stanco007
29.12.09,11:22
Ahojte. Viem, ze tato tema tu uz bola vela krat pisana ale odpoved som nedostal a teraz mam konkretne dovody na zalozenie tejto temy. Prosim aby odpovedali len ludia co sa tomu naozaj rozumeju aby sa tu nepisali hluposti na 30 stranach!!!
Takze k veci. Dnes som bol s manzelkou v SP ohladne toho, ze sa chce manzelka pripoistit nemocensky na matersku. Vela sa tu popisalo o tej sume 1084 euro. To nam aj tam hovorila pracovnicka. Tu sa spomunalo, ze vyska mesacneho poistenia zavisi od jej platu. Ona ma mesacne v hrubom cca 400-430€. Ale tam nam povedala, ze vyska zalezi alebo ze ked sa poisti tak max za mesiac moze dostavat cca 400€ pri tych 1084€ co je strop. Hovorime, tak dobre bude platit 270 dni po cca 47€ a potom po tych 9 mesiacoch-270 dnoch dostane tych cca 400€ mesacne. Lenze tu je ten problem. Pracovnicka nam povedala, ze tych 47€ moze platit ale bude to zbytocne lebo strop je na mesiac max tych cca 400 vyplacanie ale do toho sa uz aj rata materska!!! Takze nemoze mat matersku cca 270€ a plus tych 400 od SP dobrov. pripoistenie. Od tych 400€ na mesiac musi odratat matersku co dostane co je cca 270€-polovica a na tu druhu polovicu aby dostala sa moze pripoistit. Cize cca 47€ by bolo uplne zbytocne platit. Stacila by polovica cca 23€ aby to v pripade plnenia bolo tych cca 400€ co je strop na mesiac. Cize podla tych info co nam dala plat nehra pri materskej ziadnu rolu v podstate.
Preto vam pisem lebo sme z toho totalne teraz blbi. Prosim vas kto sa v tom vyzna aby nam poradil. Velmi pekne dakujeme a prepacte za vytvorenie novej temy ale je to pre nas dolezite. Vdaka
veronikasad
29.12.09,10:26
Ahojte. Viem, ze tato tema tu uz bola vela krat pisana ale odpoved som nedostal a teraz mam konkretne dovody na zalozenie tejto temy. Prosim aby odpovedali len ludia co sa tomu naozaj rozumeju aby sa tu nepisali hluposti na 30 stranach!!!
Takze k veci. Dnes som bol s manzelkou v SP ohladne toho, ze sa chce manzelka pripoistit nemocensky na matersku. Vela sa tu popisalo o tej sume 1084 euro. To nam aj tam hovorila pracovnicka. Tu sa spomunalo, ze vyska mesacneho poistenia zavisi od jej platu. Ona ma mesacne v hrubom cca 400-430€. Ale tam nam povedala, ze vyska zalezi alebo ze ked sa poisti tak max za mesiac moze dostavat cca 400€ pri tych 1084€ co je strop. Hovorime, tak dobre bude platit 270 dni po cca 47€ a potom po tych 9 mesiacoch-270 dnoch dostane tych cca 400€ mesacne. Lenze tu je ten problem. Pracovnicka nam povedala, ze tych 47€ moze platit ale bude to zbytocne lebo strop je na mesiac max tych cca 400 vyplacanie ale do toho sa uz aj rata materska!!! Takze nemoze mat matersku cca 270€ a plus tych 400 od SP dobrov. pripoistenie. Od tych 400€ na mesiac musi odratat matersku co dostane co je cca 270€-polovica a na tu druhu polovicu aby dostala sa moze pripoistit. Cize cca 47€ by bolo uplne zbytocne platit. Stacila by polovica cca 23€ aby to v pripade plnenia bolo tych cca 400€ co je strop na mesiac. Cize podla tych info co nam dala plat nehra pri materskej ziadnu rolu v podstate.
Preto vam pisem lebo sme z toho totalne teraz blbi. Prosim vas kto sa v tom vyzna aby nam poradil. Velmi pekne dakujeme a prepacte za vytvorenie novej temy ale je to pre nas dolezite. Vdaka
mimotemyTú prvú vetu si si mohol odpustiť.

Doplň prosím termín nástupu na materskú
brčko
29.12.09,10:39
materské sa ráta na 1kalend.den, t.j. nie na mesiac. A vyráta sa ako 55% z denného vym.základu v tzv. rozhodujúcom období, ktoré sa stanoví a vyráta z každého nem. poistenia zvlášť. Nie je stanovená maximálne materské na 1kalend. den, ale je stanovený max. vym.základ na mesiac. A tiež pri uplatnení nároku na materské z viacerých nem.poistení (u vás zo zamesnania a z DNP) je stanovený max. denný VZ, čo je maxim. VZ pre nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (od 1.7.09 do 30.6.10 platí 1084,55eur) deleno počet kalend.dní v mesiaci nástupu na MD. Z toho vyplýva, že aj počet dní v mesiaci, kedy nastupuje na MD môže "v určitých prípadoch" ovplyvniť materské. No to by si sa tomu musel venovať dlhšie, aby si pochopil, kedy to má význam.

Aj ked by sa manželka prihlásila z VZ 1084,55eur, čo je t.č. max. mesačný VZ (mení sa vždy od 1.7.v roku, a to t.č. je to 1,5 násobok priemernej mzdy za predchádzajúci kalend.rok), tak v súčte zo všetkých nem.poistení môže byť naraz nem.poistená najviac z VZ 1084,55 eur (t.č.) na mesiac. Takže ak by bola jej hrubá mzda napr. za 1/2010 400eur, za 1/2010 430 eur, ... tak by jej vznikol na dNP preplatok v meiaci 1/2010 z VZ 1084,55-400) v mesiaci 2/2010 z VZ (1084,55-430) ... t.j. vždy podla konkrétneho VZ zo zamestnania. Preto jej stačí sa prihlásiť z rozdielu maxima a jej VZ v zamesnaní, čo je t.č. 1084,55eur - 400eur. Dobr.nem.poistenie sa platí 4,4% z VZ. Ak jej vznikne preplatok, tak v prípade, že písomne požiada SP kde má DNP o jeho vrátenie, tak ho SP vráti.
stanco007
29.12.09,11:55
mimotemyTú prvú vetu si si mohol odpustiť.

Doplň prosím termín nástupu na materskú
Termin este nie je. Prave preto chceme uzatvorit to pripoistenie lebo planujeme tehotenstvo. A chceme min 2-3 mesiace platit aby to vyslo ked pojde na matersku
veronikasad
29.12.09,13:34
Termin este nie je. Prave preto chceme uzatvorit to pripoistenie lebo planujeme tehotenstvo. A chceme min 2-3 mesiace platit aby to vyslo ked pojde na matersku
Takto jednoducho ako si to predstavuješ to asi nepôjde. Pokial trvá jej súčasný pracovný pomer, nárok na materskú z DNP bude mať až po 270 dňoch poistenia. Zmenu VZ môžeš robiť až po 6 mesiacoch.
Ak by nástup na materskú bol do konca roku 2010, je vhodné ešte pred koncom roka 2009 uzatvoriť DNP vo výške rozdielu medzi príjmom zo zamestnania a max. VZ, ako písala Gabika (brčko). VZ môžeš potom po 6 mesiacoch zmeniť na minimum a rozhodné obdobie pre určenie VZ pre výpočet materského bude napr. obdobie 30-31,12.2009.

Ak nástup na materskú bude až v roku 2011, rozhodné obdobie bude z roku 2010. Každý prípad je iný, kým neviete dátum pôrodu, ťažko radiť ...
ranaja
29.12.09,14:00
dobry den,
planujeme druhe dieta.
v januari 2010 by som chcela otehotniet - takze termin porodu september -oktober. \"dufam :)\"
pracovny pomer som skoncila v k 31.08.2009 - a trval od 01.10.2008.
DNP som od 28.12.2009(od vcera) a platim z max. cize 47,70 mesacne.
aka bude vyska materskej - bude max ?
a splnim podiemnku 270dni poistenia?
a prosim co je rozhodujuce obdobie? - musim celych devat mesiacov platit odvody z max?
a este - ak v januari otehotniem a vo februari pojdem na PN (rizikove tehotenstvo), musim aj nadalej platit poistenie? a kolko bude PN € ? nepokazi mi PNka vysku materskej?
veronikasad
29.12.09,14:25
dobry den,
planujeme druhe dieta.
v januari 2010 by som chcela otehotniet - takze termin porodu september -oktober. \"dufam :)\"
pracovny pomer som skoncila v k 31.08.2009 - a trval od 01.10.2008.
DNP som od 28.12.2009(od vcera) a platim z max. cize 47,70 mesacne.
aka bude vyska materskej - bude max ?
a splnim podiemnku 270dni poistenia?
a prosim co je rozhodujuce obdobie? - musim celych devat mesiacov platit odvody z max?
a este - ak v januari otehotniem a vo februari pojdem na PN (rizikove tehotenstvo), musim aj nadalej platit poistenie? a kolko bude PN € ? nepokazi mi PNka vysku materskej?
Ak nastúpiš na materskú do konca roka 2010, VZ bude obdobie 28.12,-31.12.2009. Podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch budeš mať splnenú, zahrňa sa aj doba ukončeného nem. poistenia, v tvojom prípade od posledného zamestnávatela. Po 6 mesiacoch DNP si môžeš zmeniť vymer. základ.
Xanti
29.12.09,14:27
Stanco007
nech sa mng. prihlási z minima. Ak by otehotnela, tak to DNP zruší. A uzatvorí nové DNP z rozdielu maxima a výplaty, a tým pádom bude mať maximálnu materskú.
Dôležité je aby mala dostatok dní. Čo mať nebude, ak budete čakať na otehotnenie, naozaj treba začať platiť skôr. A tým pádom môžete aj z minima. No a potom sa pokúšať pekne o bábo. A pri novom DNP bude dôležitý čas teda 26 týždňov.
ranaja
29.12.09,22:05
Ak nastúpiš na materskú do konca roka 2010, VZ bude obdobie 28.12,-31.12.2009. Podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch budeš mať splnenú, zahrňa sa aj doba ukončeného nem. poistenia, v tvojom prípade od posledného zamestnávatela. Po 6 mesiacoch DNP si môžeš zmeniť vymer. základ.

pisete ze VZ bude od 28.12-31.12.2009 takze ta materska bude max?
a este ako to bude s tou PNkou?
dakujem
veronikasad
29.12.09,23:39
pisete ze VZ bude od 28.12-31.12.2009 takze ta materska bude max? ak bude nástup na MD po 1.7.2010, materská už nebude z maxima, lebo od 1.7. sa max.VZ zvyšuje. Bude však z max.VZ r.2009.
a este ako to bude s tou PNkou? ak bude začiatok PN-ky do 26 týždňov od vzniku DNP, nemocenské bude z min. vymer.základu. Začiatok PN-ky po 26. týždni, nemocenské z VZ r.2009 - prvé 3 dni 25 %, ďalšie dni 55 % DVZ.
dakujem
odpoveď v texte
ranaja
30.12.09,09:43
Ak by som isla na tu PNku , tam sa nezaratavaju aj tie dni poistenia z predchadzajuceho zamestnania?
A plati sa dobrovolne nemocenske poistenie aj pocas PNky?
dakujem
norikal
30.12.09,14:46
Mam DNP od 20.11.2009 ,vymeriavaci zaklad mam 584 € a mesacna pltba i vychadza na 25.60€ Planujeme babo v blizkej dobe.Pokial by some to stihli a isla by som na metersku do konca roka 2010 rata sa mi od 20.11. do 31.12.2009 ??Kolko a mam DNP prerusit alebo co by som mala urobit pre zvysenie materskej????
Dakujem
stanco007
02.01.10,11:29
A ako dlho sa dostava to DNP? Zena by si to platilo tych min. 270 dni a potom by jej vznikol narok na vyplacanie DNP a materskej. Ako dlho sa to vyplaca? Pol roka, ci 2 roky? Ci je to len jeden rok a potom musi dalej platit min 6 mesiacov aby mala zase narok dostavat DNP 1 rok? A pocas vyplacania DNP sa plati aj ta mesacna sumu pripoistenia? Vdaka
veronikasad
02.01.10,11:58
A ako dlho sa dostava to DNP? Zena by si to platilo tych min. 270 dni a potom by jej vznikol narok na vyplacanie DNP a materskej. Ako dlho sa to vyplaca? Pol roka, ci 2 roky? Ci je to len jeden rok a potom musi dalej platit min 6 mesiacov aby mala zase narok dostavat DNP 1 rok? A pocas vyplacania DNP sa plati aj ta mesacna sumu pripoistenia? Vdaka
DNP sa nedostáva, ak manželka splní podmienku nároku na materské z DNP (270 dní poistenia) bude dostávať materské po dobu 28 týždňov. Počas poberania materského DNP neplatí.

Zober kalkulačku a počítaj : aby jej vznikol nárok na dávky z DNP, cca 9 mesiacov musí platiť 4,4 % z určeného vymeriavacieho základu. A potom dostane materské vo výške 55 % z určeného vymeriavacieho základu.
Oplatí sa ?
stanco007
02.01.10,12:20
DNP sa nedostáva, ak manželka splní podmienku nároku na materské z DNP (270 dní poistenia) bude dostávať materské po dobu 28 týždňov. Počas poberania materského DNP neplatí.

Zober kalkulačku a počítaj : aby jej vznikol nárok na dávky z DNP, cca 9 mesiacov musí platiť 4,4 % z určeného vymeriavacieho základu. A potom dostane materské vo výške 55 % z určeného vymeriavacieho základu.
Oplatí sa ?
28 tyzdnov? To nie je nejak malo? Vsak materska sa berie 2 az 3 roky a DNP len 28 tyzdnov? Nejak kratko
veronikasad
02.01.10,12:48
28 tyzdnov? To nie je nejak malo? Vsak materska sa berie 2 az 3 roky a DNP len 28 tyzdnov? Nejak kratko
materská zo sociálnej poisťovne - je jedno či z poistenia zamestnanca, SZČO alebo DNP - sa vypláca po dobu 28 týždňov (osamelým poistenkyniam 35 týždňov). Potom rodič dostáva z ÚPSVaR rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa (podľa toho, či má aj iný príjem) do 3 rokov veku dieťaťa, u detí s nepr. zdr. stavom až do 6 rokov veku.

Od 1.1.2010 majú mamičky po skončení materskej dvolenky (po 28 týždňch) nárok na zvýšený rodičovský príspevok z UPSVaR do dovršenia 2 rokov veku dieťaťa - pokial nemajú iný príjem z podnikania alebo zamestnania
norikal
02.01.10,19:51
Mam DNP od 20.11.2009 ,vymeriavaci zaklad mam 584 € a mesacna platba mi vychadza na 25.60€ Planujeme babo v blizkej dobe.Pokial by sme to stihli a isla by som na matersku do konca roka 2010 rata sa mi od 20.11. do 31.12.2009 ??Kolko a mam DNP prerusit alebo co by som mala urobit pre zvysenie materskej????
Dakujem
:)
veronikasad
02.01.10,20:49
Mam DNP od 20.11.2009 ,vymeriavaci zaklad mam 584 € a mesacna pltba i vychadza na 25.60€ Planujeme babo v blizkej dobe.Pokial by some to stihli a isla by som na metersku do konca roka 2010 rata sa mi od 20.11. do 31.12.2009 ??Kolko a mam DNP prerusit alebo co by som mala urobit pre zvysenie materskej????
Dakujem
Pokial bude nástup na materskú do konca roka 2010, vymeriavacím základom pre materskú z DNP bude obdobie 20.11.2009-31.12.2009 (za predpokladu, že DNP v roku 2010 nezrušíš). Nečítala som ostatné príspevky, neviem či si aj zamestnaná. Z DNP budeš mať materskú 55 % zo sumy 584€ mesačne
Ivet17
04.01.10,10:42
Ahojte poradaci. Sledujem tieto temy a ste velmi zlati ako radite nam laikom- aj ja som tu na porade uz viac krat pisala a vzdy ste mi super poradili tak by som vas poprosila znovu o radu.
Kamaratka pozerala na Novy rok spravy a vraj tam davali ze na ten rodicovsky zvyseny prispevok nemaju narok zeny ktore prechadzaju z materskej na matersku-je to prosim pravda? Lebo malo to byt v inom zneni. Ze ked predtym mali narok na matersku, tak potom budu mat ten zvyseny.
To by bolo ohladom kamaratky a teraz ja- Tiez som na rodicovskom a v septembri 2010 bude mat mala 3roky. Min rok som pracovala 4 a pol mesiaca-prac.pomer ukonceny. Teraz som v 4mes.tehot. V 6tt som sa pripoistila z maxima. teraz som trochu pomylena co som sa docitala v tychto clankoch. Budem mat narok z maxima? Cize okolo 500€?
A este 26Tyzdnov povinneho platenia mi uplynie cca 15.5.2010 ale 23.5. mam nastup na matersku. kedy si mam znizit na minimum kedze som na rodicovskom- tak predpokladam ze na matersku mam narok az dnom porodu ktory by mal byt 4.7.2010.predpokladam spravne? Cize az dnom porodu si prestanem platit DNP a po porode tam zanesiem papiere?
Prosim vas poradte viem ze su to malicherne otazky, ale poctivo studujem tuto temy a vzdy sa nieco najde co ma privedie do rozpakov...
dannnye
04.01.10,13:44
Dobry den, som studentkou, ale od 16.6.2009 si dobrovolne platim poistenie vo vyske 44,10 eur, co bola vtedy najvyssia mozna suma. Momentalne planujeme babatko. Viem, ze poisteny musi byt clovek minimalne 270 dni v poslednych dvoch rokoch. Ako by sa pocitalo materske, keby som teraz platenie prerusila a zacala by som platit az po otehotneni? Zaratavajú sa do vysky materskej aj dni v ktore by som poistenie neplatila? Viete mi povedat, aka vysoka je materska pri poisteni 44,10 eur? Velmi pekne vam dakujem. Daniela:)
norikal
04.01.10,17:15
Pokial bude nástup na materskú do konca roka 2010, vymeriavacím základom pre materskú z DNP bude obdobie 20.11.2009-31.12.2009 (za predpokladu, že DNP v roku 2010 nezrušíš). Nečítala som ostatné príspevky, neviem či si aj zamestnaná. Z DNP budeš mať materskú 55 % zo sumy 584€ mesačne
Ano som zamestanana od jhanuara 2009,predtym som bola na rodocovskej.
Ak dobre ratam mesacne by mi malo byt vyplacane 321.2€?Pocas materskej treba prerusit platenie DNP alebo rovno zrusit?Teraz sa mi uz neda asi platit viac do DNP aby som dostavala maximalne DNP?
brčko
04.01.10,19:50
Ahojte poradaci. Sledujem tieto temy a ste velmi zlati ako radite nam laikom- aj ja som tu na porade uz viac krat pisala a vzdy ste mi super poradili tak by som vas poprosila znovu o radu.
Kamaratka pozerala na Novy rok spravy a vraj tam davali ze na ten rodicovsky zvyseny prispevok nemaju narok zeny ktore prechadzaju z materskej na matersku-je to prosim pravda? nie, dôležité je, či poberala materské pri poslednom dieťati a ak je prac.pomer trvá a prechádza z jednej MD a RD na dalšiu MD, tak nárok na materské vzniká.,Lebo malo to byt v inom zneni. Ze ked predtym neviem, čo znamená predtým, pri druhom dieťati? mali narok na matersku, tak potom budu mat ten zvyseny.
To by bolo ohladom kamaratky a teraz ja- Tiez som na rodicovskom a v septembri 2010 bude mat mala 3roky. Min rok som pracovala 4 a pol mesiaca-prac.pomer ukonceny. Teraz som v 4mes.tehot. V 6tt som sa pripoistila z maxima. teraz som trochu pomylena co som sa docitala v tychto clankoch. Budem mat narok z maxima? Cize okolo 500€? Ak si bola min.rok = 2009 nem.poistená ako zamestnanec cca 135dní (4apol mesiaca), tak to spadá do dvoch rokov pred pôrodom. Podla teraz účinného zákona o SP sa tieto dni môžu prirátať ku dnom z DNP, takže už pri nástupe na MD máš splnených 270dní NP (135+26týždt.j.182= je viac ako 270), takže ak nemáš dlh v SP a nezmení sa zákon, tak budeš mať nárok na materské s určitosťou už pri nástupe na MD a od nástupu na MD nemusíš platiť DNP. Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov, tak materské sa bude rátať zo skutočného VZ v rozhod.období a ak platíš z maxima, tak z maxima.
A este 26Tyzdnov povinneho platenia mi uplynie cca 15.5.2010 ale 23.5. mam nastup na matersku. kedy si mam znizit na minimum kedze som na rodicovskom- najskôr po uplynutí aspon 6mesiacov, napr. v 6/2010, aby si po ukončení materského platila už len z minima ale stále mohla čerpať nem.dávky z maxima resp. poberanie materského ti bude končiť cca mesiac pred koncom roka, tak ak by si chcela aj v r.2011 max. dávky, tak zmenu môžeš podať až v 12/2010. Ale to už môžu byť aj nejaké zmeny v zákone, takže aj to treba sledovať. tak predpokladam ze na matersku mam narok az dnom porodu ktory by mal byt 4.7.2010.predpokladam spravne? nie, od nástupu na md Cize az dnom porodu si prestanem platit DNP a po porode tam zanesiem papiere?
Prosim vas poradte viem ze su to malicherne otazky, ale poctivo studujem tuto temy a vzdy sa nieco najde co ma privedie do rozpakov...
;)
Ivet17
05.01.10,10:22
Brčko dakujem velmi pekne za odpoved. Tym PREDTYM som myslela ze pred uzakonenim bol zakon v zneni ze zena ktora mala pri prvom dietati narok na materske bude mat narok na zvysenie rod. prispevku. Ale teraz po novom kedze jej prac.pomer trva sa nic nemeni na tom ze ho bude mat zvyseny, pravda?
A este by som sa chcela trosku vratit k tej druhej otazke - kedze stale dobre nechapem kedy na SP mam ist nahlasit materske. toho 23.5.? a tym padom prestat platit? Po uplynuti materskej DNP pravdepodobne zrusim lebo novym zakonom sa aj tak nedaju vyuzivat dalsie moznosti. Ospravedlnujem sa za moju nechapavost ale poprosim este raz upresnit co to mam urobit. znizit a prestat platit dnom porodu al.prestat platit dnom nastupom na matersku? A budem dostavat uz matersku al.rod.prispevok do porodu? Naozaj som z toho popletena. Vrela vdaka.
brčko
05.01.10,11:06
Brčko dakujem velmi pekne za odpoved. Tym PREDTYM som myslela ze pred uzakonenim bol zakon v zneni ze zena ktora mala pri prvom dietati nie pri prvom dieťati (ak ide o tzv. reťazové pôrody), ale pri (poslednom) dieťati, na ktoré žiada o rodič.príspevok, ak jej prac.pomer stále trvá, tak aj nárok na materské aj na posledné dieťa je narok na materske bude mat narok na zvysenie rod. prispevku. Ale teraz po novom kedze jej prac.pomer trva sa nic nemeni na tom ze ho bude mat zvyseny, pravda? áno, ak trvá PP, tak bude/bol nárok na materské a aj na zvýšený RP
A este by som sa chcela trosku vratit k tej druhej otazke - kedze stale dobre nechapem kedy na SP mam ist nahlasit materske.myslíš kedy podať žiadosť o materské? môžeš aj toho 23.5. alebo týžden pred alebo po toho 23.5.? a tym padom prestat platit? Po uplynuti materskej DNP pravdepodobne zrusim lebo novym zakonom sa aj tak nedaju vyuzivat dalsie moznosti. dajú, ale nie celý kalend.mesiac Ospravedlnujem sa za moju nechapavost ale poprosim este raz upresnit co to mam urobit. znizit a prestat platit dnom porodu al.prestat platit dnom nastupom na matersku? ak sa chceš odhlásiť posledným dnom poberania materského, tak nemusíš meniť VZ, len prestaneš platiť odo dna nástupu na MD/poberania materského. A budem dostavat uz matersku al.rod.prispevok do porodu? Naozaj som z toho popletena. Vrela vdaka.

