HVOLKOVÁ Elena
30.12.09,16:24
Ozve sa mi niekto z účtovníkov, ktorý účtuje v PÚ a jeho firma má poskytnutý úver z VÚB.
Podľa mňa výpisy z úveru sú nejasné a nesedia na účte zostatky. Neviem ako mám jednotlivé položky správne zaúčtovať ?
Pri poskytnutých úveroch z iných bánk je to jasné a nemám problém.
Ďakujem. Elena.
Rozalka
30.12.09,15:36
Účtujem jeden úver z VUB, všetky poplatky ako aj úroky, ktoré sú uvedené na výpise, sa sťahujú z bežného účtu.
Čiže na úverovom výpise sú pripísané aj odpísané.

Na úverovom výpise zaúčtujem 562/261 resp. 568/261
na bežnom účte 261/221

Splátka úveru: 231/261 (krátkodobý); 461/261 (dlhodobý)
na bežnom účte 261/221
Stefan2005
30.12.09,16:37
Účtujem tiež jeden takýto úver (podnikateľský zo zdrojov VÚB), na ktorom po zaúčtovaní obratov nevychádza konečný stav úverového účtu ku dňu vyhotovenia výpisu.
Na výpise je však uvedený rozpis - stav príslušenstva úveru. Napr. ak mám vykázané "akumulované nevyúčtované úroky", tak aby som dostal stav úveru uvedený na bankovom výpise, musím účtovať ešte o salde (zmene stavu) takto vykázaného príslušenstva.
marina8
30.12.09,16:43
Účtujem tiež jeden takýto úver (podnikateľský zo zdrojov VÚB), na ktorom po zaúčtovaní obratov nevychádza konečný stav úverového účtu ku dňu vyhotovenia výpisu.
Na výpise je však uvedený rozpis - stav príslušenstva úveru. Napr. ak mám vykázané "akumulované nevyúčtované úroky", tak aby som dostal stav úveru uvedený na bankovom výpise, musím účtovať ešte o salde (zmene stavu) takto vykázaného príslušenstva.


ani mne to nesedelo, som nevedela co s tym mam urobit, tak som tie uroky najprv nauctovala a potom som ich zas nauctovala minusom a nauctovala som v tom istom vypise zas nimi vyuctovane tie nove, ktore tam dali, aby som sa dostala na zostatok:o
ale asi to nemam moc dobre , vsak?:mee::cool:
mozes mi prosim ta sem po lopate napisat tvoj postup a prosim aj s cislami, aby som to pochopila?;)
Rozalka
30.12.09,16:45
Účtujem tiež jeden takýto úver (podnikateľský zo zdrojov VÚB), na ktorom po zaúčtovaní obratov nevychádza konečný stav úverového účtu ku dňu vyhotovenia výpisu.
Na výpise je však uvedený rozpis - stav príslušenstva úveru. Napr. ak mám vykázané "akumulované nevyúčtované úroky", tak aby som dostal stav úveru uvedený na bankovom výpise, musím účtovať ešte o salde (zmene stavu) takto vykázaného príslušenstva.

Pokiaľ sú "nevyúčtované" - neúčtujem ich, však ich banka na konci roka vyúčtuje a vtedy konečný zostatok súhlasí s účtovníctvom.
Xanti
30.12.09,16:45
mozes mi prosim ta sem po lopate napisat tvoj postup a prosim aj s cislami, aby som to pochopila?;) Myslím, že ten postup pomôže viacerým. Na fy sa tiež trápime s takýmto úverom z VUB a z množstvom výpisov čo zasielajú. Ku dnu úveru, ku koncu mesiaca a stále dokola jeden obrovský chaos.
Stefan2005
30.12.09,17:05
V zásade (ak je to "normálny" úver) účtujem ako to napísala Rozalka.

V prípade potreby, teda vykázaného rozdielu (nevyúčtovaného príslušenstva) účtujem navyše (mám rád, ak mi sedí každý výpis s účtovníctvom) o takomto salde (teda zostatok nevyúčtovaného príslušenstva prvý výpis mínus nevyúčtovaný stav vykázaný v druhom výpise) takto:

v priebehu roka +,- 261AU/+,-461, ak to sadne, ako napísala Rozalka, tak 261 vypadne a 461 sedí, ak zostane k 31.12. nevyúčtovaný úrok, tak to dávam na 381 a účet 461 má stav ako je vykázaný na výpise...
Lenka1979
30.12.09,17:38
V zásade (ak je to "normálny" úver) účtujem ako to napísala Rozalka.

