krtulko
29.12.09,14:10
Dobry den poradaci,

prosim poradte mi. Pred materskou dovolenkou som bola na PN, a ked som nastupila na matersku tak mi este ostalo 30 dni nevycerpanej dovolenky. Teraz mi bude materska koncit, a idem ziadat o rodicovsky prispevok. Chcela by som vediet, nemozem si tu dovolenku cerpat teraz ? A ked ju vycerpam, ze by som ziadala o rodicovsky prispevok? dakujem krasne
Chobot
29.12.09,14:13
Dobry den poradaci,

prosim poradte mi. Pred materskou dovolenkou som bola na PN, a ked som nastupila na matersku tak mi este ostalo 30 dni nevycerpanej dovolenky. Teraz mi bude materska koncit, a idem ziadat o rodicovsky prispevok. Chcela by som vediet, nemozem si tu dovolenku cerpat teraz ? A ked ju vycerpam, ze by som ziadala o rodicovsky prispevok? dakujem krasne

Môžeš, ale to by si musela ukončiť MD, "nastúpiť" do práce (počas práce by si čerpala dovolenku) a po dočerpaní dovolenky by si nastúpila na RD.

Vyčerpať si dovolenku medzi MD a RD je nevýhodné. Písal som o tom tu:

http://www.porada.sk/t80137-skoncenie-materskej-zaciatok-rodicovskej-dov.html
krtulko
29.12.09,20:27
dakujem krasne za poslanie " historie ", uz som v obraze...mam narok na preplatenie dovolenky aj ked sa uz nebudem chciet do danej prace vratit? kedze je kriza mozno uz miesto ani nebude...
KEJKA
29.12.09,20:28
áno
janka.mo
05.01.10,11:30
dobry den,
poprosila by som vas o radu.
v roku 2008 zamestnankyna nastupila na PN, ktora trvala do 1,4,2009. Z minuleho roku sa jej prenieslo 10 dni dovolenky. Avsak po ukonceni PN nenastupila do prace a pracovny pomer jej bol ukonceny na jej žiadosť k 30,6,2009. od 1,4,09 do 30,6,09 nechodila do prace a evidovali sme jej ako neospravedlnenu absenciu. Viem, že pri takej absencii mozem kratit dovolenku. Mali sme jej tu dovolenku preplatit? uplne som na to zabudla a teraz neviem co s tym.
dakujem za radu
Tweety
05.01.10,11:41
dobry den,
poprosila by som vas o radu.
v roku 2008 zamestnankyna nastupila na PN, ktora trvala do 1,4,2009. Z minuleho roku sa jej prenieslo 10 dni dovolenky. Avsak po ukonceni PN nenastupila do prace a pracovny pomer jej bol ukonceny na jej žiadosť k 30,6,2009. od 1,4,09 do 30,6,09 nechodila do prace a evidovali sme jej ako neospravedlnenu absenciu. Viem, že pri takej absencii mozem kratit dovolenku. Mali sme jej tu dovolenku preplatit? uplne som na to zabudla a teraz neviem co s tym.
dakujem za radu
Jej v roku 2009 nevznikol nárok na dovolenku, takže ste nemohli ani za absenciu v roku 2009, nič krátiť.
§109ZP
(6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.
janka.mo
05.01.10,11:44
to viem, ze za rok 2009 jej nevznikol narok, to by bolo v pohode, ale co s tymi 10 dnami z roku 2008, ktore sa jej preniesli?
Tweety
05.01.10,11:48
to viem, ze za rok 2009 jej nevznikol narok, to by bolo v pohode, ale co s tymi 10 dnami z roku 2008, ktore sa jej preniesli?
Odpoveď máš v tom odst. 6, nemohli ste jej krátiť D za A, nevznikol jej žiaden nárok, D z roku 2008 ste jej teda podľa ZP preplatili správne.
janka.mo
05.01.10,11:55
ved prave, ze my sme jej ju nepreplatili... :( ja som si to nevsimla a teraz mi svieti ako nevycerpana dovolenka :(((
co s tym mozem teraz urobit?
ono to s tou zamestnankynou bolo dost komplikovane. este mi vysi jedna jej vyplata, po ktoru si neprisla a cislo uctu nam nedala, takze sme jej to nemohli ani poslat.... ono jej totizto vzniklo manko a to mam tiez zauctovane z minuleho roka ako pohladavku voci nej, no a nevyplatenu vyplatu.... a aby toho nebolo malo, tak som asi dodrbala aj s tou dovolenkou. poradte mi prosim, co s tym mozem urobit. mozem tu vyplatu a to neuhradene manko mat stale v ucte? no a co s tou dovolenkou?
dakujem
Tweety
05.01.10,12:01
ved prave, ze my sme jej ju nepreplatili... :( ja som si to nevsimla a teraz mi svieti ako nevycerpana dovolenka :(((
co s tym mozem teraz urobit?
ono to s tou zamestnankynou bolo dost komplikovane. este mi vysi jedna jej vyplata, po ktoru si neprisla a cislo uctu nam nedala, takze sme jej to nemohli ani poslat.... ono jej totizto vzniklo manko a to mam tiez zauctovane z minuleho roka ako pohladavku voci nej, no a nevyplatenu vyplatu.... a aby toho nebolo malo, tak som asi dodrbala aj s tou dovolenkou. poradte mi prosim, co s tym mozem urobit. mozem tu vyplatu a to neuhradene manko mat stale v ucte? no a co s tou dovolenkou?
dakujem
