nika.sum
29.12.09,12:05
Ahoj. Potrebovala by som pomoct s touto situaciou: Slovenska firma bude hlavnym dodavatelom na stavbe v Madarsku. Aj tu na porade som riesila, ako to bude s DPH. Bolo mi poradene, ze kedze ide o §16, bude sa musiet slovenska firma zaregistrovat v Madarsku. A tu mam problem, ako to potom funguje s uctovnictvom:confused: Musi tam mat zalozenu prevadzku, sidlo:confused: Nikdy som s tymto nerobila, preto je to pre mna spanielska dedina, ak mi mozete poradit, kde nieco o tom ako to funguje najdem, budem povdacna...
Niekde som sa tu docitala, ze ak stavba trva menej ako 12 mesiacov, je to ine ako ked je to dlhsie.
KEJKA
29.12.09,20:24
pre DPH sa registrovať musíš, miesto dodania je MR.
Budeš si evidovať doklady pre účely DPH a budeš podívať DP DPH.
Pre stálu prevádzkáreň je rozhodujúce, či tam budeš viac alebo menej ako 181 dní.
marina8
29.12.09,21:50
Ahoj. Potrebovala by som pomoct s touto situaciou: Slovenska firma bude hlavnym dodavatelom na stavbe v Madarsku. Aj tu na porade som riesila, ako to bude s DPH. Bolo mi poradene, ze kedze ide o §16, bude sa musiet slovenska firma zaregistrovat v Madarsku. A tu mam problem, ako to potom funguje s uctovnictvom:confused: Musi tam mat zalozenu prevadzku, sidlo:confused: Nikdy som s tymto nerobila, preto je to pre mna spanielska dedina, ak mi mozete poradit, kde nieco o tom ako to funguje najdem, budem povdacna...
Niekde som sa tu docitala, ze ak stavba trva menej ako 12 mesiacov, je to ine ako ked je to dlhsie.


nika v prilohe ti prikladam zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia s madarskom, ked som to prebehla, tak pokial stavenisko netrva dlhsie ako 12 mesiacov, tak ti stala prevadzkaren nevznika - cl. 5 odst.3a
nika.sum
30.12.09,22:51
pre DPH sa registrovať musíš, miesto dodania je MR.
Budeš si evidovať doklady pre účely DPH a budeš podívať DP DPH.
Pre stálu prevádzkáreň je rozhodujúce, či tam budeš viac alebo menej ako 181 dní.

Registrovat v MR? Alebo registrovat v MR az po uplynuti doby rozhodujucej pre stalu prevadzkaren:confused: Ak by som mala povinnost sa registrovat v MR, tak ako to funguje s uctovnictvom, ja neviem po madarsky, nepoznam ich zakony.
KEJKA
30.12.09,23:11
musíš ich poznať.
Stála prevádzkáreň súvisí s daňou z príjmov.
DPH - to je o inom. Musíš odviesť DPH v MR, tak bud si zariadiš ten obchod inak, alebo budeš konať v súlade so zákonom v MR.
nika.sum
31.12.09,06:44
musíš ich poznať.
Stála prevádzkáreň súvisí s daňou z príjmov.
DPH - to je o inom. Musíš odviesť DPH v MR, tak bud si zariadiš ten obchod inak, alebo budeš konať v súlade so zákonom v MR.

Ja viem, ze to musi byt v sulade so zakonom. Ja som len uctovnicka a nikdy som neuctovala nic podobne. Takze ked sa musia zaregistrovat v Madarsku na DPH, bolo by dobre keby mali uctovnika, kt. sa vyzna v madarskych zakonoch a vie po madarsky nie? Ak budu odvadzat DPH v MR, ako to ja uctujem na Slovensku? Akym sposobom sa podava DPH v Madarsku, toto je pre mna uplne neznamo, asi sa pytam hlupo, ale naozaj nemam ponatia o tom ako sa to robi? Ak mi viete poradit nejaku odbor.literaturu kde to najdem podrobne vysvetlene, nezatazovala by som Vas. Dakujem
samod
31.12.09,10:06
A nad prenosom daňovej povinnosti ste neuvažovala ? Jestvuje v MR obdoba našeho § 69/2 ZDPH?
nika.sum
31.12.09,12:55
A nad prenosom daňovej povinnosti ste neuvažovala ? Jestvuje v MR obdoba našeho § 69/2 ZDPH?

