ilooli
30.12.09,12:53
Zdravím,

chcem začať podnikať v poskytovaní internetu cez wifi, t.j. vytvoriť nejakú WiFi sieť (do vzdialenosti cca 1 - 1,5 km). Chcel by som na začiatok poradiť v pár veciach, ktoré ma napádajú (neodkazujte ma prosím vás na google /keď tak, už na nejaké dobré forum/, skôr by som privítal Vaše praktické skúsenosti :)):

1. Ubrať sa cestou vytvorenia najprv menšej siete (do cca 10 účastníkov) a postupne to rozširovať, alebo radšej všetko pripravovať od začiatku na viac "zákazníkov"?

2. Je jedno od koho mám ja pripojenie, ktoré chcem ďalej "redistribuovať"? (Viem že že to záleží od zmluvných podmienok s mojim providerom, skôr či mi môžte doporučiť niečo konkrétne).

3. Podľa zatiaľ dostupných informácií ktoré mám na pásmo 2.4 G nie sú potrebné nejaké špeciálne povolenia (mám pocit že je tam ale niečo o výkone max. 100mW), alebo áno?

4. Máte niekto nejaké konkrétne "rozumej doporučené, osvedčené" značky antén, AP, atď....?

5. Zatiaľ posledná, možno hlúpa otázka (teda nie žeby tie otázky predtým boli nejako intelignetné:mee:): Mám rodinný dom, na strechu chcem dať všesmerovú anténu, prípadne viac smerových antén a nemám bleskozvod... Je to veľké riziko?
Miwoslav
31.12.09,12:20
Ako prvé naštuduj si telekomunikačný zákon. Ak poskytuješ telekomunikačné služby je tam oznamovacia povinosť Telekomunikačnému úradu a ked sa dobre pamätám min. poplatok v čase ked som to mal naštudované 5000 Sk / rok za to že poskytuješ tieto služby. To znamená, že musíš mať určité množstvo uživateľov aby sa ti to oplatilo. do 10 účastníkov to nemá zmysel potrebuješ stovky. Je jedno od ktorej spoločnosti máš konektivitu ale potrebuješ to mať zmluvne odobrené na dalšie poskytovanie, lebo riskuješ že ťa odpoja a ako to vysvetlíš svojím účastníkom. Ano výkony wifi antén sú obmedzené môžu ti to prísť skontrolovať a ak porušuješ pravidla je to na pokuty. Technicky to musíš mať tiež dobre zvládnuté, ľudia sú veľmi citlivý na kvalitu pripojenia. Z dlhodobého hľadiska poskytovanie týchto služieb si myslím je neudržateľné. Veľký hráči obsadia celí trh. V začiatkoch rozširovania internetu na Slovensku sa dalo niečo zarobiť ale teraz je trh v podstate rozobratý.
dolfort
04.01.10,23:18
Väčšina ak nie všetky funkčné providerské firmy čo prežili dodnes na trhu vznikli dvoma spôsobmi:
a) veľký kapitál na začiatok a masívne budovanie konektivity, s tým že sa to do pár rokov vráti, t.j. prvé roky hlboko v červených číslach.
b) pretransformovali sa na sro al. as z tzv. komunitných sietí, ktoré vznikli "z ničoho" - t.j. najprv bola sieť (skôr káble medzi bytmi), potom firma, keďže sa potrebovali nejako profesionalizovať.

Ja sa obávam že ty nepatríš do žiadnej z týchto kategórií; Keď sa do toho aj pustíš s minimálnym kapitálom, tak do roka ťa niekto potopí, tebe ostanú dlžoby a ešte budeš rád ak konkurencii daruješ všetkých tvrdo nazmluvnených zákazníkov aj s vybudovanou sieťou.
Neber to zle, ale ak si sám nevieš zodpovedať na otázky ktoré si tu dal, tak v tomto nízkomaržovom biznise nemáš šancu.

