zuzanna
29.12.09,16:18
prosim vas o radu preprava osob po novom roku ako to bude fungovat ktory § ??????
robime prepravu osob z SR do ČR doteraz to bolo oslobodene od DPH par. 46 ods. 2 a po novom roku treba sa registrovat v ČR alebo co treba nevie mi niekto poradit prosim
Rozalka
29.12.09,15:46
zuzanna
30.12.09,13:55
no čítam tu stále dookolo o preprave osob po 01.01.2010 a vychadza mi to, že sa nemusím registrovať v CR alebo poradte my prevazame ludi zo SR do CR, pre firmu registovanu v CR má aj IC DPH, ale to ostava stale oslobodene podľa §46 ods. 2 prosím o radu
Rozalka
30.12.09,14:23
Znenie § 46 je od 1.1.2010 bez zmeny.

čiastočne mimotemy
Kým som ti hľadala nejaké informácie, natrafila som na dobrú stránku (v príspevku 2 prvá adresa), síce sa týka českej legislatívy, no keď pomyslím, že predpisy únie sú harmonizované, dozvedela som sa všeličo ...
zuzanna
30.12.09,14:33
rozalka tak je to bez zmeny netreba sa registrovat v CR ?????? daj jednoduchu odpoved prosim
zuzanna
30.12.09,14:55
nehnevaj sa rozalka len som z toho noveho zakona jelen doteraz sme sa nemuseli registrovat v CR dik
zuzanna
02.01.10,08:38
lenže podľa § 5 ods. 1 zákona o DPH v SR sa zahraničná osoba nemusela registrovať ak uskutočňovala prepravu osôb podľa § 46 ods. 2 a po novom sa musí registrovať za platiteľ dane

tak prosím o radu či sa aj my musíme od 01.01.2010 registrovať v ČR ak uskutočňujeme prepravu podľa § 46 ods. 2 z tuzemska do zahraničia som zúfala dajte mi vediet prosím:confused:
Rozalka
02.01.10,12:43
Máš pravdu, od 1.1.2010 vypadlo § 5 ods. 1 písmeno a)
(Pôvodné znenie:
§ 5

(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len "zahraničná osoba"), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46,)

Podľa toho teda zahraničné dopravné spoločnosti sa musia u nás registrovať.
V únii sú predpisy harmonizované, predpokladám, že aj v českom zákone došlo k zmene, odporúčam ti prelúskať Zákon o dani z přidané hodnoty http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-862CE9FD/cds/xsl/legislativa_metodika_9953.html?year=0
zuzanna
02.01.10,20:37
ja uz som to citala od predu od zadu a nic som nenasla podľa §70 českeho zákona je preprava osob v členských štatoch oslobodena od DPH tak fakt nikto z celej porady nerobi prepravu zo SR do ČR halooooo?:eek:
ludex
02.01.10,20:48
ja uz som to citala od predu od zadu a nic som nenasla podľa §70 českeho zákona je preprava osob v členských štatoch oslobodena od DPH tak fakt nikto z celej porady nerobi prepravu zo SR do ČR halooooo?:eek:


Registrovať by si sa musela,len ak by si robila prepravu v rámci ČR. Ty robíš prepravu z SK do ČR,to jest prepravu z jedného štátu do druhého a fakturuješ bez DPH.;)
zuzanna
02.01.10,20:54
ludex mas s tym skusenosti a v suhrnom vykaze je potrebne toto uvadzat od 01.01.2010
Roníčok
04.01.10,07:35
Zuzanna,
my robíme tiež prepravu, ako spomínaš. Mám to odkonzultované aj s daňovým poradcom a audítorom - v rámci ČR zostávajú podmienky pre nepravidelnú prepravu osôb nezmenené. T.j. ty sa nemusíš registrovať v ČR. Jediná nová povinnosť, ktorá ti vzniká je podávanie súhrnného výkazu (neviem, či 1/4 ročného alebo mesačného) elektronickou formou.
zuzanna
05.01.10,21:40
Tak dúfam že to je tak diky a keby bola tá preprava iba v CR tak zaregistrovať sa a faktúru ako vystavim s českou DPH???
Roníčok
06.01.10,08:14
Ak by si podnikala v preprave na území ČR (išla by si napr. z Prahy do Brna a späť) tak tam si myslím, že by to bolo tak ako píšeš - registrovať sa v ČR, faktúra s českou DPH. (ale nie som si v tomto istá, keďže robím prepravu len so SR vonku) Skús si pozrieť časopis Dane,účtovníctvo a odvody č. 1/2010 od Poradcu, je to tam celkom slušne spracované. aj s príkladmi
zuzanna
06.01.10,10:48
Prosím ta a keď vystavim tu faktúru s českou DPH neni tu nejaké tlačivo na dphcku v českej republike alebo ako sa postupuje keď musím uhradiť DPH v českej republike ?
Roníčok
07.01.10,07:33
Tak to netuším ako to funguje v ČR.
zuzanna
07.01.10,14:37
takze do vykazu tu prepravu zo SR rozuctujem tak ako doteraz do riadku 15/ usek co je preprava osob v SR a to co sa neuvadzalo teda preprava po CR bolo oslobodene tak pojde do suhrneho vykazu je tak? ronicok
kkllc
07.01.10,18:57
U prepravy osôb sa nič nezmenilo. Treba si len pozrieť do ktorej krajiny sa musíš registrovať a platiť DPH. ČR má tiež prepravu osob oslobodenú takže nič neriešiš. Preprava je bez DPH. Pozor na Nemecko.
kkllc
07.01.10,19:00
Na prepravu osôb sa nerobí súhrný výkaz. Určite sa nerobí.
kkllc
07.01.10,19:08
Súhrný výkaz :
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
Preprava osôb je §16 a ten nejde do súhrneho výkazu.
mysimis
07.01.10,19:16
U prepravy osôb sa nič nezmenilo. Treba si len pozrieť do ktorej krajiny sa musíš registrovať a platiť DPH. ČR má tiež prepravu osob oslobodenú takže nič neriešiš. Preprava je bez DPH. Pozor na Nemecko.

