zenbulka
13.09.05,09:15
Som zamestnaná a od októbra t.r. budem aj podnikať, urcite však nebudem mať do konca t.r. žiadny príjem ako podnikateľka, len výdaje. Aké daňové priznanie budem dávať? Ak to bude súbeh príjmov zo závislej činnosti aj z podnikania, tak môj základ dane bude vzhľadom na výdaje do podnikania veľmi malý. Je takáto situácia možná? Ďakujem.
Johanka
13.09.05,07:20
Budeš podávať daňové priznanie typu B, kde uvedieš všetky druhy Tvojich príjmov. Pre každý druh príjmu je v priznaní osobitná tabuľka. Ak budeš mať z podnikania iba výdavky, vykážeš v DP stratu. Táto sa však nedá započítať s príjmami zo závislej činnosti. Stratu z podnikania môžeš umoriť v nasledujúcom zdaňovacom období.
Monika1
13.09.05,07:41
Podľa mňa ak nebudš mať ani korunu príjmu, len samotné zriaďovacie výdavky, potom nebudeš mať stratu ani ju v daňovom priznaní nevykážeš. Zriaďovacie výdavky si potom uplatníš v ďalšom roku, ke´d už budeš mať príjmy. Ak by si však mala čo i len jednu korunu príjmu, potom to už bude strata. Stratu môžeš hneď v ďalšom roku celú umoriť, takže stojí to len na tom, či budeš alebo nebudeš mať v prvom roku podnikania príjem z podnikateľskej činnosti. Daňové priznanie musíš podať tak či tak.
Johanka
13.09.05,07:52
Monika, keďže ona bude mať živnosť už v roku 2005, nemôže si uplatniť vo výdavkoch roka 2006 výdavky z predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia. Preto aby si mohla umoriť v roku 2006 stratu, musí ju v roku 2005 vykázať v DPriznaní. Ty možno myslíš uplatňovanie výdavkov vynaložených v súvislosti so začatím podnikania pred založením živnosti ( podľa § 4 ods. 4 Zákona o dani z príjmov).
Okrem toho, nemusí ísť len o zriaďovacie výdavky, môže ísť o výdavky na zásoby, rôzne služby, majetok ...