budeš poberať materské odo dna nástupu na MD.
dadulka300
05.01.10,11:35
Dobrý deň, tento rok som ukončila úplné stredoškolské vzdelanie s maturitou, odvtedy som nemala trvalý pracovný pomer ani predtým (počas štúdia), samozrejme privyrábala som si aj počas školy ale to iba dohodu o vykonaní práce. Doteraz som si nemohla nájsť prácu až v decembri som sa dozvedela od známych, že úrad práce ponúka absolventskú prax. Hneď som na to reagovala a od 4. januára som nastúpila na Krajskú Prokuratúru, ale taktiež som tu iba na dohodu. Nečakaná udalosť sa stala teraz v decembri keď som zistila že som tehotná, preto sa teraz chcem informovať čo mám spraviť, aby som poberala riadny materský príspevok. Nedá sa nejako pripoistiť? A neviete náhodou z čoho mi bude vyrátaný materský príspevok, keďže som nemala doteraz žiadny trvalý prac. pomer? Potrebovala by som súrne s týmto pomôcť, lebo sa v tom nevyznám. Ako mám postupovať a čo mám robiť? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď a radu.
Xanti
05.01.10,11:39
Dobrý deň, tento rok som ukončila úplné stredoškolské vzdelanie s maturitou, odvtedy som nemala trvalý pracovný pomer ani predtým (počas štúdia), samozrejme privyrábala som si aj počas školy ale to iba dohodu o vykonaní práce. Doteraz som si nemohla nájsť prácu až v decembri som sa dozvedela od známych, že úrad práce ponúka absolventskú prax. Hneď som na to reagovala a od 4. januára som nastúpila na Krajskú Prokuratúru, ale taktiež som tu iba na dohodu. Nečakaná udalosť sa stala teraz v decembri keď som zistila že som tehotná, Gratulujem
preto sa teraz chcem informovať čo mám spraviť, aby som poberala riadny materský príspevok. Už nič.
Nedá sa nejako pripoistiť? Nie, lebo už nijako nezískaš potrebných 270 dní poistenia, a spätne sa doplatiť nedá.
A neviete náhodou z čoho mi bude vyrátaný materský príspevok, keďže som nemala doteraz žiadny trvalý prac. pomer? Z ničoho materský príspevok nebudeš poberať, budeš dostávať základný rodičovský príspevok vo výške 164,22 € mesačne.
Potrebovala by som súrne s týmto pomôcť, lebo sa v tom nevyznám. Ako mám postupovať a čo mám robiť? Už sa nedá nič robiť. Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď a radu.Odpoved v texte aj ked viem, že nepotešila.
KEJKA
05.01.10,13:02
nemohla by využiť čas, a hľadať, hľadať, niekoho, nájsť známych, hocikoho, kto by ju na pár dní zamestnal? So slušným platom?
veronikasad
05.01.10,13:03
nemohla by využiť čas, a hľadať, hľadať, niekoho, nájsť známych, hocikoho, kto by ju na pár dní zamestnal? So slušným platom?
Ak odpovedáš k prísp. 25 - tu to nepomôže, chýba doba poistenia 270 dní
Ivet17
05.01.10,14:24
Brčko dakujem velmi pekne za odpovede-tak snad uz budem v obraze. vrela vdaka...
autoholik
05.01.10,15:05
Dobry den, som studentkou, ale od 16.6.2009 si dobrovolne platim poistenie vo vyske 44,10 eur, co bola vtedy najvyssia mozna suma. Momentalne planujeme babatko. Viem, ze poisteny musi byt clovek minimalne 270 dni v poslednych dvoch rokoch. Ako by sa pocitalo materske, keby som teraz platenie prerusila a zacala by som platit az po otehotneni? Zaratavajú sa do vysky materskej aj dni v ktore by som poistenie neplatila? Viete mi povedat, aka vysoka je materska pri poisteni 44,10 eur? Velmi pekne vam dakujem. Daniela:)


nevie niekto poradit? som v podobnej situacii.
Ivet17
05.01.10,21:02
A predsa by som mala este jednu otazocku. Co sa rata ako dlh do SP? Pretoze v minulosti som bola zamestnana v zahranici a tu som si platila len povinne zdravotne poistenie a potom som bola dobrovolne nezamestnana a tiez som platila len povinne zdr.poistenie. nemoze sa to ratat ako dlh? Zivnostnicka som nebola takze z tejto stranky nie.
Mozno sa zasmejete ale pre mna je to naozaj jedna velka neznama.
dakujem za ospovede.
veronikasad
05.01.10,21:05
A predsa by som mala este jednu otazocku. Co sa rata ako dlh do SP? Pretoze v minulosti som bola zamestnana v zahranici a tu som si platila len povinne zdravotne poistenie a potom som bola dobrovolne nezamestnana a tiez som platila len povinne zdr.poistenie. nemoze sa to ratat ako dlh? Zivnostnicka som nebola takze z tejto stranky nie.
Mozno sa zasmejete ale pre mna je to naozaj jedna velka neznama.
dakujem za ospovede.
Ak by si sa napr. počas registrácie do II. piliera prihlásila na dobrovolne dôchodkové poistenie a zabudla sa odhlásiť. Lebo dobrovolné poistenie končí až dňom doručenia odhlášky na reg.liste FO.
Ivet17
06.01.10,08:59
Nie-do druheho piliera som sa neprihlasovala. tak by to malo byt ok?
Vdaka.
ranaja
07.01.10,08:32
toto je moj starsi prispevok

dobry den,
planujeme druhe dieta.
v januari 2010 by som chcela otehotniet - takze termin porodu september -oktober. \"dufam :)\"
pracovny pomer som skoncila v k 31.08.2009 - a trval od 01.10.2008.
DNP som od 28.12.2009(od vcera) a platim z max. cize 47,70 mesacne.
aka bude vyska materskej - bude max ?
a splnim podiemnku 270dni poistenia?
a prosim co je rozhodujuce obdobie? - musim celych devat mesiacov platit odvody z max?
a kolko bude PN € ? nepokazi mi PNka vysku materskej?


BUDEM MAT NAROK PO SKONCENI MD NA ZVYSENY RODICOVSKY PRISPEVOK?
a este - ak v januari otehotniem a vo februari pojdem na PN (rizikove tehotenstvo), musim aj nadalej platit poistenie?

DAKUJEM
Ivka161172
09.01.10,16:23
Ja by som sa chcela opýtať. Poberám opatrovateľský príspevok na dieťa a teraz som tehotná. Budem poberať popri OP aj rodičovský príspevok po novom tých 250€? Viete niekto poradiť?.
ajobs
09.01.10,16:41
Ja by som sa chcela opýtať. Poberám opatrovateľský príspevok na dieťa a teraz som tehotná. Budem poberať popri OP aj rodičovský príspevok po novom tých 250€? Viete niekto poradiť?.


Ak si splnila podmienky, to znamená, že si bola 270 dní nemocensky poistená a budeš poberať z tohto poistenia materské, potom máš nárok aj na zvýšený RP v sume 256 €. Ale nepíšeš či máš nejaké poistenie a ako dlho ho platíš.
Ivka161172
09.01.10,16:46
Keď za mňa všetky odvody platí štát. Takže neviem čo spadám do toho.
ajobs
09.01.10,16:49
Ak odpovedáš k prísp. 25 - tu to nepomôže, chýba doba poistenia 270 dní

To dadulka300 aj autoholik:
Riešenie predsa len existuje, tak ako načrtla KEJKA. Keďže nemá nárok na materské, tak by pomohlo , aby sa pár dní pred nástupom na MD, ale možno aj skôr ( k by to bolo rizikové tehotenstvo) zamestnala na pár dní s maximálnym VZ - ak bude termín pôrodu až v druhom polroku 2010, tak počkať na nový maximálny VZ od 1.7. Potom je možné poberať nemocenské (tu sa podmienka 270 dní poistenia NEVYŽADUJE) aj počas obdobia tesne pred pôrodom, aj po ňom a to až 52 týždňov - čo je ešte viac, ako je obdobie poberania materského. Ale túto situáciu treba vysvetliť ošetrujúcemu lekárovi, nie každý to vie správne pochopiť.;)
ajobs
09.01.10,16:51
Keď za mňa všetky odvody platí štát. Takže neviem čo spadám do toho.


Ale si zamestnaná alebo si bola ? Platíš si DNP ? Pretože štát za teba platí iba zdravotné poistenie a ak máš dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, tak potom platí aj dôchodkové poistenie, ak si podala prihlášku na DP.
Ivka161172
09.01.10,17:11
Áno mám dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom a keď som vybavovala OP tak som bola aj v sociálnej poisťovni aj zdravotnej poisťovni. Takže štát platí všetko za mňa. Len som chcela vedieť či budem mať nárok na rodičovský príspevok vo výške 250 eur alebo ten nižší.
ajobs
09.01.10,17:16
Áno mám dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom a keď som vybavovala OP tak som bola aj v sociálnej poisťovni aj zdravotnej poisťovni. Takže štát platí všetko za mňa. Len som chcela vedieť či budem mať nárok na rodičovský príspevok vo výške 250 eur alebo ten nižší.

Neodpovedala si mi na otázku, to znamená, že si asi v posledných dvoch rokoch nebola zamestnaná ani si si neplatila dobrovoľné nemocenské poistenie. V tomto prípade máš nárok na RP vo výške 164,22 €.
P.S. Zdravotné poistenie za teba platí štát, ale v rámci sociálnej poisťovne za teba platí štát iba dôchodkové poistenie, neplatí nemocenské poistenie ani poistenie v nezamestnanosti. Čiže nie všetko.
Ivka161172
09.01.10,17:45
Prepáč zabudla som odpísať na to.Nie nebola som zamestnaná. 6 rokov na rodičovskom príspevku a potom OP.
Nevyznám sa veľmi v týchto veciach.To nemocenské a poistenie v nezamestnanosti je dobrovoľné?
ajobs
09.01.10,21:23
Prepáč zabudla som odpísať na to.Nie nebola som zamestnaná. 6 rokov na rodičovskom príspevku a potom OP.
Nevyznám sa veľmi v týchto veciach.To nemocenské a poistenie v nezamestnanosti je dobrovoľné?

Áno, dá sa to platiť ako dobrovoľné poistenie, ak by si si platila DNP z maxima ( VZ 1084,55 €, poistné 47,70 € mesačne ), mohla by si to po odplatení 270 dní využiť na vlastné nemocenské. Rovnako od 1.dňa platenia pri ošetrovaní dieťaťa, avšak iba na 10 kalendárnych dní.
pedagog 1
30.01.10,13:27
Vazení sledovatelia, prosim odpovedzte ak mate lepsi prehlad a istotu....uvediem priklad:....platim si DNP pr. od začiatku oktobra (t.j.uz 4 mesiace a do 270dni treba este platit 5 mes.) ALE ak planujeme prvy prirastok.,pr. otehotniem v marci (budem mat zaplatene uz 6 mes.,ostava mi 3mes.doplatim)...ALE od septembra pojdem na rizikove (marodka - t.j. 4mes. do porodu)....a mna zaujima CI sa oplati ked ja vkladam 9mes. a oni vyplatia 4mes.ALEBO je najlepsie uz cakat uplne tych 270 dni a tak rozmyslat o prirastku. Verim, ze ste pochopili a budem rada, ked ma takto laicky dotoho zasvetite:)...nejde o vypocitavost, ale ked uz clovek plati, tak nech ma aj uzitok:) DAKUJEM
veronikasad
30.01.10,14:19
Vazení sledovatelia, prosim odpovedzte ak mate lepsi prehlad a istotu....uvediem priklad:....platim si DNP pr. od začiatku oktobra (t.j.uz 4 mesiace a do 270dni treba este platit 5 mes.) ALE ak planujeme prvy prirastok.,pr. otehotniem v marci (budem mat zaplatene uz 6 mes.,ostava mi 3mes.doplatim)...ALE od septembra pojdem na rizikove (marodka - t.j. 4mes. do porodu)....a mna zaujima CI sa oplati ked ja vkladam 9mes. a oni vyplatia 4mes.ALEBO je najlepsie uz cakat uplne tych 270 dni a tak rozmyslat o prirastku. Verim, ze ste pochopili a budem rada, ked ma takto laicky dotoho zasvetite:)...nejde o vypocitavost, ale ked uz clovek plati, tak nech ma aj uzitok:) DAKUJEM
Ak začiatok PN-ky bude po 270 dňoch DNP, máš nárok na nemocenské z DNP. Počas PN-ky DNP neplatíš. Ak nástup na materskú bude do konca roku 2010, vymeriavacím základom z ktorého sa ti bude materské počítať, je obdobie 10-12/2009.

Do 270 dní nem. poistenia sa ti započítava aj predchádzajúce ukončené nem. poistenie, napr. zo zamestnania v posledných 2 rokoch - neuviedla si podrobnosti.
pedagog 1
30.01.10,15:54
ake podrobnosti mate na mysli?......zamestnana som. Narok na DNP mi zacina koncom juna. Je vhodne planovat tehotenstvo po uplynuti 270 dni?, alebo aj skor (ak platim uz 4 mesiace)...ako to je
veronikasad
30.01.10,16:54
ake podrobnosti mate na mysli?......zamestnana som. Narok na DNP mi zacina koncom juna. Je vhodne planovat tehotenstvo po uplynuti 270 dni?, alebo aj skor (ak platim uz 4 mesiace)...ako to je
Napr. takú "maličkosť" - odkedy trvá súčasný pracovný pomer. Do doby poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch sa započítava aj predchádzajúce nem. poistenie z ukončeného prac.pomeru (ak taký bol 2 roky spätne)
pedagog 1
30.01.10,21:21
:)...sučasny pracovny pomer trva od r. 2006 - .
333kokso333
31.01.10,10:42
Mam jednu otazku a som zvedavy kto mi bude vediet odpovedat :-)))
Vsade sa hovori, ze zena pokial je uz tehotna, tak sa jej uz neoplati dat si DNP. Preco????
Zoberme si, ze je v prvom mesiaci tehotenstva. Bude si DNP latit tych 270 dni. Medzi tym porodi a bude na materskej. Ale DNP si bude platit aj nadalej pokial nebude mat zaplatene tych 270 dni. Preco by si potom nemohla uplatnit DNP???? Vsak aj tak jej to budu platit len 6 mesiacov a ona bude na materskej 2 roky, mozno aj 3 roky... Hm???
Pripadne po porode bude na materskej a napr jej bude chybat este cca 30 dni aby mala zaplatene tych 270 DNP, tak potom 270 dni platenia DNP ukonci na 1 den matersku, da si v praci RD a na dalsi den pojde zase na matersku s tym, ze si poziada uz aj o DNP. Neverim, ze sa to nejak tak neda, kedze to DNP je dobrovolne nemocenske pripoistenie a to sa tyka tak ci PN alebo materskej...
Co vy na tento moj postreh? V poistovni to nechcu povedat, nakolko kazda zena by si to hned dala ako by zistila, ze je tehotna a to by SP asi tazko utiahla tolkym platit DNP-matersku :-)))
Xanti
31.01.10,10:51
Mam jednu otazku a som zvedavy kto mi bude vediet odpovedat :-)))
Vsade sa hovori, ze zena pokial je uz tehotna, tak sa jej uz neoplati dat si DNP. Preco????
Zoberme si, ze je v prvom mesiaci tehotenstva. Bude si DNP latit tych 270 dni. Medzi tym porodi a bude na materskej. Ale DNP si bude platit aj nadalej pokial nebude mat zaplatene tych 270 dni. Preco by si potom nemohla uplatnit DNP???? Vsak aj tak jej to budu platit len 6 mesiacov a ona bude na materskej 2 roky, mozno aj 3 roky... Hm???
Pripadne po porode bude na materskej a napr jej bude chybat este cca 30 dni aby mala zaplatene tych 270 DNP, tak potom 270 dni platenia DNP ukonci na 1 den matersku, da si v praci RD a na dalsi den pojde zase na matersku s tym, ze si poziada uz aj o DNP. Neverim, ze sa to nejak tak neda, kedze to DNP je dobrovolne nemocenske pripoistenie a to sa tyka tak ci PN alebo materskej...
Co vy na tento moj postreh? V poistovni to nechcu povedat, nakolko kazda zena by si to hned dala ako by zistila, ze je tehotna a to by SP asi tazko utiahla tolkym platit DNP-matersku :-)))Jaaaaaaaaj priateľka je tehotná, a neplatila si tak hladáte možnosti ako to obísť.