Zatial som este nad nicim neuvazovala, potrebujem sa z tejto situacie nejako vysomarit. Neviem co jestvuje v Madarsku, ja som s nicim podobnym nepracovala, ani opacne, myslim, ze by zahranicna firma podnikala na Slovensku, takze naozaj vobec neviem, kde zacat a ako...
KEJKA
31.12.09,17:29
skús zistiť, či odberateľ v MR je platiteľom DPH v MR.
nika.sum
31.12.09,21:12
skús zistiť, či odberateľ v MR je platiteľom DPH v MR.

Ano je odberatel platitel DPH v MR. Preto som si aj najprv myslela, ze to bude tak, ze mu bude fakturovane bez DPH a on tu DPH tam zaplati, ale vidim, ze je vsetko hlavne pri stavbach zlozitejsie...
Keby sa tu nasiel niekto kto nieco podobne robi a bol by mi ochotne vysvetlit, co kde ako...Snad to budem vidiet v novom roku jasnejsie...Prajem krásneho Silvestra a vsetko to najlepsie do noveho roku, hlavne to zdravicko, lebo to je to najdolezitejsie...
KEJKA
01.01.10,12:51
no ide o to, že miesto dodania pri stavbách je MR. Ja som mala klienta, ktorý staval v ČR, teda to isté a registroval sa tam pre DPH. Nakupoval materiál tam, tak si DPH aj odpočítaval.
Ak by ste dodávali len služby=stavebé práce, tak by som uvažovala o prenose daňovej povinnosti.
nika.sum
01.01.10,20:42
no ide o to, že miesto dodania pri stavbách je MR. Ja som mala klienta, ktorý staval v ČR, teda to isté a registroval sa tam pre DPH. Nakupoval materiál tam, tak si DPH aj odpočítaval.
Ak by ste dodávali len služby=stavebé práce, tak by som uvažovala o prenose daňovej povinnosti.

No podla vysvetlenia klienta budu dodavat stavebne prace, material...proste vsetko co sa tyka stavby, oni to tomu madarskemu odberatelovi vlastne cele postavia zo vsetkym co s tym suvisi. Subdodavatelia budu zo Slovenska a Ceska. A ako to je ked sa tam zaregistruje, je to vlastne ako Madarska firma, a uctovnictvo treba viest v Madarsku a ja to len vysporiadam potom v danovom priznani z dani z prijmov? tomuto vobec nerozumiem...
Nerozumiem tomuto v zakone o DPH od 1.1.2010: § 69ods. (4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku.
Ja to chapem takto: ak si napr. v tom mojom pripade objednala madarska firma platitel DPH v MR sluzbu (kompletne dodanie stavby so vsetkymi pracami, materialom..)na stavbe v Madarsku (podla § 16 odst.1 je miesto dodania MR) od slovenskej firmy platitela DPH na Slovensku, je povinna platit dan madarska firma do stat.rozpoctu v MR. Nasa firma by jej mala vystavit fakturu bez DPH. Toto by bolo aj logicke, stale mi nejde do hlavy preco sa musi nasa firma registrovat v MR, ved do stat.rozpoctu MR pojde aj tak rovnaka suma.
nika.sum
03.01.10,17:02
no ide o to, že miesto dodania pri stavbách je MR. Ja som mala klienta, ktorý staval v ČR, teda to isté a registroval sa tam pre DPH. Nakupoval materiál tam, tak si DPH aj odpočítaval.
Ak by ste dodávali len služby=stavebé práce, tak by som uvažovala o prenose daňovej povinnosti.
A ako to fungovalo s uctovnictvom. Mozno je to hlupa otazka, ale snazim sa nieco o tejto situacii najst, ale nedari sa mi. Viedol si zvlast uctovnictvo v CR, robili ste mu to vy?
KEJKA
03.01.10,22:49
viedol si evidenciu dokladov k DPH. Nie neviedla som mu účtovníctvo, mal vlastnú účtovníčku.
Doklady,ktoré sa týkali šeskej DPH dával na osobitné analytiky v slov. účte, aby DPH neodpočítal a neodvádzal dva razy.
Nevznikla mu stála prevádzkáreň, takže riešil len DPH, neriešil daň z príjmu.
KEJKA
03.01.10,23:01
No podla vysvetlenia klienta budu dodavat stavebne prace, material...proste vsetko co sa tyka stavby, oni to tomu madarskemu odberatelovi vlastne cele postavia zo vsetkym co s tym suvisi. Subdodavatelia budu zo Slovenska a Ceska. A ako to je ked sa tam zaregistruje, je to vlastne ako Madarska firma, a uctovnictvo treba viest v Madarsku a ja to len vysporiadam potom v danovom priznani z dani z prijmov? tomuto vobec nerozumiem...
Nerozumiem tomuto v zakone o DPH od 1.1.2010: § 69ods. (4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku.
Ja to chapem takto: ak si napr. v tom mojom pripade objednala madarska firma platitel DPH v MR sluzbu (kompletne dodanie stavby so vsetkymi pracami, materialom..)na stavbe v Madarsku (podla § 16 odst.1 je miesto dodania MR) od slovenskej firmy platitela DPH na Slovensku, je povinna platit dan madarska firma do stat.rozpoctu v MR. Nasa firma by jej mala vystavit fakturu bez DPH. Toto by bolo aj logicke, stale mi nejde do hlavy preco sa musi nasa firma registrovat v MR, ved do stat.rozpoctu MR pojde aj tak rovnaka suma.
neviem, prečo riešiš problém týmto spôsobom?
dodanie stavby je dodanie tovaru, nie dodanie služby.....
§ 8
Dodanie tovaru