Nevieš poradiť ako je to ak preprava osôb funguje medzi SR a Rakúskom?
kkllc
07.01.10,19:23
Doprava osôb v Rakúsku sa zdaňuje 10% sadzbou dane. Nie je rozdiel medzi tým, či je služba poskytovaná rakúskym alebo zahraničným dopravcom. Vo všeobecnosti, zahraničný dopravca sa registruje pre účely DPH. Pritom sa berie do úvahy zdaniteľný základ. Zahraniční dopravcovia osôb, ktorých ročný obrat v Rakúsku dosiahne sumu nižšiu ako 22.000 EUR môžu použiť odpočet paušálnej sumy dane na vstupe (t.j. 10% z dodávky služieb/daňová povinnosť by bola v rovnakej výške) – v tomto prípade nie je potrebné sa registrovať.
mysimis
07.01.10,19:31
Doprava osôb v Rakúsku sa zdaňuje 10% sadzbou dane. Nie je rozdiel medzi tým, či je služba poskytovaná rakúskym alebo zahraničným dopravcom. Vo všeobecnosti, zahraničný dopravca sa registruje pre účely DPH. Pritom sa berie do úvahy zdaniteľný základ. Zahraniční dopravcovia osôb, ktorých ročný obrat v Rakúsku dosiahne sumu nižšiu ako 22.000 EUR môžu použiť odpočet paušálnej sumy dane na vstupe (t.j. 10% z dodávky služieb/daňová povinnosť by bola v rovnakej výške) – v tomto prípade nie je potrebné sa registrovať.

Ešte Ti popíšem, že sa jedná o nepravidelnú osobnú prepravu /preprava opatrovateliek/ a práve riešime, že na SR už dosiahne firma obrat na povinnú registráciu DPH.
ludex
07.01.10,19:37
Ešte Ti popíšem, že sa jedná o nepravidelnú osobnú prepravu /preprava opatrovateliek/ a práve riešime, že na SR už dosiahne firma obrat na povinnú registráciu DPH.

Pokial Ty robíš prepravu SK-A-SK a fakturuješ to slov.firme,tak fakturuješ bez DPH a nemusí Ťa zaujímať rakúska DPH-čka. Jedine,keby si robil prepravu z A do A.
mysimis
07.01.10,19:39
Pokial Ty robíš prepravu SK-A-SK a fakturuješ to slov.firme,tak fakturuješ bez DPH a nemusí Ťa zaujímať rakúska DPH-čka. Jedine,keby si robil prepravu z A do A.

Na rakúskej strane nám tvrdia, že musíme platiť dph u nich....
mysimis
07.01.10,19:40
Pokial Ty robíš prepravu SK-A-SK a fakturuješ to slov.firme,tak fakturuješ bez DPH a nemusí Ťa zaujímať rakúska DPH-čka. Jedine,keby si robil prepravu z A do A.

Lenže my robíme nepravidelnú osobnú prepravu, ktorú fakturujeme rakúskym živnostníčkam a prepravujeme len medzi SK-A a späť.
kkllc
07.01.10,19:42
U prepravy osôb ťa nezaujíma kto je objednávateľ, ale cez ktoré krajiny sa vykonáva. Doprava osôb je iná ako doprava tovaru.
kkllc
07.01.10,19:44
Časť prepavy na SR je oslobodená a mimo SR je to v každej krajine trochu iné.
mysimis
07.01.10,19:44
U prepravy osôb ťa nezaujíma kto je objednávateľ, ale cez ktoré krajiny sa vykonáva. Doprava osôb je iná ako doprava tovaru.

Som z toho už jeleň, ako by si Ty riešila situáciu?
zuzanna
07.01.10,19:46
takze doprava osob zo SR do CR sa nikde neuvadza v DPH?????
my sme v SR platitelia DPH vozime ludi do CR kvoli praci tak to nikde neuvadzam v DPH???
mne sa to nejako nezda podla zakona od 01.01.2010 §16 ods.4
(4) Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.
tak by to malo ist do DPH aj na slovenku aj v cechach nie?
kkllc
07.01.10,19:50
takze doprava osob zo SR do CR sa nikde neuvadza v DPH?????
my sme v SR platitelia DPH vozime ludi do CR kvoli praci tak to nikde neuvadzam v DPH???
mne sa to nejako nezda podla zakona od 01.01.2010 §16 ods.4
(4) Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.
tak by to malo ist do DPH aj na slovenku aj v cechach nie?


Ide to do výkazu DPH na SR, ale nerobí sa súhrný výkaz.
Dav
07.01.10,19:50
takze doprava osob zo SR do CR sa nikde neuvadza v DPH?????
my sme v SR platitelia DPH vozime ludi do CR kvoli praci tak to nikde neuvadzam v DPH???
mne sa to nejako nezda podla zakona od 01.01.2010 §16 ods.4
(4) Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.
tak by to malo ist do DPH aj na slovenku aj v cechach nie?
Preprava osôb je oslobodená od dane v SR aj v ČR.
kkllc
07.01.10,19:52
(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu

a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.

(3) Doprava batožiny a motorového vozidla, ktoré sprevádzajú dopravované osoby, a dodanie služieb vzťahujúcich sa na dopravu osôb sú oslobodené od dane, ak je samotná doprava osôb oslobodená od dane podľa odseku 2.
mysimis
07.01.10,19:58
(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu

a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.

(3) Doprava batožiny a motorového vozidla, ktoré sprevádzajú dopravované osoby, a dodanie služieb vzťahujúcich sa na dopravu osôb sú oslobodené od dane, ak je samotná doprava osôb oslobodená od dane podľa odseku 2.

