janaGT
13.09.05,09:50
Dňa 31.8.2005 bola podpísaná Zmluva o sprostredkovaní vo výške 700 000,- bez DPH.
Platobné podmienky sú:
1. splátka - 500 000,- bez DPH do 14 dní po podpise zmluvy
2. splátka - 100 000,- bez DPH do 31.12.2005
3. splátka - 100 000,- bez DPH po odovzdaní diela - cca 04/2006

Mám vyfakturovať celkovú sumu 700 000,- + DPH, alebo urobiť zálohovú fa na jednotlivé splátky?
Potrebujem to hlavne kvôli DPH.
Ďakujem.
janaGT
13.09.05,08:15
Neviete mi nikto poradiť?

Dosť súrne to potrebujem!
janaGT
13.09.05,10:27
Nikto neviete???
Monika1
13.09.05,11:15
Závisí to od zmluvy, v zmluve máš dohodnutú presne stanovenú sumu za sprostredkovanie vo výške 700 000,- , poznáš aj časové obdobie na ktoré sa zmluva uzatvorila. Môžte sa v zmluve dohodnúť v akých časových intervaloch sa to bude fakturovať, či mesačne, štvrťročne, ročne, polročne a taktiež aj forma a jednotlivé lehoty splatnosti. Ak ste si nedohodli termín fakturácie, asi by som to vyfakturovala hneď na začiatku a uvedené splátky by som pokladala za čiastočné úhrady faktúry. Tým pádom by som vysporiadala DPH hneď na začiatku a je po probléme.
janaGT
13.09.05,11:22
Monika 1, ďakujem.
Ja si myslím to isté, ale môj šéf ma presviedča, že to musím fkturovať po jednotlivých splátkach. Čiže z jednej zmluvy budú 3 faktúry.
Uvidím, možno sa ešte niekto ozve.
Monika1
13.09.05,11:26
Tvoj šéf vie ako je to najlepšie, ale nevie ako to má urobiť. Podľa mňa bude najjednoduchšie, ak urobíte dodatok zmluvy a dohodnete tam fakturačné podmienky tak, aby uvedená čiastka bola fakturovaná v troch faktúrach a tým pádom budeš mať tri zdaniteľné plnenia, čo bude vyhovovať tvojmu šéfovi. Ak to nebude takto zazmluvnené, neriskovala by som 50 % dorub DPH.
janaGT
13.09.05,11:27
tak mu to skúsim vysvetliť, uvidíme, čo zvolí aký postup.
Ďakujem za Tvoje rady.
heket
13.09.05,11:38
Poprosím o Vaše názory.
V r. 2001 sme vyplatili za sprostredkovanie sumu podnikateľovi FO , ktorý to mal v živnostenskom ako predmet podnikania. Nenašla som však zmluvu o sprostredkovaní.Zaujíma ma , či musí byť , resp. musela byť zmluva o sprostredkovaní uzavretá písomne. Zajtra ju mám doložiť na DU a keďže ju nemáme musím sa vedieť obhájiť.Poradte.Ďakujem.
Monika1
13.09.05,12:38
Je problém napísať v krátkosti zmluvu o sprostredkovaní podľa Obch. zákonníka? Myslím si že nie. Tak potom nad čím uvažuješ. Napíš ju a hotovo. Informuj podnikateľa FO o tom, že si takúto zmluvu spísala aby o tom vedel, ak by si to DÚ preveroval. Zmluva musí byť uzatvorená písomne. Ak potrebuješ vzor, tak ti ho môžem poskytnúť.
heket
14.09.05,05:20
Je problém podpísať od podnikateľa, lebo je nezvestný. Preto potrebujem nejaké iné argumenty.
heket
14.09.05,06:39
Takže nik nemáte rady ani skúsenosti.
Marína
14.09.05,18:05
Je mi ľúto, ale bez zmluvy je ťažko vykľučkovať.
KEJKA
14.09.05,18:38
zmuva snád nie je taka nevyhnutná. Dokázať vyplatenie odmeny sa dá výpisom z účtu, podľa č. účtu DU môže miestnym zisťovaním overiť, že aj FO si tú odmenu zahrnula do DP, resp. aspoň to, že FO podala DP. Pre účely uznania takého výdavku musí byž dôkaz, že FO mal v ŽL túto činnosť a to sa dá zasa overiť miestnym zisťovaním.
Ak ste platili v hotovosti na pokl. doklade by min. mali byť osobné údaje-meno, adresa, č. OP a dalej to isté, čo som písala na začiatku.
Nebola to skôr nejaká čiernota na zníženie ZD?
Tony1
26.06.08,05:36
Poprosím Vas, kto vie skuste mi poradit.
Som živnostník, podnikam v preprave a som platcom DPH, uzavrel som s jednou spoločnosťou sprostredkovateľsku zmluvu na inú činnosť, nie na moju hlavnu. Ked im budem fakturovať za služby vyplyvajuce zo sprostredkovateľskej zmluvy mam si tam fakturovať cenu s DPH? Ide o poradcu v bankovníctve. Nie je to oslobodené od DPH?
Dakujem za odpoved.
Tony1
26.06.08,05:52
Neviete mi niekto poradit?
Vladimír Ozimý
26.06.08,07:23
Poprosím Vas, kto vie skuste mi poradit.
Som živnostník, podnikam v preprave a som platcom DPH, uzavrel som s jednou spoločnosťou sprostredkovateľsku zmluvu na inú činnosť, nie na moju hlavnu. Ked im budem fakturovať za služby vyplyvajuce zo sprostredkovateľskej zmluvy mam si tam fakturovať cenu s DPH? Ide o poradcu v bankovníctve. Nie je to oslobodené od DPH?
Dakujem za odpoved.

poradenstvo v ohľade bankovníctva je podľa môjho názoru služba podľa § 39 t.j. oslobodené od dane. Avšak na správne určenie a zaradenie je dôležitá presná špecifikácia činnosti. POdľa všetkého pôjde o finančné poradenstvo v oblasti úverov, hypoték atď čo by sa zaradilo do par. 39 ods. 1 písm. a)
Tony1
26.06.08,07:33
ano, ide o niečo take.
a dakujem za radu, pozriem si to.
Denda
26.06.08,12:00
ano, ide o niečo take.
a dakujem za radu, pozriem si to.
Oslobodenou činnosťou podľa §39 ods.1 by to pre Vás bolo v príapde, keby ste boli priamo poskytovateľom týchto produktov.
Vladimír Ozimý
26.06.08,12:37
Oslobodenou činnosťou podľa §39 ods.1 by to pre Vás bolo v príapde, keby ste boli priamo poskytovateľom týchto produktov.

nemáte pravdu je tam aj sprostredkovanie
Denda
26.06.08,13:04
Poprosím Vas, kto vie skuste mi poradit.
Som živnostník, podnikam v preprave a som platcom DPH, uzavrel som s jednou spoločnosťou sprostredkovateľsku zmluvu na inú činnosť, nie na moju hlavnu. Ked im budem fakturovať za služby vyplyvajuce zo sprostredkovateľskej zmluvy mam si tam fakturovať cenu s DPH? Ide o poradcu v bankovníctve. Nie je to oslobodené od DPH?
Dakujem za odpoved.
Robíte sprostredkovateľa pre spoločnosť, ktorá poskytuje takéto finančné služby t.j. ako keby v jej mene?
Tony1
27.06.08,11:50
ano
Denda
27.06.08,12:43
ano
Tak platí odpoveď Vladimíra.:)