Silvia123
29.12.09,10:08
Ahojte, prosím vie mi niekto poradiť čo s neuhradenými lízingovými splátkami za 12/09?
Doteraz som mala vždy všetko ku koncu roka pekne uhradené. (na lízing mi kedysi chodili faktúry, lebo som ich mala v EUR), tak som si ich zvykla preúčtovať na 321 každý mesiac (dočítala som sa to tu na porade, že to niektorí tak robia a zdalo sa mi to o.k.), v tomto roku mi síce faktúry nechodili ale keďže mám veľa lízingov, tak som to mala veľmi prehľadné keď som si splátku za daný mesiac nahodila do faktúr v záväzkoch a zaúčtovala: (mám veľa lízingov)
474/321
562/321
568/321
343/321
321/221
Tak preto neviem či ten december môžem zaúčtovať tak ako som bola zvyknutá v minulých mesiacoch, pretože týmto mojim spôsobom sa mi zníži 474 -ale v podstate keďže nebude zaplatená, ona sa má zvýšiť práve o sumu na 562 a 568 pravda? A čo sa týka DPH za 12.-ty mesiac? -môžem si ju odpočítať dúfam??? keď nebude uhradený lízing??? V lízing.kalendári mám, že deň splatnosti splátky je zároveň dńom vzniku DP, nemám tam napísané že dňom úhrady vzniká DP, tak dúfam že môžem odpočítať.
Ďakujem vopred za radu.
Jana Acsová
29.12.09,09:39
Tak preto neviem či ten december môžem zaúčtovať tak ako som bola zvyknutá v minulých mesiacoch, pretože týmto mojim spôsobom sa mi zníži 474 -ale v podstate keďže nebude zaplatená, ona sa má zvýšiť práve o sumu na 562 a 568 pravda?Môžete. Účtovný prípad vznikol. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o prelom roka odporúčam mať na zreteli verný a pravdivý obraz účtovníctva:
- záväzky z finančného prenájmu sa popisujú v poznámkach, t.j. v prípade nezmeneného účtovania tieto v poznámkach popísať v rámci záväzkov z finančného prenájmu,
- zvážiť prípadnú zmenu účtovania na prelome účtovných období.
Univerzálna rada podľa môjho názoru nie je, dôležité je subjektívne posúdenie významnosti a teda dopad na vykázanie v účtovnej závierke. Máte veľa leasingov ako uvádzate.
A 562 a 568 ... pokiaľ ich účtujete ... zovšeobecním "náklady" účtujeme v časovej súvislosti. Tj. časovo rozlíšené. Časť splátky prislúchajúca nákladom do 31.12.2009 patrí do mesiaca december, časť týkajúca sa mesiaca január sa časovo rozlíši.



A čo sa týka DPH za 12.-ty mesiac? -môžem si ju odpočítať dúfam??? Ak vznikla daňová povinnosť, nemusíte len dúfať, môžete daň odpočítať. Ak sú splnené súvisiace podmienky §§ 49-51 ZDPH. Vznik daňovej povinnosti prenajímateľa sa viaže k opakovaným splátkam. Nárok na odpočítanie dane sa neviaže na úhradu, ale vznik daňovej povinnosti.
Silvia123
29.12.09,13:57
Áno, 562 a 568 na prelome období časovo rozlišujem. Ďakujem Vám za kompletnú odpoveď, veľmi mi pomohla.