Bohužial ale to vôbec tak nefunguje. Lebo materskú dostáva žena 26 týždnov po pôrode. Od 26 týždna do 2 rokov dostáva ak má nárok zvýšený rodičovský príspevok a potom do 3 roku dietaťa dostáva normálny rodičovský príspevok.

Dalšia vec, materskú vypláca SP ale rodičovský príspevok po uplynutí nároku na materskú vypláca už UP ( rozumej úrad práce ).

Takže ak je žena tehotná v 4 týždni tak nie je ani slon, ani kôň a jej tehotenstvo potrvá bajočko 270 dní a nie 300 dní. A kedže nezíska dostatočný počet dní poistenia v DNP pred pôrodom, tak na materskú z DNP nemá nárok. A už vôbec nie ked ju čerpá.

My sa tu bavíme o maximálnej materskej teda o cca 7x600 eur a určite materskú neberie 24x600 eur. Treba si trošku viac prečítať témy čo sa tomu venujú a pochopíš princím. V skratke som ti to načrtla. ;)
333kokso333
31.01.10,11:02
Jaaaaaaaaj priateľka je tehotná, a neplatila si tak hladáte možnosti ako to obísť.

Bohužial ale to vôbec tak nefunguje. Lebo materskú dostáva žena 26 týždnov po pôrode. Od 26 týždna do 2 rokov dostáva ak má nárok zvýšený rodičovský príspevok a potom do 3 roku dietaťa dostáva normálny rodičovský príspevok.

Dalšia vec, materskú vypláca SP ale rodičovský príspevok po uplynutí nároku na materskú vypláca už UP ( rozumej úrad práce ).

Takže ak je žena tehotná v 4 týždni tak nie je ani slon, ani kôň a jej tehotenstvo potrvá bajočko 270 dní a nie 300 dní. A kedže nezíska dostatočný počet dní poistenia v DNP pred pôrodom, tak na materskú z DNP nemá nárok. A už vôbec nie ked ju čerpá.

My sa tu bavíme o maximálnej materskej teda o cca 7x600 eur a určite materskú neberie 24x600 eur. Treba si trošku viac prečítať témy čo sa tomu venujú a pochopíš princím. V skratke som ti to načrtla. ;)
V poriadku rozumiem! Ale...
Bohužial ale to vôbec tak nefunguje. Lebo materskú dostáva žena 26 týždnov po pôrode. Od 26 týždna do 2 rokov dostáva ak má nárok zvýšený rodičovský príspevok a potom do 3 roku dietaťa dostáva normálny rodičovský príspevok.
Pisete, ze matersku zena dostava 26 tyzdnov. Dobre jej bude chybat 1 mesiac aby mala zaplatene tych 270 dni DNP. Tak nebude potom dostavat 26 tyzdnov DNP a matersku ale DNP o 4 tyzdne-mesiac menej co este platila DNP aby mala tych 270 dni zaplatene.
A nemam zenu tehotnu len som pocul viacero takych pripadov, tak rozmyslam, ze preco by sa to takto nedalo... Musi sa dat. A ked nie, tak pojde na PN? :-)))
Xanti
31.01.10,11:04
V poriadku rozumiem! Ale...
Bohužial ale to vôbec tak nefunguje. Lebo materskú dostáva žena 26 týždnov po pôrode. Od 26 týždna do 2 rokov dostáva ak má nárok zvýšený rodičovský príspevok a potom do 3 roku dietaťa dostáva normálny rodičovský príspevok.
Pisete, ze matersku zena dostava 26 tyzdnov po pôrode, pred pôrodom ešte je to pár týždňov.. Dobre jej bude chybat 1 mesiac aby mala zaplatene tych 270 dni DNP. Tak nebude potom dostavat 26 tyzdnov DNP a matersku ale DNP o 4 tyzdne-mesiac menej co este platila DNP aby mala tych 270 dni zaplatene.
A nemam zenu tehotnu len som pocul viacero takych pripadov, tak rozmyslam, ze preco by sa to takto nedalo... no nedalo by sa to tak, zákon sa o to postaralMusi sa dat. A ked nie, tak pojde na PN? :-)))
Samozrejme po tých 270 dnoch využije DNP na PN, ale PN nedostane ak bude poberať materskú.

Proste je výhodné byť pripoistený.
333kokso333
31.01.10,11:10
Samozrejme po tých 270 dnoch využije DNP na PN, ale PN nedostane ak bude poberať materskú.

Proste je výhodné byť pripoistený.
Dobre, dobre. A zena nemoze byt namiesto materskej na PN namiesto materskej? :-))) Vies, tak keby bola na PN a mala zaplatene max vymer. zaklad, tak by dostala mesacne tych cca 600€. Cisto len materska by bola len tych 270€ cca. Vies co chcem povedat? A na PN moze byt rok a poberat DNP. Matersku a DNP len polroka! A to je poriadny rozdiel. Urcite to ludia nejak obchadzaju a vyuzivaju hlavne ti co s tym robia a vedia to obijst alebo nasi pani papalasi....
Len skusam prist na to ako by sa dalo tym ludom pomoct a v podstate sa to moze zist niekedy aj mne
maj_kl
01.02.10,08:06
Prichádzam s jedinou, pre začiatok, otázočkou.
Moja manželka je DNP od 24.8.2009. Do mesiaca sme otehotneli.
270 dní uplynie cca 24.5.2010. Termín pôrodu je 4.6.2010. Bude dostávať max. materskú?
Detaily:
Pracuje už niekoľko rokov.
Aktuálne je na rizikovom, ale aj tak platí DNP.

Ide teda o to, či sa 270 dní ráta do pôrodu, alebo do nástupu na materskú.

Ďakujem za skorú odpoveď.
ajobs
01.02.10,19:42
Prichádzam s jedinou, pre začiatok, otázočkou.
Moja manželka je DNP od 24.8.2009. Do mesiaca sme otehotneli.
270 dní uplynie cca 24.5.2010. Termín pôrodu je 4.6.2010. Bude dostávať max. materskú?
Detaily:
Pracuje už niekoľko rokov.
Aktuálne je na rizikovom, ale aj tak platí DNP.

Ide teda o to, či sa 270 dní ráta do pôrodu, alebo do nástupu na materskú.

Ďakujem za skorú odpoveď.


...do pôrodu.
P.S. Ďakujem Gabika za pozdrav, aj ja Teba srdečne zdravím.:):)
brčko
01.02.10,19:58
do skutočného dna pôrodu,
pri vzniku DNP 24.8.2009, ak porodí najskôr 21.5.2010, tak nárok na materské jej vznikne (samozrejme žiadne podlžnosti v SP!) a vyplatia ho spätne po doručení rodného listu dieťaťa do SP kde dávala žiadost o materské. Až z RL zistia skutočný dátum pôrodu.

a ajobs pozdravujem :)
Ivka161172
02.02.10,05:56
Ahojte!
Tak tieto odpovede asi platia aj pre mňa.Ja som doma na opatrovateľskom s dieťaťom s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom.Keďže DNP je dobrovoľné a neplatí to za mňa štát tak som sa rozhodla, že si ho budem platiť . 25.1.2010 som to vybavila aj zaplatila prvú čiastku. Plánujem tehotenstvo ale až tak o dva - tri mesiace takže budem mať nárok na materské a taktiež na vyšší rodičovský príspevok.Však?
Xanti
02.02.10,07:10
Ahojte!
Tak tieto odpovede asi platia aj pre mňa.Ja som doma na opatrovateľskom s dieťaťom s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom.Keďže DNP je dobrovoľné a neplatí to za mňa štát tak som sa rozhodla, že si ho budem platiť . 25.1.2010 som to vybavila aj zaplatila prvú čiastku. Plánujem tehotenstvo ale až tak o dva - tri mesiace takže budem mať nárok na materské a taktiež na vyšší rodičovský príspevok.Však?
Ano, ak otehotnieš tak budeš mať nárok na materské a aj na vyšší RP. Kedže si platíš DNP.
:)
maj_kl
02.02.10,15:40
do skutočného dna pôrodu,
pri vzniku DNP 24.8.2009, ak porodí najskôr 21.5.2010, tak nárok na materské jej vznikne (samozrejme žiadne podlžnosti v SP!) a vyplatia ho spätne po doručení rodného listu dieťaťa do SP kde dávala žiadost o materské. Až z RL zistia skutočný dátum pôrodu.

a ajobs pozdravujem :)
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Alika82
03.06.10,10:19
ahojte, uz ste mi tu par krat dobre poradili, tak by som sa rada na vas este razobratila...
momentalne som na RD s dcerou (ma 16 mes.) a zistila som, ze som tehotna(momentalne uz ale 9.tt), poberala som MP aj zvyseny RP poberam, ale k 30.6.´09 som dostala vypoved v praci(zrusenie firmy) a chcela by som vediet, ci je este sanca, aby som dostavala matersku, alebo uz je neskoro ak zacnem este hned teraz platit DNP...ste tu pisali nieco o plateni DNP 26 tyzdnov? nepochopila som, ci musim platit 26 tyzdnov DNP pocas tehotenstva... a cimozem ratat este cas do toho 30.6. kym som dostala vypoved, do tych 270 dni
termin porodu mi zatial urcili na 11.1.´11
dakujem
brčko
03.06.10,11:03
ahojte, uz ste mi tu par krat dobre poradili, tak by som sa rada na vas este razobratila...
momentalne som na RD s dcerou (ma 16 mes.) a zistila som, ze som tehotna(momentalne uz ale 9.tt), poberala som MP aj zvyseny RP poberam, ale k 30.6.´09 som dostala vypoved v praci(zrusenie firmy) a chcela by som vediet, ci je este sanca, aby som dostavala matersku, alebo uz je neskoro ak zacnem este hned teraz platit DNP...ste tu pisali nieco o plateni DNP 26 tyzdnov? nepochopila som, ci musim platit 26 tyzdnov DNP pocas tehotenstva... a cimozem ratat este cas do toho 30.6. kym som dostala vypoved, do tych 270 dni
termin porodu mi zatial urcili na 11.1.´11
dakujem

dnp ti k vyššej materskej nepomôže, ak si už v 9tt, t.j. od prihlásenia do nástupu na MD najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu neuplynie aspon 26týždnov.
Ak to dobre rátam, tak ti chýbajú 3dni ak by si sa zajtra 4.6.2010!!! prihlásila na DNP a skončil ti prac.pomer. Lebo od zajtra uplynie 26týždnov 2.12.2010 a teda by si pri nástupe na MD najskôr 3.12.2010 mohla získať nárok na materské z VZ, z ktorého by si sa prihlásila a platila dobrovolne. Ale tvoj pravdep. termín pôrodu na žiadosti o materké by musel byť najskôr 14.1.2010, ak dobre rátam.

Potom dalšia možnosť nejaký krátkodobý prac.pomer po ukončení tohto PP.

Alebo by si mohla získať nárok na materské z tohto PP. Ale tam by nebol príliž jasný spôsob výpočtu. LEbo ak si nemala v r.2008 žiadny vym.základ (nepracovala si ani jeden den alebo nečerpala riadnu dovolenku aspon 1den, ak si nejaký VZ mala, tak napíš, to by bolo inak!!!), tak by sa materské rátalo z pravdep. vym.základu v mesiaci nástupu na MD. A v prípade uplatnenia nároku nie počas trvania NP ale po jeho ukončení t.j. v ochrannej lehote nie je v zákone spomínaný takýto prípad, lebo vlastne v čase nástupu na MD nemáš žiadny VZ, lebo už PP/nem.poistenie netrvá. Vraj sa ráta z vym.základu z posledného mesiaca (niekde som čítala, nie v zákone), tak by záležalo, akú sumu by mzdárka uviedla. Z tej sumy predpokladám (neviem) by molo byť materské na 1kalend.den 55% z jednej 30tiny so sumy, čo mzdárka uvedie. No a dalšia podstatná!!!!! podmienka: posledný den tvojho prac.pomeru by si nemohla čerpať rodičovskú dovolenku (lebo počas RD je nem.poistenie prerušené a po ukončení prac.pomeru v čase prerušenia nem.poistenia neplynie ochranná lehota z nem.poistenia!!!). T.j. aspon posledný den prac.pomeru by si musela mať aktívne nem.poistenie (odpracovať, čerpať riadnu dovolenku). Ale neviem, či sa tieto dve okolnosti (mesačný pravdep. vym.základ a vym.základ za 1den) nebyjú, t.j. ak by si v júni mala vym.základ len za ten 1den, či by mzdárka neuviedla ako pravdep. VZ za posledný mesiac (pravdep. VZ z ktorého by bolo platené nem.poistenie) len tento skutočný VZ za 1den a nie mesačný a to by bolo zle. Nechcem strašiť, no poznám rôzne prípady, tak chcem na to upozorniť (bolo by treba upozorniť mzdárku!!!). V tomto bohužial nie je asi?? jednotný postup, resp. zákon to nerieši (pravdep. VZ pri uplatnení nároku v ochrannej lehote) alebo nie je jednoznačný (pravdep. VZ ak v mesiaci nástupu na MD/resp. tu v mesiaci ukončenia NP, sa platí nem.poistenie len za časť mesiaca), takže je to možno? aj na ludovej tvorivosti :(. Neviem, či majú k tomu v SP usmernenia a ak áno, aké.
Alika82
03.06.10,20:04
dakujem
mozno by sa dalo na tyie 3-4 dni dohodnut s doktorom nech prepise o:-)
no a neviem kto by ma zamestnal v tejto situacii...

a v roku 2008 sompracovala cely rok,len v decembri som cerpala dovolenku
pedagog 1
19.06.10,11:22
halooo prosím o radu,...teraz je posledny mesiac (jun) co mi stiahli na DP - teda presne 9 mesiacov som platila, zial nepodarilo sa "nam" otehotniet:(...takze, co by bolo najlepsie, mam pokracovat v plateni?, alebo zrusit?, pripadne, keby sa podarilo otehotniet v blizkej dobe, tak mam v tom tiez pokracovat, alebo zrusit?...co je najlepsie a do kedy?....dakujem:)....,kde ste radcovia?
stanco007
21.06.10,13:53
Ako je to s nahradou dovolenky resp s jej preplatenim...? Blizsie k veci. Zena ma narok 20 dni dovolenky na rok. Dajme tomu ze od 1. jula ide na matersku dovolenku. Dovolenka sa jej rata len do 1 jula, cize adekvatna cast, co jest 10 dni polovica z dovolenky alebo ma narok na celu dovolenku, cize 20 dni aj napriek tomu, ze ide od 1. jula na matersku??? Mne zena tvrdi, ze ma narok na celu dovolenku aj ked polroka uz bude na materskej... Nezda sa mi to. Podla mna ma narok na adekvatnu cast dovolenky podla toho kolko za ten rok odrobi...
drobeceva
21.06.10,15:00
Ako je to s nahradou dovolenky resp s jej preplatenim...? Blizsie k veci. Zena ma narok 20 dni dovolenky na rok. Dajme tomu ze od 1. jula ide na matersku dovolenku. Dovolenka sa jej rata len do 1 jula, cize adekvatna cast, co jest 10 dni polovica z dovolenky alebo ma narok na celu dovolenku, cize 20 dni aj napriek tomu, ze ide od 1. jula na matersku??? Mne zena tvrdi, ze ma narok na celu dovolenku aj ked polroka uz bude na materskej... Nezda sa mi to. Podla mna ma narok na adekvatnu cast dovolenky podla toho kolko za ten rok odrobi...
Manželka má pravdu. Má nárok na celú dovolenku. MD sa posudzuje ako odpracovaná doba, nekráti sa.
Mabel81
21.06.10,17:31
Dobrý deň poraďáci, vedel by mi prosím Vás niekto z Vás poradiť. K 31.3.2010 mi skončil pracovný pomer, v tento deň som si dala aj dobrovoľné nemocenské poistenie z minima teda z 319,58 € (kôli PN-ke na ktorej som bola od 14.4. do 25.4.2010), s manželom sme sa rozhodli, že by sme chceli bábätko teraz v júli, ako by som mohla dosiahnúť max. materské? Mám sa napr. jeden deň odhlásiť a na druhý deň resp. keď budem vedieť, že som tehotná, teda do 8tt prihlásiť v SP z platenia max. VZ od 1.7.2010 1116,70 €? Lebo v SP mi povedali, že zmenu VZ môžem uskutočniť až po 6 mesiacoch a to sa nám už nechce čakať, keďže vieme že táto vláda pomýšľa aj na zrušení DP. PS: Nebudú mi brať náhodou priemer VZ zo zamestnania a z platenia minimalného poistného? Prosím poradí mi niekto?
stanco007
21.06.10,18:38
Manželka má pravdu. Má nárok na celú dovolenku. MD sa posudzuje ako odpracovaná doba, nekráti sa.
Cize ak tomu dobre rozumiem, tak aj zena ktora nastupi napr 7 januara na matersku ma na ten rok narok na celu dovolenku aj napriek tomu, ze odrobila len 7 dni z daneho roka???? A kedy ju vycerpa ked bude dajme tomu 3 roky na materskej??? Musia jej ju preplatit???
Katy a R
21.06.10,18:44
Cize ak tomu dobre rozumiem, tak aj zena ktora nastupi napr 7 januara na matersku ma na ten rok narok na celu dovolenku aj napriek tomu, ze odrobila len 7 dni z daneho roka???? A kedy ju vycerpa ked bude dajme tomu 3 roky na materskej??? Musia jej ju preplatit???

.. len doba MD sa počíta ako "odpracovaná" ... keď už je na RD, tak sa kráti - viď ZP.
kvietok 3
22.06.10,14:43
Dobrý deň,

v tejto otázke zatiaľ vôbec nemám jasno :). Chcela by som sa informovať aký rodičovský príspevok by som dostávala..pracujem od júla 2009, môj hrubý mesačný príjem je 402 € a chcela by som ten najvyšší rodičovský príspevok. Zamestnávateľ mi z hrubej mzdy odvádza cca 54 € - tak to mám na výplatnej páske. Koľko by som si ešte musela doplácať dobrovoľné nemocenské poistenie, aby som mala najvyšší rodičovský príspevok? Koľko mesiacov pred otehotnením mi to treba začať platiť? Viete mi niekto poradiť?
Ďakujem za každú odpoveď :)
Katy a R
22.06.10,15:49
Dobrý deň,

v tejto otázke zatiaľ vôbec nemám jasno :). Chcela by som sa informovať aký rodičovský príspevok by som dostávala..pracujem od júla 2009, môj hrubý mesačný príjem je 402 € a chcela by som ten najvyšší rodičovský príspevok. Zamestnávateľ mi z hrubej mzdy odvádza cca 54 € - tak to mám na výplatnej páske. Koľko by som si ešte musela doplácať dobrovoľné nemocenské poistenie, aby som mala najvyšší rodičovský príspevok? Koľko mesiacov pred otehotnením mi to treba začať platiť? Viete mi niekto poradiť?
Ďakujem za každú odpoveď :)

... no veru nemáš jasno ;):)
Takže rodičovský príspevok je štátna dávka, ktorú vypláca UPSVaR mamičkám od pôrodu, ak im nevznikol nárok na materské. Tiež ostatným mamičkám, ktorým vznikol nárok na materské ... samozrejme po skončení poberania materského. (max do troch rokov veku dieťaťa, plus sú tam aj výnimky)
Materské - je to dávka nemocenského poistenia, vypláca SP - spravidla 28 týždňov (výnimky tiež sú).. viď zák o SP.

