hydrogeolog
29.12.09,17:43
zdravim vas
byvam v tehlovej 4posch. bytovke na zvysenom prizemi, v kuchyni mame spravenu spajzu, v ktorej sa marne snazim vyriesit plesnivenie steny. Spajza ma rozmery asi 0,8x0,5 m, uzavreta drevenymi dvierkami, dole a hore su zatvaratelne vetraky, kadial prudi vzduch. Stena ktora plesnivie je samozrejme ta najstudensia, t.j. od ulice. Dom nie je dotadocne zateplovany. Pamatam si, ze spajza plesnivela odjakziva, len uz neviem, ako casto ju to chytalo. Skusal som privierat aj otvarat vetraky, ci nedojde k nejakej zmene, ale nic pozitivne nenastalo. Ludia v dome tie spajze rusia, tiez nad tym uvazujem, aj ked za pivkom zo spodnej policky mi bude velmi luto. Vie niekto poradit co s tym?
ondrejvla
29.12.09,17:54
zdravim vas
byvam v tehlovej 4posch. bytovke na zvysenom prizemi, v kuchyni mame spravenu spajzu, v ktorej sa marne snazim vyriesit plesnivenie steny. Spajza ma rozmery asi 0,8x0,5 m, uzavreta drevenymi dvierkami, dole a hore su zatvaratelne vetraky, kadial prudi vzduch. Stena ktora plesnivie je samozrejme ta najstudensia, t.j. od ulice. Dom nie je dotadocne zateplovany. Pamatam si, ze spajza plesnivela odjakziva, len uz neviem, ako casto ju to chytalo. Skusal som privierat aj otvarat vetraky, ci nedojde k nejakej zmene, ale nic pozitivne nenastalo. Ludia v dome tie spajze rusia, tiez nad tym uvazujem, aj ked za pivkom zo spodnej policky mi bude velmi luto. Vie niekto poradit co s tym?

Jednoznačne by som špajzu zrušila, ak nemieniš zatepliť, nie je tam správne vetranie a potraviny môžu nasať choroboplodné zárodky plesní. Pivko už len do chladničky, alebo na tretí schodík...;)
inajana
30.12.09,11:38
Tiež sme bývali v takom dome - no naša špajzička neplesnela - roky sme v nej uskladňovali sud kyslej kapusty aj klobásy zakvačené na vrchu, (otcove pivo na polici - kde sú tie časy ...)

Nevedie v tom mieste vonkajškom poškodená odkvapová rúra?
Sused "za múrom" nemá problém? (nejaké iné poškodené rozvody v stene)
Zrušením odkladacieho priestoru vlhkosť v tom kúte asi nezmizne.
jaros5
03.01.10,09:15
Mam presne ten istý problém ; Špajzku som zrušil, ale pleseň sa objavuje stále;
Problémy začali po výmene drevených okien za plastové. Zvýšila sa vlhkosť, aj keď vetráme ostošesť; Čím viac však vetráme, tým je väčšia spotreba tepla. To sú zas vysoké nedoplatky na kúrení, takže ani z voza ani na voz;

Musím ale jednoznačne povedať, radšej nedoplatky, ako plesnivý byt.

Pre mňa vyplynuvší záver - nikdy viac plastové okná.
najag
03.01.10,10:01
jaros5 : havaroval som na aute, uz nikdy auto. Plastove okna nie su pricinou plesnivenia, su iba dôsledkom nezvladnutej situacie......
najag
03.01.10,10:12
Špajzovu skrinu, v podobe z panelakovych objektov, je mozne povazovat v podstate za technicky nezmysel. Konstrukciu totiz nie je mozne povazovat za tepelny prvok odpovedajuci prostrediu, ktore malo byt vytvorene dvomi vetracimi okienkami v obvodovej stene. Tato konstrukcia bola bud v byte tolerovana, s rizikom pliesnivenia, alebo sa odstranila v byte. Ak by mala tato spajzova skrina splnovat poziadavky, tak by musela splnovat rovnake pomienky, ako su kladene na spajzu. Z hygienickeho hladiska. A teda by mala byt zo vsetkych stran tepelne izolovanym, uzatvorenym a utesnenym boxom, ktoreho teplota by bola riadena cirkulaciou vonkajsieho vzduchu. A taketo skrine sa uz vyrabaju......
hydrogeolog
03.01.10,14:40
[QUOTE=inajana;1242820]Tiež sme bývali v takom dome ........
ziadne prasknute vednia, ani pritoky vody...
hydrogeolog
03.01.10,14:46
to jaros5: no myslim, ze keby som odstranil tu spajzku tak s plesnou nie je problem, nikde inde v miestnostiach na tejto strane domu problem nie je. Plesnivenie steny v spajzi je podla mna hlavne z dovodu, ze v samotnej spajzi je zima a vlhkost, ktora tam vnikde pri otvoreni dvierok rychlo kondnzuje na najstudensej stene. Tie vetracie otvory by vlastne mali zaistovat nejaky tah vzduchu, ktory by mak posobit prave posobit proti plesniam, ktore nemaju rady prievan. Ak ny som spajzu vybural, tak stena na ktorej sa chyta plesen bude podstatne teplejsia a suchsia, pretoze bude sucastou vykurovanej miestnosti.
hydrogeolog
03.01.10,14:48
to Najag: takze navrhujes vyburat a postavit tam nejaku origos bednu na to urcenu? Ako je zaistena cirkulacia vzduchu? tak ako v spajzi, alebo je tam nejaky el. pohon vzduchu?
ivka.1975
03.01.10,15:53
mala by si zabezpecit vetranie, najskor ju vycisti dezinfekciou
Blankake
03.01.10,16:30
My máme takúto špajzu v tehlovom dome a kým sme nemali plastové okná, tak bolo všetko v poriadku, teraz nám zadná (vonkajšia) stena občas plesnivie. Ale špajzu by som nevybúrala, je to na nezaplatenie - môžeme v nej skladovať ovocie, ktoré by sa nemalo skladovať v chladničke (napr. banány), v zime v nej máme súdok s kyslou kapustou - neviem si to bez špajze predstaviť.
hydrogeolog
03.01.10,22:57
vycistenie je samozrejmost, vetranie je dane otvormi, ktore tam su od jakziva.
jaros5
07.01.10,08:50
jaros5 : havaroval som na aute, uz nikdy auto. Plastove okna nie su pricinou plesnivenia, su iba dôsledkom nezvladnutej situacie......
:D suhlas
bupi
07.01.10,11:13
Kazdy rok v lete vybielit vapnom. Stoji za zvazenie zvacsit vetracie otvory hore a dolu, aby sa zlepsil tah, pripadne dat ventilator s odtahom- tu je ale riziko, ze poklesne vlhkost na nezelanu uroven /zalezi, co v spajze skladujes/ - ale mozno to je prave potrebne, znizit vlhkost a lepsie zaizolovat vnutorne dvere smerujuce do teplej miestnosti, pripadne aj stenu susediacu s teplou miestnostou.Plesne vznikaju, ked je teplo a vlhko. Zimu plesne nepotrebuju. Mat spajz je super vec.;)