(1) Dodaním tovaru je

a) prevod práva .........................................
b) dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy.
c) odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.

a miesto dodania je MR. Ten kto dodáva, musí byť regisgtrovaný pre daň v štáte dodania. Ty ako účtovníčka to nevyriešiš, to musia tí, ktorí uzatvárajú tieto ikontrakty.
nika.sum
04.01.10,09:12
neviem, prečo riešiš problém týmto spôsobom?
dodanie stavby je dodanie tovaru, nie dodanie služby.....
§ 8
Dodanie tovaru

(1) Dodaním tovaru je

a) prevod práva .........................................
b) dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy.
c) odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.


a miesto dodania je MR. Ten kto dodáva, musí byť regisgtrovaný pre daň v štáte dodania. Ty ako účtovníčka to nevyriešiš, to musia tí, ktorí uzatvárajú tieto ikontrakty.

Toto som potrebovala pocut, pretoze som s tymto nikdy nepracovala a klient sa na mna obratil o pomoc a mam pocit, ze som uplne tupa, ked to neovladam. Ale aj ked to bude riesit klient, je viac veci co ma matie:
Spominali ste tu, ze ste mali klienta co bol registrovany v CR, vsetko co sa dialo v CR, islo mimo Vas? Teraz nemyslim len DPH. Uz to tu bolo spominane, ak by dodanie stavby trvalo menej ako 12 mesiacov, nemusi tam zriadit stalu prevadzkaren, ako sa to potom riesi z hladiska dani z prijmu? Ved oni si mozu naplanovat, ze stavbu dodaju do 11 mesiacov, ale kvoli pocasiu, sa to predlzi a tento cas sa tiez zapocitava...nechcem kvoli tomuto otvarat temu v dani z prijmov.
A co sa tyka DPH, preco musi byt registrovany dodavatel v MR, ked dodanie stavby je dodanie tovaru, preco si to nemoze samozdanit madarska firma? Nerobim casto dodanie tovaru, ale ked som to riesila, bolo to dodanie do Ciech, tak to islo bez DPH a slovensky dodavatel to daval do vykazu a cesky odberatel to samozdanoval. Je to pri stavbach ine?
nika.sum
08.01.10,11:25
Dobry den, prepacte ze Vas este tym zatazujem, ale neda mi to pokoj. Ide o tu stavbu v Madarsku. Aj klientovi na DU potvrdili, ze sa musi registrovat v MR. Mne len ide o fungovanie uctovnictva. Klient bude vystavovat faktury odberatelovi z MR s IC DPH pridelenym v madarsku vsak? Ostatne udaje ako adresa-sidlo im zostava na Slovensku? Ked ta stavba je planovana na menej ako 12 mesiacov, vsetko ide do dani z prijmu na Slovensku? Len DPH z tych vystavenych faktur odvedu v Madarsku? Alebo je to tak, ze tam musia viest uctovnictvo akoby za novu firmu? Neviem, ci som presne opisala moje otazka, ale mam s nim ist na DU a nechcem tam vyzerat ako uplny blbec, aj ked sa tak citim. Prosim, skuste mi to niekto vysvetlit ako to funguje.
nika.sum
12.01.10,10:14
Dnes som bola s klientom na DU, mila ochotna pani sa mi snazila aspon objasnit ako by to fungovalo, keby to bolo vsetko opacne, cize madarska firma by chcela stavat na Slovensku, pretoze ake su presne madarske zakony si musi zistit klient. Ked to vsetko zhrniem je to takto: Slovenska firma, kt. bude stavat v MR, sa musi zaregistravat za platitela DPH v Madarsku, dostane IC DPH madarske. Tam pravdepodobne bude musiet viest evidenciu faktur prijatych a vydanych s madarskym IC, cize tych kt. sa budu tykat tych stavieb. Sidlo ostava firme na Slovensku, faktury su vystavene na Slovensku len s IC madarskym, ak to madarske zakony nebudu vyzadovat, firma sa nemusi registrovat na slovensku DPH, do Slovenskeho uctovnictva by mal ist zaklad dane. Co sa tyka subdodavatelov, tiez by sa mali s velkou pravdepodobnostou registrovat v MR, nakolko preniest dan.pov. sa da len na firmu, kt. ma v MR sidlo. Ak by sa nasiel niekto, kto nieco take robi a bol by mi ochotny poradit nejake blizsie info, budem vam velmi vdacna.
nika.sum
09.02.10,09:13
Takze uz som o nieco mudrejsia. Konecne som aspon akotak pochopila novy zakon o DPH vdaka videoskoleniu, aj ked si ho asi este budem musiet pozriet. Ing. Jablonkova tam spomenula aj konkretne dodanie stavby. Samozrejme treba zistit, ci v MR sa treba registrovat. Ak by sa dala preniest DPH §69 ods.2, nemusel by sa registrovat, ale fakturoval by bez DPH. Lenze problem by asi nastal ohladne subdodavatelov. Ja som to pochopila tak, ze subdodavatel by v tomto pripade nemal na koho preniest dan.povinnost a musel by sa registrovat.
Riesila by som to takto: Firma A dodavajuca stavbu do MR madarskej firme - platitelovi DPH v MR. Firma A by sa zaregistrovala za platitela DPH v MR, dostala by IC DPH madarske. Pod tymto IC DPH by objednavala material a sluzby k stavbe od ceskych a slovenskych dodavatelov, kt. by fakturovali bez DPH a podla §69 odst.2 (ak to tak je aj v MR) by preniesli DPH na Firmu A, ta by si mohla v MR uplatnit odpocet a zaroven by vystavovala faktury pre madarsku firmu s madarskou DPH, kt. by tym odviedla do rozpoctu v MR. Je to takto spravne?
nika.sum
12.02.10,20:46
neviete mi s tymto poradit?
jeso
12.02.10,23:24
neviem, prečo riešiš problém týmto spôsobom?
dodanie stavby je dodanie tovaru, nie dodanie služby.....
§ 8
Dodanie tovaru