Ja som si podala dotaz na DRSR týkajúci sa nepravidelnej osobnej prepravy a dostala som odpoveď, že je oslobodená od DPH, ale príjmy z nej vstupujú
do obratu na DPH. Ale nechápem, prečo by sme sa mali registrovať za platcov na rakúskej strane.
Dav
07.01.10,20:00
Ja som si podala dotaz na DRSR týkajúci sa nepravidelnej osobnej prepravy a dostala som odpoveď, že je oslobodená od DPH, ale príjmy z nej vstupujú
do obratu na DPH. Ale nechápem, prečo by sme sa mali registrovať za platcov na rakúskej strane.
Lebo na území Rakúska sa preprava osôb riadi rakúskymi zákonmi, nie slovenskými.
mysimis
07.01.10,20:02
Lebo na území Rakúska sa preprava osôb riadi rakúskymi zákonmi, nie slovenskými.

Oli, ale to vykonáva slovenská firma, nie rakúska....
kkllc
07.01.10,20:04
Oli, ale to vykonáva slovenská firma, nie rakúska....


Nie je rozdiel medzi tým, či je služba poskytovaná rakúskym alebo zahraničným dopravcom.
kkllc
07.01.10,20:07
Rakúsky zákon : Doprava osôb v Rakúsku sa zdaňuje 10% sadzbou dane. Nie je rozdiel medzi tým, či je služba poskytovaná rakúskym alebo zahraničným dopravcom. Vo všeobecnosti, zahraničný dopravca sa registruje pre účely DPH. Pritom sa berie do úvahy zdaniteľný základ. Zahraniční dopravcovia osôb, ktorých ročný obrat v Rakúsku dosiahne sumu nižšiu ako 22.000 EUR môžu použiť odpočet paušálnej sumy dane na vstupe (t.j. 10% z dodávky služieb/daňová povinnosť by bola v rovnakej výške) – v tomto prípade nie je potrebné sa registrovať.
ludex
07.01.10,20:08
Nie je rozdiel medzi tým, či je služba poskytovaná rakúskym alebo zahraničným dopravcom.

Tak teraz mi vysvetlite,ako by ste fakturovali toto. Ja SK prepravca spravím cestu SK-A-I-A-SK ako nepravidelnú prepravu osôb. Fakturujem to slovenskej firme. Ako to vyfakturujem?
mysimis
07.01.10,20:09
Rakúsky zákon : Doprava osôb v Rakúsku sa zdaňuje 10% sadzbou dane. Nie je rozdiel medzi tým, či je služba poskytovaná rakúskym alebo zahraničným dopravcom. Vo všeobecnosti, zahraničný dopravca sa registruje pre účely DPH. Pritom sa berie do úvahy zdaniteľný základ. Zahraniční dopravcovia osôb, ktorých ročný obrat v Rakúsku dosiahne sumu nižšiu ako 22.000 EUR môžu použiť odpočet paušálnej sumy dane na vstupe (t.j. 10% z dodávky služieb/daňová povinnosť by bola v rovnakej výške) – v tomto prípade nie je potrebné sa registrovať.

Takže z tohto vyplýva, že slovenská firma sa musí prihlásiť v rakúsku za platiteľa DPH a odvádzať tam 10% DPH?
Dav
07.01.10,20:11
Tak teraz mi vysvetlite,ako by ste fakturovali toto. Ja SK prepravca spravím cestu SK-A-I-A-SK ako nepravidelnú prepravu osôb. Fakturujem to slovenskej firme. Ako to vyfakturujem?
Pomerom podľa km na území štátov. Sk bez DPH, A s rakúskou DPH, I podľa ich zákonov. http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1177
ludex
07.01.10,20:11
Rakúsky zákon : Doprava osôb v Rakúsku sa zdaňuje 10% sadzbou dane. Nie je rozdiel medzi tým, či je služba poskytovaná rakúskym alebo zahraničným dopravcom. Vo všeobecnosti, zahraničný dopravca sa registruje pre účely DPH. Pritom sa berie do úvahy zdaniteľný základ. Zahraniční dopravcovia osôb, ktorých ročný obrat v Rakúsku dosiahne sumu nižšiu ako 22.000 EUR môžu použiť odpočet paušálnej sumy dane na vstupe (t.j. 10% z dodávky služieb/daňová povinnosť by bola v rovnakej výške) – v tomto prípade nie je potrebné sa registrovať.

Toto platí pokial robíš prepravu vo vnútri jedného štátu. Nie keď ideš zo štátu do štátu. Alebo sa mýlim? Ak ano opravte ma.
ludex
07.01.10,20:14
Pomerom podľa km na území štátov. Sk bez DPH, A s rakúskou DPH, I podľa ich zákonov.


To znamená,že keď tranzitujem cez 10 štátov,tak cez každý štát fa. zvlášť km z ich DPH? To je čo?:eek:
kkllc
07.01.10,20:15
Tak teraz mi vysvetlite,ako by ste fakturovali toto. Ja SK prepravca spravím cestu SK-A-I-A-SK ako nepravidelnú prepravu osôb. Fakturujem to slovenskej firme. Ako to vyfakturujem?


(4) Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.

Takže na SR je bez DPH, v A a I si musíš zistiť a buď je tiež oslobodená (často), alebo sa registruješ a zaplatíš (napr. Nemecko).:mee:
Dav
07.01.10,20:16
Takže z tohto vyplýva, že slovenská firma sa musí prihlásiť v rakúsku za platiteľa DPH a odvádzať tam 10% DPH?
Áno.
kkllc
07.01.10,20:16
To znamená,že keď tranzitujem cez 10 štátov,tak cez každý štát fa. zvlášť km z ich DPH? To je čo?:eek:


Bohužial je to tak:mee:
mysimis
07.01.10,20:16
Tak potom ak prepravca vozí tovar napr. do Maďarska, tak sa musí prihlásiť za platcu dph aj v Maďarsku aj na Slovensku?
mysimis
07.01.10,20:17
(4) Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.

Takže na SR je bez DPH, v A a I si musíš zistiť a buď je tiež oslobodená (často), alebo sa registruješ a zaplatíš (napr. Nemecko).:mee:

Kde zistím, či sa musím a kde registrovať?
Dav
07.01.10,20:18
To znamená,že keď tranzitujem cez 10 štátov,tak cez každý štát fa. zvlášť km z ich DPH? To je čo?:eek:
Novela Zákona o DPH podľa Smerníc Európskej únie, s cieľom aby daň zo spotreby (DPH) aj pri službách ostala na území toho štátu, kde sa vytvorila.
Dav
07.01.10,20:19
Tak potom ak prepravca vozí tovar napr. do Maďarska, tak sa musí prihlásiť za platcu dph aj v Maďarsku aj na Slovensku?
Pri tovare ide ešte aj o to, kto si prepravu objednal.
mysimis
07.01.10,20:21
Pri tovare ide ešte aj o to, kto si prepravu objednal.

