petre131
30.12.09,17:02
Mam taky problem.Pri rekon.strechy/a vystavby podkrovia/ sme pouzili asi zlu paropriepustnu foliu.Je to ta klasicka bez al.vrstvy.Chcem teraz zateplit a som pocul,ze ta folia sa dost skoro rozpadne a kondez sa mi bude zhromazdovat v izolacii.A mokra izolacia neizoluje.Potrebujem poradit ako by sa to dalo riesit.Rozmyslal som,ze natiahnem priecne tu kvalitnejsiu foliu,ale neviem,ci to nie je hlupost.Musi ist dole krytina a vymenit folia?
apo
04.12.10,11:57
Nie som odborník na stavby, ale mám odpozorované vedomosti zo staby nášho domu.

Pod škridlovou krytinou sa nachádza paropriepustná fólia a tá nemá na sebe hliníkovú vrstvu. Jej účel je ten, že vlhkosť, ktorá vznikne pod škridlou sa odparí, preto je to paropriepustná fólia. Táto fólia je podobná textilnému materiálu. Prípadná voda preniknutá pomedzi škridle a kondenzáty nepremočia túto fóliu.

Za touto fóliou do vnútra podkrovia sa dáva zateplenie napríklad z nobasilu.

Až toto zateplenie je prekryté paronepriepustnou fólou. Táto fólia sa podobá PVC fólii je zosilnená tkaninovou sieťkou, tie kvalitnejšie majú hliníkovú vrstvu za účelom odrážania tepla z interiéru dovnútra. Je to podobný efekt ako keď medzi stenu a radiátor sa vloží lesklá hliníková fólia.

Takže treba si urobiť jasno či je problém s paropriepustnou fóliou, alebo paronepriepustnou fóliou. Každá je na inom mieste v sendviči strechy a plní inú funkciu.

apo