Popozeraj témy o materskej - je ich viac, aj témy o RP;) http://www.porada.sk/t119778-materska-2010-a.html
seda
24.06.10,09:43
Dobrý deň, chcela by som si overiť ako postpovať. Kamoška má v pláne ísť na materskú. Je zamestancom bez prerušenia 15 rokov. Keďže si chce vylepšiť materskú na maximum, chce sa dobrovoľne pripoistiť, ešte pred otehotnením. Výšku vymeriavacieho základu pre DNP aby potom mala materskú maximálnu si má vyrátať maximálny vymeriavaci základ -základ zo zamestnania? Pri posudzovaní materskej jej vezme SP do úvahy vymeriavaci základ s DNP+zamestnanie, alebo sa už nezrátavajú vymeriavacie základy a má si DNP platiť z maxima? Ďakujem za radu.
Katy a R
24.06.10,10:02
Dobrý deň, chcela by som si overiť ako postpovať. Kamoška má v pláne ísť na materskú. Je zamestancom bez prerušenia 15 rokov. Keďže si chce vylepšiť materskú na maximum, chce sa dobrovoľne pripoistiť, ešte pred otehotnením. Výšku vymeriavacieho základu pre DNP aby potom mala materskú maximálnu si má vyrátať maximálny vymeriavaci základ -základ zo zamestnania? Pri posudzovaní materskej jej vezme SP do úvahy vymeriavaci základ s DNP+zamestnanie, alebo sa už nezrátavajú vymeriavacie základy a má si DNP platiť z maxima? Ďakujem za radu.
.... prihlásiť sa z rozdielu pred otehotnením ... a nezabudnúť sledovať zmeny v zákone;)
pedagog 1
27.06.10,15:44
ahojte, poradaci poradte. Este raz: mam vyplatených presne 9 mesiacov na DNP (jun je 9.mesiac), bohuzial sa nam nepodarilo za ten cas otehotniet....co teraz mame robit? platit dalej, alebo zrusit?...a vpripade, ze sa podari otehotniet? VDAKA
KEJKA
27.06.10,15:47
môžeš zrušiť, prihlásiš sa nanovo pred koncom roka, alebo ked už budeš vedieť,. že si tehotná.
pedagog 1
28.06.10,15:54
dakujem za odpoved, a este chcem sa opytat ci stale sa to oplati do toho vrazat, ci tych 9 mesiacov nestaci...
....a teda ak by sa podarilo otehotniet, co by sme boli strasne radi, do kedy je vhodne, alebo mozne platit?
Xanti
28.06.10,15:58
dakujem za odpoved, a este chcem sa opytat ci stale sa to oplati do toho vrazat, ci tych 9 mesiacov nestaci...
Z DNP budeš mať materskú len vtedy ak bude aktívne. Takže ak teraz sa odhlásiš a otehotnieš a nebudeš platiť tak si vrážala zbytočne, lebo nárok mať nebudeš lebo bude DNP neaktívne.

Ale ak sa teraz odhlásiš a v prípade otehotnenia sa nanovo prihlásiš z maxima najneskôr do 8 týždna tehotenstva tak budeš mať maximálnu materskú.

Treba sledovať zmeny v zákonoch. Teraz kedže platíš dlhšie ako 270 dní DNP tak pri aktívnom DNP môžeš ísť na PN a tá ti bude platená aj z DNP.
zsazsula
28.06.10,17:19
AHOJTE chcem si to overiť kamoška je nezamestnaná a DNP poistená z minima 18 mesiacov momentálne je tehotná 3 týždeň teraz zruší DNP z minima a nanovo sa poistí DNP z maxima . počas tehotenstva ak pôjde na PN ,PN-ka sa jej bude rátať s minima ???? uvažujem správne??? ďakujem pekne
veronikasad
28.06.10,17:21
AHOJTE chcem si to overiť kamoška je nezamestnaná a DNP poistená z minima 18 mesiacov momentálne je tehotná 3 týždeň teraz zruší DNP z minima a nanovo sa poistí DNP z maxima . počas tehotenstva ak pôjde na PN ,PN-ka sa jej bude rátať s minima ???? uvažujem správne??? ďakujem pekne
Materské bude z maxima, ak začiatok PN-ky bude do 26 týždňov od začiatku nového DNP, nemocenské bude z minima.
Počas PN-ky DNP neplatí.
Xanti
28.06.10,17:22
AHOJTE chcem si to overiť kamoška je nezamestnaná a DNP poistená z minima 18 mesiacov momentálne je tehotná 3 týždeň teraz zruší DNP z minima a nanovo sa poistí DNP z maxima . počas tehotenstva ak pôjde na PN ,PN-ka sa jej bude rátať s minima ???? uvažujem správne??? ďakujem pekne
Ano uvažuješ správne, ak zruší DNP a založí nové z maxima. Tak sa jej PN bude rátať z minima tj. z 319,58 eur počas 26 týždňoch. Ak pôjde na PN potom, tak už bude PN zo skutočného VZ.

Btw. keby šla na PN teraz tak by jej rozhodujúcim obdobím bol rok 2009 tj. rátala by sa jej PN z 295,50 eur :D

Nech počká kamarátka do 1.7. zmení sa VZ na výšku 1116,75 €
pedagog 1
28.06.10,17:31
dakujem Xanti za jasnu odpoved :)
sandra0101
14.07.10,16:34
Dobrý den. Chcela by som sa opytat, ze ak som na materskej dovolenke a planujeme dalsie dieta a chcela by som sa dat pripoistit na DNP, tak ci sa mi to oplati a co k tomu vsetko potrebujem. A este mam jednu otazku: kedze mame teraz novu vladu, tak ci niekto nevie, ze by sa malo na DNP nieco menit, lebo neviem, ci sa mi tam potom oplati. dakujem
veronikasad
14.07.10,16:35
Dobrý den. Chcela by som sa opytat, ze ak som na materskej dovolenke a planujeme dalsie dieta a chcela by som sa dat pripoistit na DNP, tak ci sa mi to oplati a co k tomu vsetko potrebujem. A este mam jednu otazku: kedze mame teraz novu vladu, tak ci niekto nevie, ze by sa malo na DNP nieco menit, lebo neviem, ci sa mi tam potom oplati. dakujem
Na druhú časť vety ti musí odpovedať osoba najpovolanejšia - sám p. minister práce ...
Xanti
14.07.10,16:37
Dobrý den. Chcela by som sa opytat, ze ak som na materskej dovolenke a planujeme dalsie dieta a chcela by som sa dat pripoistit na DNP, tak ci sa mi to oplati a co k tomu vsetko potrebujem. A este mam jednu otazku: kedze mame teraz novu vladu, tak ci niekto nevie, ze by sa malo na DNP nieco menit, lebo neviem, ci sa mi tam potom oplati. dakujem
No je podstatné či si v pracovnom pomere, teda zamestnanec alebo nie. Od tejto informácie sa bude odvíjať napr. výška DNP.
A čo sa týka novej vlády, tak to nevie nikto či to zrušia skoro, alebo trošku neskôr a či je ešte šanca reálne využiť DNP ( 270 dní platiť ).
Tu sa musíš rozhodnúť sama, a bud to risknúť alebo ....
sandra0101
15.07.10,07:19
ano, som v pracovnom pomere :)
Xanti
15.07.10,07:43
ano, som v pracovnom pomere :)
Tak maximálny VZ pri DNP je 1116,75 € . MInimálny 319,58 € a mesačne sa platí 14 eur.

Tvojím maximálnym VZ by bol rozdiel maxima a tvojej hrubej mzdy. Ak máš napr. 400 eur, mzdu .
Tak VZ pre DNP bude 1116,75 - 400 = 716,75 € a mesačná platba 4,4% z tejto sumy.
sandra0101
15.07.10,13:19
dakujem velmi pekne za radu. myslim, ze to risknem aj ked je teraz nova vlada. dufam, ze nejake velke zmeny v tomto poistenu nenastanu. :) prajem vsetko dobre
weiby
20.07.10,12:29
Dobrý deň neviem, či sa to hodí do tejto témy, ale poprosila by som odpoveď, pokiaľ možno promptnú, vopred veľmi pekne ďakujem!!!! :

- som momentálne na PN - rizikové tehotenstvo, v ochrannej lehote počas ktorej budem odchádzať aj na materskú, PN-ka sa mi vypočítava z predošlého maxima - 1084,55€, súčasne si platím aj tých 4,4% z minima dobrovoľného poistenia - t.j. 14,-€/mesačne, moje otázky teda znejú:

a/ ak by mi gynekológ vypísal materské z oboch titulov, moja materská by sa po ich sčítaní vypočítavala zo súčasného maxima platného od 01.07.2010 ?
b/ ak by som si dobrovoľné poistenie neuplatnila pre materskú, ako matka ešte jedného dieťaťa mám nárok na vyplácanie OČR z titulu dobrovoľného poistenia na neho aj keby som bola na materskej
a/ ak by som si teda uplatnila materskú z oboch titulov, nemám nárok na uplatnenie si OČR? ako je to potom po uplynutí tých 28týždňov materskej???

možno som si tu odpovedala aj sama, ale potrebujem sa uistiť čo je pre mňa výhodnejšie a pomôcť tým možno aj iným maminkám, tak poprosím iba fundované odpovede od ľudí, ktorí sa naozaj vyznajú...

ešte raz veľmi pekne ĎAKUJEM za odpovede a prajem pekný deň, weiby
stanco007
30.09.10,05:13
Tak nejake info k tejto teme co som zadal. Manzelka bude mat 270ty den platenia dobr. nem. pripois. dna 7.10.10. Plnenie by zacalo 8.10.10 lebo podla info na SP musi byt aj 270ty den cely zaplateni a plnenie tym padom zacina na 271 den co je toho 8.10.10. Termin porodu nam na prvy krat stanovili na 9.10. :) ale teraz nedavno to posunuli lebo maly je väcsi, takze bude asi aj porod skor a termin je 3.10. Tazko povedat, kedy sa mu bude chciet ist na tento svet...
Ale keby to bolo pred tym 8.10., tak by sme logicky nemali dostat peniaze z toho DNP.. ALE???!!! Bol som sa na to informavat a cuduj sa svete povedali mi, ze manzelka uz ma 270dni lebo sa jej doratalo 35 dni co bola spätne 2 roky zamestnana... Nechapem ako, preco ale je to tak... Bal som sa ci nam to vobec vyjde a ono teraz este aj presahujeme :) Ale je lepsie ked sa presahuje ako keby to nemalo vyjst a clovek by zbytocne platil..
Ja som si dal tiez to pripoistenie nakolko s mojim kolenom nie su srandy... Len sa zase suska, ze sa ma ten zakon menit od 1/2011, tak som zvedavy... Dufam, ze to nezrusia...
Santal11
30.09.10,05:50
dobry den prajem,
stretli ste sa niekto s tym, ze ak poistenkyna pracuje v statnej sprave (konkretne policia) sa nemoze dobrovolne nemocensky poistit?
Moja znama si to zistovala u svojho zamestnavatela a tam jej povedali, ze ona nemoze mat dobrovolne nemocenske poistenie, lebo oni maju iny socialny system.
Co je na tom pravda?
Vopred dakujem
stanco007
30.09.10,05:56
dobry den prajem,
stretli ste sa niekto s tym, ze ak poistenkyna pracuje v statnej sprave (konkretne policia) sa nemoze dobrovolne nemocensky poistit?
Moja znama si to zistovala u svojho zamestnavatela a tam jej povedali, ze ona nemoze mat dobrovolne nemocenske poistenie, lebo oni maju iny socialny system.
Co je na tom pravda?
Vopred dakujem
Ja co som cital info o DNP na stranke SP, tak som sa tam nic take nedocital... Preco by sa nemohla pripoistit??? To je podla mna hlupost! Ved to je dobrovolne pripoistenie! Bude si musiet platit 270 dni a az potom jej v pripade PN vznikne narok na plnenie z DNP. Statna sprava ma svoju socialku ale na toto to asi vplyv nema. Skor si myslim, ze jej to naschval povedala nejaka zamestnankina SP aby si to nedala...
Ozaj, teraz ma napadlo, ze ked som si to bol ja teraz robit, tak som sa pytal zamestnankine SP, ci su nejake vynimky, ktore si nemozu dat DNP... Povedala mi, ze nie...
veronikasad
30.09.10,06:14
Stanco, informácie z predch.príspevku nie sú od pracovníčky SP, ale pracovníčky zamestnávatela ...
Katy a R
30.09.10,12:34
ludia, potrebujem rýchlu odpoved, prosíííím! Platim si DNP 17, 60 eur (zrejme z minima--uz 12mes. (od 28.9.2009) Hruba mzda minuleho roku: cca 570, december 622 a v tomto roku 630....a konecne sa nam podarilo otehotniet (termin porodu cca 30 maj 2011) teraz som v 5tt a som na PN. Podmienku 270 dni splnam. Ak pojdem na rizikopve, viete mi vyratat kolko budem dostavat? A prijem bude len zo SOC.p.?, alebo aj nieco zo zamestnania. Ako to je...Co mam teraz robit???? VDAKA, cakááám :) PS:viem,uz sa tu vela pisalo, no nestiham citat a hladat.....

... mala si si dať vypísať dve PNky (z PP a ako DNPO). Ak budeš PN do nástupu na materskú - už nespravíš nič.
dávky sú prvé tri dni 25% .. ďalej 55% z VZ ... viď zák o SP (si na PNke - máš čas študovať;))
doplnenie: od zamestnávateľa je prvých desať dní "náhrada mzdy" ... a DNP neplatíš z minima - tak je to celkom dobré;)
Katy a R
30.09.10,12:59
vdaka Katy a R, ano dala som si vypisat 2 PN (pre zamestnavatela a druhu som odniesla na sOC.P.) A teraz ma lekar rozhodnut ci PN, alebo rizikove, tak co dalej, cinila som spravne? a co dalej? vdaka
... toto vysvetli ;) .. nemchápem.
Hlavne, aby si pre dieťatko spravila to najlepšie...:)
A čo sa financií týka, nebude to maximum ... ale je to celkom fajn (však zrátaj VZ;))
denkaa1
30.09.10,15:11
ahojte,
v máji tohto roku som ukončila VŠ a momentálne som nezamestnaná. Na budúci rok (rok 2011) by sme chceli s manželom bábätko. Chcem sa opýtať, odkedy by som si mala začať platiť DNP, aby som mala vyššiu materskú?
Oplatí sa ešte platiť DNP alebo má vláda pripravené nejaké zmeny v daných zákonoch?
Ďakujem.
ajobs
30.09.10,18:43
ahojte,
v máji tohto roku som ukončila VŠ a momentálne som nezamestnaná. Na budúci rok (rok 2011) by sme chceli s manželom bábätko. Chcem sa opýtať, odkedy by som si mala začať platiť DNP, aby som mala vyššiu materskú?
Oplatí sa ešte platiť DNP alebo má vláda pripravené nejaké zmeny v daných zákonoch?
Ďakujem.

Treba sa prihlásiť čím skôr z maximálneho VZ 1116,75 €, mesačné poistné 49,10 €, treba platiť minimálne 270 dní.
Zmeny v tejto oblasti by v budúcom roku nemali nastať-aspoň nie podstatné. Viac budeme vedieť v októbri-novembri 2010, keď sa schváli predložená novela zákona o soc. positení v NR SR.
ajobs
30.09.10,18:48
vdaka Katy a R, ano dala som si vypisat 2 PN (pre zamestnavatela a druhu som odniesla na sOC.P.) A teraz ma lekar rozhodnut ci PN, alebo rizikove, tak co dalej, cinila som spravne? a co dalej? co je vyhodnejsie ? vdaka a orintacne vies to vypocitat? :-)


K hrubo označenému-na vyjasnenie pojmov. Ako kategória vypísania sa "rizikové tehotenstvo" neexistuje, existuje iba práceneschopnosť, a potom 6-8 týždňov pred termínom pôrodu materské.
adejka_79
01.10.10,12:51
Chcela by som sa opýtať. Keď som zamestnaná a začnem si platiť dobrovolné nemocenské poistenie 49 eur mesačne, ako sa bude rátať materská? Z toho čo som zarábala + dobrovolné nemocenské?
Andyke
01.10.10,13:04
Netreba platiť DNP z maxima. Treba platiť z VZ 1116,75 mínus Tvoja hrubá mzda , a to 4,4 %.
DNP musíš platiť 270 dní, aby Ti vznikol nárok na nemocenské dávky. Aj zo zamestnania musíš splniť tých 270 dní.
Ak bude nárok z oboch, tak DVZ spočítajú a dávku vyplatia jednu
za obe poistenia.
remenova
03.10.10,06:41
Prosím o radu. Od 1.9.2009 si platím DNP z minima myslím, že to bolo VZ 300 € a platilo sa 13,2€. Potom sa min.VZ zvýšil na 319, tak som začala platiť 14 € do SP, ale neposielala som tam žiaden doklad o zmene, teda myslím registračný list, kde by som si zmenila vymeriavací základ, myslela, som, že keď som mala z minima tak to berú automaticky, že sa mi to zvýšilo. Neviem teraz či to nebola chyba a či mi rátajú VZ 319 alebo 300, aj ked som platila vyššiu sumu.Či by som to tam nemala spätne oznámiť, alebo aspoň od tohto mesiaca. Ďakujem.
adejka_79
03.10.10,06:57
ďakujem za odpoveď , tiež zisťujem ako dostať čo najvyššiu materskú tak info sa zíde. Vela som o tom čítala len mi nebolo jasné že ako je to v prípade ak žena pracuje a + si ešte navyše platí DNP, či to nedá potom ešte viac?, ako ked si len plati DNP alebo len zo zamestnania jej vyrátaju materskú. Nie je to ohraničené nejakým maximom čo môže dostať ako materskú? Či sa potom predsa len neoplatí si to nepriplácať /DNP/ a mať len z platu to čo mi vyrátajú? Alebo je lepšia alternatíva ked niekto nepracuje je na UP a platí si max.DNP a potom dostane max.matersku? Samozrejme po splnení tych 270dni. Hladám najvhodnejšiu alternatívu čo sa najviac oplatí, resp. komu, či pracujúcej, nezamestnanej, alebo pracujúcej + dobrovolne platiacej?
stanco007
07.10.10,13:49
Dnes ma manzelka 270ty den co si plati DNP. Od zajtra by jej vznikol narok na plnenie v pripade PN, materskej atd. Lenze manzelka porodila uz vcera rano :D, takze nam to teoreticky uslo o 1-2 dni? :(
Ale v SP mi povedali, ze jej doratavaju 35 dni z predchadzujuceho zamestnania co mala z pred 2 rokov a tym padom splname podmienku poistenia 270 dni :D Asi by nas slak trafil keby nam to pre 1-2 dni nevyslo s plnenim DNP. Samozrejme, ze tym nechcem povedat, ze eura su mi prvoradejsie ako maly a zdravy syn ale kto ma deti a hlavne male deti, tak vie, ze v takom pripade nie je nikdy penazi dost :D
Kvaka
07.10.10,13:54
Gratulujem k synkovi. Veľa zdravíčka.
stanco007
07.10.10,13:57
dakujeme pekne
Xanti
07.10.10,18:22
Aj ja sa pripájam ku gratulácii. Nech sa malému aj maminke darí. :)
gka
20.10.10,10:39
Prajem pekny dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu. Som na rodičovskej dovolenke dietatko ma 15 mesiacov a chcem sa dat pripoistit natolko by som chcela potiahnut jednu matersku za druhou. Chcem sa opytat ci si mozem platit max. moznu ciastku na pripoisteni? Su este ine moznosti z tohto pripoistenia napr. ked bude jedno dietatko chore je mozne cerpat potom aj z tohto pripoistenia? Prosim skuste mi poradit postup.
Dakujem velmi pekne za kazdu radu.
bambino87
02.11.10,05:50
ahojte,
prosim o radu. som v 3 mesiaci tehotenstva a DNP si platim 240 dni, takze o mesiac uz budem splnat podmienku 270 dni DNP. Porodim vsak az cca maj/jun 2011. Ako dlho si este musim platit DNP aby som mala co najlepsiu matersku? musím si to platit az do porodu alabo staci nieco malo cez tych 270 dni? Dakujem za odpoved
ivka70
02.11.10,06:04
ahojte,
prosim o radu. som v 3 mesiaci tehotenstva a DNP si platim 240 dni, takze o mesiac uz budem splnat podmienku 270 dni DNP. Porodim vsak az cca maj/jun 2011. Ako dlho si este musim platit DNP aby som mala co najlepsiu matersku? musím si to platit az do porodu alabo staci nieco malo cez tych 270 dni? Dakujem za odpoved

V case odchodu ma MD musis mat platne nejake nemocenske poistenie, aby ti vypocitali z neho matersku.
Takze nemozes ho po 270 dnoch zrusit, lebo by si to platila uplne zbytocne.
A ak by si sa napr. po zruseni prihlasila esne pred odchodom na MD, splnala by si sice podmienku 270 dni z posl. 2 rokov, ale matersku by ti vypocitali z minima.
Pocas PN a MD platit nemusis, poistenie nadalej trva.
bambino87
02.11.10,06:25
takze ak po tych 270 dnoch prestanem platit, a zamestnavatel za mna odvadza iba minimum, tak matersku mi budu pocitat z minima, ale ak si budem stale doplacat DNP az do PN alebo materskej dovolenky matersku mi vypocitaju z toho co si dobrovolne doplacam + co mi odvadza zamestnavatel.
Dufam ze tomu dobre rozumiem. takze ked si po 270 dnoch prestanem platit, tak mi to mic do porodu nepomoze, takze ako keby som si platila zbytocne...
ivka70
02.11.10,07:15
takze ak po tych 270 dnoch prestanem platit, a zamestnavatel za mna odvadza iba minimum, tak matersku mi budu pocitat z minima, ale ak si budem stale doplacat DNP az do PN alebo materskej dovolenky matersku mi vypocitaju z toho co si dobrovolne doplacam + co mi odvadza zamestnavatel.
Dufam ze tomu dobre rozumiem. takze ked si po 270 dnoch prestanem platit, tak mi to mic do porodu nepomoze, takze ako keby som si platila zbytocne...