V prípade potreby, teda vykázaného rozdielu (nevyúčtovaného príslušenstva) účtujem navyše (mám rád, ak mi sedí každý výpis s účtovníctvom) o takomto salde (teda zostatok nevyúčtovaného príslušenstva prvý výpis mínus nevyúčtovaný stav vykázaný v druhom výpise) takto:

v priebehu roka +,- 261AU/+,-461, ak to sadne, ako napísala Rozalka, tak 261 vypadne a 461 sedí, ak zostane k 31.12. nevyúčtovaný úrok, tak to dávam na 381 a účet 461 má stav ako je vykázaný na výpise...
Štefan, účtujem presne ako Ty, v priebehu roka + aj - 261 a 461... úverové výpisy z VÚB sú neskutočne neprehľadné a úplne zbytočne zavádzajúce aby ich klient nepochopil..alebo neviem... neviem si to vysvetliť. S úverovým výpisom zo SLSP som od začiatku problém nemala, a tu účtujem krížom-krážom plusom-mínusom...len aby konečný zostatok na konci sedel... :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Stefan2005
30.12.09,17:47
V podstate neúčtujem o ničom inom, len o tom, čo je uvedené na bankovom výpise (aj keď saldo de facto nie je obratom). Ovšem aby to vždy "sedelo" na bankový výpis, to saldo treba neustále sledovať, teda od prvého výpisu - inak v tom bude miš-maš. Koncom roka tento úver vždy má nejaký nevyúčtovaný úrok, definitívne sa to vyrovná až posledným výpisom....
Lenka1979
30.12.09,17:49
V podstate neúčtujem o ničom inom, len o tom, čo je uvedené na bankovom výpise (aj keď saldo de facto nie je obratom). Ovšem aby to vždy "sedelo" na bankový výpis, to saldo treba neustále sledovať, teda od prvého výpisu - inak v tom bude miš-maš. Koncom roka tento úver vždy má nejaký nevyúčtovaný úrok, definitívne sa to vyrovná až posledným výpisom....


Už sa fakt neviem dočkať toho posledného výpisu... zatiaľ ho ešte nemám, predpokladám že ešte 31.12 bude splátka poplatku za vedenie účtu.:rolleyes::)
JanaOND
19.01.10,06:40
Prosím o radu ohľadom úveru VUB. V januári som prebrala JU po externej účtovníčke a s týmto úverom vo VUB sa stretávam prvý raz a mám z toho "španielsku dedinu". Prosím Vás poradte mi, ked uhradím istinu úveru napr. vo výške 2000 eur, z úverového účtu sa odpočíta napr. 1985 eur, tak rozdiel 15 eur sú úroky? Ako to mám správne vyúčtovať? Tiež som rada, ked mi sedí zostatok po každom výpise. Ďakujem pekne za radu.
sybila3
21.03.10,09:19
V zásade (ak je to "normálny" úver) účtujem ako to napísala Rozalka.

V prípade potreby, teda vykázaného rozdielu (nevyúčtovaného príslušenstva) účtujem navyše (mám rád, ak mi sedí každý výpis s účtovníctvom) o takomto salde (teda zostatok nevyúčtovaného príslušenstva prvý výpis mínus nevyúčtovaný stav vykázaný v druhom výpise) takto:

v priebehu roka +,- 261AU/+,-461, ak to sadne, ako napísala Rozalka, tak 261 vypadne a 461 sedí, ak zostane k 31.12. nevyúčtovaný úrok, tak to dávam na 381 a účet 461 má stav ako je vykázaný na výpise...
a potom na účte 381 to bude dokedy, treba na začiatku roka preúčtovať? ď
Rozalka
21.03.10,10:25
V januári, keď časť úrokov zaúčtuješ na 562a časť na 381.
sybila3
22.03.10,14:10
nerozumiem, lebo ten úrok je stále nevyúčtovaný je v príslušenstve, tak zatiaľ ho nechám na 381. a neviem čo s ním ďalej.
Lenka1979
22.03.10,14:14
nerozumiem, lebo ten úrok je stále nevyúčtovaný je v príslušenstve, tak zatiaľ ho nechám na 381. a neviem čo s ním ďalej.

Keď Ti prešiel z roka do roka ako nevyúčtovaný, zaúčtuješ ako píše vyššie Rozalka. V r.2010 preúčtuješ z účtu 381 na 562.
vita.vita
31.03.10,11:02
Ahojte,
máme podnikateľský úver od VÚB a keďže majú „úžasné“ výpisy z úveru, tak už 2 dni sa ich snažím rozúčtovať podľa vašich rád a dopracovala som sa k tomuto:


221 – bankový účet

1. 25.2.10 Poskytnutie podnikateľského úveru (221/261)
2. 26.2.10 Poplatok za podnikateľ. úver (261/221)
3. 26.2.10 Poplatok za spracovanie podnikateľ. úveru (261/221)


461 - úver

výpis 1:

4. 25.2.10 Pôvodná výška úveru (neúčtujem)
5. 25.2.10 vyrúbenie odplaty za spracovanie úveru (568/261)
6. 25.2.10 čerpanie úveru (261/461)
7. 25.2.10 vyrúbenie poplatku za vedenie účtu (568/261)


výpis 2:

8. 26.2.10 zaplatenie poplatku za vedenie účtu (neúčtujem)
9. 26.2.10 zaplatenie splátky (neúčtujem)



Tým pádom sa mi 261 vyrovná, na 461 mám zostatok istiny, na 568 poplatky. Ale čo s tými nevyúčtovanými úrokmi? Nevšímať si ich, keďže treba sledovať len zostatok istiny?

Keby ste boli niekto taký milý, kto tiež máte takýto úver a skontrolovali, či to mám správne rozúčtované. Vopred ďakujem.
alusa783
04.05.12,12:20
toto je už 2há tema čo čítam ale stále mám otázku tie neštastné akumulované nevyučtované uroky, ak som pochopila mam ich každý mesiac učtovať 381/461 a další mesiac naopak, ale môže mi niekto vysvetlit čo je to??/čo to znamená?
zatial mám len jeden výpis tak by ma zaujímalo či prese tá suma bude aj na dalšom (predpokladám že tam v dalšom bude úplne iná suma ovela väčšia tak na základe čoho to mám potom vynulovat? na záklede INT? ak áno tak text si už vôbec neviem predstavit...)
alusa783
07.05.12,11:07
poradí niekto?
alusa783
27.06.12,06:29
prosím čo s tými učtovanými urokymi nezaplatenými??
v prvom výpise som ich učtovala 562/461 a v dalšom som ich vynulovala ked ich stiahli z normálneho uču 461/261
ale potom nastal problém lebo v druhom výpise mi stiahli uroky 30 euro a uroky vyučtované nezaplatené 182,21
a zas v dalšom výpise stiahli 182,21 tým padom neviem či tých 30 euro môžem zaučtovat rovno 562/261 (ale potom nebudu v učtovníctve na 461 nevadí?)

alebo

tie uroky učtované nezaplatené na spodu výpisu nebudem učtovat a zaučtujem ich až ked ich stiahnu z učtu zápisom 562/261 čo sa mi zda najmenej chaotické ovšem ak nevadí že to nebude nikde na učte 461

prosííííím o radu
a_je_to
29.06.12,20:28
Z úverovej zmluvy by malo byť jasné, či budú úroky z úveru :

predpisované a pripisované k istine na úverový účet a splácané s istinou, alebo
bez predpisovania a pripisovania k istine iba strhávané z vášho bežného účtu.
Ak to nie je jasné, zavolaj si do úverujúcej banky, určite Ti to vysvetlia. Povedia Ti aj zostatok úverového účtu, trebárs teraz k 30.6.2012, ak nedostávaš výpis, alebo si ho nemôžeš prehliadnuť cez internet banking. Na stav zostatku by si sa mala k 30.6.12 dostať aj s účtovaním na 461. My tu nevidíme ani úverovú zmluvu, ani výpisy z účtu, ťažko vymýšľať. Pozri si, či úroky na spodku výpisu aj zvyšujú zostatok úverového účtu, alebo nie. Ale ak úroky zrážajú z bežného účtu, tak asi nie.
alusa783
02.07.12,08:05
no tak asi je to tá druhá možnosť lebo splátku istiny máme iný deň a uroky nám stahuju z bežného učtu až na konci mesiaca
vo výpise je učtovný zostatok (suma aj zostatok sitiny aj nezaplatené uroky)
ale je to tam podtým rozpísané čo je istina a uroky
volala som do vub ale musím povedať že vôbec nebola ochotná mi to vysvetlit a to čo mi povedala tak to aj tak nesedelo...
ked mi stiahnu uroky neviem ako to mám zaučtovať :( kedže niečo ako predpis koľko mi maju strhnut tam bud nieje alebo len čiastočne...
pozri prosím predchádzajuci príspevok a porad či to môžem učtovat tak alebo ako :(
alusa783
02.07.12,08:12
položky výpisu:
splátky úveru - úroky 117,79e
splátka úveru - istina 809e
vyrúbenie odplaty za ved. učtu -4,8e
splátka úveru - úroky 30e
zaplatenie odplaty za ved. učtu 4,80

pod tým rozpis príslušenstva
úroky učtované NEzaplatené 182,21
úroky akumulované 6,63 (toto je tu už rozpísané ako učtovat serkaju ma len tie úroky normálne)

