dusanpetras
30.12.09,12:48
Dobrý deň.
Prosím o radu. Mám študenta, ktorého chcem zazmluvniť inak ako na HPP. Teda buď na dohodu o vykonaní práce, alebo o brigádnickej práci študentov, do úvahy mi ešte pripadá príkazná zmluva ... Konečnú úpravu vzťahu eśte neviem, snáď to teraz príliš nevadí. Myslím, že sa môže stať, že dotyčný istým spôsobom poškodí klientov majetok, alebo vykoná to, za čo klient bude požadovať náhradu škody. Mám sa pre tieto situácie poistiť, alebo mám spísať s daným takú dohodu, kedy bude on niesť zodpovednosť za takúto vec, alebo by si mal on sam uzavrieť poistenie zodpovednosti ? Ako vyriešiť túto situáciu, aby som sa raz neprekvapil a nemal na stole žiadosť o úhradu škody klientovi v obrovskej výške, ktorú by som musel platiť zo svojho ?
Ďakujem.
Llívia
15.04.10,17:26
(Nechcem zakladať novú tému, takže:)
Zamestnanec vykonáva pre zamestnávateľa účtovné a administratívne práce. V pracovnej zmluve má zakotvené, že musí do nejakej doby od jej uzatvorenie uzavrieť s poisťovňou podľa vlastného výberu poistenie za škodu spôsobenú zamestnávateľovi pri výkone povolania. Zamestnanec pri svojej činnosti môže zamestnávateľovi spôsobiť škody typu, že zamestnávateľovi DÚ, poisťovne atď. naparia pokuty, penále a podobné sankcie, na ktoré sa však poistenie zodpovednosti v žiadnej poisťovni nevzťahuje. Taktiež sa nevzťahuje na škody spôsobené zanedbaním povinností alebo nedbanlivosťou (pod čo sa dá asi "schovať" všetko). Ak zamestnanec zmluvu neuzavrie, bude to považované za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a bude s ním z tohto dôvodu skončený pracovný pomer. Ako má ďalej postupovať? Má uzatvoriť hociaké poistenie, aj keď mu je v podstate nanič (možno by sa mu tak hodilo, iba ak by kávou oblial počítač a ten by zoskratoval :-) - a aj to iba v prípade, ak by to poisťovňa neoznačila ako škodu spôsobenú nedbanlivosťou :-), alebo má zamestnávateľovi doniesť poistné podmienky od poisťovní, aby zamestnávateľ videl, že jeho činnosť sa poistiť nedá?
Llívia
15.04.10,19:18
Viete mi poradiť, ako má zamestnanec postupovať? Príp. aj ak máte nejaké skúsenosti s uzatvorením takejto poistky, ktorá poisťovňa to poskytuje (nie všetky majú zmluvné podmienky na www stránkach a nie všetky to poskytujú, čo sa na ich www stránkach tiež občas zle hľadá), čo tá poistka vlastne pokryje.
veronikasad
15.04.10,20:07
(Nechcem zakladať novú tému, takže:)
Zamestnanec vykonáva pre zamestnávateľa účtovné a administratívne práce. V pracovnej zmluve má zakotvené, že musí do nejakej doby od jej uzatvorenie uzavrieť s poisťovňou podľa vlastného výberu poistenie za škodu spôsobenú zamestnávateľovi pri výkone povolania. Zamestnanec pri svojej činnosti môže zamestnávateľovi spôsobiť škody typu, že zamestnávateľovi DÚ, poisťovne atď. naparia pokuty, penále a podobné sankcie, na ktoré sa však poistenie zodpovednosti v žiadnej poisťovni nevzťahuje. Taktiež sa nevzťahuje na škody spôsobené zanedbaním povinností alebo nedbanlivosťou (pod čo sa dá asi "schovať" všetko). Ak zamestnanec zmluvu neuzavrie, bude to považované za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a bude s ním z tohto dôvodu skončený pracovný pomer. Ako má ďalej postupovať? Má uzatvoriť hociaké poistenie, aj keď mu je v podstate nanič (možno by sa mu tak hodilo, iba ak by kávou oblial počítač a ten by zoskratoval :-) - a aj to iba v prípade, ak by to poisťovňa neoznačila ako škodu spôsobenú nedbanlivosťou :-), alebo má zamestnávateľovi doniesť poistné podmienky od poisťovní, aby zamestnávateľ videl, že jeho činnosť sa poistiť nedá?
Volila by som druhú možnosť - upozorniť zamestnávateľa, že na tieto činnosti sa poistenie zodpovednosti za škodu nevzťahuje
stiavnicanka
31.01.12,14:16
Nechcem zakladať novú tému, tak sa skúsim opýtať tu. Zodpovednosť za škodu zamestnávateľovi, ak sa jedná o dohodu o pracovnej činnosti na dobu neurčitú - poistná suma vychádza z 1/3 dohodnutej odmeny, ale za aký časový úsek keď je to práca na neurčito a je dohodnutá hodinová odmena. Dík