Ano.
ivantt
02.11.10,12:48
Nooooo... co sa tyka prispevku na materskych dovolenkach, najlepsie vybehnut za ciganom.. ups, pardon, romskym spoluobcanom a oni to vedia najlepsie... neviem od kial beru rozumy ale vseto im vychadza a beru viac ako hociktorá žena čo skoncila VŠ a porodila alebo žena ktora bola zamestnana... takže o rady prosim za romskymi spoluobcanmi.. :-D
veronikasad
02.11.10,12:52
takze ak po tych 270 dnoch prestanem platit, a zamestnavatel za mna odvadza iba minimum, tak matersku mi budu pocitat z minima, ale ak si budem stale doplacat DNP az do PN alebo materskej dovolenky matersku mi vypocitaju z toho co si dobrovolne doplacam + co mi odvadza zamestnavatel.
Dufam ze tomu dobre rozumiem. takze ked si po 270 dnoch prestanem platit, tak mi to mic do porodu nepomoze, takze ako keby som si platila zbytocne...
ak si pred nástupom na materskú obnovíš dobr. nem. poistenie (podmienku 270 dní máš splnenú) - budeš mať materskú 2x z minima (ako jednu dávku). Jedenkrát od zamestnávatela a jedenkrát z dobr. nem. poistenia, lebo nové poistenie netrvalo viac ako 26 týždňov. Od nástupu na materskú DNP neplatíš. Neplatila si ho celkom zbytočne ...
Kvaka
02.11.10,16:56
Jedna potešujúca správa. Kým dnes trvá materská dávka pol roka od narodenia dieťaťa a jej výška je 55 percent z hrubej mzdy, po novom by to malo byť 60 percent počas 34 týždňov. Postupné predlžovanie materskej dovolenky a postupné zvyšovanie dávky v materstve predložia koaliční poslanci vo svojom pozmeňovacom návrhu k novele zákona o sociálnom poistení, ktorá je momentálne v Národnej rade.
lenka.ba
07.11.10,17:52
Dobrý večer, prosím Vás, poraďte mi, čo ďalej. Od decembra 2009 si platím DNP vo výške rozdielu medzi VZ od zamestnávateľa a max. VZ. Keďže na MD pôjdem najpravdepodobnejšie v roku 2011 (tehotná ešte nie som), a 270 dní som už splnila, oplatí sa mi ešte nadalej platiť DNP alebo ho môžem nejak prerušiť alebo radšej nie? Ak by som ho prerušila, musím ho potom ešte platiť ked budem už tehotná? ďakujem za odpovede :)
veronikasad
07.11.10,18:03
Dobrý večer, prosím Vás, poraďte mi, čo ďalej. Od decembra 2009 si platím DNP vo výške rozdielu medzi VZ od zamestnávateľa a max. VZ. Keďže na MD pôjdem najpravdepodobnejšie v roku 2011 (tehotná ešte nie som), a 270 dní som už splnila, oplatí sa mi ešte nadalej platiť DNP alebo ho môžem nejak prerušiť alebo radšej nie? Ak by som ho prerušila, musím ho potom ešte platiť ked budem už tehotná? ďakujem za odpovede :)
Pripravuje sa novela zákona o soc. poistení, v akom znení bude schválená ti teraz nepovie nikto.

Za súčasných podmienok :

- materskú z DNP by si mala len v prípade, ak v čase nástupu na materskú splníš podmienku 270 dní DNP a toto poistenie bude aktívne

- ak začiatok nového DNP bude v lehote kratšej ako 26 týždňov pred pôrodom, vznikne ti nárok na materskú len z min. vymer. základu, aj keď by si si platila viac.
lenka.ba
07.11.10,18:08
za súčasných podmienok:
- ked by som ho teraz zrušila, podmienka 270 dní je splnená a ked otehotniem, prihlásim sa znova, mala by som mal matersku aj z DNP
- z min. VZ čo sa týka DNP??? Zo zamestnania budem mať z VZ toho akého mi bolo zrážané poistné?
veronikasad
07.11.10,18:12
za súčasných podmienok:
- ked by som ho teraz zrušila, podmienka 270 dní je splnená a ked otehotniem, prihlásim sa znova, mala by som mal matersku aj z DNP
- z min. VZ čo sa týka DNP??? Zo zamestnania budem mať z VZ toho akého mi bolo zrážané poistné?
Zo zamestnania = VZ za predch. kal. rok
DNP, ak vznikne do 26 týždňov od pôrodu - z rozdielu medzi VZ zo zamestnania, nie viac ako z min. vymer. základu, platného v čase nároku (od 1.1.2011 sa výška min.VZ bude zvyšovať). Podmienku 270 dní máš splnenú. Materské z DNP (za súčasných podmienok) ti vznikne aj keby si DNP uzatvorila krátko pred nástupom na materskú.
lenka.ba
07.11.10,18:18
za súčasných podmienok:
teraz môžem to DNP kľudne zrušiť a začnem si ho platiť až ked už budem vedieť, že som tehotná... a dostanem materskú z VZ zo zamestnania + z DNP . Snád som to pochopila :) Len teraz práve zvažujem, že ešte to asi ten mesiac potiahnem, aby som už vedela ako to bude po novom....
veronikasad
07.11.10,18:19
za súčasných podmienok:
teraz môžem to DNP kľudne zrušiť a začnem si ho platiť až ked už budem vedieť, že som tehotná... a dostanem materskú z VZ zo zamestnania + z DNP . Snád som to pochopila :) Len teraz práve zvažujem, že ešte to asi ten mesiac potiahnem, aby som už vedela ako to bude po novom....
Teraz si to dobre pochopila, ale či to bude platiť od 1.1.2011 ti nikto nepotvrdí.
lenka.ba
07.11.10,18:22
ved práve preto si to ešte do konca roka budem platiť a snád už v decembri bude vonku, že ako to vlastne od 1.1.2011 bude...
veronikasad
07.11.10,18:23
ved práve preto si to ešte do konca roka budem platiť a snád už v decembri bude vonku, že ako to vlastne od 1.1.2011 bude...
ak to finančne zvládaš - nechaj si ho. Môže sa ti zísť pri príp. rizikovom tehotenstve (aj keď ti ho samozrejme neprajem)
lenka.ba
07.11.10,18:27
a ako to je v takom prípade? to musím mať aktívne aj pri nástupe na PN alebo ked ho teraz zruším a mám splennú podmienku 270 dní, tak sa mi bude platiť PN aj z DNP?
veronikasad
07.11.10,18:29
a ako to je v takom prípade? to musím mať aktívne aj pri nástupe na PN alebo ked ho teraz zruším a mám splennú podmienku 270 dní, tak sa mi bude platiť PN aj z DNP?
Musíš ho mať aktívne aj pri PN-ke + splnená podmienka 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch. Dá sa znovu uzatvoriť pred nástupom na PN - ale znovu to bude len z minima ako pri materskej.
lenka.ba
07.11.10,18:32
ďakujem. Inak, ja si to DNP platím z minima, mne to stačí, takže ono by to pre mňa nemalo byť až také tragické.
veronikasad
07.11.10,18:34
ďakujem. Inak, ja si to DNP platím z minima, mne to stačí, takže ono by to pre mňa nemalo byť až také tragické.
v tom prípade ho môžeš zrušiť na RL FO. Nedá sa urobiť spätne, najskôr dňom doručenia odhlášky.
Iveta G II
09.11.10,11:33
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Kamarátka je 2 mesiace na MD. Poberá materské aj z povinného aj z dobrovoľného poistenia.
Čítala som, že dobrovoľne nemocensky poistená osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské. Za tie dva mesiace, ktoré je na materskej zaplatila aj poistné na DNP.

Chcem sa opýtať, či stačí jednoducho prestať platiť poistné, alebo je potrebné ešte niečo hlásiť na sociálku?

Druhá otázka, že či môže to dobrovoľné poistenie aj ukončiť počas materskej a nebude to mať vplyv na materskú?


Iveta.
stanco007
09.11.10,15:50
[QUOTE=Iveta G II;1557810]Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Kamarátka je 2 mesiace na MD. Poberá materské aj z povinného aj z dobrovoľného poistenia.
Čítala som, že dobrovoľne nemocensky poistená osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské. Za tie dva mesiace, ktoré je na materskej zaplatila aj poistné na DNP.

Chcem sa opýtať, či stačí jednoducho prestať platiť poistné, alebo je potrebné ešte niečo hlásiť na sociálku?

Druhá otázka, že či môže to dobrovoľné poistenie aj ukončiť počas materskej a nebude to mať vplyv na materskú?


Nech ide do SP a poziada o vratenie preplatku. Vypocitaju jej kolko preplatila. Ked pobera matersku neplati DNP! Ked chce zrusit DNP moze aj pocas materskej ale po vyplatenych tych 6 ci 8 mesiacov z DNP uz potom myslim, ze nebude mat narok na platenie z DNP
Iveta G II
10.11.10,09:26
Ďakujem za radu.
pajama
21.11.10,17:30
Ahojte, prosim vas o radu.
Svagrina planuje s manzelom babatko. Je zamestnana od 1.1.2008 u toho isteho zamestnavatela, pracovny pomer trva. Chce si zacat platit DNP od 1.12.2010, samozrejme z max VZ, ktory ak som dobre informovana, si moze ponizit o hrubu mzdu - akurat aka to ma byt suma? Ktoru ma v pracovnej zmluve, alebo podla posl vyplatnej pasky alebo??? Chce si presne vypocitat, kolko ju to bude mesacne stat...
A este, odplati si 270 dni t.j. do konca augusta 2011, po cely cas ma platit z maxima? a potom si moze dat od 1.9. na min? a plati dalej, kym nenastupi na MD...Dobre tomu rozumiem?
Dakujem vopred za rady...
stanco007
10.12.10,16:28
Ako to je s pripoistenim ked.... Dam priklad.... Zena si platila 270 dni DNP. Po porode sa jej plnilo DNP. Ako to je teraz ked sa materska od noveho roka predlzuje? Predlzi sa aj plnenie DNP ked sa uz plni od konca augusta tohto roku? A keby zena opät otehotneje hned po prvom porode to je ako??? Pocas plnenia DNP teraz neplati sumu za DNP. Potom ked skonci poberat DNP bude platit dalej. Ale ked v priebehu cca 7 mesiacov porodi, tak jej zase bude plynut aj narok z DNP v plnej vyske ako teraz???
pedagog 1
13.12.10,13:20
1.Ak som na rizikovom tehotenstve (skoro od zaciatku teh. -t.j.3.mes.), takze DNP nemusim platit? A vyplatenu sumu budem dostavat mesacne v rovnakej vyske, akokeby som si platila? alebo???(podmienku 270 dni mam davno splnenu)
2. odvody automaticky odvádza SP?
vdaka za odpoved!!!
ajobs
13.12.10,18:24
1.Ak som na rizikovom tehotenstve (skoro od zaciatku teh. -t.j.3.mes.), takze DNP nemusim platit? Ak dostávaš nemocenské aj z DNP, tak vtedy nie. A vyplatenu sumu budem dostavat mesacne v rovnakej vyske, akokeby som si platila? Áno, mesačne budeš dostávať sumu, ktorá sa ti vypočíta z odplateného vymeriavacieho základu. alebo???(podmienku 270 dni mam davno splnenu)
2. odvody automaticky odvádza SP? Odvody počas PN nikto neplatí, ani ty ani zamestnávateľ.
vdaka za odpoved!!!

Odpovede v texte.
M3G
14.12.10,07:44
Podľa nového zákona je rozhodujúce obdobie celý rok 2010, ak plánuje budúca matka ísť na materskú v priebehu roka 2011? Resp. vymeriavací základ je braný zo zamestnania alebo z poistenia SZČO?

Od 2008 do 30.11.2010 budúca matka podnikala a platila si minimálne odvody. 30.11.2010 ukončila živnosť. T.j. podmienku 270 dní splnila.

Od 1.12.2010-do pôrodu je zamestnaná, hrubú mzdu má cca 800 EUR/mesačne.
pedagog 1
14.12.10,08:22
DAKUJEM! :-),... ak poziadam o preplatok, mali by mi tie peniaze vratit, nie?..existuje na to nejaky formular (vzor), alebo konkretna odvolavka podla zakona?...vdaka
stanco007
14.12.10,15:39
Ako to je ked zena ja na materskej. Pocas materskej poberal aj davku z DNP... Po materskej kedy jej uz prestali platit z DNP cize teraz po 28 tyzdnoch si DNP plati dalej. Moze potom ostat pocas rodicovskej dovolenky na PN s dietatom a poberat davku z DNP??? Moze byt s dietatom na PN ked je na rodicovskej dovolenke a poberat davku z DNP?
Katy a R
14.12.10,15:51
Podľa nového zákona je rozhodujúce obdobie celý rok 2010, ak plánuje budúca matka ísť na materskú v priebehu roka 2011?
toto síce platí, ale má to aj pokračovanie .. treba pozrieť celé;) nie vždy je to predchádzajúci rok

Resp. vymeriavací základ je braný zo zamestnania alebo z poistenia SZČO?

Od 2008 do 30.11.2010 budúca matka podnikala a platila si minimálne odvody. 30.11.2010 ukončila živnosť. T.j. podmienku 270 dní splnila.

Od 1.12.2010-do pôrodu je zamestnaná, hrubú mzdu má cca 800 EUR/mesačne
... to záleží zase, ako dlho poistenie trvalo do nástupu na MD (v tom pokračovaní .)
Ak bude trvať aspoń 90 dní tak RO bude december.
v texte
M3G
15.12.10,08:02
v texte

Ďakujem pekne, to znamená, že ak budúca matka bude zamestnaná stále až do pôrodu(napr. jún 2011), t.j. bude to viac ako 90 dní, bude RO december 2010, alebo december 2010 až máj 2011?

Už to vidím - §54


2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,


To znamená, že aj keď bude mať od januára 2011 až do MD minimálnu mzdu, výpočet materskej bude prebiehať stále z toho decembra 2010.

Ešte by ma zaujímalo:
- ten paragraf 54 sa týka ja PN aj materskej?
- ak by išla na PN vo februári, predpokladám, že by nesplnila podmnienku trvania nemocenského poistenia 90 dní?, takže vymeriavací základ bol iný...
Kvaka
15.12.10,09:00
Ďakujem pekne, to znamená, že ak budúca matka bude zamestnaná stále až do pôrodu(napr. jún 2011), t.j. bude to viac ako 90 dní, bude RO december 2010, alebo december 2010 až máj 2011?

Už to vidím - §54


2) Ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo
a) v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, a toto nemocenské poistenie trvalo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,


To znamená, že aj keď bude mať od januára 2011 až do MD minimálnu mzdu, výpočet materskej bude prebiehať stále z toho decembra 2010.

Ešte by ma zaujímalo:
- ten paragraf 54 sa týka ja PN aj materskej?
- ak by išla na PN vo februári, predpokladám, že by nesplnila podmnienku trvania nemocenského poistenia 90 dní?, takže vymeriavací základ bol iný...
Neviem, ale zisti si, ako sa posudzuje podmienka splnenia 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, lebo podľa § 58 ods. 1 sa nárok na nemocenskú dávku posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Ty si bola poistená 270 dní ako SZČO v posledných dvoch rokoch.
Katy a R
15.12.10,16:46
Neviem, ale zisti si, ako sa posudzuje podmienka splnenia 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, lebo podľa § 58 ods. 1 sa nárok na nemocenskú dávku posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Ty si bola poistená 270 dní ako SZČO v posledných dvoch rokoch.

.. ona už ale nie je szčo. Toto poistenie skončilo.
Kvaka
15.12.10,18:14
No veď práve preto.
mariansp
15.12.10,18:48
Dobrý deň.Nevie mi niekto poradiť ,či je tlačivo na žiadosť o vrátenie preplatku z platenia poistného alebo ako mám túto žiadosť formulovať.Ďakujem
veronikasad
15.12.10,18:54
Dobrý deň.Nevie mi niekto poradiť ,či je tlačivo na žiadosť o vrátenie preplatku z platenia poistného alebo ako mám túto žiadosť formulovať.Ďakujem
akého poistenia ?
ajobs
15.12.10,20:10
Dobrý deň.Nevie mi niekto poradiť ,či je tlačivo na žiadosť o vrátenie preplatku z platenia poistného alebo ako mám túto žiadosť formulovať.Ďakujem

Nie je na to tlačivo, stačí to iba napísať vo forme listu.
Katy a R
15.12.10,20:36
Nie je na to tlačivo, stačí to iba napísať vo forme listu.
... máš skúsenosť aj so žiadosťou o vrátenie poistného (DNPO), ak sa jedná o dve pobočky SP (v jednej DNP a v druhej poistenie zamestnanca).
Treba doložiť aj VZ zo zamestnania (v mesiacoch, kedy vznikol preplatok), alebo len stačí uviesť zamestnávateľa :confused::confused: ... a vyhľadajú si to (malo by to tak byť, si myslím, ale veru ako je to v praxi - netuším.
veronikasad
15.12.10,20:45
Na pobočku chodím osobne - min. 2x do roka dať si skontrolovať platby. Teraz som v auguste neznižovala trvalý príkaz, mala som tam preplatok. Pracovníčka mi ho preúčtovala na platbu za december a zbytok mi vrátila - bez písomnej žiadosti. Ide o DNP aj poistenie SZČO.
ajobs
15.12.10,20:50
... máš skúsenosť aj so žiadosťou o vrátenie poistného (DNPO), ak sa jedná o dve pobočky SP (v jednej DNP a v druhej poistenie zamestnanca).
Treba doložiť aj VZ zo zamestnania (v mesiacoch, kedy vznikol preplatok), alebo len stačí uviesť zamestnávateľa :confused::confused: ... a vyhľadajú si to (malo by to tak byť, si myslím, ale veru ako je to v praxi - netuším.

No je to asi prípad od prípadu rôzne tak, ako píše Veronika. V SP Košice nič nevrátia bez žiadosti, podľa môžnosti treba aj uviesť sumu, pretože napriek výpočtovej technike majú asi problém do spočítať. Ak je preplatok v dvoch pobočkách, tak každú treba (pre istotu) osloviť osobitne. VZ zo zamestnania netreba doložiť, to si (hádam) vedia nájsť v informačnom systéme.
Katy a R
15.12.10,20:55
ja ak mám preplatok .. tak si znížim nasledujúcu platbu, ono sa to dorovná ;), to netreba žiadať.
Ale teraz sa mi jedná o starší preplatok ... a z toho titulu, že súčet VZ v zamestnaní a DPO presiahol maximum. :confused:

.. a ako aj píšeš, "majú problém spočítať" .. a aj nájsť v systéme...:mee:
mariansp
16.12.10,17:10
jedná sa o DNP...mal som súbeh poistení zo zamestnania aj DNP,tak si myslím,že by som mal mať preplatok
Katy a R
17.12.10,18:17
jedná sa o DNP...mal som súbeh poistení zo zamestnania aj DNP,tak si myslím,že by som mal mať preplatok

.... myslieť si nestačí ;)... treba si skontrolovať jednotlivé VZ po mesiacoch - až tak zistíš, či naozaj:). Ak už to máš isté, tak požiadaj (listom).
ešte .. máš to v jednej pobočke SP?
julajaj
17.12.10,18:55
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať:
Som na RD s prvým dieťaťom bude mať 2roky), pracovný pomer mi stále trvá. Materskú som mala cca 300eur.
Plánujeme druhé dieťa. Otehotnieť niekedy začiatkom roka.
Budem mať nárok na materské? V akej výške? Oplatí sa mi teraz platiť DNP, je vôbec možné platiť DNP, keď som na RD?
Ďakujem za odpoveď.
Katy a R
17.12.10,21:02
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať:
Som na RD s prvým dieťaťom bude mať 2roky), pracovný pomer mi stále trvá. Materskú som mala cca 300eur.
Plánujeme druhé dieťa. Otehotnieť niekedy začiatkom roka.
Budem mať nárok na materské? V akej výške? Oplatí sa mi teraz platiť DNP, je vôbec možné platiť DNP, keď som na RD?
Ďakujem za odpoveď.

