tiamia
29.12.09,16:15
Ahojte, chcem podat ziadost o rozvod, lebo bohuzial nevidim ine riesenie.... Momentalne byvame s manzelom a s dcerkou, ktora ma 3 rocky v prenajatom byte. Vo februari sa stahujeme odtial prec, predstavu som mala taku ze ja s malou k otcovi, a manzel kam chce... len manzel zacina robit problemy, vyhraza sa mi ze zoberie mi malu, ze kym nebudeme rozvedeni mala bude zit s nim, a po rozvode somnou... Podotykam ze je nezamestnany a nemam sajnu kam sa chce odstahovat, kedze jeho rodina byva v zahranici...moze to spravit? Moze zobrat dcerku kamkolvek bez mojho suhlasu? Ja som zamestnana, s otcom vlastnime 3 izbovy byt v Bratislave, o dcerku sa cestne staram, je moj pokladik. Poradte mi, co mam robit, na co mam pravo ako matka...Mozem poziadat o predbezne opatrenie? ked ano ako sa to vybavuje? dakujem za rady
Eulalia
29.12.09,15:51
Nemá právo Ti malú zobrať, ale má právo (a aj povinnosť) podieľať sa na jej výchove a výžive. Teda má právo malú navštevovať. Práva na navštevovanie dieťaťa môže zbaviť len súd.
Návh na predbežné opatrenie sa môže podať len vtedy, ak vzápätí nasleduje aj iná žaloba, resp. návrh na rozhodnutie súdu, v ktorom sa o predmete žaloby definitívne rozhodne. V Tvojom prípade to vidím tak, že ak podáš návrh na predbežné opatrenie, vzápätí podáš aj návrh na rozvod manželstva a na zverenie dcérky do Tvojej opatery.
arizona
29.12.09,15:51
Ahojte, chcem podat ziadost o rozvod, lebo bohuzial nevidim ine riesenie.... Momentalne byvame s manzelom a s dcerkou, ktora ma 3 rocky v prenajatom byte. Vo februari sa stahujeme odtial prec, predstavu som mala taku ze ja s malou k otcovi, a manzel kam chce... len manzel zacina robit problemy, vyhraza sa mi ze zoberie mi malu, ze kym nebudeme rozvedeni mala bude zit s nim, a po rozvode somnou... Podotykam ze je nezamestnany a nemam sajnu kam sa chce odstahovat, kedze jeho rodina byva v zahranici...moze to spravit? Moze zobrat dcerku kamkolvek bez mojho suhlasu? Ja som zamestnana, s otcom vlastnime 3 izbovy byt v Bratislave, o dcerku sa cestne staram, je moj pokladik. Poradte mi, co mam robit, na co mam pravo ako matka...Mozem poziadat o predbezne opatrenie? ked ano ako sa to vybavuje? dakujem za rady
Nielen otec, ale aj Ty ste rodičia dieťaťa,máte rovnaké práva aj povinnosti.
Ani Ty by si si asi nepýtala súhlas, keby si sa chcela s dcérou odsťahovať, nie?...
Môžeš požiadať návrh na súd na prebežné opatrenie-zopár tém na zorientovanie máš napr. tu :
http://www.porada.sk/t118816-predbezne-opatrenie.html
http://www.porada.sk/t79068-rozvod-a-predbezne-opatrenie.html
Súd berie do úvahy hlavne prospech a vhodné podmienky pre dieťa, maloleté deti zväčša prideluje matke.

Tu na porade je veľa podobných tém, stačí hľadať... (tlačítko "Hľadaj")

Ak si netrúfaš sama, poraď sa s právnikom, alebo navštív soc. odbor-starostlivosť o rodiny a deti, kde Ti poradia bezplatne.