Jaj, takže nebola jej vyplatená, zle som to prečítala, preplatiť sa jej teda mala. Za manko ste jej krátili v posl. výplate? Treba sa s ňou spojiť a doriešiť.
janka.mo
05.01.10,14:56
ono to s tym spojenim je komplikovane.... rozisli sa s majitelom velmii zle a v poslednej vyplate som jej to nekratila, lebo manko je vyssie ako vyplata... takze mi to teraz vysi v ucte aj ta vyplata a aj to manko a este aj dovolenka. a kedze sa to tyka roku 2008 som z toho zufala. v 2008 sa to nechalo tak, lebo sa pocitalo s tym, ze v roku 2009 nastupi do zamestnania, ale nestalo sa tak....
mam v tom chaos, citala som tu o preplacani dovolenky vela a este ma to viac asi domotalo, ale niekde som sa docitala, ze ak ma zamestnanec narok na 20 dni t.j. 4 tyzdne, a zostane mu nejaky zostatok, tak sa dovolenka preplacat nemusi. neviem asi som to pochopila zle.... my sme pocitali s tym, ze jej to cerpanie dovolenky "urcime" ale ona mala absenciu.... cele je to domotane a ja som domotana este viac..... :mee:
Tweety
05.01.10,15:17
ono to s tym spojenim je komplikovane.... rozisli sa s majitelom velmii zle a v poslednej vyplate som jej to nekratila, lebo manko je vyssie ako vyplata... takze mi to teraz vysi v ucte aj ta vyplata a aj to manko a este aj dovolenka. a kedze sa to tyka roku 2008 som z toho zufala. v 2008 sa to nechalo tak, lebo sa pocitalo s tym, ze v roku 2009 nastupi do zamestnania, ale nestalo sa tak....
mam v tom chaos, citala som tu o preplacani dovolenky vela a este ma to viac asi domotalo, ale niekde som sa docitala, ze ak ma zamestnanec narok na 20 dni t.j. 4 tyzdne, a zostane mu nejaky zostatok, tak sa dovolenka preplacat nemusi. neviem asi som to pochopila zle.... my sme pocitali s tym, ze jej to cerpanie dovolenky "urcime" ale ona mala absenciu.... cele je to domotane a ja som domotana este viac..... :mee:
Preplatiť ste jej ju mali, ako som už písala. Priznám sa bez mučenia,je to ťažké dať dokopy. Jednoducho ju treba vyzvať na zaplatenie manka, a vyrovanať jej dovolenku.
janka.mo
05.01.10,15:28
este ked odisla, tak hned potom sme ju vyzvali, ze nie su urovnane pozdlznosti, ale ona list ani neprevzala....
teraz ma stresuje to, ze ako to mam spravit v uctovnictve... s tym vsetkym a aj s dovolenkou.... mozem jej dat preplatit dovolenku, aj ked uz u nas nema pracovny pomer? ako to zauctovat?
ked tak odhadom pocitam, tak ta dovolenka, co jej zostala a aj ta vyplata, ktoru si nevyzdvihla, tak by to mohlo byt priblizne v tej sume ako je manko, aj ked mano je trosku vyssie. Tak by som to potom mohla spolu zapocitat?
viem, ze mam kopec otazok, ale som zufala.... dalo by sa to takto spravit?
dakujem
Tweety
05.01.10,20:07
este ked odisla, tak hned potom sme ju vyzvali, ze nie su urovnane pozdlznosti, ale ona list ani neprevzala....
teraz ma stresuje to, ze ako to mam spravit v uctovnictve... s tym vsetkym a aj s dovolenkou.... mozem jej dat preplatit dovolenku, aj ked uz u nas nema pracovny pomer? ako to zauctovat?
ked tak odhadom pocitam, tak ta dovolenka, co jej zostala a aj ta vyplata, ktoru si nevyzdvihla, tak by to mohlo byt priblizne v tej sume ako je manko, aj ked mano je trosku vyssie. Tak by som to potom mohla spolu zapocitat?
viem, ze mam kopec otazok, ale som zufala.... dalo by sa to takto spravit?
dakujem
Áno, dovolenku jej preplať po skončení PP, všetko spočítaj, odpočítaj a rozdiel doplať. A mala vôbec hmotnú zodpovednosť?
iriska
06.01.10,18:09
len na okraj - nedalo by sa tých prvých 10 dní neospravedlnenej absencie určiť ako čerpanie dovolenky? Ak je to blbosť, tak sa ospravedlňujem, ale viem sa vžiť do stresu v podobných situáciách :)
veronikasad
06.01.10,20:29
ved prave, ze my sme jej ju nepreplatili... :( ja som si to nevsimla a teraz mi svieti ako nevycerpana dovolenka :(((
co s tym mozem teraz urobit?
ono to s tou zamestnankynou bolo dost komplikovane. este mi vysi jedna jej vyplata, po ktoru si neprisla a cislo uctu nam nedala, takze sme jej to nemohli ani poslat.... ono jej totizto vzniklo manko a to mam tiez zauctovane z minuleho roka ako pohladavku voci nej, no a nevyplatenu vyplatu.... a aby toho nebolo malo, tak som asi dodrbala aj s tou dovolenkou. poradte mi prosim, co s tym mozem urobit. mozem tu vyplatu a to neuhradene manko mat stale v ucte? no a co s tou dovolenkou?
dakujem
Janka, nemôžeš bývalej zamestnankyni zadržiavať mzdu
Pozri § 130 odst. 4 Zákonníka práce
§ 130
Výplata mzdy
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