.. áno, ale treba sa poponáhľať, kým ešte "nečakáš". Treba stihnúť 270 dní poistenia;). Prihlásiť sa teraz z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania.:)
cseska
18.12.10,15:13
Dobrý deň,
ja by som sa chcela poradiť tiež ohľadom DNP, ja si platím DNP od roku začiatku roku 2009 až doteraz, v domienke a snahe otehotnieť, ale zatiaľ neúspešne, preto by som chcela toto DNP zastaviť alebo prerušiť. Neviem, že keby sa mi predsa len podarilo otehotnieť v roku 2010 a následne aj rodiť v 2010, tak či stačí na max. materskú to čo som doteraz zaplatila, t.j. od februára 2009 do decembra 2010. A či je lepšie len prerušiť alebo sa odhlásiť, aj pre prípad, ak by pôrod nevychádzal na rok 2010. Ďakujem
Katy a R
18.12.10,16:22
Dobrý deň,
ja by som sa chcela poradiť tiež ohľadom DNP, ja si platím DNP od roku začiatku roku 2009 až doteraz, v domienke a snahe otehotnieť, ale zatiaľ neúspešne, preto by som chcela toto DNP zastaviť alebo prerušiť. Neviem, že keby sa mi predsa len podarilo otehotnieť v roku 2010 a následne aj rodiť v 2010, tak či stačí na max. materskú to čo som doteraz zaplatila, t.j. od februára 2009 do decembra 2010. A či je lepšie len prerušiť alebo sa odhlásiť, aj pre prípad, ak by pôrod nevychádzal na rok 2010. Ďakujem

.. v rok 2010 už asi nestihneš rodiť ;);)
Mohla by si sa teraz odhlásiť ... ale sa potom znova treba prihlásiť hneď ako otehotnieš - pozor na to!! (lepšie skôr;)). Ak sa nebude dariť, tak táto pauza môže trvať max tak 14-15 mesiacov ... potom sa už treba znova prihlásiť, aj keď ešte nebudeš tehotná. Inak by by si musela nanovo splniť podmienku 270 dní
kuchlapi
19.12.10,20:35
Dobry den poradaci, chcel by som sa poradit ohladom DNP. Mame nasledovnu situaciu s manzelkou. Od 24.10.2009 si plati manzelka DNP pravidelne. V tabulke prilohy su uvedene presne sumy VZ zo zamestnania aj z DNP, ktore boli zaplatene. Podarilo sa nam otehotniet a mame urceny termin porodu 17.07.2011. Planujeme, aby isla manzelka na PN od cca. 15.02.2011. Aky mame zvolit dalsi postup? V niektorych mesiacoch sme mali preplatok, co s tym? Z akeho VZ bude mat vypocitane nemocenske a potom aj materske? Poradte nam prosim. Dakujeme. Peter a Martina
ajobs
19.12.10,20:44
Dobry den poradaci, chcel by som sa poradit ohladom DNP. Mame nasledovnu situaciu s manzelkou. Od 24.10.2009 si plati manzelka DNP pravidelne. V tabulke prilohy su uvedene presne sumy VZ zo zamestnania aj z DNP, ktore boli zaplatene. Podarilo sa nam otehotniet a mame urceny termin porodu 17.07.2011. Planujeme, aby isla manzelka na PN od cca. 15.02.2011. Aky mame zvolit dalsi postup? V niektorych mesiacoch sme mali preplatok, co s tym? Z akeho VZ bude mat vypocitane nemocenske a potom aj materske? Poradte nam prosim. Dakujeme. Peter a Martina

V zásade nie je potrebné robiť nič, iba ďalej platiť DNP až do nástupu na PN 15.2.2011. Ten preplatok nebude veľký, ak vôbec nejaký, pretože od 1.7.2010 je maximálny VZ na DNP 1116,75 EUR, takže v týchto mesiacoch ste neprekročili maximum. Nemocenské aj budúce materské sa vypočítajú zo súčtu VZ zo zamestnania aj DNP za rok 2010. Denný VZ bude 35,8373 EUR.
kuchlapi
19.12.10,21:01
1. Chcem sa este spytat, manzelka robi v statnej sprave, neviem ako to bude s jej platom od 01.01.2011, ci im nieco neznizia, co mame robit, dokedy sa da zvysit VZ na DNP na mesiac 01/2011 a 02/2011?
2. Ak bude mat od lekara listok na PN, treba ist do soc. poistovne zastavit DNP? odkedy, od datumu zacatia PN? Pocas PN a materskej sa DNP neplati?
stanco007
20.12.10,02:59
Vie mi niekto odpovedat na moju otazku c. 134???b:confused:
Kvaka
20.12.10,09:40
Ako to je ked zena ja na materskej. Pocas materskej poberal aj davku z DNP... Po materskej kedy jej uz prestali platit z DNP cize teraz po 28 tyzdnoch si DNP plati dalej. Moze potom ostat pocas rodicovskej dovolenky na PN s dietatom a poberat davku z DNP??? Moze byt s dietatom na PN ked je na rodicovskej dovolenke a poberat davku z DNP?
No veď ti odpovedala Katy a R súhlasom.
gallina
20.12.10,12:54
Zdravím, som tu prvýkrát a potrebujem poradiť:
platila som si Dobrovolné nemoc. poistenie od 13.1.2010 do 29.11.2010 (som nezamestnaná). Od januára 2011 mám nastúpiť do zamestnania, no zistila som, že som asi tehu.Rodiť by som mala na konci 8/2011 alebo začiatok 9/2011.
Chcela by som vedieť, ako sa mi bude počítať materská , či mám vôbec na ňu nárok, či len zo zamestnania (aj ked budem zamestnaná dajme tomu len niekoľko mesiacov) alebo aj z DNP.Chcela by som využiť materskú z DNP,preto som si to platila viem, že pred nástupom na MD by som mala byť poistená 26 týždňov vkuse. Mám sa ísť znovu prihlásiť do SP na DNP a dať si VZ max. ešte do konca roka? Poraďte, čo robiť!!!! Ďakujem.
nawaro8
22.12.10,20:07
Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Po tom, čo som zistila, že som tehotná, rozhodla som sa aj pripoistiť formou DNP, keďže som zamestnaná a moje odvody sú nízke. Vzhľadom na situáciu vo firme som bola k 30.06.2010 prepustená a nastúpila som k 1. 7. 2010 do nového zamestnania, kde som dostala pracovnú zmluvu na dobu neurčitú bez skúšobnej doby. DNP som si platila od 26. 04. 2010 až do 19. 11. 2010. Na materskú som nastúpila 17. 11. 2010 a keďže som nemala splnených 270 dní poistenia na DNP, tak som si myslela, že mi nárok na čerpanie nevznikne a k 19. 11. 2010 som DNP zrušila. Lenže nárok na materské mi podľa rozhodnutia, kt. mi prišlo zo SP vznikol aj z DNP, tak by som chcela vedieť, či tým, že som zrušila DNP nedôjde aj k zrušenie čerpania materskej z DNP. A čo by ste mi poradili, či si ho začať platiť nanovo alebo stačí, ak si ho začnem platiť napr. až od bud. roka od marca. Ďakujem.
cseska
23.12.10,17:23
ďakujem za odpoveď :) a ooopss, ten rok som sa pomýlila, pravdaže tam malo byť 2011, xi
brčko
25.12.10,14:26
Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Po tom, čo som zistila, že som tehotná, rozhodla som sa aj pripoistiť formou DNP, keďže som zamestnaná a moje odvody sú nízke. Vzhľadom na situáciu vo firme som bola k 30.06.2010 prepustená a nastúpila som k 1. 7. 2010 do nového zamestnania, kde som dostala pracovnú zmluvu na dobu neurčitú bez skúšobnej doby. DNP som si platila od 26. 04. 2010 až do 19. 11. 2010. Na materskú som nastúpila 17. 11. 2010 a keďže som nemala splnených 270 dní poistenia na DNP, tak som si myslela, že mi nárok na čerpanie nevznikne a k 19. 11. 2010 som DNP zrušila. Lenže nárok na materské mi podľa rozhodnutia, kt. mi prišlo zo SP vznikol aj z DNP, tak by som chcela vedieť, či tým, že som zrušila DNP nedôjde aj k zrušenie čerpania materskej z DNP. A čo by ste mi poradili, či si ho začať platiť nanovo alebo stačí, ak si ho začnem platiť napr. až od bud. roka od marca. Ďakujem.

Ak ti vznikol nárok na materské z DNP, tak fakt, že si sa z DNP odhlásila po nástupe na MD neovplyvní to, že budeš mať nárok na materské z DNP. Dôležité je, že si splnila podmienky ku dnu nástupu na MD (dni ukončeného zamestnania ti predpokladám prirátali aj k dnom DNP a aj k dnom nového PP). Škoda toho odhlásenia, lebo predpokladám mala si v r.2010 vysoký VZ z DNP. Ale teraz záleží od teba kedy sa prihlásiš. Na tvojom mieste tak spravím s dátumom prihlásenia od 1.1.2011 (prihlášku by som podala už po sviatkoch), budú ti už bežať dni z DNP (prvých 26týž. budú dávky z minima). Nárok na materské budeš mať bud 34 alebo 37 (ak si osamelá) alebo 43týž.(ak sa ti narodia dvojičky, trojí...) a počas poberania materského nemusíš DNP platiť. Ak by si sa prihlásila už od roku 2010, tak by si mala celý rok 2011 dávku rátanú z pravdepodobného VZ, čo je minimum.
pajtaska21
01.01.11,10:26
Ahojte! Chcela by som sa prostredníctvom Vás poradiť. Som študentkou VŠ a naposledy som pracovala na riadnu pracovnú zmluvu od 1.5.2009-30.9.2009. Momentálne študujem denne, nikde nepracujem. S priateľom sa plánujeme v auguste 2011 vziať a plánujeme potom bábätko. Momentálne sa mi nedarí nájsť si prácu. Preto by som sa chcela dať pripoistiť. Chcela by som sa opýtať, v akej výške by som si mala platiť toto pripoistenie, aby som dostala čo najlepšiu možnú materskú v mojej situácii?
A druhá otázka by bola, ak by som to pripoistenie nemala a otehotnela by som, nemala by som ani prácu, čiže ani splnených tých 270 dní za posledné dva roky, dostala by som aspoň nejaký príspevok alebo dávku, alebo v tomto prípade nemám nárok na nič? Veľmi pekne vopred ďakujem za info!
Xanti
02.01.11,12:33
Ahojte! Chcela by som sa prostredníctvom Vás poradiť. Som študentkou VŠ a naposledy som pracovala na riadnu pracovnú zmluvu od 1.5.2009-30.9.2009. Momentálne študujem denne, nikde nepracujem. S priateľom sa plánujeme v auguste 2011 vziať a plánujeme potom bábätko. Momentálne sa mi nedarí nájsť si prácu. Preto by som sa chcela dať pripoistiť. Chcela by som sa opýtať, v akej výške by som si mala platiť toto pripoistenie, aby som dostala čo najlepšiu možnú materskú v mojej situácii? DNP s VZ 1116,75 € mesačná platba 49,13 eura a materská by vyšla 60% z VZ.
A druhá otázka by bola, ak by som to pripoistenie nemala a otehotnela by som, nemala by som ani prácu, čiže ani splnených tých 270 dní za posledné dva roky, dostala by som aspoň nejaký príspevok alebo dávku, alebo v tomto prípade nemám nárok na nič? Dostala by si rodičovský príspevok vo výške 190,10€ Veľmi pekne vopred ďakujem za info! v texte.
pajtaska21
03.01.11,08:25
v texte.
Takže pri platení 49,13 € mesačne, by som dostávala materskú 60% z VZ, čiže nejakých 670 € ?? a ako dlho predtým si musím platiť tých 49,13 €? stačí tých 270 dní pred vznikom nároku na materskú? Materská v takej to výške by bola počas tých 28 týždňov? a potom? ešte raz ďakujem vopred za odpoveď!
Xanti
03.01.11,10:59
Takže pri platení 49,13 € mesačne, by som dostávala materskú 60% z VZ, čiže nejakých 670 € ?? áno tak nejako to vychádza a ako dlho predtým si musím platiť tých 49,13 €? stačí tých 270 dní pred vznikom nároku na materskú? no celé tehotenstvo trvá 270 dní bajočko, neviem ako to chceš odhadnúť tak presne .. odporúčam mimálne mesiac dva skôr začať platiť ako sa začne pracovať na dieťatku . Materská v takej to výške by bola počas tých 28 týždňov? Nie materská sa predlžuje doba vyplácania na 34 týždňov a potom? Potom ten rodičovský príspevok vo výške 190,10 € ešte raz ďakujem vopred za odpoveď!
v texte.
http://www.rodinka.sk/index.php?id=rodicovsky-materske-2011
Lulaa3
04.01.11,09:39
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť veľmi pekne o radu. Od januára 2011 som sa dala DNP , pretože sa snažím otehotniet a rada by som dostavala vyššiu materku. Rada by som vedela ako sa mi bude rátať materska. Pracovala som do 31. 12. 2010 a momentálne som nezamestnaná.
ďakujem za odpoveď
ivka70
04.01.11,09:47
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť veľmi pekne o radu. Od januára 2011 som sa dala DNP , pretože sa snažím otehotniet a rada by som dostavala vyššiu materku. Rada by som vedela ako sa mi bude rátať materska. Pracovala som do 31. 12. 2010 a momentálne som nezamestnaná.
ďakujem za odpoveď

To zavisi od toho, kedy sa ti podari otehotniet, ci nastup na MD bude v roku 2011 alebo v roku 2012.
Lulaa3
04.01.11,10:16
ak nastup na MD bude v roku 2011 ? tak ako to bude?
Lulaa3
04.01.11,10:16
To zavisi od toho, kedy sa ti podari otehotniet, ci nastup na MD bude v roku 2011 alebo v roku 2012.
ak nastup na MD bude v roku 2011 ? tak ako to bude?
jennka
06.01.11,05:49
Ahojte všetci poradaci,
momentalne som na RD(do 06/11( a planujeme druhe babo cca 03/2012, chcem sa ist DNP pripoistiť aby som mala narok na materské. Ale mám dilemu aby som splnila podmienku 270 dní a taktiež 26 týždnov možu ísť súčasne???
Príklad: na DNP by som sa prihlásila napr. od 05/2011 z maxima a platila by som si ho až do nastupu na materskú??? bolo by to v poriadku???:confused:
Alebo sa mám prihlásiť čo najskôr teraz, platiť 270 dní z minima, odhlásiť sa a prihlásiť sa potom z maxima a platiť až do pôrodu aby som splnila 26 týždnov???
Za akékolvek nápady a rady Vám dakujem.:)
Jana Motyčková
06.01.11,17:53
ak nastup na MD bude v roku 2011 ? tak ako to bude?
Zjednodušene - ak nástup na MD bude v r.2011 materská bude 60% z toho vymeriavacieho základu, z ktorého si platíš poistné, resp. z priemeru tých VZ.
Jana Motyčková
06.01.11,18:02
Ahojte všetci poradaci,
momentalne som na RD(do 06/11( a planujeme druhe babo cca 03/2012, chcem sa ist DNP pripoistiť aby som mala narok na materské. Ale mám dilemu aby som splnila podmienku 270 dní a taktiež 26 týždnov možu ísť súčasne???
Príklad: na DNP by som sa prihlásila napr. od 05/2011 z maxima a platila by som si ho až do nastupu na materskú??? bolo by to v poriadku???:confused:
Alebo sa mám prihlásiť čo najskôr teraz, platiť 270 dní z minima, odhlásiť sa a prihlásiť sa potom z maxima a platiť až do pôrodu aby som splnila 26 týždnov???
Za akékolvek nápady a rady Vám dakujem.:)
Zamestnanie ti beží?
Pri pôrode v 03/2012 prihlásenie z maxima v 05/2011 a platenie až do nástupu na materskú je v poriadku.
270 dní a 26 týždňov beží súčasne. Dá sa to urobiť aj tak, že sa prihlásiš teraz na cca 3 mesiace z minima a po otehotnení sa prihlásiš z maxima - musela by si to stihnúť ale do 8-meho týždňa tehotenstva.
Bez záruky - rok 2012 je ešte ďaleko z hľadiska platnosti zákonov.
mariansp
08.01.11,10:13
mám to v jednej pobočke,ale neviem ,akým spôsobom si to mám overiť,či mám ten nárok na vrátenie časti poistného,t.z. preplatku...keďže som pri marodke mal súbeh poistení (išiel som marodovať v ochrannej lehote )dávky za DNP nemohli byť vyplatené v plnej výške...
pytajuvsia
10.01.11,17:15
vedel by mi niekto sikovny odpovedat?
Som nezamestnana, v marci rodime . V lete som ukoncila a zakladala nove DNP z max. vymeriavaceho zakladu . podmienku 26 tyzdnov platenia z maxima i 270 dni splnim .... otazka znie. Chcela by som sa zamestnat i ked s min.mzdou a ist pred porodom na matersku ako zamestnanec ... viem ze novelou tych 90 dni zamestnania nesplnam / znamena to ze budu ignorovat mojho zamestnavatela a matersku mi vyrataju z roku 2010 cize len z DNPO ? presnejsie / budu mi ratat matersku z max. vymeriavaho zakladu alebo spriemeruju moje platby do leta a po lete ked som robila odhlasku a nanovo prihlasku v inej vyske ? dakujem velmi pekne .
kerina
16.01.11,17:53
Celkom mi nie je jasné. Som zamestnaná od roku 2008, každý tretí mesiac mám VZ zo zamestnania vyšší ako maximálny VZ. Ostatné mesiace v roku mám štandardný plat.
Rozhodla som sa platiť DNP z rozdielu štandardného platu a maximálneho VZ. Mám teda SP požiadať následne o vrátenie poistného(DNP), ktoré presahuje max. VZ? Spadá toto vrátenie pod §145?
Žiadosť na stránkach SP som našla len pre zamestnávateľa a poistné bez právneho nároku.
kerina
16.01.11,18:16
pytajuvsia:"Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje osobitne z každého nemocenského poistenia. Ak nárok vznikne z viacerých poistení, dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov z týchto poistení."
Ak si bola celý rok 2010 nezamestnaná a ako uvádzaš, že DNP si od leta platíš z maxima. Materská sa ty bude rátať z DNP, keďže podmienku nároku zo zamestnania nesplníš.
pytajuvsia
17.01.11,06:20
dakujem za odpoved :-)
ormika
17.01.11,06:43
Dobrý deň, mám kamarátku a je asi v 6.týždni tehotenstva, je už dlho zamestnaná na HPP, len má cca minimálnu mzdu. Ak sa teraz prihlási na DNP ešte všetko postíha aby mala najvyššiu materskú? Veľmi pekne ďakujem za radu.
Xanti
17.01.11,07:26
Dobrý deň, mám kamarátku a je asi v 6.týždni tehotenstva, je už dlho zamestnaná na HPP, len má cca minimálnu mzdu. Ak sa teraz prihlási na DNP ešte všetko postíha aby mala najvyššiu materskú? Veľmi pekne ďakujem za radu.
Už nepostíha nič,
jedine ak by dala výpoveď a začala platiť si z maximálneho VZ. Resp. ak dá sa prihlási z rozdielu maxima a minima .. tj zo sumy 1116,75-317 = 799,75 € a pred nástupom na materskú dá výpoved v robote a požiada o materskú z DNP zo sumy 799,75 €. Ináč nemá šancu mať vyššiu materskú.
michelle84
17.01.11,19:22
Už nepostíha nič,
jedine ak by dala výpoveď a začala platiť si z maximálneho VZ. Resp. ak dá sa prihlási z rozdielu maxima a minima .. tj zo sumy 1116,75-317 = 799,75 € a pred nástupom na materskú dá výpoved v robote a požiada o materskú z DNP zo sumy 799,75 €. Ináč nemá šancu mať vyššiu materskú.