Oli môžeš to rozpísať?
Dav
07.01.10,20:21
Kde zistím, či sa musím a kde registrovať?
http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1177
Žijeme v EU, ako založiť firmu v členskom štáte - tam máš údaje o daňových úradoch, ktoré plnia úlohu hlavného DÚ v ČŠ, u nás je to DÚ Bratislava 1
kkllc
07.01.10,20:23
www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/ostatne/data/nz05_zahrdoprosob.pdf
ludex
07.01.10,20:24
(4) Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.

Takže na SR je bez DPH, v A a I si musíš zistiť a buď je tiež oslobodená (často), alebo sa registruješ a zaplatíš (napr. Nemecko).:mee:

Myslím,že sa už dostávame k podstate veci! Ktoré štáty sú oslobodené??
Dav
07.01.10,20:24
Oli môžeš to rozpísať?
Je toho veľa, pripla som link
http://www.porada.sk/t127623-miesto-dodania-sluzby-od-1-1-2010-a.html#post1249618
kkllc
07.01.10,20:31
Dopravy osôb sa týka len toto : Doprava osôb
Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva
vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným
vzdialenostiam v týchto štátoch. Pri doprave osôb vykonanou zahraničnou osobou z iného
členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo,
miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je táto zdaniteľná osoba osobou
povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 2 zákona o DPH. Táto povinnosť neplatí, ak je
zahraničná osoba platiteľom.
Príklad
Platiteľ dane vykonáva pravidelnú autobusovú prepravu osôb na trase Košice – Praha –
Berlín. Preprava osôb prechádza cez územie Slovenskej republiky, Českej republiky
a Nemeckej republiky. Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva,
t.j. Slovenská republika, Česká republika, Nemecká republika. Časť prepravy vykonaná na
území Slovenskej republiky za predpokladu, že ide o prepravu osôb z tuzemska do zahraničia
je oslobodená od dane podľa § 46 zákona o DPH s nárokom na odpočítanie dane. Pri
registrácii a daňových povinnostiach týkajúcich sa DPH v Českej republike a v Nemeckej
republike platiteľ dane postupuje podľa českého a nemeckého zákona o DPH.
kkllc
07.01.10,20:41
www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/ostatne/data/nz05_zahrdoprosob.pdf


Konečne sa mi to podarilo. Su tu štáty aj weby na DU v týchto štátoch. :)
zuzanna
07.01.10,21:51
takze aj mne poradte preprava zo sr do cr ale pre platitela DPH v cr tak na uzemi sr bez dane aj na uzemi cr bez dane a vychadza mi to ze uzemie sr pojde do DPH v SR riadok 15 danoveho priznania a preprava v CR pojde do suhrneho vykazu nie nahodou?
kkllc
08.01.10,07:50
[QUOTE=zuzanna;1249763]takze aj mne poradte preprava zo sr do cr ale pre platitela DPH v cr tak na uzemi sr bez dane aj na uzemi cr bez dane a vychadza mi to ze uzemie sr pojde do DPH v SR riadok 15 danoveho priznania
ÁNO


a preprava v CR pojde do suhrneho vykazu nie nahodou?NIE
dopravca
08.01.10,08:23
Prajem pekný deň. Zaujímavá diskusia, preštudoval som aj všetky prílohy, ale aj tak si nie som istý, či som tomu dobre rozumel. Prosím Vás, ak idem pre turistov na letisko do Krakova a priveziem ich na Slovensko, mám nejaké povinnosti voči poľskej DPH? Spomína sa tam 7% a registrácia, ale je tam aj výnimka. Takže ako je to v Poľsku Ďakujem
zuzanna
08.01.10,11:05
Slovenský platiteľ dane so sídlom v žiline vykoná pre českú právnickú osobu so sídlom v Prahe, identifikovanú pre daň v českej republike prepravu osôb zo Žiliny do Brna ako budem postupovať?
prosím nikto nemá nejakú predstavu alebo všetci už sviatkujú iba ja nie:mee:

nikto mi nevie dat na tento príklad jednoduchoodpoveď ako postupovať od 01.01.2010 proooooosim
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif
Dav
08.01.10,12:37
Slovenský platiteľ dane so sídlom v žiline vykoná pre českú právnickú osobu so sídlom v Prahe, identifikovanú pre daň v českej republike prepravu osôb zo Žiliny do Brna ako budem postupovať?
prosím nikto nemá nejakú predstavu alebo všetci už sviatkujú iba ja nie:mee:

nikto mi nevie dat na tento príklad jednoduchoodpoveď ako postupovať od 01.01.2010 proooooosim
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif
preprava osôb oslobodená v v SR aj ČR. fakturovať bez DPH.
http://www.porada.sk/1249626-post32.html
kkllc
08.01.10,12:47
Už ti to neviem jednoduchšie napísať. Celá preprava - vystavíš FA bez DPH. Túto sume dáš do DP k DPH r. 13 a 15. To je všetko. Žiadny súhrný výkaz nič viac nerobíš.
zuzanna
10.01.10,11:56
takze bez DPH a cela suma do riadku 13 a 15 v DPH? a ten usek co sa jazdil v CR sa nikde neuvadza ? ja uz som z toho jelen
zuzanna
17.01.10,18:50
tak este raz zhrnte mi tu dopravu osob zo SR do CR uvadza sa len v danovovm priznani na slovenku riadok 13 a 15 ? aj ked to je preprava pre odberatela s IC DPH v CR nikto nebol na skoleni ?
zuzanna
19.01.10,17:58
Zuzanna,
my robíme tiež prepravu, ako spomínaš. Mám to odkonzultované aj s daňovým poradcom a audítorom - v rámci ČR zostávajú podmienky pre nepravidelnú prepravu osôb nezmenené. T.j. ty sa nemusíš registrovať v ČR. Jediná nová povinnosť, ktorá ti vzniká je podávanie súhrnného výkazu (neviem, či 1/4 ročného alebo mesačného) elektronickou formou.