---
(4) Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.
Zrážku zo mzdy jej môžeš urobiť len na základe ňou podpísaného súhlasu s Dohodou o zrážke zo mzdy. Náhradu škody si zamestnávatel uplatní cestou súdu. (ak má dostatok dôkazov, že pracovníčka škodu spôsobila).
Ak ste jej nevyčerpanú dovolenku za rok 2008 nepreplatili pri skončení pracovného pomeru, treba tak urobiť teraz, keď si na to prišla.
janka.mo
06.01.10,22:01
Janka, nemôžeš bývalej zamestnankyni zadržiavať mzdu
Pozri § 130 odst. 4 Zákonníka práce
§ 130
Výplata mzdy
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

---
(4) Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.
Zrážku zo mzdy jej môžeš urobiť len na základe ňou podpísaného súhlasu s Dohodou o zrážke zo mzdy. Náhradu škody si zamestnávatel uplatní cestou súdu. (ak má dostatok dôkazov, že pracovníčka škodu spôsobila).
Ak ste jej nevyčerpanú dovolenku za rok 2008 nepreplatili pri skončení pracovného pomeru, treba tak urobiť teraz, keď si na to prišla.
hmotnu zodpovednost podpisanu mala, to na margo toto, co sa pytala tweety...

ta dohoda o zrazke vobec nepripada do uvahy. ona vobec s nami nekomunikuje. nedviha nam telefon, neprijima listy....tam sme ju aj vyzvali aby prisla urovnat to manko a aby si prisla pre vyplatu... takze fakt neviem ako to mam riesit....

k tomu preplateniu dovolenky sa chcem este opytat.... ako to teraz urobim? akym priemerom to budem pocitat? kedze ona vobec nepracovala v roku 2009, takze priemer ma 0. alebo to prepocitam tou priemerkou, ktora mi vysla, ked som tvorila rezervu na tych 10 dni? a ako je to s odvodmi?

inak sa vam chcem velmi podakovat, ze mi to pomahate riesit.... co by som si bez vas pocala....



snazila som si precitat co najviac o preplateni dovolenky. nasla som aj pripady, ked sa na dovolenku zabudlo a nebola preplatena pri skonceni PP. chcem sa len uistit, ci som to pochopila spravne.
nevycerpanu dovolenku dam preplatit teraz v decembrovych vyplatach, ktore sa maju vyplatit v januari a budem to prepocitavat priemerkou, ktoru som pouzila pri tvorbe rezervy na dovolenku. odvody do ZP a SP neplatim, len budem musiet zaplatit dan. Rozumiem spravne?
pri tej zamestnankyni mi este vskocil jeden problem. kedze od 1,4,09-30,6,09 sme ju mali v evidencii ako zamestnanca s neospravedlnenou absenciou, tak sme za nu museli platit odvody do ZP. co sme aj robili. rovnako za nu ako aj zamestnavatel. takze nam vlastne vznikol z jej strany dlh cca 12 eur mesacne. ako mozem toto poriesit?
janka.mo
07.01.10,08:13
prosiiim, mozte mi pomoct s mojim komplikovanym problemom? vid. vyssie.
dakujem
veronikasad
07.01.10,08:27
Janka, nevyčerpanú dovolenku za rok 2008 preplatíš pravdepodobným priemerným zárobkom.

Napriek tomu, že ste so zamestnankyňou mali uzatvorenú dohodu o hmotnej zodpovednosti, nemôžeš jej urobiť zrážku zo mzdy bez jej súhlasu. Náhradu škody si môže zamestnávateľ uplatniť na súde.