bambino87
23.04.11,19:27
a otazka keby ju lekar dal aj pri druhom tehotenstve na rizikove bude mat narok na nejake vyplacanie z DNP? ak ano bude poberat aj rodicovsky popri tom?
tu je to ako
veronikasad
23.04.11,17:28
a otazka keby ju lekar dal aj pri druhom tehotenstve na rizikove bude mat narok na nejake vyplacanie z DNP? ak ano bude poberat aj rodicovsky popri tom?
tu je to ako
to je ešte vo hviezdach ...
bambino87
23.04.11,17:32
dakujem za rady, poslem ich dalej
lenka.ba
26.04.11,13:14
Dobrý deň, píšem znova, prosím o radu. Chcela by som sa spýtať, že počas tehotenstva keď ide žena na PN, ale iba na určitý čas, má nárok na výplatu PN aj zo zamestnania (25% a od 4.dňa 55%) a z DNP (55% od 1.dňa), ale nemá táto PN potom vplyv aj na výšku materskej? Nemení sa tam nejak rozhodujúce obdobie? Vopred veľmi pekne ďakujem
lenka.ba
26.04.11,13:17
Ešte ma napadlo... neviem, niekde som čítala alebo počula, pri DNP si treba pýtať od dr. zvlášť PN a zvlášť na PN zo zamestnania? ďakujem
veronikasad
26.04.11,13:17
Dobrý deň, píšem znova, prosím o radu. Chcela by som sa spýtať, že počas tehotenstva keď ide žena na PN, ale iba na určitý čas, má nárok na výplatu PN aj zo zamestnania (25% a od 4.dňa 55%) a z DNP (55% od 1.dňa), ale nemá táto PN potom vplyv aj na výšku materskej? Nemení sa tam nejak rozhodujúce obdobie? Vopred veľmi pekne ďakujem
Ak splňa podmienku 270 dní nem.poistenia, má nárok na nemocenské aj z DNP. (výška je rovnaká ako u nemocenského zo zamestnania - prvé 3 dni 25 %, ďalšie dni 55 %). Poberanie nemocenského neovplyvni výšku materského. Toto obdobie je vylučitelná doba.

Musí mať vystavené dve PN-ky, jednu odovzdá zamestnávatelovi a druhú priamo do SP.
truch
10.05.11,06:03
Chcela by som sa poradiť, čo môže urobiť moja nevesta, či si má platiť dobrovolné pripoistenie. Situácia je nasledovná:
Po skončení VŠ pracovala 3 roky, vždy na dobu určitú. V novembri 2007 otehotnela a v decembri 2007 ju lekár vypísal na PN / rizikové tehotenstvo/. V roku 2008 bola PN, v mesiaci jún 2008 bol ukončený PP na dobu určitú a 8.8.2008 sa narodila malá. Teraz je nevesta doma s malou, do augusta 2011 dostáva rodičovský príspevok. Malá je našťastie zdravá, takže matka na príspevok po 3.roku dieťaťa nárok nemá.Rozposlala žiadosti o zamestnanie, zatiaľ bez úspechu. Chceli by aj druhé dieťa, síce trochu neskôr, ale rozmýšla, že keby si prácu nenašla " popracovali" by na druhom dieťati.
Myslím si, že nárok na podporu v nezamestnanosti teraz nebude mať. Čo môže urobiť, má si dobrovoľne platiť? Keby išla na MD niekedy koncom budúceho roku, pomohlo by to? A ešte koľko si má platiť?
V tejto oblasti sa absolútne nevyznám, preto uvítam Vaše názory, čo a ako má robiť, aby aspoň v prípade, že znovu otehotnie mala slušnú materskú.
Xanti
11.05.11,04:55
Myslím si, že nárok na podporu v nezamestnanosti teraz nebude mať. Čo môže urobiť, má si dobrovoľne platiť?
Prvá možnosť : no na mieste tvojej nevesty sa dnes prihlásim na SP ako DPO na nemocenské poistenie (DNP) aspoň z minima na tri, štyri mesiace . Min. VZ je 329,06 eur a mesačne sa platí 14,47 eur. Potom to môže zrušiť a keď by otehotnela tak sa musí prihlásiť do 8 týždňa tehotenstva najneskôr na DNP z maxima. Kt. je teraz 1116,75 eur a mesačne sa platí 49,13 eur. Keby išla na MD niekedy koncom budúceho roku, pomohlo by to? A ešte koľko si má platiť?
V tejto oblasti sa absolútne nevyznám, preto uvítam Vaše názory, čo a ako má robiť, aby aspoň v prípade, že znovu otehotnie mala slušnú materskú. V takom prípade ako som napísala a nič sa nezmení v zákonoch bude mať maximálnu materskú.
Odpoved v texte.
Je ešte druhá možnosť .. prihlásiť sa teraz z maxima platiť do 31.12.2011 a k 1.1.12 zmeniť na minimum . Tým pádom VZ by bol z roku 2011 ale bohvie ako sa zmenia zákony, takže skôr by som šla tou prvou možnosťou.