halo tak ide to do suhrneho vykazu??????
Rozalka
19.01.10,19:07
Zuzanna,
my robíme tiež prepravu, ako spomínaš. Mám to odkonzultované aj s daňovým poradcom a audítorom - v rámci ČR zostávajú podmienky pre nepravidelnú prepravu osôb nezmenené. T.j. ty sa nemusíš registrovať v ČR. Jediná nová povinnosť, ktorá ti vzniká je podávanie súhrnného výkazu (neviem, či 1/4 ročného alebo mesačného) elektronickou formou.

halo tak ide to do suhrneho vykazu??????

Máš to tam napísané.
accad
19.01.10,19:31
A ako je to v prípade ak dodávateľ registrovaný pre DPH v SR dodáva služby - preprava osôb pre odberateľa registrovaného pre DPH v SR na trase napr. Nitra - Viedeň, Viedeň - Bratislava?
Nie je to kyvadlová doprava, preprava je nepravidelne na základe potrieb odberateľa, osobným dopravným prostriedkom dodávateľa.
Ročný obrat nepresiahne 22000 EUR a podľa priloženého materiálu z DR SR nie je potrebná registrácia v Rakúsku.
Faktúry sú vystavované bez DPH podľa § 46 (2) a (3) zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH:
(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska,
ak ide o dopravu
a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
Vladimír Ozimý
20.01.10,06:57
Máš to tam napísané.

tu by som oponoval. Pretože v § 80 máte predsa uvedené že do súhrnného výkazu sa neuvádzajú služby ktoré sú v zahraničí oslbodené. V ČR je preprava osôb takisto oslobodená ako u nás, takže môj názor je taký že do súhrnného výkazu by sa preprava osôb nemala uvádzať v tomto prípade
kkllc
20.01.10,07:11
Súhrný výkaz :
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
Preprava osôb je §16 a ten nejde do súhrneho výkazu.


Pravda je, že to tam už má napísané ;) príspevok 20
Vladimír Ozimý
20.01.10,07:18
Súhrný výkaz :
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
Preprava osôb je §16 a ten nejde do súhrneho výkazu.


Pravda je, že to tam už má napísané ;) príspevok 20

no a ešte aj toto že nejde o § 15 ods. 1 :)...presne tak...
johnyk
20.01.10,10:18
Budem sa opakovať, ale nedá mi, aby som to ešte trošku neskomplikoval:
Podľa toho, čo je tu zatiaľ uvedené, to chápem takto:
Súhrnný výkaz podľa § 80 ods. d)podáva, ten kto dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
Čiže § 15 ods. 1 definuje miesto dodania. A ešte je tu § 16 ods. 4 kde je upresnené čo je miestom dodania v prípade prepravy osôb (4)Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.
Takže mi z toho vychádza, že pri preprave osôb, kde je miesto dodania definované v § 16 ods. 4 a nie v § 15 ods. 1 nemusím dávať súhrnný výkaz.
Ale je tu aj § 15 ods. 3 Miesto dodania služby sa určí podľa odseku 1 alebo 2, ak § 16 neustanovuje inak.
A keďže§ 16 určil inak, čiže doplnil § 15 ods. 1, tak by sa ma mal tento § týkať a ja by som mal súhrnný výkaz podať ?????
Ak áno, tak zoberiem trasu SK – ČR – Nemecko - Rakúsko – SK, a objednávateľom bude osoba z SK, ktorá je plátcom DPH.
Podľa § 16 ods. 4 si trasu rozdelím podľa najazdených km v jednotlivých krajinách a takto získam 4 miesta dodania. A príde § 80 ods. 5 V súhrnnom výkaze sa neuvádzajú služby oslobodené od dane podľa zákona platného v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania služby.Keďže je tu § 46 ods. 2 Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu ....... a materiál z Daňového riaditeľstva SR v Banskej Bystrici, z marca 2005 (bol pripojený v niektorej diskusii), z ktorého vyplýva že osobná preprava v ČR je oslobodená celkom, v Rakúsku do obratu 22.000 Eur a v Nemecku nie je oslobodená vôbec, tak do súhrnného výkazu pôjdu hodnoty za Nemecko, resp. Rakúsko ak som nad 22.000 Eur a podľa § 80 ods. 4 e) pri dodaní služby identifikačné číslo pre daň príjemcu služby, pod ktorým mu bola služba dodaná, a celkovú hodnotu dodaných služieb pre každého príjemcu služieb, zadám IČ DPH SK- platiteľa (objednávateľa) a príslušné obraty????????
Čo v prípade, ak bude objednávateľom osoba z SK, ale neplatiteľ DPH, alebo osoba z EU platiteľ DPH v EU, platiteľ DPH v SK, resp. neplatiteľ?
Existuje tu niekto, kto by bol ten guláš schopný polopate vysvetliť? Bol som dnes na Daňovom úrade a teta ma zrušila, že všetko nájdem v zákone.
Pre doplnenie mám ešte ďaľšie otázky:
- Ako uvediem horeuvedenú prepravu osôb do priznania DPH? Obrat z celej prepravy ide do kolónky 13 a 15 ? Alebo tam ide len obrat z SK, ČR (DPH je nula) a kde ide DPH v Rakúsku a Nemecku ? Dáva sa preprava osôb, ktorá je oslobodená od DPH do riadkov 13 a 15? Pozeral som priznania DPH viacerých prepravcov, ani jeden z nich to tam nedáva. Nikde som nenašiel prečo by to tam nemalo byť. Doteraz som to nedával ani ja. Ak to mám uviesť, mám podať dodatočné priznania s doplneným údajom, alebo to nechať tak, keďže sa nemení suma dane?
Jeden prepravca tvrdí, že v Rakúsku sa v 2007 menili podmienky na registráciu DPH a že to čo je uvedené v materiáli z Daňového riaditeľstva SR v Banskej Bystrici, z marca 2005 už nie je pravda. Má niekto o tom info? Poskytne niekto tlačivo na registráciu DPH v Rakúsku, Nemecku? Čo treba k nim priložiť ? (na bmf.gv.at som to zatiaľ nenašiel)
accad
20.01.10,18:04
Na stránke www.euroinfo.gov.sk som našla túto otázku a odpoveď
Chcela by som poradit v oblasti DPH a preprava osob na uzemi Rakuska.Nasa spolocnost uskutocnuje pomerne pravidelne , nie kazdodenne prepravu klientov z uzemia v SR na letisko Schwechat, pripadne vlak.stanica vo Viedni. Zakon o DPH na uzemi SR tuto prepravu oslobodzuje,ako je to na uzemi Rakuska?
Sme povinni registrovat sa? Do roku 2006 platil limit pre obrat na uzemi AT ako je to teraz ?

