valeria1
30.12.09,09:53
Prosím o radu k uplatneniu DPH z cestovných náhrad konatela /nie je zamestnancom/ s.r.o. Konatel ma trvaly pobyt v meste A, sídlo s.r.o. na inej ulici v tomto meste čiže A a 3 kancelarie v dalsich roznych mestach v SR. Cestuje a vybavuje zakazky po celej SR, ale aj v meste A, kde sa niekedy ubytuje v hoteli aj ked tu ma trvaly pobyt /zo sukromnych dovodov nenocuje doma/. Mozem dat do vydavkov s.r.o. naklady za ubytovanie v hoteli v meste A a uplatnit DPH na vstupe? Myslim, ze v ktoromkolvek inom meste v SR to problem nie je.
Dakujem
Valeria
babi2
30.12.09,19:02
Prosím o radu k uplatneniu DPH z cestovných náhrad konatela /nie je zamestnancom/ s.r.o. Konatel ma trvaly pobyt v meste A, sídlo s.r.o. na inej ulici v tomto meste čiže A a 3 kancelarie v dalsich roznych mestach v SR. Cestuje a vybavuje zakazky po celej SR, ale aj v meste A, kde sa niekedy ubytuje v hoteli aj ked tu ma trvaly pobyt /zo sukromnych dovodov nenocuje doma/. Mozem dat do vydavkov s.r.o. naklady za ubytovanie v hoteli v meste A a uplatnit DPH na vstupe? Myslim, ze v ktoromkolvek inom meste v SR to problem nie je.
Dakujem
Valeria
V ktoromkolvek inom meste by nemal byť problém s uplatnením DPH, avšak si treba dať pozor, či je doklad vystavený na firmu nie na konateľa.
Tweety
31.12.09,07:01
V ktoromkolvek inom meste by nemal byť problém s uplatnením DPH, avšak si treba dať pozor, či je doklad vystavený na firmu nie na konateľa.
Len doplním, ak doklad nesplňa náležitosti faktúry podľa Zákona o dph, nárok na odpočet dph nie je.
samod
31.12.09,08:55
Podľa mňa robíte chybu, pretože pokiaľ neprenajme hotel s.r.o. tak nie je dôvod na odpočet DPH. Z hľadiska vzťahu hotel - s.r.o. nejestvuje žiadne dodanie služby § 19/2 ZDPH a teda nie je splnený základný predpoklad na to, aby ste si mohli odpočítať DPH.

Je potrebné rozlišovať poskytovanie cestovných náhrad v zmysle zákona 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách , kde na základe § 4 ods. 1 písm. b) patrí i náhrada výdavkov za ubytovanie a priamu objednávku služby.

Čo sa týka daňovej uznateľnosti prenocovania v hoteli v mieste bydliska je to problém, ale ak si nájdete rozumný dôvod tak prečo nie. ZDP neobsahuje ustanovenie, ktoré by zakazovalo prespať konateľovi v hoteli v mieste kde má trvalý pobyt. Na druhej strane na Slovensku nemajú mestá parametre New Yorku a tak by som bol na ten dôvod skutočne zvedavý