Susan
29.12.09,09:41
Pekny den želám.
Prosím o radu, či sa tuzemská zdaniteľná osoba, neplatiteľ DPH, musí zaregistrovať podľa § 7a zákona o DPH ak poskytuje služby do iného členského štátu neplatiteľovi DPH.

Existuje nové tlačivo na registráciu podľa § 7a, alebo sa použije staré tlačivo - pôvodná žiadosť?

Pekne dakujem.
Susan
29.12.09,11:29
Asi dnes nikto nema naladu čitat:-(
Ako pozerám usmernenie z Daňového riaditeľstva, žiadosť o registráciu nepodáva ten, kto dodáva službu nezdanitelnej osobe z ineho členského štátu - napr. občanovi. Netýka sa to asi podnikateľov- neplatiteľov DPH z iného členského štátu, pravda.

Každému je všetko jasné, aj tlačivo na podania žiadosti? Potom si pripadám, že nič neviem a chyta ma depka.
Tatikat
29.12.09,11:42
Ahoj, tak vies ako, vsetci radsej oddychuju a novelami sa zacneme stresovat az v januari :-)
Ale aby som ti odpovedala, pre pochopenie §7 si treba ako prve uvedomit dve definicie:
1. zdanitelna osoba = osoba vykonavajuca nezavislu ekonomicku cinnost
2. zahranicna osoba = zdanitelna osoba, kt. nema sidlo, miesto podnikania... v tuzemsku

Z toho vyplyva, ze akonahle su v ramci dodavania sluzieb medzi clenskymi statmi obchodni partneri zdanitelnymi osobami, t.j. nejde o fyzicku osobu alebo napr. neziskovku, musi byt obojstranna registracia a teda musi dojst k vymene udajov o IC DPH.

Ak to obratime len na toho slovaka, o ktorom pises, ze je zdanitelna osoba neregistrovana pre DPH:
- ak bude dodavat sluzby do CR zdanitelnej osobe, je povinny sa registrovat
- ak bude dodavat sluzby do CR inej ako zdanitelnej osobe, nie je povinny sa registrovat
- ak bude prijimat sluzby od zahranicnej osoby, je povinny sa registrovat

Co sa tyka tlaciva, zial neviem poradit, ja pracujem len s registrovanymi podnikatelmi, ale urcite sa najneskor 1.1. objavi na stranke Danoveho riaditelstva.
Mária.K.
29.12.09,12:18
Pekny den želám.
Prosím o radu, či sa tuzemská zdaniteľná osoba, neplatiteľ DPH, musí zaregistrovať podľa § 7a zákona o DPH ak poskytuje služby do iného členského štátu neplatiteľovi DPH.

Existuje nové tlačivo na registráciu podľa § 7a, alebo sa použije staré tlačivo - pôvodná žiadosť?

Pekne dakujem.

Ak sa poskytujú služby do iného členského štátu, je na správne posúdenie zdanenia a povinnosti registrácie potrebné zohľadniť:
1. o akú konkrétnu službu ide,
2. komu je služba poskytnutá:
- zdaniteľnej osobe, alebo
- nezdaniteľnej osobe
Susan
29.12.09,12:38
Ahoj. Veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď aj za to, že si si našla čas na vysvetlenie.

Medzi tým som zistila, že inžinierske služby, ktoré poskytuje táto zdaniteľná osoba do iného členského štátu sa nachádzajú v § 16 v tzv "osobitných pravidlách", čo znamená, že sa služby neuvádzajú v súhrnom výkaze. Aj tak je potrebná registrácia?
Čo to ovplyvní?
Tatikat
29.12.09,12:53
Ahoj. Veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď aj za to, že si si našla čas na vysvetlenie.

Medzi tým som zistila, že inžinierske služby, ktoré poskytuje táto zdaniteľná osoba do iného členského štátu sa nachádzajú v § 16 v tzv "osobitných pravidlách", čo znamená, že sa služby neuvádzajú v súhrnom výkaze. Aj tak je potrebná registrácia?
Čo to ovplyvní?

Ahoj, pozor, §16 je kompletne zmeneny a odseky 16 a 17 sa tykaju iba dodania sluzieb inej ako zdanitelnej osobe mimo EU. V skratke mozno uviest tuto pomocku pre dane sluzby vymenovane v §16 ods. 17:
1. dodanie sluzby pre zdanit.osobu - §15 ods. 1
2. dodanie sluzby pre inu ako zdanit. osobu:
a) v tuzemsku - §15 ods. 2
b) do iného cl.statu - §15 ods. 2
c) do tretieho statu - §16 ods. 16

to znamena, ze iba v pripadoch, ze "tvoja" fyzicka osoba dodavat sluzby inej zdanitelnej osobe mimo tuzemska (t.j. do ineho cl.statu aj do tretieho statu) netreba registraciu, v ostatnych je registracia podla §7a nevyhnutna.