Lebo ak sa DNP zruší tak strata 4x14,47 eur bude menej bolestná ako strata 7x 49,13 eur ... :)
gallina
20.06.11,18:02
Ahojte, potrebujem súrnne poradiť:
- platila som si DNP od 13.1.2010 do 29.11.2010 (270 dní splnených, bola som z toho poistenia PN 24 dní), VZ som si dala 1084,55€
- zistila som, že som tehu a znova sa prihlásila a začala platiť DNP od 27.12.2010 až doteraz, VZ 1084,55€ - t.p. je stanovený na 29.8.2011
- od 1.1.2011 som nastúpila do práce - pracovný pomer je na dobu určitú (zatupujem počas MD) na MD mám natúpiť od 18.7.2011 - hrubá mzda 453€
Chcela by som vedieť, či dostanem materskú z DNP, aj zo zamestnania a koľko by to bolo ?
Ďalej by som potrebovala vedieť, čo sa stane ak pracovný pomer ukončím dohodou (t.j. 17.7.2011 skončím PP a 18.7.2011 nastúpim na MD), vrátiť na to miesto už nebude možné keďže som zatupovala počas MD. Kedy by som si mala začať vybavovať MD?
Do kedy si mám platiť DNP a odhlásiť sa?
Vznikol by mi preplatok z DNP, môžem požiadať o vrátenie preplatku, kedy?
Veľmi pekne ďakujem.
rommy
24.06.11,09:12
Dobrý deň ja by som sa chcela spýtať na jednu vec čo mi nie je jasná, nárok na materskú je u zamestnanca z povinného poistenia a ak je dobrovoľne pripoistený tak aj z dobrovoľného poistenia?
Čiže ak je zamestnaná VZ má v zamestnaní maximum a pripoistí sa ešte z maxima tak bude dostávať z každého poistenia materskú? Alebo sa ráta iba jedna z max.VZ?
Kvaka
24.06.11,10:47
Dobrý deň ja by som sa chcela spýtať na jednu vec čo mi nie je jasná, nárok na materskú je u zamestnanca z povinného poistenia a ak je dobrovoľne pripoistený tak aj z dobrovoľného poistenia?
Čiže ak je zamestnaná VZ má v zamestnaní maximum a pripoistí sa ešte z maxima tak bude dostávať z každého poistenia materskú? Alebo sa ráta iba jedna z max.VZ?
Pozri si § 58, kde je nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení.
(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.
(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.
(3) Úhrn denných vymeriavacích základov určených podľa odseku 2 nesmie byť vyšší ako suma denného vymeriavacieho základu určená z 1,5-násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
zaphira
30.06.11,18:35
Ak som to spravne pochopila tak by si mala dostavat 550 E. Ale mozno sa mylim. Zatial nemam prakticku skusenost.
Jana Motyčková
25.10.11,11:59
Ak DNP stále trvá, nárok na materské bude, približne v rovnakej výške ako nemocenské (o čosi viac, nemocenské je 55% DVZ, materské 60% DVZ).
ajkaben
25.10.11,12:47
uz som zmazala , prepacte :o
marek17
08.11.11,16:52
Dobry den, cital som si tu vacsinu prispevkov, ale jedna vec mi nie je jasna a bol by som velmi rad, keby mi niekto poradil. Som student a manzelka (nezamestnana 2 mesiace po ukonceni vysokoskolskeho vzdelania) je v 3.tyzdni tehotenstva. Manzelka je evidovana na urade prace. Ma zmysel sa dobrovolne pripoistit pre manzelku do 8.tyzdna? Ziskala by tak narok na vyssiu matersku? Vopred dakujem za odpoved.
ewita888
08.11.11,17:07
Dobry den, cital som si tu vacsinu prispevkov, ale jedna vec mi nie je jasna a bol by som velmi rad, keby mi niekto poradil. Som student a manzelka (nezamestnana 2 mesiace po ukonceni vysokoskolskeho vzdelania) je v 3.tyzdni tehotenstva. Manzelka je evidovana na urade prace. Ma zmysel sa dobrovolne pripoistit pre manzelku do 8.tyzdna? Ziskala by tak narok na vyssiu matersku? Vopred dakujem za odpoved.
nie, keďže je už tehotná, už to nemá význam..
bambino87
18.09.12,06:38
ahojte, mam jednu otázočku, keby som si zacala platiť balík DNP a náhodou by sa mi podarilo hneď otehotniet, môj gynekológ mi povedal že po 12 týždni tehotenstva ma bude musieť dať na PN-ku (rizikové tehotenstvo). Ako by to potom bolo. Platila by som si to nadalej aj keby som bola na PN-ke, alebo sa to automaticky prestava platit, a zacne sa z toho vyplacat PN-ka popripade materska ked sa dosiahne splnenie 26 tyz.?
Dakujem za radu