Pri poskytovaní internetu je jeden problém: zákazníkov získaš rýchlo len tam, kde už máš pokrytie. Lebo kde nie je pokrytie, nie je záujem. Ak by bol aj bez pokrytia, tak musíš začínať niekde budovať bod zvyčajne s jedným jediným klientom, doňho všetko vraziť (lebo on ti xy eur nezaplatí aby si v jeho dome vybudoval bod) a potom dúfať že sa pripojí ďalších 10 al. 20 ktorí ti pokryjú aspoň náklady na vybudovanie bodu. Naslepo toto robiť, ideš rýchlo dole, dobré je vedieť či je daná ulica / dom perspektívna alebo nie. Tam kde žijú len staré babky = zabudni. Tam kde je kopec mladých rodín = pozisťuj, šanca je. A tiež že už tam operuje niekto druhý.


Si sám? Zamysli sa - musíš sám riešiť - obchodné veci, daňové a administratívne veci, marketing, technický support, vždy si na telefóne, nové prípojky v teréne, povolenia na antény a stožiare, platenie nájmov za stožiare, nákup hardware, servis hardware, zazmluvňovanie nových zákazníkov.... si ochotný a schopný to zvládať? Toto je o tom že najprv dlho platíš a investuješ, a potom po rokoch, sa ti to začne pomaličky vracať. A v momente keď začneš brať z firmy prachy a prestaneš modernizovať sieť tak ideš dole lebo niekto väčší ťa predbehne kvalitou a cenou. Takže jediná nádej pre malé ryby je v tom, že tvrdo vybudovanú sieť napokon predáš nejakej veľkej rybe, ktorá jedným podpisom získa všetko čo si vybudoval za 5, 10 rokov. Lebo na to majú prachy.

Ak ste partia 4-5 chalanov a každý je odborne zdatný pokryť nejakú oblasť + máte na ruke kapitál aspoň na 1 rok fungovania bez príjmov (firma + osobné výdavky) a nečakáte že na 2. rok zbohatnete, tak skús. Inak to len mútiš vodu.

K tej 2,4GHz - načo chceš robiť s technikou 20. storočia. Dneska to fičí tak, že neviem ako u teba, ale vo väčších mestách si už aj lokálni provideri kopú optiku a wifi spoje ťahajú na 5GHz. Takže keď nedáš zákazníkovi duplex 20mbit za 10 eur mesačne, tak ťa hravo vytlačia Orange al. TCom s ich optikou. Chápeš? Pozri ako fičí imafex na Liptove, tí ľudia ťa zabijú dátovým tokom. :-(

Na tvojom mieste urobím jednu vec:
1.) zistím si aký najsilnejší net môžem mať doma
2.) obehnem susedov, proste každého kto je v dosahu mojej prípadnej antény na streche a ponúknem im, že ja zoženiem mocný net a oni sa pripoja ku mne - a musí sa im to oplatiť - rýchlosť / cena / nadobúdacie náklady. Ty samozrejme vieš koľko ľudí musíš mať, aby sa to každému oplatilo. Nikto nebude platiť 100 eur mesačne za 10mbit. To skôr nájdeš viac ľudí, ktorí sa podelia o konektivitu a budú dávať 10 eur za 3 mbit. Asi vieme o čo ide hej? Musí to byť rentabilný nápad. Keď je to rentabilné, tak až potom riešim technické otázky.
3.) mesačne mi budú platiť taký poplatok, aby mi to vykrylo moje náklady + mal som na kávu a support keď mi budú volať že "nejde mi internet". Tvoj benefit? Za dva roky si macher na svojej mikro-nano-pikosieti a môžeš ísť ďalej za hranice svojho humna, a vtedy už presne vieš čo, kde, za koľko, ako, s kým.
Tu by sa moc takéto rady nemali, ale dajme tomu že v návale povinností nestihneš ísť na daňový úrad. Načo aj, veď so susedmi si prevádzkujete svoju záujmovú činnosť. Za socíku to volali "rádioamatéri".

Sorry mate ak som ťa nepotešil....
Deiky
05.01.10,11:51
Pri tomto tvojom prispevku ma napadlo prene niecopodobne Mam 50m od domu bytovky kdeje potahana optika s rychlostova az 80Mbit keby biekto toto odil na antenu a okolite domy pokril stacilo by mu 10 max 15 ludi a vykril bynaklady a aj slusne zarobil : ) Nastavil by agregaciu ved vie si to napojit aj na vlastny server a hrat na na providera mam radtake decke zmyslanie no v reale by s tym bolo viacero problemov ako to rozchodiit : )
ilooli
08.01.10,07:30
Ďakujem všetkým za reakcie... Veľmi mi pomohli...