(1) Dodaním tovaru je


a) prevod práva .........................................
b) dodanie stavby alebo jej časti na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy.
c) odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.

a miesto dodania je MR. Ten kto dodáva, musí byť regisgtrovaný pre daň v štáte dodania. Ty ako účtovníčka to nevyriešiš, to musia tí, ktorí uzatvárajú tieto ikontrakty.

Asi tomu nerozumiem! prečo ten kto dodáva tovar spojený s inštalácoiu musí byť registrovaný v MR ?
ved miesto dodania je miesto kde je tovar inštalovaný alebo zmontovaný §13 b

tuzemský dodávateľ platca dane fakturje bez DPh dodanie tovaru s montážou madarskému platcovi dane , ten urobí samozdanenie
mýlim sa ?
....jedine, že by zahraničný odberatel nebol platcom DPH , ale myslím, že v príspevku hore bolo písané
že zahraničný odberateľ je placom DPH
jeso
12.02.10,23:59
zo stránky DRSR -

Kde je miesto dodania služby vzťahujúcej sa k nehnuteľnosti?

Podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Z aplikácie citovaného ustanovenia vyplýva, že stavebné práce vykonané platiteľom na nehnuteľnosti v inom členskom štáte, nie sú predmetom dane; nepodliehajú zákonu o DPH platnému v tuzemsku.
Platiteľ sa nemusí registrovať za platiteľa dane v členskom štáte, za podmienky, že príjemcom je osoba identifikovaná pre daň v tomto členskom štáte, ktorá z danej služby (fakturovanej bez slovenskej DPH) zaplatí daň v sadzbe stanovenej zákonom tohto štátu príslušnému správcovi dane.
Ak príjemcom predmetných stavebných prác nie je osoba identifikovaná pre daň v tomto členskom štáte, (daňová povinnosť sa nedá preniesť na príjemcu služby) dodávateľ stavebných prác sa musí registrovať v členskom štáte ako platiteľ dane príslušného štátu.
Informácie k uplatňovaniu dane pri službách s miestom dodania v inom členskom štáte, je potrebné žiadať u správcu dane v príslušnom členskom štáte.
jeso
13.02.10,00:16
aj toto bolo na stránke DRSR

Ak firma, s.r.o., vykonáva stavebné práce v EU (v Slovinsku) na základe zmluvy od mája 2005. Spoločnosť je platcom DPH a mesačne fakturuje skutočne vykonané práce na Slovinského odberateľa, platcu DPH. Faktúry vystavuje bez DPH. Je takéto poskytovanie služieb predmetom tuzemského plnenia a kde sa uvádza v priznaní DPH? Aké sú daňové povinnosti voči Slovinsku ( daň z príjmu PO a DPH) a od kedy, prípadne podľa akých zákonov má platiteľ postupovať ?

Podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Z aplikácie citovaného ustanovenia vyplýva, že stavebné práce vykonané platiteľom na nehnuteľnosti v inom členskom štáte, nie sú predmetom dane; nepodliehajú zákonu o DPH v Slovenskej republike. Takéto zdaniteľné obchody sa neuvádzajú v daňovom priznaní, uvádzajú sa len v záznamoch vedených podľa § 70 zákona o DPH. Platiteľ sa nemusí registrovať za platiteľa dane v členskom štáte, za podmienky, že príjemcom je osoba, ktorá je povinná platiť daň podľa zákona tohto štátu príslušnému správcovi dane. Ak príjemcom predmetných stavebných prác nie je osoba povinná platiť daň, (daňová povinnosť sa nedá preniesť na príjemcu služby) dodávateľ stavebných prác sa musí registrovať v členskom štáte ako platiteľ dane príslušného štátu a postupovať podľa zákonov platných v príslušnom členskom štáte.
nika.sum
13.02.10,13:15
Ing. Jablonkova udavala, ze dodanie stavby je podla §16 odst. 2. Ale aj ked to posudzujem ze by to bolo dodanie tovaru ako pisala Kejka. Otazne je ci aj v MR je mozne v tomto pripade preniest danovu povinnost podla § 69 odst.2. V niektorych krajinach ako v Cesku, Rakusku, Nemecku to je mozne, ale ci je v tomto zhoda aj s madarskym zakonom? Uz som to nakazala klientovi zistit. Ale ja mam problem v tom ze moj klient bude mat subdodavatelov, a ti by tiez mali odviest dan do madarskeho rozpoctu, ale ked moj klient nie je registrovanu v MR, tak to mozne nie je preto som rozmyslala, ze pre mojho klienta by bolo vyhodnejsie zaregistrovat sa v MR, subdodavatelia by mu fakturovali bez DPH on by to v MR samozdanil a zaroven uplatnil odpocet a tiez by z vystavenych faktur madarskemu odberatelovi zaplatil DPH v madarsku.
jeso
15.02.10,15:45
Monika zaujíma ma ako si to doriešila,

my tiež staviame nehnuteľnosť - ale v Rakúsku, máme tiež subdodávateľov /neplatcovia DPH na SR / , oni svoje služby faktúrujú nám bez DPH , my potom tieto služby fakturujeme do rakúska tiež bez DPH a Rakúšan to samozdaní - dúfam, že je to dobre
nika.sum
15.02.10,17:15
Este som to nedoriesila, klient ma za ulohu zistit ako je to s prenosom dan.pov. v Madarsku. Viem, ze v Rakusku sa netreba registrovat prenesie sa dan.pov. na ZO, kt. to samozdani. Co sa tyka vasej fakturacie v tom problem nevidim, ale skor u subdodavatelov, pretoze ked sme boli kvoli tomuto na DU a tiez niekto tu na porade povedal, ze aj pre subdodavatelov nie je podstatne pri stavbe kde je odberatel ale kde je stavba. Je to dost zlozity problem. A samozrejme Rakusan musi byt zdanitelna osoba. Myslela som, ze sa k tomu vyjadria z tohto hladiska skusenejsi, ale asi malokto s tym robi...
Ali36
25.10.22,11:07
Ahojte poraďaci, neviete prosím, ako to je s Maďarskom, či sa tam treba registrovať na DPH, alebo je možnosť prenos DP na odberateľa, ktorý je plátcom DPH v Maďarsku? Jedná sa o stavebné práce vykonané na stavbe v Maďarsku, firma je registrovaná v SR ako plátca DPH a fakturuje pre maďarskú firmu plátcu DPH v Maďarsku. Ďakujem a prajem krásny deň.
misoft
25.10.22,16:37
mimotemy

Ahojte poraďaci, ........................
https://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html

Zadávanie otázok
Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.
Polož si samostatnú otázku/debatu!!!