najskôr som si myslela že úroky účtované NEzapltené tak že tú sumu mi v nasledujucom mesiaci vždy odpíšu v tom prípade by to bolo ok najskôr by som to učtovala ako predpis a potom v dalšom mesiaci ako úhradu
ALE pani vo VUB mi povedala že ak by sme mali na učte peniaze na konci mesiaca tak by si to stiahli hned a tie úroky učtované nezaplatené by tam boli s sume 0,-
a presne to sa stalo tu že 30 euro si stiahli hned a neviem čo dalej...
a_je_to
02.07.12,18:15
Úroky, ktoré strhávajú v priebehu roka z BÚ nepodliehajú predpisu, iba jednoduchému účtovaniu 562/221 na výpise. Banka podľa opisu vyčísli nezaplatený úrok asi iba keď na BÚ niet prostriedkov na pravidelnú platbu. Účtuj iba o zrazených úrokoch 562/221 a o splátke istiny z BÚ 261/221 a 461/261. O nezaplatených úrokoch môžeš na 562/379. Ale lepšie bude, ak nebudeš, je to záväzok pod prioritným dozorom banky. Ak by na konci roka visel nejaký nezaplatený úrok, vyčíslený na výpise z úverového účtu, tak 562/383, inak nie. Aspoň mesačne kontroluj súlad zostatkov s výpismi. Ak sedí, tak účtuješ dobre, niet lepšieho dôkazu o dobrom účtovaní.
alusa783
03.07.12,07:45
ok tak na ujasnenie
ak budem učtovat uroky priamo tak tam nepoužijem učet 461 a tak sa mi to v učtovnictvo dako straca.. aspon mne to tak príde
a je to chyba ak vo výpise je ten účtovný zostatok iný ako na analytike? nakoľko ten zostatok je rozpísaný na istinu a úrok nezaplatený a akumulovaný
čítala som tu že niektorý si to radšej zaučtuju ako prechodnu položku a další mesiac to vynuluju ale podla mna je to zbytočné, dôležité je len aby mi na 461 sedel stav istiny či? a ak by som to učťtovala tie nevyučtované iba by to bolo chaotickejšie a viac metuce
Stefan2005
03.07.12,08:36
...čítala som tu že niektorý si to radšej zaučtuju ako prechodnu položku a další mesiac to vynuluju ale podla mna je to zbytočné, ... chaotickejšie a viac metuce

... na základe vyššie uvedeného potom mi nie je zrejmé, na čo konkrétne sa vlastne neustále pýtaš!
V začiatku témy bolo uvedené, ako to účtujeme. A účtujeme to preto tak, aby účtovníctvo bolo úplné, správne, preukazné,...
Ak zabezpečíš tieto požadované atribúty účtovania, môžeš si zvoliť aj iný spôsob účtovania....
danuschka
05.02.13,10:52
V zásade (ak je to "normálny" úver) účtujem ako to napísala Rozalka.

V prípade potreby, teda vykázaného rozdielu (nevyúčtovaného príslušenstva) účtujem navyše (mám rád, ak mi sedí každý výpis s účtovníctvom) o takomto salde (teda zostatok nevyúčtovaného príslušenstva prvý výpis mínus nevyúčtovaný stav vykázaný v druhom výpise) takto:

v priebehu roka +,- 261AU/+,-461, ak to sadne, ako napísala Rozalka, tak 261 vypadne a 461 sedí, ak zostane k 31.12. nevyúčtovaný úrok, tak to dávam na 381 a účet 461 má stav ako je vykázaný na výpise...

Stefan, myslis, ze je spravne dat to na ucet 381, ked ten urok nebol "vydavkom bezneho uctovneho obdobia" ? (vid postupy uctovania - ucet 381)
Stefan2005
05.02.13,12:14
Stefan, myslis, ze je spravne dat to na ucet 381, ked ten urok nebol "vydavkom bezneho uctovneho obdobia" ? (vid postupy uctovania - ucet 381)

... možno to nie je metodicky najčistejšie, ale ani takéto bankové výpisy nie sú z hľadiska ich účtovania najšťastnejšie... Pokiaľ bol účet 389 - dohadné účty, tak som používal ten, zostali iba štyri 38-ičky, takže vybral som si ten; koncom roka pri účet 381 pripadá vhodnejší ako 261, lebo defacto "žiadne peniaze nie sú ceste" a a niekde ten nešťastný rozdiel vo výpise upratať treba, aby človek nestratil kontinuitu a prehľad....
Polly404
23.04.13,10:27
Ja mám úver zo SZRB a mám na úverovom výpise také, že predpis úroku a druhý riadok úhrada úroku, predpis istiny a druhý riadok úhrada istiny, ale tento úrok aj istina je sťahovaná z bankového účtu, nie z úverového účtu. Ako mám zaúčtovať tento predpis úroku a istiny na úverovom účte?