Xanti, a keď je žena v 20.týždni tehotenstva a je na PN a bude až do nástupu na materskú, čo odporúčaš? Ďakujem.
Xanti
17.01.11,19:24
Michelle neviem poradiť.
ajobs
20.01.11,22:04
Dobrý deň, mám kamarátku a je asi v 6.týždni tehotenstva, je už dlho zamestnaná na HPP, len má cca minimálnu mzdu. Ak sa teraz prihlási na DNP ešte všetko postíha aby mala najvyššiu materskú? Veľmi pekne ďakujem za radu.

No ozaj DNP nepomôže. Ale môže ukončiť PP, začať nový PP z maximálneho VZ, a po pár dňoch ísť na PN. Nemocenské sa síce bude počítať z minimálneho VZ (alebo z minulého roka, podľa okolností), ale materské už bude z maxima (ak stihne aspoň 90 súvislých dní poistenia v novom zamestnaní) a 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
lenka.ba
26.01.11,19:24
Ahojte, chcela by som vás veľmi pekne poprosiť o radu, keďže už sme v roku 2011 a zákony sa menia... neviem či platia ešte tieto dve veci:
- materskú z DNP by si mala len v prípade, ak v čase nástupu na materskú splníš podmienku 270 dní DNP a toto poistenie bude aktívne

- ak začiatok nového DNP bude v lehote kratšej ako 26 týždňov pred pôrodom, vznikne ti nárok na materskú len z min. vymer. základu, aj keď by si si platila viac.

vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede
lenka.ba
27.01.11,20:08
čiže, teraz ked sa odhlásim z DNP a napr. v 5-tom mesiaci tehotenstva sa znova prihlásim, tak by to malo byť ok? režim "prerušenie" sa pri DNP nepoužíva? používa sa iba prihláška alebo odhláška?
Xanti
27.01.11,20:12
čiže, teraz ked sa odhlásim z DNP a napr. v 5-tom mesiaci tehotenstva sa znova prihlásim, tak by to malo byť ok? režim "prerušenie" sa pri DNP nepoužíva? používa sa iba prihláška alebo odhláška?
A to ty chceš materskú z minima?
Lebo ak chceš viac tak treba platiť 26 týždnov .. čo je 6 mesiacov a nie si slon aby si bola tehotná 11 mesiacov ( 5+6) ...
lenka.ba
27.01.11,20:26
ja si aj dnp platím z minima, lebo mi to stačí, viac ako z minimima mi z dnp netreba. VZ zo zamestnania bude z roku 2010. Ked to súčtujem, max. VZ som dosiahla.
Xanti
27.01.11,20:27
ja si aj dnp platím z minima, lebo mi to stačí, viac ako z minimima mi z dnp netreba. VZ zo zamestnania bude z roku 2010. Ked to súčtujem, max. VZ som dosiahla.
Tak to potom stačí aj neskôr sa prihlásiť, resp. ustriehnuť si tak aby sa vždy našli spätne v posledných dvoch rokoch 270 dní poistenia.
lenka.ba
27.01.11,20:32
ďakujem veľmi pekne
jana.strakova
28.01.11,11:21
Dobry den, bola by som vdacna za kazdu radu, kedze sa vselico pomenilo od mojej poslednej materskej.

1.1.2009 som nastupila na matersky z TPP (vyska mzdy bola v tom case vyssia ako maximalny vymeriavaci zaklad). Matersku som poberala 37 tyzdnov. Momentalne som na rodicovskej dovolenke, neplatim si dobrovolne nemocenske poistenie. Planujem dalsie dieta, preto za zaujimam, akym sposobom by som si mohla zabezpecit maximalnu matersku davku.? Vedeli by ste mi poradit?

- mam si zacat platit DNP (kolko, aby mi to zabezpecilo maximalnu matersku) Musim si ho platit cely rok, aby v pripade, ze nastupim na matersku v roku 2012 by sa mi to vypocitavalo z tohto kalendarneho roku?

- je mozne, ze by som si platila cely rok minimalne DNP, a posledny mesiac pred materkou by som sa zamestnala s maximalnou hrubou mzdou z krotej sa pocita materska (viem, ze to takto bolo, len mam pocit, ze to Mihal zmenil, len neviem ako:))

- v pripade, ze by som nastupila na matersku tento rok (minuly rok som si neplatila DNP), pocita sa to z predchadzajuceho kalendarneho roka, tj. 2010 aj v pripade, ze by som si tento rok platila DNP? Dalo by sa s tym nieco robit? Alebo by som nedostala ziadnu davku?

Je toho dost, ale budem Vam velmi vdacna za kazdu radu. Lebo som sa informovala u jednej mzdarky a ta mi este nevedela poskytnut presne informacie, kedze su to este pomerne cerstve zmeny.
Pekny den, Jana
viki samueliska
28.01.11,12:00
Ja mam na niekoho prosbu - platila som si dobrovolne pripoistenie (matersku) od januara 2009 do 26.1.2011, teda 12 kalendarnych mesiacov. Dňa 26.1.2011 som sa z pripoistenia odhlasila, cca na niekolko mesiacov (kedze s partnerom rozmyslame nad prirastkom), nasledne sa zas prihlasim aby som splnila 2. posmienku - platbu pripoistenia 26 kalendarnych tyzdnov pred porodom. Neviem a nikde v zakone sa o tom nehovori, ci sa mi doba, ked mam odklad pripoistenia, rata do 2 rokov pred porodom, teda ak by som si zacala odznovu platit pripoistenie napr. v 9/2011 a porodila by som v 3/2011, teda uz po uplynuti 2 rokov od uzavretia pripoistenia, ci sa mi doba platenia pripoistenia od 1/20010 do 1/2011 zaratava alebo ... ?? dakujem pekne
ajobs
01.02.11,15:33
Ja mam na niekoho prosbu - platila som si dobrovolne pripoistenie (matersku) od januara 2009 do 26.1.2011, teda 12 kalendarnych mesiacov. Dňa 26.1.2011 som sa z pripoistenia odhlasila, cca na niekolko mesiacov (kedze s partnerom rozmyslame nad prirastkom), nasledne sa zas prihlasim aby som splnila 2. posmienku - platbu pripoistenia 26 kalendarnych tyzdnov pred porodom. Neviem a nikde v zakone sa o tom nehovori, ci sa mi doba, ked mam odklad pripoistenia, rata do 2 rokov pred porodom, teda ak by som si zacala odznovu platit pripoistenie napr. v 9/2011 a porodila by som v 3/2011, teda uz po uplynuti 2 rokov od uzavretia pripoistenia, ci sa mi doba platenia pripoistenia od 1/20010 do 1/2011 zaratava alebo ... ?? dakujem pekne

Bude sa vždy počítať obdobie 2 rokov pred termínom pôrodu, resp. pred nástupom na materskú. Čiže ak by bol termín nástupu na MD povedzme 10.3.2012, bude obdobie dvoch rokoch, v ktorom sa skúma celkový počet 270 dní poistenia doba 11.3.2010-9.3.2012.
stanco007
06.02.11,05:13
Jedna vec mi v tomto nie je jasna... Clovek si musi platit DNP min 270 dni, resp musi mat DNP zaplatene min 270 dni za posledne 2 roky. Tak? Cize ked si teraz platim DNP, tak ked dosiahnem cas kedy uz budem mat zaplatenych tych 270 dni, tak mozem zrusit platenie na 2 roky a v pripade nemoci mi bude patrit plnenie z DNP? A tie 2 roky sa zacinaju pocitat od zaciatku platenia DNP alebo od casu ked som zaplatil za 270 den?
Xanti
06.02.11,15:41
Jedna vec mi v tomto nie je jasna... Clovek si musi platit DNP min 270 dni, resp musi mat DNP zaplatene min 270 dni za posledne 2 roky. Tak? Cize ked si teraz platim DNP, tak ked dosiahnem cas kedy uz budem mat zaplatenych tych 270 dni, tak mozem zrusit platenie na 2 roky a v pripade nemoci mi bude patrit plnenie z DNP? A tie 2 roky sa zacinaju pocitat od zaciatku platenia DNP alebo od casu ked som zaplatil za 270 den?
Ak chceš z DNP čerpať prostriedky musíš ho mať aktívne.
Takže ak platíš 270 dní a DNP zrušíš a na 290 deň sa ti čosi stane, tak nedostaneš nič. Lebo tvoje poistenie je neaktívne.
Ale ak sa na 289 deň opäť poistíš, tak máš aktívne poistenie, a splňaš podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch tak dostaneš preplatenú PN.
stanco007
06.02.11,16:20
Ak chceš z DNP čerpať prostriedky musíš ho mať aktívne.
Takže ak platíš 270 dní a DNP zrušíš a na 290 deň sa ti čosi stane, tak nedostaneš nič. Lebo tvoje poistenie je neaktívne.
Ale ak sa na 289 deň opäť poistíš, tak máš aktívne poistenie, a splňaš podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch tak dostaneš preplatenú PN.
Ale preco sa potom hovori, ze za posledne 2 roky musim mat platene min 270 dni???
Xanti
06.02.11,16:24
Ale preco sa potom hovori, ze za posledne 2 roky musim mat platene min 270 dni???
No lebo taká je podmienka, uplatnenia nároku z DNP.

Vieš platím si DNP, mám splnenú podmienku ale nemám dôvod ísť na PN. Tak to DNP zruším a o rok začnem platiť znova, hned po prihlásení mi vznikne nárok na PN z DNP, lebo mám splnenú podmienku. Ak by som neplatila dva roky, tak zase musím platiť 9 mesiacov aby som mohla mať PN alebo OCR.
stanco007
06.02.11,16:33
No lebo taká je podmienka, uplatnenia nároku z DNP.

Vieš platím si DNP, mám splnenú podmienku ale nemám dôvod ísť na PN. Tak to DNP zruším a o rok začnem platiť znova, hned po prihlásení mi vznikne nárok na PN z DNP, lebo mám splnenú podmienku. Ak by som neplatila dva roky, tak zase musím platiť 9 mesiacov aby som mohla mať PN alebo OCR.
Ok. dik. Uz tomu rozumiem. Po polroku si mozem menit vysku poistenia nie? A mozem byt aj ja ako muz na PN s dietatom ked je chore a poberat prispevok z DNP?
Xanti
06.02.11,16:36
Ok. dik. Uz tomu rozumiem. Po polroku si mozem menit vysku poistenia nie? A mozem byt aj ja ako muz na PN s dietatom ked je chore a poberat prispevok z DNP?
Ano môžeš byť na OCR s dieťaťom ak si DNP platíš minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch.
No ono podľa toho čo chceš vyriešiť s DNP by som menila výšku poistenia.
lusetka
09.02.11,08:44
Dobry den, potrebovala by som poradit nakolko uz mam z toho ozaj riadny chaos ako sa vyrata vyska materskej v mojom pripade, ked som zamestnana a aj dobrovolne nepocensky poistnena od aprila 2009. Zamestnana som na skrateny uvazok s pevne dohodnutou mesacnou vyskou 16,79 E mesacne (som konatel aj zamestnanec v mojej s.r.o.) a dobrovolne nemocenske poistenie som si platila v roku 2009 z najvyssieho vymeriavaceho zakladu az do 28.2.2010 a od 1.3. 2010 som si platila odvod vo vyske 22 € (vymeriavaci zaklad teda bol polovicny ako v roku 2009). Nakolko som otehotnela tak som v osmom tyzdni mojho tehotenstva t. j. v decembri 2010 isla do socialnej poistovne a zvysila si DNP na sumu z najvyssieho vymeriavaceho zakladu. Mam dojem, ze pracovnicka mi zle poradila a nebudem mat narok na najvyssiu moznu matersku. Dakujem za odpoved.
ejsi
12.02.11,08:20
DObrý deň , ja už mám z toho riadn chaoz.
Dob.poistenie si platím len druhý mesiac , tiež to chcem zneuzit na tu matersku.Som zamestnana od januára tohto roku na dobu neurčitú a na zmluve mám písaný základ.Dob.poistenie si platím 36eur.
Je to dosť alebo to mám zvýšiť. Babo planujeme tento , popripade druhy rok. Kolko by som asi tak mohla brať pri materskej a ako dlho to budem mať vyplacané? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
12.02.11,08:26
DObrý deň , ja už mám z toho riadn chaoz.
Dob.poistenie si platím len druhý mesiac , tiež to chcem zneuzit na tu matersku.Som zamestnana od januára tohto roku na dobu neurčitú a na zmluve mám písaný základ.Dob.poistenie si platím 36eur.
Je to dosť alebo to mám zvýšiť. Babo planujeme tento , popripade druhy rok. Kolko by som asi tak mohla brať pri materskej a ako dlho to budem mať vyplacané? Ďakujem za odpoveď.
Podmienkou nároku na materské zo zamestnania aj DNP je doba poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch. Ide o tvoje prvé zamestnanie ? Alebo si už mala pracovný pomer (na prac.zmluvu) aj predtým ?
ejsi
13.02.11,07:06
pracovala som 4 roky v zahraničí na zmluvu , tak som sa vratila na SKK bola na úrade práce , potom som mala prácu na dohodu a od januara zomnou podpisali zmluvu.
budem mat nejaky narok? co ked o prácu prídem a až tak budem dajme tomu tehotná?
Dakujem za odpoved.
anjelikus
18.02.11,14:15
Dobrý deň,

neviem,či mi niekto poradí, ale skúsim sa opýtať,ak som momentálne zamestnaná už 5 rokov v jednej firme a mám mes.zárobok cca 400eur a plánujem bábätko a začala som si platiť dobrovoľné poistenie ale tú najmenšiu čiastku,ak zistím že som tehotná nemám to dobrovoľné poistenie zvýšiť na tú max.čiastku? a to sa mi bude počítať zase od začiatku?

ďakujem za pomoc,,,a radu
Katy a R
18.02.11,14:35
pracovala som 4 roky v zahraničí na zmluvu , tak som sa vratila na SKK bola na úrade práce , potom som mala prácu na dohodu a od januara zomnou podpisali zmluvu.
budem mat nejaky narok? co ked o prácu prídem a až tak budem dajme tomu tehotná?
Dakujem za odpoved.

Základnou podmienkou pre nárok na materské je 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch - do pôrodu.
Ak chceš mať nárok na materské z dvoch poistení ... tak táto podmienka musí byť splnená v obidvoch poisteniach.
Popozeraj si tu témy o materskej .. a určite nájdeš riešenie pre všetky možné varianty, ktoré prichádzajú do úvahy. ;)
Zatiaľ si dobre spravila, že si sa prihlásila na DNP ... :)
Katy a R
18.02.11,14:38
Dobrý deň,

neviem,či mi niekto poradí, ale skúsim sa opýtať,ak som momentálne zamestnaná už 5 rokov v jednej firme a mám mes.zárobok cca 400eur a plánujem bábätko a začala som si platiť dobrovoľné poistenie ale tú najmenšiu čiastku,ak zistím že som tehotná nemám to dobrovoľné poistenie zvýšiť na tú max.čiastku? a to sa mi bude počítať zase od začiatku?

ďakujem za pomoc,,,a radu

zvýšiť nestačí!!! ... Treba sa odhlásiť .. a znovu sa prihlásiť, ale už s vyšším VZ. Samozrejme tak - aby si stihla 26 týždňov do nástupu na materskú:)
Jana Motyčková
19.02.11,13:15
pracovala som 4 roky v zahraničí na zmluvu , tak som sa vratila na SKK bola na úrade práce , potom som mala prácu na dohodu a od januara zomnou podpisali zmluvu.
budem mat nejaky narok? co ked o prácu prídem a až tak budem dajme tomu tehotná?
Dakujem za odpoved.
Doplním Katy a R.
Ak to zahraničie bola EÚ, tak aj obdobie práce v zahraničí v posledných 2 rokoch pred pôrodom sa započíta do doby 270 dní poistenia.
ejsi
21.02.11,07:06
uz som mala 4 roky v zahranici ale to dop ,si platim len teraz od januara
nela07
23.02.11,21:56
Ahojte, chcela by som sa uistiť:
kamarátka je zamestnaná viac ako 270 dní, dobrovoľné nemocenské poistenie si platí od júla 2010. Je tehotná s plánovaným termínom pôrodu v júli 2011. Je však pravdepodobné, že pôjde na PN v marci 2011. Čiže nebude spĺňať podmienku 270 dní z DNP a bude jej platené nemocenské len zo zamestnania. Ale ako to bude s materskou? Do obdobia 270 dní DNP sa jej bude rátať aj obdobie PN? Ak áno, bude mať splnenú podmienku 270 dní DNP a bude mať nárok na materskú aj z DNP aj zo zamestnania? A platí to aj v prípade, že medzi PN a materskou bude plynulý prechod, t.j. bez jediného dňa platenia poistenia zo zamestnania aj z DNP? Ďakujem za odpovede.
brčko
23.02.11,23:13
Ahojte, chcela by som sa uistiť:
kamarátka je zamestnaná viac ako 270 dní, dobrovoľné nemocenské poistenie si platí od júla 2010. Je tehotná s plánovaným termínom pôrodu v júli 2011. Je však pravdepodobné, že pôjde na PN v marci 2011. Čiže nebude spĺňať podmienku 270 dní z DNP a bude jej platené nemocenské len zo zamestnania. Ale ako to bude s materskou? Do obdobia 270 dní DNP sa jej bude rátať aj obdobie PN? Ak áno, bude mať splnenú podmienku 270 dní DNP a bude mať nárok na materskú aj z DNP aj zo zamestnania? A platí to aj v prípade, že medzi PN a materskou bude plynulý prechod, t.j. bez jediného dňa platenia poistenia zo zamestnania aj z DNP? Ďakujem za odpovede.

ak v den vzniku pn nebude z dnp splnať podmienku 270dní, tak jej vznikne nárok na nemcoenské len zo zamestnania. DNP si bude musieť nadalej platiť až do nástupu na Md, odkedy jej vznikne nárok na materksé aj z DnP.
Nejde tam len o pár dní? Mohla by si prípadne vybrať dovolenku pred pn-kou ak by išlo len o pár dní. Alebo dá sa prvá PN ukončiť a po 270dnoch nastúpiť na novú pn, ku ktorej vystaví lekár už dva doklady o dočasnej PN, pre zaemstnávatela a aj pre DNP.
Mirka7979
01.03.11,08:11
Dobry den...chcela by som sa spytat, ze kolko si to dobrovolne pripoistenie musim platit aby som dostavala na PN peniaze a kolko musim byt na tej pn minimalne? Dakujem Mirka :)
Xanti
01.03.11,19:47
Dobry den...chcela by som sa spytat, ze kolko si to dobrovolne pripoistenie musim platit aby som dostavala na PN peniaze a kolko musim byt na tej pn minimalne? Dakujem Mirka :)
DNP musíš platiť minimálne 270 dní aby si mala nárok na nemocenské dávky počas PN.
A na PN môžeš byť kludne aj jeden deň, viac menej nerozumiem zvýraznenému čo chceš vedieť.
majkamala
03.03.11,16:45
Milí poraďáci, rada by som sa opýtala ako je to po novelizácii zákona s DNP. Stále platí, že je podmienka, že ak chcem poberať nemocenské z DNP, musím si ho platiť minimálne 26 týždňov? Manžel je zamestnaný, ale na budúci mesiac ho čaká operácia a PN. Je možné, aby sa teraz prihlásil na DNP a na budúci mesiac čerpal nemocenské aj zo zamestnania aj z DNP?

Ja som momentálne nezamestnaná, som tehotná a doktorka ma chce vypísať na rizikové na PN. V posledných 2 rokoch mám 270 dní nemocenského poistenia. Platí aj pre mňa, že ak by som chcela poberať nemocenské z DNP, musela by som byť dobrovoľne poistená aspoň 26 týždňov pred začiatkom PN? Alebo sa mi oplatí teraz poistiť na DNP a na další deň sa nechať vypísať na PN?