Tatiana
Mária.K.
29.12.09,13:51
Ahoj. Veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď aj za to, že si si našla čas na vysvetlenie.

Medzi tým som zistila, že inžinierske služby, ktoré poskytuje táto zdaniteľná osoba do iného členského štátu sa nachádzajú v § 16 v tzv "osobitných pravidlách", čo znamená, že sa služby neuvádzajú v súhrnom výkaze. Aj tak je potrebná registrácia?
Čo to ovplyvní?

Ak dodávate inžinierske služby do iného členského štátu zdaniteľnej osobe, vzťahuje sa na vás § 15 ods. 1 zákona o DPH.

Miesto dodania služby


§ 15

(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

(2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

(3) Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.

Povinnosti týkajúce sa registrácie:

§ 7a

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
Mária.K.
29.12.09,14:33
Ahoj. Veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď aj za to, že si si našla čas na vysvetlenie.

Medzi tým som zistila, že inžinierske služby, ktoré poskytuje táto zdaniteľná osoba do iného členského štátu sa nachádzajú v § 16 v tzv "osobitných pravidlách", čo znamená, že sa služby neuvádzajú v súhrnom výkaze. Aj tak je potrebná registrácia?
Čo to ovplyvní?
Služby uvedené v § 16 ods. 16 zákona o DPH sa neuvádzajú v súhrnnom výkaze len preto, lebo toto ustanovenie sa vzťahuje na služby poskytované mimo EÚ. To však nie je váš prípad.
Susan
29.12.09,14:36
Ahoj, pozor, §16 je kompletne zmeneny a odseky 16 a 17 sa tykaju iba dodania sluzieb inej ako zdanitelnej osobe mimo EU. V skratke mozno uviest tuto pomocku pre dane sluzby vymenovane v §16 ods. 17:
1. dodanie sluzby pre zdanit.osobu - §15 ods. 1
2. dodanie sluzby pre inu ako zdanit. osobu:
a) v tuzemsku - §15 ods. 2
b) do iného cl.statu - §15 ods. 2
c) do tretieho statu - §16 ods. 16

to znamena, ze iba v pripadoch, ze "tvoja" fyzicka osoba dodavat sluzby inej zdanitelnej osobe mimo tuzemska (t.j. do ineho cl.statu aj do tretieho statu) netreba registraciu, v ostatnych je registracia podla §7a nevyhnutna.

Tatiana

Ano, ďakujem pekne a súhlasím s Tebou. Čitam § 16 uz novelizovaný a brala som tento § tak, ze ak najdem služby v tomto §, tak sa nemusim riadiť § 15 odst.1). Ale, ak nenájdem svoje poskytované služby v § 16, tak sa riadim § 15. Tak som pochopila.
Keď však čítam ďalšiu odpoveď od pani Márie K., tam to vyzerá, že sa musím registrovať podľa § 7a. A uz som zase na začiatku:-(
Mária.K.
29.12.09,15:51
Ano, ďakujem pekne a súhlasím s Tebou. Čitam § 16 uz novelizovaný a brala som tento § tak, ze ak najdem služby v tomto §, tak sa nemusim riadiť § 15 odst.1). Ale, ak nenájdem svoje poskytované služby v § 16, tak sa riadim § 15. Tak som pochopila.
Keď však čítam ďalšiu odpoveď od pani Márie K., tam to vyzerá, že sa musím registrovať podľa § 7a. A uz som zase na začiatku:-(
Pochopila si to správne. Musíš sa registrovať, lebo tvoja služba v § 16 uvedená nie je. Je tam uvedený len druh služby - inžinierske služby, ale celé ustanovenie § 16 ods. 16 a ods. 17 zákona o DPH rieši len dodanie služieb mimo EÚ. Nerieši dodanie služieb do členských štátov EÚ. Z uvedeného dôvodu sa musíš riadiť § 15 ods. 1 zákona o DPH (v súlade s § 15 ods. 3 zákona o DPH).

§ 16
(16) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
b) reklamné služby,
c) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
d) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
e) poskytnutie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku okrem nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,
g) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb,
h) telekomunikačné služby,
i) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
j) služby dodávané elektronickými prostriedkami.