Dakujem a zdravim

Dobrý deň,

Ak poskytujete služby konečným užívateľom v Rakúsku, tak sa podľa vyjadrenia Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania musíte v Rakúsku zaregistrovať (reserve charge).
Ak potrebujete nejaké bližšie informácie kontaktujte samotnú agentúru.
konkrétne tel.č. 02/50244515
accad
20.01.10,20:30
Prikladám rozsudok komisie ES proti Rakús.republike ohľadom limitu obratu 22000 EUR.
johnyk
28.01.10,12:11
Pripájam info k preprave osôb -DPH Rakúsko.
200stefan200
12.03.10,19:36
Podavanie suhrneho vykazu :
V súvislosti so zmenami pri poskytovaní služieb medzi jednotlivými členskými štátmi, sa po 1. januári 2010 uvádzajú aj poskytnuté služby s miestom dodania v inom členskom štáte, pri ktorých je povinný platiť daň príjemca služby v inom členskom štáte.
Dôležitou zmenou je, že súhrnný výkaz je platiteľ dane povinný podať v zmysle novely zákona o DPH za každý kalendárny mesiac, v ktorom :
-dodal tovar s oslobodením podľa § 43 ods.1 z tuzemska do iného členského štátu osobe identifikovanej pre daň v inom členskom štáte,
-premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods.4 zákona o DPH,
-sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
-dodal službu s miestom dodania v inom členskom podľa § 15 ods.1 zákona o DPH osobe identifikovanej pre daň, ktorá je povinná túto daň platiť.

Základným obdobím na podanie súhrnného výkazu je pre platiteľa dane kalendárny mesiac.Platiteľ dane však môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak splní podmienku, že hodnota tovarov dodávaných do iných členských štátov s oslobodením od dane v príslušnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch nepresiahne hodnotu 100 000 eur. Hodnota dodávaných služieb nemá vplyv na zmenu obdobia na podanie súhrnného výkazu.
Možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov presiahne v kalendárnom štvrťroku 100 000 eur. V tomto prípade je platiteľ dane povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného štvrťroka.
200stefan200
12.03.10,19:45
Podavanie suhrneho vykazu:
Ďalšia dôležitá zmena je, že súhrnný výkaz je možné podať len elektronicky a to najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sa súhrnný výkaz podáva. Podanie súhrnného výkazu elektronicky je možné realizovať dvomi spôsobmi:
-so zaručeným elektronickým podpisom,
-bez zaručeného elektronického podpisu na základe písomnej dohody o spôsobe doručovania písomnosti uzatvorenej s daňovým úradom.
V súhrnnom výkaze sa neuvádzajú ( § 80 ods. 5 zákona 222/2004 Z.z. ) služby oslobodené od dane podľa zákona o DPH platného v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania služby.
Údaje v súhrnnom výkaze sa uvádzajú v eurách a zaokrúhľujú sa na celé eurá do 0,5 eura nadol a od 0,5 eura vrátane nahor.
johnyk
13.03.10,15:08
Takže pri medzinárodnej nepravidelnej preprave osôb budeme postupovať pri súhrnnom výkaze takto: ???
Rozdelím služby podľa miesta dodania (jednotlivé štáty, cez ktoré preprava prebieha)
Slovensko, Česko, Maďarsko, Švédsko, Veľká Británia, Portugalsko, Poľsko, Holandsko, Litva, Lotyšsko, Francúzsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko, Taliansko, Grécko- oslobodené od DPH v daných štátoch – nejde do súhrnného výkazu
Rakúsko 10%, Nemecko 16%, Belgicko 6%, Slovinsko 8,5% – preprava osôb nie je od DPH v danom členskom štáte oslobodená - ide do súhrnného výkazu
zuzanna
28.04.10,10:43
tak preprava osob zo SR do Polska je tiez oslobodena od DPH???
note
21.05.10,05:53
Takže pri medzinárodnej nepravidelnej preprave osôb budeme postupovať pri súhrnnom výkaze takto: ???
Rozdelím služby podľa miesta dodania (jednotlivé štáty, cez ktoré preprava prebieha)
Slovensko, Česko, Maďarsko, Švédsko, Veľká Británia, Portugalsko, Poľsko, Holandsko, Litva, Lotyšsko, Francúzsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko, Taliansko, Grécko- oslobodené od DPH v daných štátoch – nejde do súhrnného výkazu
Rakúsko 10%, Nemecko 16%, Belgicko 6%, Slovinsko 8,5% – preprava osôb nie je od DPH v danom členskom štáte oslobodená - ide do súhrnného výkazu

Prosim o radu, viem za sa tu uz o tom vela popisalo, ale prave preto mi to stale nie je celkom jasne, tak este raz:

a) Pri prilezitostnej preprave SR - CR a spat, je cela preprava oslobodena od DPH, a ani nejde do suhrnneho vykazu.