Ďakujem za odpovede, som z tých zákonov už dopletená, nakoľko sa vkuse niečo mení
Xanti
03.03.11,19:04
Milí poraďáci, rada by som sa opýtala ako je to po novelizácii zákona s DNP. Stále platí, že je podmienka, že ak chcem poberať nemocenské z DNP, musím si ho platiť minimálne 26 týždňov? Nie, len musí byť splnená podmienky počtu dní poistenia 270 v posledných 24 mesiacoch. Počas prvých 26 týždňov v prípade možného nároku na PN vypláca PN v minimálnej výške až po uplynutí 26 týždňov sa platí PN zo skutočného VZ.
Manžel je zamestnaný, ale na budúci mesiac ho čaká operácia a PN. Je možné, aby sa teraz prihlásil na DNP a na budúci mesiac čerpal nemocenské aj zo zamestnania aj z DNP? Manžel menil v posledných dvoch rokoch zamestnanie?
Ak nie tak z DNP môže čerpať dávky až po 270 dnoch platenia DNP.

Ja som momentálne nezamestnaná, som tehotná a doktorka ma chce vypísať na rizikové na PN. V posledných 2 rokoch mám 270 dní nemocenského poistenia. Platí aj pre mňa, že ak by som chcela poberať nemocenské z DNP, musela by som byť dobrovoľne poistená aspoň 26 týždňov pred začiatkom PN? Pre poberanie PN musí byť aktívne poistenie DNP. Alebo sa mi oplatí teraz poistiť na DNP a na další deň sa nechať vypísať na PN? Môžeš to tak urobiť, tvoja PN bude vyplácaná z minimálneho VZ tj. zo sumy 329,06 eur.

Ďakujem za odpovede, som z tých zákonov už dopletená, nakoľko sa vkuse niečo mení
Treba čítať, je tu toho kopec na porade .. a odpovede máš v texte.
majkamala
03.03.11,19:31
Ďakujem Xanti, veľmi si mi pomohla (-:
lenka.ba
07.03.11,18:04
Dobrý večer, už som jedno DNP zrušila, ale prihlásila som sa znova, teraz mám prvýkrát platiť, IČZ platí to isté? Zo sociálky mi totiž nedošiel žiaden papier, tak neviem aký dať VS...
Pekný večer a vopred ďakujem za odpovede
majkamala
08.03.11,11:37
Dobrý večer, už som jedno DNP zrušila, ale prihlásila som sa znova, teraz mám prvýkrát platiť, IČZ platí to isté? Zo sociálky mi totiž nedošiel žiaden papier, tak neviem aký dať VS...
Pekný večer a vopred ďakujem za odpovede
áno to isté, VS sa nemení
pedagog 1
09.03.11,13:24
Ahojte,..som DNP, momentalne na rizikovom (takze davku neplatim), porod vychadza koncom maja. OTAZOCKA: kedy je najvhodnesie zacat matersku? (4, 6 al. 8 t.pred porodom). Ked som na rizikovom, navrhne ju lekar, alebo mam o nu ziadat ja?...neviem ako to chodi. Dakujem
neva19
09.03.11,15:22
Ahojte,..som DNP, momentalne na rizikovom (takze davku neplatim), porod vychadza koncom maja. OTAZOCKA: kedy je najvhodnesie zacat matersku? (4, 6 al. 8 t.pred porodom). Ked som na rizikovom, navrhne ju lekar, alebo mam o nu ziadat ja?...neviem ako to chodi. Dakujem

Budem rada ak mi to niekto potvrdí, ale tak viem, že nemocenské a materská je platená v rovnakej výške. Takže, ak pôjdeš na materskú čo neskôr, tak dávku budeš dostávať dlhšie, tz., že dlhšia PN a potom materská by mala byť výhodnejšia.
pedagog 1
10.03.11,12:18
dakujem za odpoved, zaujima ma, ze ked som DNP,podmienka splnena, nemam narok hned na vyssiu matersku? preco az potom vyhodnejsia :-)
veronikasad
10.03.11,12:33
Ahojte,..som DNP, momentalne na rizikovom (takze davku neplatim), porod vychadza koncom maja. OTAZOCKA: kedy je najvhodnesie zacat matersku? (4, 6 al. 8 t.pred porodom). Ked som na rizikovom, navrhne ju lekar, alebo mam o nu ziadat ja?...neviem ako to chodi. Dakujem
Pozri § 34 odst. 6) Zákona o sociálnom poistení.
§ 34
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(6) Poistenkyni, ktorá je dočasne práceneschopná v období šiestich týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, zaniká nárok na nemocenské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak jej vznikol nárok na materské.
-------

Zo zdravotných dôvodov ti môže lekár určiť aj skorší nástup na materskú - najskôr 8 týždňov pred pôrodom.
veronikasad
10.03.11,12:35
dakujem za odpoved, zaujima ma, ze ked som DNP,podmienka splnena, nemam narok hned na vyssiu matersku? preco az potom vyhodnejsia :-)
k prísp. 217 - platí v prípade, ak vymeriavací základ pre výpočet materského je vyšší ako rodičovský príspevok. Ak je nižší (zamestnanec má napr. min.mzdu), dopláca sa rod. príspevok do tejto sumy.
pedagog 1
10.03.11,18:03
ano vdaka, no kedze ja som uz dlhodobo na rizikovom, preto neviem kedy na matersku, ci sam urci lekar? alebo co je vyhodnejsie (dlhsia PN?)...ako...ci tych 6 tyzdnou je tak ci tak, automaticky? ...
pedagog 1
10.03.11,18:09
...a neplati to, ze ked som DNP mam narok na vyssiu matersku?...mesacne som platila cca 17 eur....(sorry "nevyznam sa v tom presne i ked zakon som citala)...vdaka za pochopenie:-) ..nerada by som pochybila)
cucu3211
21.03.11,11:32
Dobry den,chcem sa inf. som na materskej uz 2r. a planujem o rok a pol otehotniet tj. 20.2.2012 koncim na materskej a potom by som chcela do leta otehotniet. Nenastupujem nikde do prace som nezamestnana a chcela by som vediet ci si mozem dobrovolne platit nemocenske, aby som mala väcsiu matersku a ci sa mi to vobec oplati .Za odpoved dakujem
veronikasad
21.03.11,11:37
Čo bude s DNP o dva roky asi netuší ani samotný minister práce - nieto ešte poraďáci ...
cucu3211
21.03.11,13:23
Dobre viem ze o 2r. sa moze hoci co zmenit. A ako je to teraz. Moze nezamestnana osoba si dobrovolne platit nemocense, ked planuje otehotniet a chce mat väcsiu matersku .... musi si platit tych 270 dni alebo ako to je dakujem
Katy a R
21.03.11,13:29
Dobre viem ze o 2r. sa moze hoci co zmenit. A ako je to teraz. Moze nezamestnana osoba si dobrovolne platit nemocense, ked planuje otehotniet a chce mat väcsiu matersku .... musi si platit tych 270 dni alebo ako to je dakujem

.. aj skôr sa môže zmeniť ;):mee: .. teraz platí : nárok na dávku z DNP - doba poistenia (do pôrodu) 270 dní - za posledné 2 roky (nemusí byť v kuse)
.. inak, všetko tu je popísané - preštuduj;) (aj témy o materskej)
pedagog 1
24.03.11,12:20
ahojte - Soc.p.mi vyplaca PN z DNP (rizik.teh.). Pred tym som bola dlhsie zamestnana,... ako je to s vyplacanim PN zo zamestnania? musim o to soc.p. sama ziadat, alebo to oni automaticky zlucia do jednej sumy? Oplati sa to, ak som pred materskou? ...vdaka
zuzi20
29.03.11,11:02
Dobrý deň, rada by som sa opýtala.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke (syn 2 roky) plánujem otehotieť, preto by som sa chcela DNP. Ako si mm vypočítať výšku mesačnej platby, aby som dosiahla max. mateskú v budúcnosti? Mám ísť za zamestnávateľom a vypýtať si vymeriavací základ, aký by som mala v toto obdobie? A potom so Soc. poisťovni? Poradte,ďakujem.
Katy a R
29.03.11,11:16
ahojte - Soc.p.mi vyplaca PN z DNP (rizik.teh.). Pred tym som bola dlhsie zamestnana,... ako je to s vyplacanim PN zo zamestnania? musim o to soc.p. sama ziadat, alebo to oni automaticky zlucia do jednej sumy? Oplati sa to, ak som pred materskou? ...vdaka

.. no bolo by treba jasnejšie napísať ... PP ti trvá a žiadala si PNku aj z DNP aj ako zamestnanec?
Katy a R
29.03.11,11:24
Dobrý deň, rada by som sa opýtala.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke (syn 2 roky) plánujem otehotieť, preto by som sa chcela DNP. Ako si mm vypočítať výšku mesačnej platby, aby som dosiahla max. mateskú v budúcnosti? Mám ísť za zamestnávateľom a vypýtať si vymeriavací základ, aký by som mala v toto obdobie? A potom so Soc. poisťovni? Poradte,ďakujem.

Áno .. potrebuješ ten VZ od zamestnávateľa .. No a na DNP sa prihlásiš tak, že VZ si stanovíš ako rozdiel medzi maximálnym VZ a tým zo zamestnania (trošku zaokrúhli nahor;))
.. a znovu opakujem, zledovať zmeny ;)
Katy a R
31.03.11,12:37
....kazdy mesiac odovzdavam 2 papiere soc.p.,(ako DNP - peniaze dostavam),...ale odovzdavam aj 1 papier o PN zamestnavatelovi, ale odtial peniaze nedostavam...nejaku osobnu ziadost som do zamestnania nedavala, iba tie papiere o PN....???ospravedlnujem sa za nejasnosti v pisani, ale nemam v tom jasno :-( vdaka

.. trošku zrozumiteľnejšie napíš ... tie "papiere" majú svoje meno..:D
A čo by si chcela od zamestnávateľa :confused: - on nemocenské neplatí. Platí len náhradu mzdy za prvých desať dní.
Zo SP si už určite dostala rozhodnutie ... tam to máš všetko podrobne uvedené... aj výpočet.
Nenapísala si, či tvoj PP stále trvá:confused: .. a či si si žiadala o nemocenské z obidvoch poistení :confused::confused: ...predpokladám, že áno:confused:
adriana.dem
04.04.11,18:58
dobrý deň, asi mám problém a potrebujem poradiť.
- dnp som cca 4 roky kvôli materskej s druhým dieťaťom
- pred nástupom na materskú s dcérou (2/2008) som si platila z maxima kvôli materskej, neskôr som prešla na minimum
- ku koncu min. roku som si dnp zvýšila na maximum, kvôli príp. očr s deťmi
- vo feb. 2011 mi skončila rd, dala som výpoveď v predchádzajúcom zamestnaní a zamestnala som sa v novom, dnp si platím aj naďalej z maxima
- momentálne čakám dieťa č. 3, predpokladaný termín pôrodu mám v polovici septembra (túto skutočnosť som nevedela, keď som si dnp menila na max.)

- z čoho sa mi bude vypočítavať materská a akú môžem dosiahnuť? prípadne aké sú ešte možnosti zvýšiť si ju na maximum?

ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede...
Xanti
04.04.11,19:05
dobrý deň, asi mám problém a potrebujem poradiť.
- dnp som cca 4 roky kvôli materskej s druhým dieťaťom
- pred nástupom na materskú s dcérou (2/2008) som si platila z maxima kvôli materskej, neskôr som prešla na minimum
- ku koncu min. roku som si dnp zvýšila na maximum, zvýšila? Zmenou? alebo si zrušila a uzatvorila nové DNP? ak len zvýšila tak sa TI zpriemeruje pri DNP rok 2010 kvôli príp. očr s deťmi
- vo feb. 2011 mi skončila rd, dala som výpoveď v predchádzajúcom zamestnaní a zamestnala som sa v novom, dnp si platím aj naďalej z maxima zbytočne platíš z maxima, budeš mať preplatky lebo stačí ti platiť z rozdielu maxima a tvojej hrubej mzdy v novom zamestnaní.
- momentálne čakám dieťa č. 3, predpokladaný termín pôrodu mám v polovici septembra (túto skutočnosť som nevedela, keď som si dnp menila na max.)

- z čoho sa mi bude vypočítavať materská a akú môžem dosiahnuť? No Z DNP z roku 2010 a zo zamestnania z roku 2011 prípadne aké sú ešte možnosti zvýšiť si ju na maximum? Nepíšeš koľko zarábaš. Len je neskoro čosi meniť, lebo zmeny sa dajú robiť do 8 týždňa.

ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede...v texte modrým
adriana.dem
04.04.11,19:14
- dnp som zvýšila zmenou
- neplánovala som sa zamestnať, vyplynulo to z okolností (moje druhé dieťa ide do škôlky až v sept., dovtedy som s ním doma)
- som zamestnaná u manžela vo firme, na páske mám min. mzdu - vlastne som zamestnaná len kvôli odvodom, otehotnieť som neplánovala, v sept. som mala ísť do "normálnej" práce, dieťa do škôlky

- tak čo teraz??? ďakujem veľmi pekne!
Xanti
04.04.11,19:17
- dnp som zvýšila zmenou
- neplánovala som sa zamestnať, vyplynulo to z okolností (moje druhé dieťa ide do škôlky až v sept., dovtedy som s ním doma)
- som zamestnaná u manžela vo firme, na páske mám min. mzdu - vlastne som zamestnaná len kvôli odvodom, otehotnieť som neplánovala, v sept. som mala ísť do "normálnej" práce, dieťa do škôlky

- tak čo teraz??? ďakujem veľmi pekne!
Včul,
ja by som to asi poriešila zrušením DNP. Výpovedou v robote, a cca tri , štyri mesiace pred nástupom na materskú by som sa zamestnala s maxim. vymeriavacim základom. Teraz je potrebné mať 90 dní zamestnanie aby sa s toho mohla rátať PN alebo aj materská a tak bude maximálna.
Zrušením DNP, a novým zamestnaním získaš potrebné dni poistenia na materskú.
adriana.dem
04.04.11,19:22
to mi asi nevyjde, na MD nastupujem začiatkom augusta!
teraz som zamestnaná od 23. februára, teda nejakých 40 dní!!!
Xanti
04.04.11,19:24
to mi asi nevyjde, na MD nastupujem začiatkom augusta!
teraz som zamestnaná od 23. februára, teda nejakých 40 dní!!!
Ale výjde,
rátaj so mnou napr. zajtra výpoved a zrušenie DNP, a od 11.4.2011 začiatok PP z maxima do konca apríla je to 20 dní, + máj 31 + jún 30 + júl 31 .. to máš 112 dní a stačí 90 :D aby sa rátalo z tohto VZ.
adriana.dem
04.04.11,19:28
fíha! to fakt??? tak zajtra dávam výpoveď!!! :-)))))))))))))))))
juchúúú!!!!
vrelá vďaka, už som myslela, že som to prešvihla. ešte blbá otázka - koľko mi musia nastaviť plat, aby mi vyšla max. materská?
ďakujem veľmi pekne!!!
Xanti
04.04.11,19:29
Max. VZ je 1116,75 €.
A nezabudni aj DNP zrušiť.
adriana.dem
04.04.11,19:32
ešte prekombinujem... prípadne, keby si dnp ponechám kvôli budúcej očr (budem mať tri deti a chorôb zo škôlky a školy požehnane!) aký mi bude stačiť papierový plat aby mi teraz ten max vyšiel? či blbosť?
Xanti
04.04.11,19:34
ešte prekombinujem... prípadne, keby si dnp ponechám kvôli budúcej očr (budem mať tri deti a chorôb zo škôlky a školy požehnane!) aký mi bude stačiť papierový plat aby mi teraz ten max vyšiel? či blbosť?
Ak si necháš DNP tak nebude max. materská. Súčet DNP a VZ zo zamestnania musí byť 1116,75 eur.
A kedže si min. rok robila zmenu tak si spriemeruj rok 2010 pri DNP koľko ti to výjde. A kedže si končila v zamestnaní po skončení RD, tak mám pocit, že nebudeš mať zo zamestnania dostatok dní. Ale v tomto som si nie istá.

DNP si môžeš znova založiť ked budeš na materskej z maxima.
Počas materskej nemôžeš čerpať OCR až počas rodičovskej a to bude po 6 mesiacoch.
adriana.dem
04.04.11,19:37
ďakujem, nebudem to komplikovať, spravím tú jednoduchšiu variantu - ukončím dnp, pp a zamestnám sa nanovo!
vďaka ešte raz :-)
adriana.dem
04.04.11,19:44
ešte otázka - musím dať výpoveď alebo stačí iba dvihnúť plat??? aby to nebolo nápadné...
Xanti
04.04.11,19:45
ešte otázka - musím dať výpoveď alebo stačí iba dvihnúť plat??? aby to nebolo nápadné...
Výpoveď. Nestačí dvihnúť plat.
adriana.dem
04.04.11,19:49
keď dám výpoveď, môžem sa zamestnať znova v tej istej firme? príde mi to trochu čudné. nebude to nejako napadnuteľné?
môžem nastúpiť na tú istú pozíciu alebo zmeniť?
Xanti
04.04.11,19:55
keď dám výpoveď, môžem sa zamestnať znova v tej istej firme? príde mi to trochu čudné. nebude to nejako napadnuteľné?
môžem nastúpiť na tú istú pozíciu alebo zmeniť?
Zmeniť pozíciu je vhodné, a čudné ani nie. Len sa môže ohlásiť kontrola zo SP ale nemusí. Teraz som nepočula, že by chodili po kontrolách odkedy sa zaviedla tá zmena z 90timi dňami.
bambino87
23.04.11,16:50
Prosim o radu...
znama si od 03/2010 doplaca DNP a je aj zamestnana (minimalnu mzdu), spolu jej to robi max. vymer.zakad. otehotnela, od 01/2011 je na PN, porod koncom 06/2011, rok na to by chcela mat dalsie babo, bez toho, ze by sa medzi tym vratila do prace...
keby ju lekar dal aj pri druhom tehotenstve na rizikove bude mat narok na nejake vyplacanie z DNP? ak ano bude poberaat aj rodicovsky popro tom?
A druha otazka je, ci sa jej olati si stale platit DNP alebo prestat ako porodi a zacat si to opet platit neskor?
tiez mi spominala ze niekde citala, ze pocas poberania materskej sa DNP nepati, ale berie sa to tak, ako keby ho stale platila...co je na tom pravda?
dufam ze je to aspon trocha zrozumitelne, dakujem za rady...
veronikasad
23.04.11,17:22
Prosim o radu...
znama si od 03/2010 doplaca DNP a je aj zamestnana (minimalnu mzdu), spolu jej to robi max. vymer.zakad. otehotnela, od 01/2011 je na PN, porod koncom 06/2011, rok na to by chcela mat dalsie babo, bez toho, ze by sa medzi tym vratila do prace...
keby ju lekar dal aj pri druhom tehotenstve na rizikove bude mat narok na nejake vyplacanie z DNP? ak ano bude poberaat aj rodicovsky popro tom?
A druha otazka je, ci sa jej olati si stale platit DNP alebo prestat ako porodi a zacat si to opet platit neskor?
tiez mi spominala ze niekde citala, ze pocas poberania materskej sa DNP nepati, ale berie sa to tak, ako keby ho stale platila...co je na tom pravda?
dufam ze je to aspon trocha zrozumitelne, dakujem za rady...
počas poberania nemocenského a materského DNP neplatí, preto nech ho neruší. Aké zákony budú platiť o rok ti neprezradí ani sám minister práce ...
bambino87
23.04.11,17:25
viem ze si to stale pti, takze to od januara plati zbytocne?staci ked zacne zasa posielat peniaze az po ukonceni materskej?
veronikasad
23.04.11,17:27
viem ze si to stale pti, takze to od januara plati zbytocne?staci ked zacne zasa posielat peniaze az po ukonceni materskej?
počas PN-ky platiť nemusí. Keď pôjde s prechodkou, nech si preverí stav účtu a prípadný preplatok jej vrátia. (niekde chcú písomnú žiadosť, u nás stačí tam isť osobne). Ale DNP nesmie zrušiť, lebo nárok na materské jej nevznikne.