam nechcete mať vodu tak v nej musíte urobiť guličku a napojiť ju do verejnej kanalizácie.Inak tej šachte voda moc neškodí.Voda vo vodovodnej šachte je skôr normálny ,ako nenormálny jav.Vodovodné potrubia sú dnes takmer výhradne z plastu ,ventily a hodiny z mosadze.
fedo78
29.12.09,10:02
Ja som robil šachtu z DT-čiek, bez dna. Vo výkope som urobil malý základ, ktorý som zašaloval zvnútra a na ten som už ukladal DT-čka. Spodok šachty som vysypal cca 20 cm vrstvou štrku. Kadiaľ natečie, tadiaľ vytečie. A ako tu bolo spomínané, pri vysokej hladine spodnej vody sa veľmi ťažko zabráni tomu, aby sa do šachty voda nedostala. Ak je utesnená, potom je zas problém tú vodu odtiaľ dostať. Celá šachta ma vyšla na cca 100 €.
ivan1961
25.01.15,14:49
vodomerná šachta z lukabetonu je prejazdná osobným autom, tlak na jedno koleso môže byť do 1000kg, teda viac ako 4 tonové osobné autá nie sú a čo je dôležité má certifikát aj vyfotený priamo na stránke a ten som zatiaľ nevidel u nikoho...Bez Certifikátov vzniká problém s pripojením a dokonca i pri kolaudácii domu...Je to betónová skladačka a účel splní...
bodliak
25.01.15,18:34
reagujete na príspevok z roku 2009, ale ako reklama - dobré...