b) Pri prilezitostnej preprave SR - Rakusko a spat je preprava na SR oslobodena a preprava v Rakusku tiez? registrovani v Rakusku na dan sme, ale nie na ucely DPH, nas obrat nepresiahne 22 000 eur, toto stale plati? cize mozem fakturovat celu prepravu SR - Rakusko bez DPH?
Alebo toto platilo kedysi a dnes je to uz inak? podla toho co sa pise vyssie uz fakt neviem :confused:

ak v tom ma niekto jasnejsie, poradte prosim, dakujem :)
note
15.06.10,08:37
halo halo

naozaj nikto neviete poradit, ako je to s tym Rakuskom?

nikto nerobite nepravidelnu-prilezitostnu prepravu do Rakuska?

pisali sme aj na danove riaditelstvo, ale odpisali nam ze oni radia len ohladom slovenskej legislativy :(

dakujeeem :o
Veronia
09.07.10,08:42
viem, že sa tu už popísalo o tejto téme hodne, a práve to ma mýli.
mohol by mi niekto povedať, ako mám fakturovať (platca DPH) prepravu osob zo Slovenska do Čiech, a zo Slovenska do Poľska?
Mám vystaviť tuzemský úsek s DPH a zvyšnú trasu bez DPH bez pohybu v súhrnnom výkaze?
Zlata
14.07.10,06:31
a) Pri prilezitostnej preprave SR - CR a spat, je cela preprava oslobodena od DPH, a ani nejde do suhrnneho vykazu

Prosím o odpoveď, slovenský platiteľ DPH urobí zájazd (nepravidelnú dopravu) pre slovenského neplatiteľa (napr. školu) Slovensko-Čechy-Slovensko. Je táto preprava oslobodená od DPH v SR aj v ČR a nejde do súhrnného výkazu?
Ďakujem
Zlata
20.08.10,05:44
a) Pri prilezitostnej preprave SR - CR a spat, je cela preprava oslobodena od DPH, a ani nejde do suhrnneho vykazu

Prosím o odpoveď, slovenský platiteľ DPH urobí zájazd (nepravidelnú dopravu) pre slovenského neplatiteľa (napr. školu) Slovensko-Čechy-Slovensko. Je táto preprava oslobodená od DPH v SR aj v ČR a nejde do súhrnného výkazu?
Ďakujem
Zadala som dotaz na DRSR, tu je odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V súlade s ustanovením § 46 odsek 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty, v znení neskorších predpisov, je od dane oslobodená doprava osoôb na území tuzemska ak sa jedná o dopravu z tuzemska do zahraničia, zo zahraničia do tuzemska, z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko a medzi dvoma miestami v tuzemsku ak ide o súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.
Oslobodenie od dane sa vzťahuje na všetky formy dopravy/ cestná, železničná, vodná, letecká/ bez ohľadu nato, či ide o pravidelnú alebo nepravidelnú dopravu osôb.

Kedysi som na PORADE našla odbornú pomoc, no za posledné obdobie je to akési iné. Bez reakcie, bez odpovede, najväčšie debaty sú v kaviarni,...
Možno je to len moje zdanie, tak prepáčte.
zuzanna
23.08.10,16:11
podla mna oslobodene ako pises a nejde to do suhrneho vykazu iba do DPH neviem presne ktory riadok zajtra dopisem
zuzanna
20.10.10,09:11
viem, že sa tu už popísalo o tejto téme hodne, a práve to ma mýli.
mohol by mi niekto povedať, ako mám fakturovať (platca DPH) prepravu osob zo Slovenska do Čiech, a zo Slovenska do Poľska?
Mám vystaviť tuzemský úsek s DPH a zvyšnú trasu bez DPH bez pohybu v súhrnnom výkaze?
neviete mi poradit v tomto dakujem velmi pekne
zuzanna
21.10.10,06:37
viem, že sa tu už popísalo o tejto téme hodne, a práve to ma mýli.
mohol by mi niekto povedať, ako mám fakturovať (platca DPH) prepravu osob zo Slovenska do Čiech, a zo Slovenska do Poľska?
Mám vystaviť tuzemský úsek s DPH a zvyšnú trasu bez DPH bez pohybu v súhrnnom výkaze?
fakt nikto nerobi prepravu osob:mee:
Zlata
21.10.10,14:19
Je to oslobodené od DPH §46, uvedieš na faktúre vetu, že faktúrovaná suma je bez DPH podľa §46.
Do súhrnného výkazu nejde , ide do priznania na riadky 15,17
zuzanna
21.10.10,17:34
Je to oslobodené od DPH §46, uvedieš na faktúre vetu, že faktúrovaná suma je bez DPH podľa §46.
Do súhrnného výkazu nejde , ide do priznania na riadky 15,17

