blcha
13.09.05,08:12
Prevádzkujeme rekreačný objekt, ktorý je prenajatý. V záhrade sme dali urobiť altánok - spevnená betónová plocha, drevené lavice, krb a strieška - a teraz neviem, čo z toho odpisovať a či vôbec, keď pozemok nie je náš. Odpisovanie krbu som fakt nikde nenašla.
Monika1
13.09.05,07:20
Technicky si zhodnotila majetok prenajímateľa, predpokladám, že investícia bola vyššia ako 30 tis,. Sk. Môžeš sa dohodnúť s prenajímateľom, že budeš tento majetok odpisovať ty, ale max. len počas trvania prenájmu. Tvoj altánok je pevne spojený so zemou, takže je to nehnuteľnosť, podľa stavebného zákona by to mala byť drobná stavba §139b ods 5 až 7 stavebého zákona, patria tam napríklad nástupné ostrovčeky, oplotenie, stavby na individuálnu rekreáciu a pod. Zaradiť by si to mala do 3. odpisovej sku. a odpisovať to 12 rokov. Ak sa s prenajímateľom dohodneš. Rozmery drobnej stavby by nemali presahovať 25m2 a výška by nemala presahovať 5 m. Chcela by som ťa ešte upozorniť na tú skutočnosť, že si technicky zhodnotila cudzí majetok a preto by si mala upozorniť prenajímateľa na Zákon o dani z príjmov § 17 ods. 22, 23 pretože tvoje technické zhodnotenie za určitých podmienok je jeho nepeňažným príjmom. Mrkni na to očkom.
blcha
13.09.05,08:34
Monika, si bomba. Očkami mrkám obidvoma, akú perfektnú odpoveď si poslala. Začínam rozmýšľať o tom, že sa budeme tváriť, že tam už niečo bolo a my sme to len opravili. Ten altánok 12 rokov nevydrží.
Monika1
13.09.05,08:48
Vedela som, že to hneď pochopíš.