zlata prosim ta je to tak aj do polska??? na faktúru som napísala preprava osob oslobodené podľa § 46 ods. 2/ a do priznania DPH som do riadku dala len cenu za KM prejdene na Slovensku tie najazdene v poľsku tam do DPH nedávam neviem či to je správne???
Zlata
22.10.10,22:37
Vystavíš faktúru za medzinárodnú prepravu osôb SK-PL-SK (tak ako preprava išla). Faktúruješ celkovú sumu za celú dopravu za všetky km, prípadne stojné , parkovné, skrátka celú poskytnutú službu bez DPH. Táto suma ide do priznania celá na r. 15,17
zuzanna
05.01.11,13:56
POMOC PROSIM
robime prepravu osob zo SR do CR túto prepravu fakturujem bez DPH uvádzam tam par. 46 ods. 2) oslobodená od DPH lenže ju fakturujem do ČR teda českému odberateľovi je potrebné za zaregistrovať v českej republike a podávať tam výkaz k DPH, keď táto preprava je oslobodená aj v českej republike nemám v tom jasno prosím pomôžte?????
zuzanna
07.01.11,20:39
POMOC PROSIM
robime prepravu osob zo SR do CR túto prepravu fakturujem bez DPH uvádzam tam par. 46 ods. 2) oslobodená od DPH lenže ju fakturujem do ČR teda českému odberateľovi je potrebné za zaregistrovať v českej republike a podávať tam výkaz k DPH, keď táto preprava je oslobodená aj v českej republike nemám v tom jasno prosím pomôžte?????
prosiim
zuzanna
14.01.11,10:38
POMOC PROSIM
robime prepravu osob zo SR do CR túto prepravu fakturujem bez DPH uvádzam tam par. 46 ods. 2) oslobodená od DPH lenže ju fakturujem do ČR teda českému odberateľovi je potrebné za zaregistrovať v českej republike a podávať tam výkaz k DPH, keď táto preprava je oslobodená aj v českej republike nemám v tom jasno prosím pomôžte?????
haloooo kto robi medzinaárodnu prepravu do čr nejaka dobra dusa prosim
zuzanna
05.02.11,20:06
tak nikto tu neriesil este medzinarodnu prepravu ako mam postupovat prosim
Zlata
06.02.11,08:42
Môj názor je, že nie je povinnosť registrovať sa v ČR.
Vychádzam z toho, že keď je táto služba oslobodená od DPH na SR - v priznanií ani v súhrnnovm výkaze sa neuvádza, v ČR to bude tak isto, keďže táto služba je aj tam oslobodená od DPH. Kôli tejto službe nie je dôvod registrácie.
evucha1
08.02.11,08:02
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť ako je to s dopravou osôb do Nemecka? Kde sa treba zaregistrovať pre DPH? Ďakujem
zuzanna
10.02.11,05:35
Môj názor je, že nie je povinnosť registrovať sa v ČR.
Vychádzam z toho, že keď je táto služba oslobodená od DPH na SR - v priznanií ani v súhrnnovm výkaze sa neuvádza, v ČR to bude tak isto, keďže táto služba je aj tam oslobodená od DPH. Kôli tejto službe nie je dôvod registrácie.

no zevraj je potrebne sa registrovat aj ked je to oslobodene od DPH, zistovala som na DU v Prahe
zuzanna
12.02.11,21:49
prosim ak tu niekto na porade je kto robi prepravu osob do CR alebo do Polska napiste mi kontakt alebo mailovu adresu prosim chcem sa s niekym spojit kto robi takuto prepravu lebo odpoved ci sa treba registrovat alebo netreba a ci treba platit DPH alebo nie som sa nedozvedela prosim velmi pekne poslite mi nejaky kontakt ja sa ozvem len neviem ci sa tu niekto fakt najde kto by mi pomohol lebo som zufala prosim:mee::mee::mee:
zuzanna
15.02.11,18:34
prosim ak tu niekto na porade je kto robi prepravu osob do CR alebo do Polska napiste mi kontakt alebo mailovu adresu prosim chcem sa s niekym spojit kto robi takuto prepravu lebo odpoved ci sa treba registrovat alebo netreba a ci treba platit DPH alebo nie som sa nedozvedela prosim velmi pekne poslite mi nejaky kontakt ja sa ozvem len neviem ci sa tu niekto fakt najde kto by mi pomohol lebo som zufala prosim:mee::mee::mee:

poradaci nikto tu fakt neni ozvite sa mi prosim
alicacka
25.03.11,08:22
Zuzanna prosím ťa, ak môžeš ozvi sa, lebo ja mám taký istý problém. Podnikateľ uskutoční prepravu z SR do Poľska a späť. Neviem, ako to mám fakturovať. Zistila si už niečo ? Má sa registrovať v Poľsku ? Ako ? U nás je neplatiteľ.
alicacka
25.03.11,08:25
Ja mám taký istý problém, nikto nerobí nepravidelnú prepravu do PL a späť ? Prosííííím. Pomôžte.
alicacka
25.03.11,08:36
Doprava osôb v Rakúsku sa zdaňuje 10% sadzbou dane. Nie je rozdiel medzi tým, či je služba poskytovaná rakúskym alebo zahraničným dopravcom. Vo všeobecnosti, zahraničný dopravca sa registruje pre účely DPH. Pritom sa berie do úvahy zdaniteľný základ. Zahraniční dopravcovia osôb, ktorých ročný obrat v Rakúsku dosiahne sumu nižšiu ako 22.000 EUR môžu použiť odpočet paušálnej sumy dane na vstupe (t.j. 10% z dodávky služieb/daňová povinnosť by bola v rovnakej výške) – v tomto prípade nie je potrebné sa registrovať.

Akým systémom sa ten odpočet robí ? Sú na to nejaké tlačivá ? Kde, u koho, komu to treba poslať ...? Prosím poraďte.
zuzanna
27.03.11,17:57
Zuzanna prosím ťa, ak môžeš ozvi sa, lebo ja mám taký istý problém. Podnikateľ uskutoční prepravu z SR do Poľska a späť. Neviem, ako to mám fakturovať. Zistila si už niečo ? Má sa registrovať v Poľsku ? Ako ? U nás je neplatiteľ.

ja som to vyfakturovala bez DPH bola to len jedna preprava busom tak som to nechala tak a ty registrovala si sa prosim
valsoraj
19.04.11,09:48
Ahojte. Vie niekto poradiť, kde a ako sa registrovať, keď idem zajtra autobusom do Franfurktu ? Názov stránky ? Som platca DPH a že vraj sa musím v Nemecku registrovať ak tam idem s cestujúcimi....
mapope
21.05.11,15:22
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či sa osobná cestná doprava vykonávaná cestnými osobnými vozidlami, ktorých celková obsaditeľnosť nepresahuje deväť osôb vrátane vodiča, považuje za verejnú dopravu osôb a takýto prepravca môže vystavovať cestovný lístok v zmysle § 71 odst. 4 a) . Ak vezie do Nemecka opatrovateľky, nie je nutné im vystavovať za prepravu faktúru, kde sú uvedené aj identifikačné údaje prepravovanej osoby? Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ester plus
30.08.11,06:08
Chcem sa poradiť ohľadom prepravovania osôb do Nemecka cestným osobným motorovým vozidlom s počtom miest na sedenie 8 bez vodiča, či je nutné sa registrovať na DPH v Nemecku. Na linku na stránku drsr pre Nemecko je spomínaná len preprava osôb autobusmi. Vedel by mi niekto poradiť?